فروش ویژه ورق استیل براق تلفن:02145306 

قیمت ورق استیل 321

ورق استیل 321، از جنس فولاد زنگ نزن یا استنلس استیل است. استیل 321 جذب آهنربا نمی‌شود. این ورق مقاومت بالایی در برابر دما داشته و معمولاً در محیط‌هایی با دمای 427 تا 900 درجه سانتی‌گراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مقاومت بالا باعث شده که استیل 321، با نام استیل نسوز 321 هم شناخته شود. در آیرومارت می‌توانید قیمت ورق استیل 321 را به صورت روزانه مشاهده کرده و نسبت به ثبت سفارش اقدام کنید. پیش از خرید ورق استیل 321 می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان آیرومارت استفاده کرده و اطلاعات کامل و دقیقی را درباره محصول به دست آورید.
C
7 8 9 ÷ 4 5 6 x 1 2 3 - 0 . = +

قیمت روز ورق استیل 321

فیلتر براساس:
نام کالا واحد فروش حالت سطحی ابعاد ضخامت آلیاژ وضعیت انبار تاریخ قیمت (تومان) قیمت با احتساب 9% مالیات نمودار
ورق استنلس استیل صنعتی مات ۳۲۱ ضخامت ۱.۵ ابعاد ۱۰۰۰×۲۰۰۰ میلیمتر قیمت روز ورق استیل كيلوگرم مات 1000×2000 1.5 321 شيت تهران ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
۲۱۰,۰۰۰
۲۲۸,۹۰۰
ورق استنلس استیل صنعتی مات ۳۲۱ ضخامت ۱.۵ ابعاد ۱۵۰۰×۳۰۰۰ میلیمتر قیمت روز ورق استیل كيلوگرم مات 1500×3000 1.5 321 شيت تهران ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
۲۱۰,۰۰۰
۲۲۸,۹۰۰
ورق استنلس استیل صنعتی مات ۳۲۱ ضخامت ۳ ابعاد ۱۰۰۰×۲۰۰۰ میلیمتر قیمت روز ورق استیل كيلوگرم مات 1000×2000 3 321 شيت تهران ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
۲۱۰,۰۰۰
۲۲۸,۹۰۰
ورق استنلس استیل صنعتی مات ۳۲۱ ضخامت ۳ ابعاد ۱۵۰۰×۳۰۰۰ میلیمتر قیمت روز ورق استیل كيلوگرم مات 1500×3000 3 321 شيت تهران ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
۲۱۰,۰۰۰
۲۲۸,۹۰۰
ورق استنلس استیل صنعتی مات ۳۲۱ ضخامت ۵ ابعاد ۱۵۰۰×۳۰۰۰ میلیمتر قیمت روز ورق استیل كيلوگرم مات 1500×3000 5 321 شيت تهران ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
۲۱۰,۰۰۰
۲۲۸,۹۰۰
ورق استنلس استیل صنعتی مات ۳۲۱ ضخامت ۶ ابعاد ۱۵۰۰×۶۰۰۰ میلیمتر قیمت روز ورق استیل كيلوگرم مات 1500×6000 6 321 شيت تهران ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
۲۱۰,۰۰۰
۲۲۸,۹۰۰
ورق استنلس استیل صنعتی مات ۳۲۱ ضخامت ۸ ابعاد ۱۵۰۰×۶۰۰۰ میلیمتر قیمت روز ورق استیل كيلوگرم مات 1500×6000 8 321 شيت تهران ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
۲۱۰,۰۰۰
۲۲۸,۹۰۰
ورق استنلس استیل صنعتی مات ۳۲۱ ضخامت ۱۰ ابعاد ۱۵۰۰×۶۰۰۰ میلیمتر قیمت روز ورق استیل كيلوگرم مات 1500×6000 10 321 شيت تهران ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
۲۱۰,۰۰۰
۲۲۸,۹۰۰
مراحل ثبت سفارش
مرحله اول درخواست خرید ۱
مرحله دوم پیش فاکتور ۲
مرحله سوم نحوه تسویه حساب ۳
مرحله چهارم تسویه نهایی ۴
مرحله پنجم ارسال و تحویل بار ۵

ورق استیل 321 چیست؟

ورق استیل 321 یک فولاد زنگ نزن است. در صنعت فولادسازی به این نوع ورق‌ها، استنلس استیل گفته می‌شود. تمامی ورق‌های استیل سری 300 از جمله 321، خاصیت مغناطیسی ندارند. این نوع ورق به استیل ضدسایش معروف است.

در ادامه با کاربردها، ویژگی‌ها، عوامل موثر بر قیمت و خدمات ویژه آیرومارت درباره استیل 321 آشنا می‌شویم. پیشنهاد می‌کنیم پیش از ادامه و در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره سایر ورق‌ها، به صفحه قیمت ورق مراجعه کنید.

مشخصات ورق استیل 321

ورق استیل ۳۲۱ دارای خواص عالی شکل‌پذیری، مقاومت خوب در برابر اکسیداسیون در دماهای بالا، قابلیت جوشکاری خوب و مقاومت به خوردگی عالی است. همین خواص خوب، بر نوع کاربرد و قیمت ورق استیل 321 تاثیر دارد.

در ادامه با جزئیات بیشتری درباره مشخصات ورق استیل 321 صحبت خواهیم نمود. آیرومارت علاوه بر فروش ورق استیل 321، امکان خرید سایر گریدهای 300 ورق‌های استیل را هم فراهم کرده است. برای مشاهده لیست کامل و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه قیمت ورق استیل مراجعه کنید.

ترکیب شیمیایی ورق استیل ۳۲۱

ورق استیل ۳۲۱ در ترکیب خود ۱۷ تا ۱۹ درصد کروم و ۹ تا ۱۲ درصد نیکل دارد که مهم‌ترین دلیل مقاومت به خوردگی خوب این نوع استیل است.

نوع عناصر آلیاژی موجود در استنلس استیل 321 و مقدار هر عنصر، بر خواص، کاربرد و قیمت ورق استیل 321 بسیار موثر است. بنابرین هنگام خرید این نوع ورق، حتما توجه داشته باشید که سرتیفیکیت معتبر از تمامی مشخصات آن دریافت کنید.

مقاومت به خوردگی ورق استیل ۳۲۱

مقاومت به خوردگی ورق استیل ۳۲۱ در دمای محیط بسیار خوب است. اما این ورق، خواص خوردگی بسیار خوبی را نیز در دماهای بالا از خود نشان می‌دهد.

در شرایط عمومی خوردگی، برای خوردگی تنشی و خوردگی حفره‌ای، مقاومت به خوردگی ورق استیل ۳۲۱ مانند فولاد ۳۰۴ است. اما در صورت تشدید هر کدام از این انواع خوردگی، بهتر است که از فولاد ۳۱۶ به جای استیل ۳۲۱ استفاده کنید.

البته باید به این نکته هم اشاره کرد که قیمت ورق استیل 321 درمقایسه با ورق استیل 316، کمتر است.
در شرایط خوردگی بین دانه‌ای نیز، ورق استیل ۳۲۱ به دلیل داشتن تیتانیوم در ترکیب آن، عملکرد بهتری نسبت به اکثر فولادهای گرید ۳۰۰ به جز انواع کم کربن آن‌ها مانند 316L و  304L دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره گریدهای کم کربن 300 می‌توانید به صفحه قیمت ورق استیل 316 مراجعه کنید.

عملیات حرارتی استیل ۳۲۱

عملیات حرارتی استیل ۳۲۱ شامل عملیات حرارتی حل سازی (آنیل) است. به این‌صورت که این فولاد تا محدوده دمایی ۹۵۰ تا ۱۱۲۰ درجه سانتیگراد گرم می‌شود و سپس به منظور دستیابی به حداکثر مقاومت در برابر خوردگی، تحت سرمایش سریع قرار می‌گیرد.

هدف اصلی آنیل، دست یافتن به نرمی و شکل‌پذیری بالاتر است. فولاد استنلس استیل ۳۲۱ همچنین می‌تواند در محدوده دمایی رسوب کاربید (۴۲۷ تا ۸۱۶ درجه سانتیگراد)، بدون اینکه خوردگی بین دانه‌ای رخ دهد، آنیل و تنش‌گیری شود.

جوشکاری ورق استیل ۳۲۱

ورق استیل ۳۲۱ دارای قابلیت جوشکاری عالی با همه استانداردهای روش‌های ذوبی، با فلز پرکننده یا بدون فلز پرکننده است. ورق استنلس استیل ۳۲۱ می‌تواند بدون این که مقاومت به خوردگی آن از بین رود، جوشکاری شود.

این ورق در حالت کلی نیازی به آنیل بعد از جوشکاری ندارد، به جز در مواردی که از حساسیت بالایی برخوردار باشد. اما در حالت کلی، عملیات پایدارسازی بعد از جوشکاری، در مواردی که کاربرد دما بالا نیاز است، توصیه می‌شود. دو فاکتور مهم در جوشکاری فولادهای زنگ نزن آستنیتی عبارتند از:

 • حفظ مقاومت در مقابل خوردگی
 • جلوگیری از ترک‌خوردگی

فولاد با ساختار کاملا آستنیتی در هنگام جوشکاری، بسیار در معرض ترک خوردگی است. به همین دلیل، گرید ۳۲۱ طوری طراحی شده که در انجماد مجدد آن، مقدار کمی فریت وجود دارد تا حساسیت به ترک خوردگی را به حداقل برساند. به طور کلی فولاد استنلس استیل ۳۲۱، قابلیت جوشکاری قابل مقایسه‌ای با فولادهای زنگ نزن ۳۰۴ و 304L دارد.

تفاوت اصلی جوشکاری آلیاژهای ۳۰۴ و 304L با آلیاژ ۳۲۱ در این است که افزودن تیتانیوم به این آلیاژ موجب کاهش و یا جلوگیری از رسوب کاربید در حین جوشکاری می‌شود و این امر قطعا بر روی قیمت ورق استیل 321 نیز تاثیرگذار است.

پایدارسازی فولاد ۳۲۱ با تیتانیوم

در هنگام جوشکاری هر مقطع فلزی، یک منطقه متاثر از حرارت در ناحیه جوشکاری ایجاد می‌شود. در جوشکاری فولادهای زنگ نزن در این ناحیه، کروم با کربن ترکیب شده و کاربید کروم را در مرز دانه‌ها تشکیل می‌دهد که به میزان قابل توجهی مقاومت به خوردگی را در منطقه متاثر از حرارت کاهش می‌دهد. یکی از اقداماتی که می‌توان برای جلوگیری از تشکیل کاربید کروم انجام داد، استفاده از آلیاژهای کم کربن مانند آلیاژ 304L است.

راه موثرتر برای کمتر کردن میزان کاربید کروم در فولادها، افزودن تیتانیوم به ترکیب آن و به منظور پایدارسازی است. کربن، تمایل بیشتری به ترکیب با تیتانیوم نشان می‌دهد. بنابراین، کروم وارد واکنش با کربن نمی‌شود، در ساختار باقی می‌ماند و به مقاومت به خوردگی فلز کمک می‌کند.

برای پایدار کردن فولاد ۳۲۱ باید مقدار تیتانیوم در آن، حداقل ۵ برابر میزان کربن موجود در فولاد باشد. کاهش احتمال خوردگی در ناحیه متاثر از حرارت (HAZ) ، از مزیت‌های اصلی ورق استیل ۳۲۱ محسوب می‌شود. همین موضوع باعث شده تا قیمت ورق استیل 321 از قیمت ورق استیل 304 بیشتر باشد.

کاربرد ورق استیل ۳۲۱؛ از هوافضا تا ساختمان

ورق استیل ۳۲۱ معمولا در کاربردهای هوافضا، حرارتی، الکتریکی و ساختمانی استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای مهم این ورق در صنایعی است که مقاومت به خوردگی بالایی نیاز دارند. به همین خاطر، به طور گسترده‌ در صنایع شیمیایی و پتروشیمی به کار می‌رود.

چه فولادهای جایگزین ورق استیل ۳۲۱ است؟

طبیعتا ورق‌هایی می‌توانند جایگزین ورق استیل 321 شوند که دارای خواص مشابهی با آن باشند. یکی دیگر از عواملی که ممکن است موجب شود شما به دنبال جایگزینی برای این ورق باشید، قیمت روز ورق استنلس استیل 321 در بازار است. در این‌جا به برخی از فولادهایی که می‌توانند به جای ورق استیل ۳۲۱ استفاده شوند، اشاره شده است.

1. فولاد 304L می‌تواند در مواردی که نیاز به مقاومت در برابر خوردگی بین دانه‌ای است و نیازی به استحکام در دمای بالا نیست، استفاده شود. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات تخصصی‌تر درباره استیل 304 به صفحه قیمت ورق استیل 304 مراجعه کنید.

2. 304H در کاربردهای دما بالا و در محدوده دمایی ۶۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتیگراد، می‌توان از استیل ۳۰۴ پرکربن استفاده کرد.

3. ۳۱۰ دمای کاربرد فولاد ۳۱۰، بالاتر از ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد است که بیشتر از دمای کاربردی ۳۲۱ و 321H است. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با استیل 310 به صفحه قیمت ورق استیل 310 مراجعه کنید.

کارشناسان و متخصصان آیرومارت می‌توانند شما را در زمینه انتخاب آلیاژ مناسب برای حوزه کاری مورد نظرتان راهنمایی کنند. برای دریافت مشاوره، کافیست با شماره 45306-021 تماس بگیرید.

تفاوت خواص ورق استنلس استیل ۳۲۱ با ۳۰۴ و 304L

می‌توان گفت پایه آلیاژی فولاد ۳۲۱ ، استیل ۳۰۴ است که در راستای بهبود مقاومت به خوردگی بین دانه‌ای ضعیف استیل 304 توسعه یافته است. تغییرات اندک در ترکیب شیمیایی و عناصر آلیاژی موجود در هرکدام از این گریدها، تفاوت بین آن‌ها را رقم می‌زند.

برخی از تفاوت‌های ورق استیل 321، 304 و 304L شامل موارد زیر می‌شود:

 • درصد کروم و نیکل موجود در این آلیاژها بسیار مشابه هم است. تفاوت بین ورق استیل ۳۲۱ و ۳۰۴ مربوط به اختلاف اندک در مقدار تیتانیوم و کربن در ترکیب شیمیایی آن‌هاست.
 • مقدار کربن بالاتر ورق استیل ۳۲۱ موجب شده تا این ورق، استحکام تسلیم و استحکام خستگی بیشتری نسبت به استیل ۳۰۴ داشته باشد.
 • مقاومت خزشی گرید ۳۲۱ از فولاد زنگ نزن، بیشتر از گرید ۳۰۴ است.
 • ماکزیمم دمای کاربری ورق استیل 321، بیشتر از ماکزیمم دمای کاری فولاد ۳۰۴ (۴۲۶ درجه سانتی‌گراد) است.

درنهایت باید گفت که خواصی که برشمردیم، تفاوت کاربرد و قیمت این دو نوع ورق را به همراه داشته، به‌طوری‌که قیمت ورق استنلس استیل 321 بیشتر از ورق استیل 304 است.

ابعاد ورق استیل 321 موجود در بازار

فروش ورق استیل 321 به دو صورت کلی شیت فابریک و رول، در بازار آهن ایران انجام می‌شود. قیمت ورق استیل 321 در دو نوع شیت فابریک و رول برش خورده متفاوت است.
شیت فابریک ورق استیل 321 معمولا در ابعاد زیر عرضه می‌شود:

 • 2*1
 • 2.44 * 1.22
 • 2.5* 1.25
 • 3 *1.5
 • 6 * 1.5

پرتقاضاترین ابعاد از این ورق در بازار، می‌توان به 2.5* 1.25 و 6 * 1.5 اشاره کرد. درباره ضخامت این ورق‌ها هم باید بگوییم که در گستره وسیعی از 0.3 تا 50 میلی‌متر در بازار موجودند.

وزن ورق استیل 321 را آنلاین محاسبه کنید

وزن، ازجمله عوامل بسیار مهم موثر بر قیمت ورق استیل 321 است. بنابراین، اگر وزن ورق‌هایی که سفارش داده‌اید را محاسبه کنید، به راحتی ‌می‌توانید قیمت نهایی بار را نیز تخمین بزنید. این کار کمک شایانی به برآورد هزینه پروژه شما می‌کند. اما چطور می‌توان به راحتی به وزن بار دسترسی پیدا کرد؟ برای این مسئله، در وبسایت آیرومارت، راهکاری درنظر گرفته شده است.

محاسبه‌گر آنلاین وزن مقاطع فولادی که صفحه قیمت ورق استیل 321 قرار گرفته است، به شما کمک می‌کند تا با صرف کمترین زمان، وزن بار خود را محاسبه نمایید. برای این کار کافیست ابعاد، ضخامت و تعداد ورق را در این محاسبه‌گر، وارد کرده و روی گزینه محاسبه کلیک نمایید.

چه برندهایی از ورق استیل 321 در بازار ایران موجود است؟

واردات ورق استیل 321 معمولا از چند کشور مشخص مانند چین، تایوان، هند و برخی کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد. قیمت ورق استیل 321 باتوجه به کیفیت تولید، در هرکدام از این برندها متفاوت است.

شما می‌توانید باتوجه به سایزی که نیاز دارید، مقدار بودجه و کیفیت مدنظرتان، هرکدام از این برندها را انتخاب نمایید. اما معمولا برای کاربردهایی که به کیفیت بالاتر نیاز باشد، ورق اروپایی پیشنهاد می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت ورق استیل ۳۲۱

عوامل متعددی می‌توانند بر قیمت ورق استیل ۳۲۱ تاثیر داشته باشند، اما مهم‌ترین عامل، نوسانات ارزی است که به وارداتی بودن آن ارتباط پیدا می‌کند. به همین دلیل است که با تغییر نرخ دلار، بلافاصله قیمت محصولات استیل دچار تغییر می‌شود.

راه های استعلام قیمت ورق استیل 321

انتخاب یک مرجع معتبر و کاملا به‌روز برای استعلام قیمت، امری بسیار مهم در بازار آهن تلقی می‌شود. لیست قیمت ورق استیل 321 هر روز توسط کارشناسان آیرومارت، به‌روزرسانی شده و در وبسایت و تلگرام این مجموعه قرار می‌گیرد.

علاوه بر استعلام قیمت روزانه، بررسی تغییرات قیمت روزها و هفته‌های قبل آن محصول، می‌تواند کمک بزرگی به تحلیل بازار و انتخاب بهترین زمان برای خرید مقرون‌به‌صرفه شما باشد. در این راستا، در جدول لیست قیمت روزانه ورق استیل 321، نمودار تغییرات قیمت این مقطع نیز قرار داده شده است.

در کنار استعلام قیمت استیل 321 می‌توانید قیمت سایر استیل‌های پرتقاضا مثل استیل 430 را هم مشاهده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه خرید ورق استیل 430 مراجعه کنید.

ورق استیل 321Hچیست؟

نوع پر کربن استیل ۳۲۱ (321H)، به دلیل داشتن مقدار کربن بیشتر در ترکیب شیمیایی خود، استحکام دما بالای بیشتری دارد. درنتیجه برای کاربردهای دما بالا، که دمای کاربری بیشتر از استیل 321 است، توصیه می‌شود که از ورق استیل 321H استفاده کنید.

خرید ورق استیل 310 همراه با ضمانت کیفیت از آیرومارت

بازرگانی فولاد آیرومارت، عرضه کننده انواع مقاطع فولادی و آهن‌آلات، بهترین راه برای خرید تمامی محصولات فولادی است. تمامی محصولات عرضه‌شده در آیرومارت با ضمانت کیفیت ارائه می‌شوند. شما می‌توانید قیمت ورق استیل 310 را در سایت آیرومارت مشاهده کرده و نسبت به ثبت سفارش اقدام کنید.

در خرید اینترنتی این نوع ورق استیل، کافیست در وبسایت آیرومارت ثبت نام کنید. که این مرحله به راحتی و با وارد کردن نام و شماره تلفن انجام خواهد شد. سپس در سمت راست صفحه لیست قیمت امروز ورق استیل 321، فیلترهای مورد نظرتان مانند ابعاد، ضخامت، برند و وضعیت آن را اعمال کنید. در مرحله بعد، با کلیک روی گزینه خرید، ثبت سفارش شما انجام می‌شود.

تا اینجا، به راحتی و تنها با صرف مدت زمان بسیار کم، کالای مورد نظرتان را سفارش داده‌اید. حال، نوبت به کارشناسان ما می‌رسد که در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند و درباره سفارشتان صحبت می‌کنند تا اگر به راهنمایی و مشاوره فنی نیاز داشتید، تجربیات خود را در اختیار شما قرار دهند. شماره تلفن 02145306 پل ارتباطی شما با کارشناسان فروش آیرومارت است.

ورق استیل 321، بهترین خواص خود را در محدوده دمایی 427 تا 900 درجه سانتیگراد نشان می‌دهد و بهتر است در این دماها از آن استفاده شود. برای راهنمایی بیشتر درباره مشخصات این محصول، پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان آیرومارت تماس بگیرید.

تمامی برندهای موجود در بازار از این نوع ورق استیل، مانند چین، تایوان، هند، اروپایی و ... در هر تناژی، توسط بازرگانی فولاد آیرومارت قابل تامین است.

تمامی برندهای موجود در بازار از این نوع ورق استیل، مانند چین، تایوان، هند، اروپایی و ... در هر تناژی، توسط بازرگانی فولاد آیرومارت قابل تامین است.

این ورق‌ها از ضخامت 0.3 تا 50 میلی‌متر در بازار موجود بوده و همه آن‌ها را می‌توانید از آیرومارت خریداری نمایید.

نظرات کاربران

  1. پوریا
   ۰۳ آبان ۱۴۰۱

   کدوم برند برای خرید ورق استیل ۳۲۱ بهتره؟

   • آیرومارت
    ۰۴ آبان ۱۴۰۱

    در حال حاضر عمده ورق استیل بازار ایران شامل برندهای چینی می‌شود که برند tisco، بهترین ورق استیل چینی به شمار می‌رود.