۱۷ فروردین ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۴
به اشتراک‌ گذاری

میلگرد چیست و چه کاربردی دارد؟

میلگرد از جمله رایج‌ترین محصولات نهایی خط نورد گرم است که در ساختمان وظیفه مهمی را بر عهده دارد. ایمنی و استحکام سازه‌های بتنی بیش از همه به کاربرد انواع میلگرد در این حوزه مربوط می‌شود. چرا که مقاومت کششی پایین بتن بارها موجب فروپاشی ساختمان پس از وقوع حوادث مخربی چون زلزله شده است.

در قرن ۱۸ میلادی استفاده از میلگرد در ساخت سازه‌های بتنی رواج پیدا کرد. پیش از این مواد مختلفی چون بتن، سنگ و آجر شاکله اصلی سازه را تشکیل می‌داد.

میلگرد انواع مختلفی دارد که هر کدام در موارد به خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آنکه بدانید میلگرد چیست، چگونه تولید می‌شود و چه کاربردی و چه انواعی دارد و برای چه صنایعی اهمیت دارد، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

نحوه تولید میلگرد

در بازار آهن با رنج گسترده‌ای از انواع میلگرد تولیدی کارخانه‌های داخلی و خارجی رو به رو هستید.  برای آن که درک بهتری از میلگرد داشته باشید، می‌توان آن را به یک میله فولادی تشبیه کرد. میلگرد پس از آرماتوربندی در کنار بتن، استحکام سازه را تا میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

تولید انواع میلگرد با استفاده از نورد گرم انجام می‌شود. نورد یکی از مرسوم‌ترین و بهترین راه‌های تولید انواع مقاطع فولادی به حساب می‌آید. در این روش شمش گداخته تحت نیروی فشار به یک استوانه باریک تبدیل می‌شود. نیروهای فشاری به واسطه غلتک‌های متعددی که در مسیر نورد تعبیه شده، اعمال می‌گردد. به طور کلی مراحل برای تولید میلگرد باید مراحل زیر طی شود:

 • پیش گرم کردن ماده اولیه
 • نورد شمش
 • خنک سازی
 • برشکاری
 • بندیل بندی

لازم به ذکر است که پس از طی این مراحل محصول نهایی میلگرد ساده خواهد بود. برای تولید میلگرد آجدار، پس از نورد، با استفاده از دستگاه مخصوص آج‌ها بر روی بدنه کالا حک می‌شود. همین کار باعث تنوع در کاربرد میلگرد خواهد شد.

انواع میلگرد به دو صورت شاخه‌ای و آجدار توسط تولید کنندگان عرضه می‌شود. خودروسازی، فنر سازی، ساخت الکترود و ساختمان سازی از جمله محل‌های کاربرد میلگرد کلاف به حساب می‌آیند. میلگرد شاخه‌ای نیز معمولا پس از خرید با خمکاری به اشکال متنوعی تبدیل شده و سپس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع میلگرد

انواع میلگرد کلاف در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد

انواع میلگرد

همان‌طور که پیش از این به آن اشاره شد، انواع میلگرد توسط کارخانه‌های مختلف تولید می‌شود. این تنوع موجب کاربرد میلگرد در بخش‌های مختلف صنعت می‌گردد. به طور مثال در تولید انواع سیم خاردار می‌توان از این محصول استفاده کرد.

انواع میلگرد به دو گروه اصلی ساده و آجدار تقسیم می‌شود. میلگرد آجدار نیز بر اساس شکل آجی که بر روی بدنه حک می‌شود، انواع مختلفی دارد. به طور کلی انواع میلگرد براساس استاندارد تولید به شرح زیر است:

 • میلگرد ساده یا A1
 • میلگرد آجدار مارپیچ یا A2
 • میلگرد آجدار جناغی یا A3
 • میلگرد آجدار مرکب یا A4

تنها تفاوت انواع میلگرد به شکل ظاهری محدود نمی‌شود. ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی این محصولات نیز یکسان نمی‌باشد. به طور کلی از میلگرد A1 تا A4 همزمان با افزایش مقدار کربن، سختی افزایش پیدا می‌کند.

انواع میلگرد

انواع میلگرد آجدار

کاربرد میلگرد

خریداران میلگرد از این محصول در ساخت و سازهای مختلف استفاده می‌کنند. گرچه معمولا میلگرد به عنوان پای ثابت ساختمان سازی شناخته می‌شود، اما این صنعت تنها محل مصرف این کالا نیست.

در ساختمان سازی وزن سازه از جمله مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشت. به همین خاطر در انتخاب نوع میلگرد باید وزن آن را نیز در نظر گرفت. جدول وزن میلگرد در این زمینه بسیار به شما کمک خواهد کرد. چرا که با دانستن مشخصات ظاهری میلگرد ، به کمک این جدول به راحتی می‌توان به وزن آن پی برد.

در تولید قطعات و سازه‌های زیر میلگرد به عنوان ماده اولیه کاربرد دارد:

 • سیم خاردار
 • سیم بکسل
 • توری فلزی
 • زنجیر

کاربرد میلگرد A1

این نوع میلگرد اغلب به عنوان ماده اولیه در ساخت و سازهایی چون سیم بکسل و سیم خاردار کاربرد دارد. معمولا میلگرد ساده به صورت کلاف عرضه می‌شود. چرا که این مقطع به دلیل کربنی کمی که در ساختار دارد، سختی چندان بالایی ندارد. در نتیجه به راحتی شکل پذیر است. این محصول به عنوان الکترود در جوشکاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد میلگرد A2

بیشترین کاربرد میلگرد به بخش ساختمان سازی مربوط می‌شود. آجی که بر روی بدنه این گروه از محصولات قرار می‌گیرد، اتصال محکم‌تری با بتن برقرار می‌کند. میلگرد A2 عمدتا در ساخت انواع خاموت کاربرد دارد. خاموت‌ها اشکال خمکاری شده‌ای هستند که در برابر نیروهای برشی و خمشی از خود مقاومت نشان می‌دهد.

کاربرد میلگرد A3

همان طور که پیش از این بحث شد، با افزایش کربن سختی میلگرد افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه میلگرد A3 سختی بالاتری نسبت به A2 دارد. آرماتوربندی از نمونه کاربرد میلگرد A3 در ساختمان سازی است. تنها تفاوت این دو محصول به سختی محدود نمی‌شود. برای آشنایی بیشتر با تفاوت‌های میلگرد A2 و A3 بر روی لینک کلیک کنید.

کاربرد میلگرد A4

سختی فوق العاده بالای میلگرد A4 با خنک کاری به روش ترمکس به وجود می‌آید. یعنی پس از تولید میلگرد، با استفاده از پاشش آب فشار قوی آن را خنک می‌کنند. چنین سختی باعث شده تا کاربرد میلگرد A4 با محدودیت‌هایی مواجه شود. چرا که احتمال شکست با افزایش سختی زیاد می‌گردد. بنابراین در ساخت دیوار برشی و یا قاب‌ها خمشی نباید از این نوع میلگرد استفاده کرد.

میلگرد آلیاژی

کاربرد میلگرد تنها به ساخت منازل مسکونی محدود نمی‌شود. ساخت و ساز در شرایط خاصی چون پالایشگاه‌ها، تولیدکنندگان را به سمت استفاده از میلگرد آلیاژی سوق می‌دهد. در نتیجه هر سازنده متناسب با خواصی که از فولاد انتظار دارد، آلیاژ میلگرد را انتخاب می‌کند.

از پرکاربردترین میلگردهای آلیاژی، به میلگرد استیل می‌توان اشاره کرد. استیل به دلیل برخورداری از درصد قابل توجهی از کروم و نیکل در ساختار خود، مقاومت به خوردگی فوق العاده مطلوبی دارد. این ویژگی در مواردی که محیط با مواد خورنده در ارتباط است، بسیار حائز اهمیت می‌باشد. بنابراین کاربرد میلگرد استیل بیشتر به صنایعی چون غذایی، دارویی و بهداشتی معطوف می‌شود.

ترکیب شیمیایی استیل ثابت نیست. در واقع با کمی تغییر در درصد ترکیب شیمیایی با رنج گسترده‌ای از آلیاژ استیل روبرو هستید. انتخاب نوع آلیاژ به محل کاربرد میلگرد استیل وابسته است. مثلا میلگرد استیل ۳۱۰ یا نسوز در مکان‌هایی که دما بالا است کاربرد دارد.

قیمت میلگرد از چه عواملی تاثیر می‌پذیرد؟

انواع میلگرد تفاوت قیمت دارند. اولین دلیل در این تفاوت قیمت را می‌توان نوع کاربرد میلگرد دانست. مثلا میلگرد آجدار در مقایسه با میلگرد ساده مصرف به مراتب بالاتری دارد. کمبود تقاضا در بخش میلگرد ساده موجب می‌شود تا کارخانه‌ها کمتری نسبت به تولید این محصول اقدام کنند. بنابراین اغلب قیمت این محصول برخلاف تصور چندان ارزان نیست.

در واقع میزان عرضه و تقاضا تعیین کننده وضعیت قیمت انواع میلگرد است. علاوه براین موارد زیر بر محاسبه قیمت میلگرد دخالت دارند:

 • نرخ دلار
 • وزن میلگرد
 • برند کالا
 • کیفیت
 • گرید آلیاژی
 • قیمت ماده اولیه

مطالعه مقاله عوامل تاثیرگذار بر محاسبه قیمت میلگرد اطلاعات شما را در این زمینه افزایش می‌دهد.

استعلام قیمت انواع میلگرد از آیرومارت

خرید انواع میلگرد از برندهای معتبر با قیمت مناسب، دغدغه اصلی مشتریان این کالا است. قیمت انواع میلگرد به صورت روزانه تغییر می‌کند. چرا که عوامل مختلفی چون نرخ دلار و یا شرایط بازار مثل میزان عرضه و تقاضا، باعث نوسان قیمت این محصول می‌گردد. برای دسترسی به قیمت روز میلگرد می‌توانید به سایت آیرومات مراجعه کنید.

برای آنکه بتوانید از خرید میلگرد خود رضایت کافی داشته باشید، به مشورت با افراد با تجربه نیاز دارید. برای این کار کافی است تا با کارشناسان بازرگانی فولاد آیرومارت تماس بگیرید.

۱۷ فروردین ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۴
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران
  1. احمد رضایی
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

   در تولید سیم خاردار از میلگرد استفاده میشه؟ چه عجیب!!!!!!!

   • آیرومارت
    ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

    سلام دوست عزیز وقت بخیر. بله میلگرد ساده در تولید سیم خاردار کاربرد دارد.

  2. شبنم قربانی
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

   همه انواع میلگرد در ایران تولید میشه؟

   • آیرومارت
    ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

    سلام روز بخیر بله خوشبختانه در حال حاضر تمام انواع میلگرد ساده و آجدار در ایران تولید می‌شود.