۲۲ شهریور ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در ایران را بشناسید

در طول تاریخ؛ استحکام و تقویت سازه‌های ساختمانی اهمیت ویژه‌ای داشته است. یکی از این سازه‌های مهم بتن است. اگرچه بتن به سرسختی شهرت دارد، اما در برابر عوامل کششی و چرخشی ضعیف عمل می‌کند و ممکن است بشکند یا خرد شود. به همین دلیل در طول تاریخ، بشر به دنبال راهکاری برای بهبود عملکرد این سازه و استحکام بخشیدن به دیگر بخش‌های سازه بوده است.

یکی از بهترین ایده‌ها برای استحکام بخشی به بتن و دیگر بخش‌ها، تولید میلگرد است. پروفیلی که سابقه استفاده از آن به حدود ۱۸۰۰ سال پیش می‌رسد و نقش موثری در استحکام بخشی به بخش‌های گوناگون سازه‌ها دارد. در این مطلب از وبلاگ آیرومارت بیشتر درباره تولید میلگرد و کارخانه‌های داخلی تولید کننده آن بخوانید. قیمت روز میلگرد را میتوانید با کلیک روی لینک زیر دنبال کنید:

قیمت میلگرد آجدار

تولید میلگرد در ایران

میلگرد که خود از مشتقات فولاد است، به دلیل همسانی در دما، انبساط، طول و ضخامت یکسان، تقریبا از حدود ۴ دهه پیش به سازه‌های ایرانی راه پیدا کرد. این مقطع به چسبندگی بیشتر بتن کمک می‌کرد و توانست تحولی در صنعت ساختمان‌سازی ایران ایجاد کند.

با توجه به روش‌های ساخت و تولید میلگرد و کاربردهایی که در صنایع گوناگون دارد، استانداردهای جهانی و داخلی برای ساخت میلگرد تعریف شد. رعایت این قوانین در تولید میلگرد بسیار اهمیت دارد و کارخانه‌های تولید کننده میلگرد موظف به رعایت آن هستند. تولید کنندگان میلگرد در ایران، از علامت استاندارد ایران، برای نشان دادن استاندارد بودن تولید میلگرد خود استفاده می‌کنند. این عدد طبق پروتکل‌های جهانی است و به همین دلیل پس از دریافت کدهای استاندارد بین‌المللی، پروفیل‌های آهن و فولادی ایران به دیگر کشورها راه پیدا کردند.

برای شناسایی بهتر محصول تولیدی هر کارخانه و جلوگیری از تقلب در تولید مقاطع فولادی مختلف، واحدهای تولیدی نام اختصاری خود را روی کالا حک می‌کنند. در ادامه ضمن معرفی کارخانه‌های تولیدکننده ميلگرد، به این اسامی اختصاری نیز اشاره می‌کنیم.

انواع میلگرد در ایران

در مجموع میلگردها در دو دسته ساده و آجدار تولید می‌شوند. میلگردهای ساده با نشان تجاری A1 نشان داده می‌شوند و بدون برآمدگی یا همان آج روی سطحشان تولید می‌شوند. نوع دوم که به میلگرد آجدار معروفند، توسط نورد گرم تولید می‌شوند و دارای برآمدگی‌هایی هستند. میلگرد آجدار در دو استاندارد A2 و A3 بیشترین کاربرد را دارد. میلگرد آجدار کاربرد بسیاری دارد و کارخانه‌های ایرانی در زمان تولید آن، روش تولید آن‌را بر روی میلگرد حک می‌کنند. برای مشاهده علائم حک شده تویط هر تولیدکننده روی لینک زیر کلیک کنید:

علائم حک شده روی میلگرد

تولید میلگرد در کارخانه‌های ایرانی

مانند بسیاری از صنایع فولادی برای تولید میلگردها از شمش یا بیلت استفاده می‌شود. این شمش‌ها که خود با ریخته‌گری پیوسته درست شده‌اند، به کمک نورد گرم به میلگرد تبدیل میشوند. میلگردها بر اساس استاندارد، هندسه آج و روش تولید قابل دسته بندی هستند. یک میلگرد آجدار در استاندارد A2 میتواند در دو روش ترمکس و آلیاژسازی تولید شود. هر کدام از این روش‌ها خواص مختلفی از میلگرد را ارائه میدهند. با مطالعه مقاله اشاره شده در بالا میتوانید نحوه تشخیص میلگرد ترمکس از آلیاژی را دریابید. هر کدام از این روش‌ها منجر به تولید نوعی از میلگرد می‌شود که در قسمت‌های گوناگون سازه و بناها کاربرد دارند.

کارخانه‌های تولید میلگرد در ایران

 • کارخانه ذوب آهن اصفهان

  میلگردهای تولید شده در این کارخانه که اولین تولید کننده میلگرد در ایران است، شامل میلگرد ساده و میلگرد آجدار می‌باشد. میلگردهای ذوب آهن اصفهان در دو نوع دوکی و یکنواخت تولید می‌شوند و علامت استاندارد بر روی آنها حک خواهد شد. ظرفیت تولید این کارخانه در سال حدود ۳ میلیون ۶۰۰ هزار تن است که با بالاترین کیفیت آن‌را به بازارهای داخل و خارج ارائه می‌کند. عملیات اجرایی این کارخانه از سال ۱۳۴۶ آغاز شد و در سال ۱۳۵۱ بخش تولیدات آهن و فولاد آن با ظرفیت سالانه ۵۵۰ هزار تن افتتاح شد. تولیدات کارخانه ذوب آهن اصفهان با نام اختصاری ESCO شناسایی و روانه بازار می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با عوامل موثر بر قیمت میلگرد اصفهان روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

 • صنایع فولاد کرمان

  در ۴۵ کیلومتری شهر بردسیر کرمان کارخانه صنایع فولاد کرمان برای تولید میلگرد مشغول فعالیت است. این کارخانه که از حدود ۲۵ سال پیش محصولاتش را به بازار ارائه کرده است، در ابتدای فعالیت‌هایش ۱۵۰ هزار تن و امروزه حدود ۲۲۰ هزار تن محصول را به‌صورت سالانه دارد. صنایع فولاد کرمان در تلاش است تا ظرفیت تولید محصولات از جمله تولید میلگرد را به ۴۳۰ هزار تن برساند. در این کارخانه با روش‌های ترمکس و نورد گرم، میلگردهای ۸ تا ۳۲ میلی‌متر ارائه می‌شود که با علامت تجاری A2 و A3 برای خرید میلگرد موجود هستند. صنایع فولاد کرمان، با درج نام اختصاری KSI به شناسایی محصولاتش اقدام می‌کند.

 • مجتمع فولاد آناهیتا گیلان

  در اواخر سال ۱۳۸۹ با هدف اشتغال‌زایی و ارائه محصولات با کیفیت در منطقه شمال کشور، فولاد آناهیتا گیلان آغاز به کار کرد. این کارخانه در تولید میلگرد ساختمانی فعالیت دارد و بر اساس استانداردهای روسیه دو نوع میلگرد A2 و A3 را به بازار ارائه می‌کند. علاوه بر این این واحد صنعتی در تولید میلگرد آج ۳۴۰ و آج ۴۰۰ نیز فعالیت دارد و آنها را با استانداردهای ملی ایران ارائه می‌کند. مجتمع فولاد آناهیتا گیلان، نام اختصاری و مشخص AG را برای خود انتخاب نموده و به کار می‌برد.

 • کارخانه فولاد آذربایجان (میانه)

  در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی، در بزرگترین شهر این استان یعنی میانه، کارخانه فولاد آذربایجان قرار دارد. این واحد تولیدی از سال ۱۳۷۹ فعالیت‌هایش را آغاز کرده و از بهترین تولید کنندگان میلگرد در سطح کشور است. این کارخانه دارای استانداردهای ملی و بین‌المللی از جمله ISO8001، ISO14001 و ISO9001 می‌باشد. نزدیک بودن به خط راه‌آهن و جاده‌های ترانزیت در کنار کیفیت عالی محصولات، از مزایای مهم تولید میلگرد در کارخانه فولاد میانه است. محصولات کارخانه فولاد آذربایجان یا همان میانه با نام حک‌شده، دو حرف F برعکس در کنار هم، شناسایی می‌شود.

در خصوص قیمت میلگرد میانه در مقاله لینک شده به وبلاگ بیشتر بخوانید.

 • مجتمع فولاد جنوب

  سال ۱۳۸۹ در استان خوزستان، شهرستان دزفول، مجتمع فولاد جنوب افتتاح شد. تولید میلگرد در این واحد صنعتی شامل میلگردهای آجدار (با آج دوکی و یکنواخت)، میلگرد جناقی و میلگرد مرکب در سایزهای ۸ تا ۴۰ می‌باشد. این کارخانه محصولاتش را بر اساس استانداردهای ملی ایران، آمریکا و انگلیس تولید می‌کند. به همین دلیل تولید میلگرد در این کارخانه، مشتریانی در بازارهای خارجی دارد و می‌تواند نقش موثری در جلوگیری از خروج ارز ایفا کند. مجتمع فولاد جنوب، نام اختصاری ROUHINA را به خود اختصاص داده است.

 • مجتمع فولاد بافق

  در شهر بافق در استان یزد، در مجاورت کارخانه سنگ آهن؛ کارخانه‌ی فولاد بافق آغاز به کار کرد. این معدن که به بهشت معادن شهرت دارد، توانسته منبع مناسبی برای تولید میلگرد باشد. این کارخانه به‌صورت همزمان انواع میلگرد را در سایزهای گوناگون ارائه می‌کند و جز برترین تولید کنندگان سرزمین‌مان است. نام اختصاری درج شده بر محصولات مجتمع فولاد بافق، BMISCO می‌باشد.

 • کارخانه فولاد بناب

  فولاد بناب در سال ۱۳۸۶ با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار تن از انواع مقاطع فولادی تاسیس و بالاخره در سال ۱۳۹۰ تکمیل شد. تولید محصولات این کارخانه از جمله تولید میلگرد با نام تجاری فولاد نوین گستر انجام می‌شود. این کارخانه عنوان واحد نمونه تحقیق و توسعه استان آذربایجان شرقی را در روز تجلیل از تلاش‌گران صنعت و معدن از آن خود کرده است. فولاد بناب در مجاورت جاده‌های ترانزیت و نیروگاه حرارتی سهند بناب قرار دارد. کارخانه فولاد بناب، نام اختصاری و حک‌شده BS را روی محصولات خود انتخاب کرده است.

 • مجتمع فولاد خراسان

  فولاد نیشابور که به کارخانه فولاد خراسان شهرت دارد. این واحد تولیدی در نزدیکی شهر نیشابور فعالیت‌های خود را آغاز کرد و اکنون یکی از قطب‌های مهم صنعتی است. فولاد خراسان سه نوع میلگرد آجدار، میلگرد آجدار جناقی و میلگرد مارپیچ را تولید می‌کند. تمام تولید میلگرد این واحد صنعتی دارای علامت استاندارد ایران هستند. تولید میلگرد با روش‌های گوناگون از جمله ترمکس که در تولید محصولات بسیار محکم کاربرد دارد، در این کارخانه انجام می‌شود. فولاد خراسان، از نام مختصر KSC بهره می‌برد.

کلیک کنید و در مورد قیمت میلگرد نیشابور اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 • صنایع فولاد کاوه

  در سال ۱۳۷۸ با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن در بخشی محروم از شهر تبریز، این کارخانه آغاز به کار کرد. تولید میلگرد این کارخانه بسیار با کیفیت است و توانست با محصولات عالی، نقشی موثر در کارآفرینی داشته باشد. میلگردهای صنایع کاوه، ساده و آجدار هستند و با نام اختصاری SFK Steel در بازار فعالیت می‌کنند.

 • شرکت مجتمع فولاد سیرجان

  در جهت رشد، توسعه و آبادانی سیرجان کرمان، در سال ۱۳۸۷، کارخانه مجتمع فولاد سیرجان آغاز به کار کرد. تولید میلگرد در این کارخانه در سه گروه میلگرد ساده، میلگرد آجدار مارپیچ و میلگرد جناقی انجام شد. ظرفیت تولید این کارخانه در محصولات نوردی و آلیاژی، قرار است به ۲ میلیون تن در سال برسد.

 • کارخانه سرمد ابرکوه یزد

  در سال ۱۳۹۱ با ظرفیت تولید میلگرد در حجمی بالغ بر ۴۵۰ هزار تن، کارخانه فولاد ابرکوه یزد فعالیتش را آغاز کرد. این کارخانه با کمک کارشناسان و متخصصان داخلی و شرکت‌های پیشرفته ایتالیایی به تولید میلگرد مشغول است. محصولات کارخانه سرمد طبق ظوابط و استانداردهای ملی و جهانی تولید و به بازار ارائه می‌شود.

در این مطلب به بررسی کارخانه‌های مهم که در زمینه تولید میلگرد فعالیت می‌کنند پرداختیم. آیا شما تجربه استفاده از محصولات این کارخانه‌ها را داشته‌اید؟ سپاسگزار خواهیم بود نظرات خود را در بخش کامنت‌های این مطلب از وبلاگ آیرومارت با ما در میان بگذارید. همچنین اگر مایل به خرید انواع میلگرد و اطلاع از قیمت امروز میلگرد هستید، تیم آیرومارت کنارتان خواهد بود. کلیک کنید و با مشاوران فروش ما گفتگو بفرمایید. شماره تماس با ما ۴۵۳۰۶-۰۲۱ می‌باشد.

۲۲ شهریور ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران