در شرایط اقتصادی امروز و رویارویی بازار با مشکل کمبود یا فقدان نقدینگی، خرید نقدی آهن آلات ممکن است سخت و حتی در زمان‌های خاصی، غیرممکن باشد. درچنین شرایطی امکان فروش اقساطی از جانب تأمین‌کننده‎‌‌های آهن، مزیتی ارزشمند محسوب می‌شود؛ به‌ویژه برای فعالان صنعت ساخت‌وساز که به خرید اقساطی میلگرد نیاز دارند.

ما در بازرگانی فولاد آیرومارت، برای رفاه مشتریان، امکان خرید مدت دار آهن آلات را به دو صورت اعتبار اسنادی و خرید چکی، فراهم کرده‌ایم. اگر می‌خواهید درباره شرایط خرید اعتباری آیرومارت بیشتر بدانید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

خرید چکی میلگرد و سایر آهن آلات در آیرومارت

خرید به‌صورت چک در مقایسه با خرید با اعتبارات اسنادی، در مدت زمان کمتر و طی کردن مراحل اداری کمتر انجام می‌شود و بسیار راحت‌‍‌تر است؛ اما این نوع خرید هم الزامات خاص خود را دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان کیفیت بهتری از خرید چکی آهن آلات را تجربه کرد:

 • شرکت مشتری را اعتبارسنجی ‌می‌کند.
 • چک باید صیاد باشد و در سامانه صیاد با مشخصات صحیح ثبت شده باشد.
 • سررسید چک باتوجه به توافق طرفین از یک ماه تا ۴۵ روز قابل قبول است.
 • چک باید مربوط به شخص معامله‌کننده باشد و چک دیگران قابل قبول نیست.
 • علاوه بر چک اصلی با ویژگی‌هایی که گفتیم، یک فقره چک تضمین معادل ۲۰% مبلغ معامله هم دریافت می‌شود که پس از تسویه، برگردانده خواهد شد.

ما در بازرگانی فولاد آیرومارت، امکان خرید آهن بدون هیچ‌گونه محدودیت و با شرایط عالی را، هم به‌‎صورت نقد و هم به‌صورت اعتباری با چک و اعتبارات اسنادی فراهم کرده‌ایم.

خرید آهن از طریق اعتبار اسنادی (ال سی)

یکی از موارد نگرانی خریداران آهن آلات در بازار معاملات، نداشتن اطمینان به مقدار، کمیت و استاندارد کالاهای درخواستی و صحت معامله است. از سوی دیگر، فروشندگان درباره دریافت وجه در زمان مورد نظر نگرانی‌هایی دارند. ما در بازرگانی فولاد آیرومارت با توانایی فروش در قالب اعتبار اسنادی، این نگرانی‌ها را از میان برداشته‌ایم و با ارائه این امکان و کاهش ریسک برای دو طرف تجربه معامله‌‎ای اصولی را فراهم کرده‌ایم. در ادامه از این نوع خرید اعتباری آهن آلات بیشتر خواهیم گفت.

اعتبار اسنادی چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

اعتبار اسنادی (Letter of Credit)، یا LC تعهدی از جانب بانک است که به خریدار و فروشنده داده می‌شود. در این اعتبار، بانک متعهد می‌شود که خریدار کالای مورد نظر خود را مطابق با شرایط پیش‌فاکتور دریافت کند. مزایای خرید اعتباری ال سی عبارت‌اند از:

 • از‌بین‌رفتن هرگونه ریسک و خطر برای خریدار و فروشنده به‌دلیل تعهد بانک
 • امکان کنترل مدارک و اطمینان از صحت آن‌ها
 • کنترل اسناد و مدارک ازجهت کیفیت، مقدار و مشخصات فنی کالا با درخواست خریدار توسط بانک عامل
 • امکان کنترل تاریخ حمل و تحویل نهایی کالا
 • بازرسی کالا ازنظر کمیت و کیفیت طبق پیش‌فاکتور توسط شرکت مورد تأیید بانک مرکزی

مراحل خرید اعتباری LC

 1. پیش‌فاکتور به خریدار ارائه و سپس تأیید می‌شود.
 2. خریدار پیشفاکتور را به بانک ارائه می‌دهد.
 3. گشایش اعتبار انجام می‌شود.
 4. بانک عامل خریدار متن گشایش را برای فروشنده ارسال می‌کند.
 5. شرکت موردتأیید بانک مرکزی، کالا را بازرسی می‌کند.
 6. بار ارسال می‌شود.
 7. بانک فروشنده مدارک را برای بانک خریدار ارسال می‌کند.

خرید آهن با ضمانت نامه بانکی از آیرومارت

پروسه خرید با ضمانت نامه بانکی آهن آلات به خرید ال سی شباهت دارد؛ ازاین‌جهت که در این نوع خرید هم مراحل صدور پیش‌فاکتور و ارائه آن به بانک، مهر و امضا و تأیید وجود دارد. بانک موظف است ضمانتنامه تعهد پرداخت را از خریدار دریافت کند و مراحل خرید با ضمانتنامه بانکی آهن را به انتها برساند. ضمانتنامه تعهد پرداخت، در آیرومارت، در اختیار ما قرار می‌گیرد و در موعد توافق‌شده با مشتری، تسویه خواهد شد. ما در امکان خرید انواع مقاطع فولادی از جمله خرید میلگرد را از طریق ضمانتامه بانکی فراهم کرده‌ایم.

آیرومارت، منبعی معتبر برای خرید اقساطی آهن آلات

فروش اقساطی میلگرد و خرید آهن آلات با روش‌های ال سی و ضمانت‌نامه بانکی  یکی از راهکارها برای حل مشکلات عدم اطمینان در بازار آهن‌آلات برای خریداران و فروشندگان است. ما در آیرومارت دو رویکرد کلی فروش اعتبار اسنادی یا LC و فروش چکی آهن را برای خلق تجربه خرید بهتر فراهم کرده‌ایم. اگر بتوانید مبلغ قرارداد را حداکثر در ۳۰ تا ۴۵ روز پرداخت کنید، پیشنهاد ما به شما، تهیه مصالح مورد نیاز ساختمان یا صنعت، از طریق خرید چکی است. اگر به مدت‌زمان بیشتری برای پرداخت مبلغ معامله نیاز دارید، بهتر است از روش خرید ال سی استفاده کنید.

ما در آیرومارت به هر دو روش در کنار شما هستیم. کارشناسان ما با تجربه چندین‌ساله فعالیت در بازار آهن تهران، بهترین پیشنهادها و راهنمایی‌ها را به شما ارائه خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید اعتباری آهن از آیرومارت، می‌توانید از طریق چت آنلاین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید و درباره فروش مقطع فولادی و استیل موردنظرتان اطلاعات دقیقی را دریافت کنید.

برای درخواست خرید اعتباری آهن‌آلات و ارتباط با کارشناسان بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

همچنین می‌توانید فرم زیر را پر کنید، تا در اولین فرصت با شما تماس بگیریم:

 

سوالات متداول

ال سی چیست؟
اعتبار اسنادی ( Letter of Credit) یا LC تعهدی قراردادی است که بانک از طرف خریدار به تأمین‌کننده کالا ارائه می‌دهد. این اعتبار بعد از ارائه مدارک مورد نیاز توسط خریدار و پس از ارسال کالا صادر می‌شود. این روش برای تامین مالی و حمایت از مشتریان و تأمین‌کنندگان طراحی شده است.

مزیت استفاده از خرید و فروش با اعتبارات اسنادی چیست؟
با استفاده از این روش طرفین معامله طبق تعهد بانکی موظف به تحویل کالا و پرداخت هزینه، مطابق پیش‌فاکتور هستند. به‌علاوه، اعتبارسنجی مدارک، بازرسی کالا و امکان کنترل تاریخ حمل و تحویل نهایی کالا، تضمینی بر اجرای مفاد قرارداد توسط خریدار و فروشنده خواهد بود.

برای خرید و فروش چکی مقاطع فولادی باید به چه نکته‌هایی توجه کنیم؟
چک ارائه‌شده باید مربوط به خریدار باشد و نمی‌توان از چک به نام افراد دیگر استفاده کرد. ارائه چک صیادی ثبت‌شده در سامانه با مشخصات درست، الزامی است. تعیین سررسید چک و تعداد آن توسط طرفین معامله طبق توافق صورت می‌گیرد.

خرید اعتبار اسنادی شامل چه محصولاتی می‌شود؟
خرید از طریق اعتبار اسنادی شامل خرید و فروش انواع ورق‌ها و مقاطع فولادی می‌شود.

کدام بانک‌ها خدمات خرید اعتبار اسنادی ارائه می‌دهند؟
شما می‌توانید با مراجعه به تمامی بانک‌های سراسر کشور، درخواست گشایش اعتبار اسنادی (LC) خود را ثبت کنید و از مزایای فروش اعتباری در بازه زمانی یک تا شش ماه بهره‌مند شوید. مشتریان بانک‌های تجارت و صادرات می‌توانند در این زمینه از شرایط ویژه‌ای استفاده کنند.

چگونه می‌توانیم درخواست خرید اعتباری ثبت کنیم؟
برای ثبت درخواست خرید اعتباری کافیست فرم بالا را تکمیل کنید تا کارشناسان ما برای ثبت درخواست خرید اعتباری آهن آلات با شما تماس بگیرند. بعد از ثبت درخواست بسته به نوع درخواست خرید و فروش چکی میلگرد یا اعتباری، می‌بایست مراحل گشایش اعتبار اسنادی را از بانک مورد نظر پیگیری کنید.