۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

اطلس تولیدکنندگان میلگرد در ایران

تولیدکنندگان میلگرد در ایران، با هدف تامین نیاز بازار به این محصول و نیز کشف بازارهای بین المللی، سالیانه به تولید چندین میلیون تن از این مقطع فولادی مشغول هستند. مطابق با استاندارد میلگرد به دو صورت ساده و آجدار تولید می‌شود. میلگرد آجدار خود انواع مختلفی دارد که هر کدام در موارد به خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اساس تولید این محصول استراتژیک، نورد شمش فولادی است. شمش گداخته پس از چندین مرحله  عبور از غلتک‌ها به صورت استوانه‌ای باریک و توپر از خط نورد خارج می‌شود. در ادامه فرایند تولید بسته به نوع استاندارد میلگرد، متفاوت است.

تمام تولیدکنندگان میلگرد در ایران تنوع در محصول ندارند. چرا که نیاز به تکنولوژی‌های مختلف برای تولید انواع میلگرد و نیز ظرفیت و توان کارخانه مانع از اجرای چنین کاری خواهد شد. در نتیجه برخی از تولیدکنندگان میلگرد چون کارخانه ذوب آهن اصفهان قادر به تولید انواع میلگرد ساده و آجدار هستند.

تلاش و فعالیت تولیدکنندگان میلگرد در جهت بهبود کیفیت محصول از گذشته تا به امروز موجب شده تا ایران در زمره کشورهای صادر کننده قرار بگیرد. تلاش کارخانه‌های نورد میلگرد در بخش صادرات نه تنها به سود تولیدکننده، بلکه به توسعه اقتصادی کشور منجر می‌شود.

اگر به اطلس تولیدکنندگان میلگرد در ایران که توسط تیم آیرومارت تهیه شده توجه کنید، متوجه خواهید شد که کدام استان‌ها در بخش نورد میلگرد مشغول به فعالیت هستند. براساس این اطلس کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد تقریبا به طور متوازن در سراسر کشور پراکنده شده‌اند. بنابراین تهیه میلگرد در اکثر استان‌ها چندان سخت و پیچیده نخواهد بود. مگر آنکه به برند خاصی از این کالا نیاز داشته باشید.

میلگرد چیست؟

استوانه توپر فولادی که قابلیت خمکاری مطلوبی دارد با نام میلگرد در بازار آهن آلات مورد معامله قرار می‌گیرد. در سراسر دنیا از استانداردهای مختلفی در تولید این مقطع فولادی استفاده می‌شود. اما در ایران میلگردهای مطابق با استاندارد ملی با نمادهای A1، A2، A3 و A4 تولید می‌گردند. استاندارد رایج مورد استفاده نوردکاران ایرانی برگرفته از استاندارد روسی است.

روش تولید انواع میلگرد، نورد گرم می‌باشد. به این ترتیب شمش گداخته با عبور از میان غلتک‌های نورد رفته رفته کاهش ضخامت داده تا به صورت میلگرد از خط نورد خارج شود. میلگرد A1 بدنه ساده و بدون آج دارد. اما میلگردهای A2 تا A4 آج به شکل‌های مختلف بر روی بدنه آن‌ها حک شده است. مطالعه مقاله میلگرد چیست  چه کاربردی دارد؟ به افزایش اطلاعات شما در خصوص این مقطه پر کاربرد کمک خواهد کرد.

توزیع استانی تولید میلگرد در ایران

عوامل مختلفی باید دست به دست هم دهند تا یک کارخانه نورد تاسیس شده و به بهره برداری برسد. در حال حاضر تعداد قابل توجهی از کارخانه‌های نورد میلگرد در ایران مشغول به فعالیت هستند. تفاوت در کیفیت و استاندارد تولید موجب شده تا نام برخی از آن‌ها بیشتر بر سر زبان‌ها باشد. اما در حقیقت تعداد تولیدکنندگان میلگرد بیش از این‌ها است.

در نمودار توزیع استانی، استان آذربایجان شرقی با ظرفیت تولید بیش از چهار میلیون تن در سال، رتبه اول تولید میلگرد را در اختیار دارد. سایر استان‌ها نیز به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند. در بخش بعدی با تولیدکنندگان میلگرد در هر استان بیشتر آشنا خواهید.

اطلس تولیدکنندگان میلگرد در ایران

توزیع استانی تولید میلگرد در ایران

تولیدکنندگان میلگرد در ایران بخش اول

قرار گرفتن بسیاری از تولیدکنندگان میلگرد در شمال غرب کشور، این بخش را به قطب میلگرد ایران (از لحاظ ظرفیت تولید) تبدیل کرده است. اکثر محصولات این منطقه چون میلگرد بناب در گروه برترین مقاطع فولادی کشور قرار می‌گیرند. در ادامه با برخی از تولیدکنندگان مطرح میلگرد در این بخش‌ها آشنا خواهید شد.

اطلس تولیدکنندگان میلگرد در ایران

تولید کنندگان میلگرد شمال غرب کشور، گیلان و قزوین

فولاد آذربایجان

کارخانه فولاد آذربایجان در سال ۱۳۷۹ با هدف تولید ۵۵۰ هزار تن کالای فولادی به بهره برداری رسید. این مجموعه که در میان اهالی بازار آهن آلات با نام کارخانه فولاد میانه شناخته می‌شود، تولیدکننده میلگرد A1 و A3 است. البته لازم به ذکر است که به دلیل برخورداری از تکنولوژي ترمکس توانایی تولید میلگرد A4 را نیز دارد.

صنایع فولاد تیکمه داش

انواع میلگرد تیکمه داش در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این واحد صنعتی با ظرفیت تولید بیش از ۳۰۰ هزار تن در سال به تولید انواع میلگرد ساده و آجدار به دو صورت کلاف و شاخه‌ای مشغول می‌باشد.

مجتمع فولاد ظفر بناب

در میان سبد محصولات این مجموعه، میلگرد جایگاه ویژه‌ای دارد. چرا که آغاز کار فولاد ظفر بناب با تولید انواع میلگرد بود. پس از آنکه در سال ۱۳۸۶ این واحد صنعتی به بهره برداری رسید، به مرور زمان حضور میلگرد بناب در بازار آهن اهمیت پیدا کرد. هم اینک نام فولاد ظفر بناب در میان صادر کنندگان میلگرد به چشم می‌خورد.

مجتمع فولاد صنعت بناب

هلدینگ مجتمع فولاد صنعت بناب مجموعه‌ای بزرگ، متشکل از چند شرکت‌های فولادی است. واحدهای فعال این مجموعه که با نام تجاری فولاد شاهین بناب شناخته می‌شود، به دو گروه نورد و ذوب قابل تقسیم هستند. در کارخانه‌های نورد مجتمع فولاد صنعت بناب انواع میلگرد ساده و آجدار مورد نیاز صنایع مختلف، تولید می‌شود.

نورد آریان فولاد

شرکت نورد آریان فولاد از جمله تولیدکنندگان مهم میلگرد استان قزوین به حساب می‌آید. این واحد صنعتی در سال ۱۳۸۵ با هدف تولید سبدی از محصولات مختلف فولادی به ویژه میلگرد، شروع به فعالیت کرد. انواع میلگرد آجدار A2 و A3 تا سایز ۳۲ توسط نورد آریان فولاد تولید می‌شود.

گروه صنعتی پرشین فولاد

میلگرد پرشین فولاد آریا در تمامی استانداردهای A1 تا A4 تولید می‌گردد. تولیدات پرشین فولاد آریان به دلیل برخورداری از کیفیت مطلوب و حجم تولید بالا به کشورهای مختلف خاورمیانه، اروپا و نیز آفریقت صادر می‌شود. محصول میلگرد این کارخانه به دلیل نزدیکی با استان تهران به شدت مورد توجه خریداران قرار گرفته است.

تولیدکنندگان میلگرد در ایران بخش دوم

هرچه به سمت شرق و شمال شرق حرکت کنید، از ظرفیت تولیدکنندکان میلگرد کاسته می‌شود. به نحوی که اغلب واحدهایی نورد فعال در این ناحیه قابلیت تولید کمتر از ۱ میلیون تن  میلگرد در سال را دارند. در ادامه با مهم‌ترین تولیدکنندگان میلگرد در شرق و شمال شرق ایران بیشتر آشنا خواهید شد.

اطلس تولیدکنندگان میلگرد در ایران

تولید کنندگان میلگرد در شمال شرق کشور، تهران، البرز و مرکزی

فولاد البرز ایرانیان

از دیگر مهم‌ترین برندهای تولیدکننده میلگرد در ایران باید به فولاد البرز ایرانیان یا فایکو اشاره کرد. اگر از فعالین حوزه فولاد باشید،‌محال است نام این برند را نشنیده باشید. این شرکت که در حوالی شهرستان نکا در سال ۱۳۹۳ تاسیس شده است، با تولید میلگرد A2 و A3، نام خود را بر سر زبان‌ها انداخته است. میلگردهای صنعتی و ساختمانی این مجموعه بزرگ از جمله پر فروش‌ترین انواع میلگرد هستند.

شرکت مجتمع فولاد خراسان

عنوان مهم‌ترین قطب میلگرد در شمال شرقی ایران به شرکت مجتمع فولاد خراسان تعلق دارد. این تولیدکننده قدیمی از سال ۱۳۸۰ به بهره برداری رسید. میلگرد فولاد خراسان با نام تجاری میلگرد نیشابور، در استانداردهای A1، A2 و A3 تولید و به بازار عرضه می‌شود. حتما هنگام خرید، با بررسی نماد اختصاصی حک شده شرکت، یعنی KSC.CT، بر روی میلگرد از اصل بودن کالا اطمینان پیدا کنید.

فولاد شاهرود

کارخانه فولاد شاهرود با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار تن در سال، به عنوان تولیدکننده انواع میلگرد ساده و آجدار در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد. تجهیزات مورد استفاده فولاد شاهرود از کشور ایتالیا تامین شده است. دقت کنید که بر روی انواع میلگرد شاهرود نماد SHS حک شده است. تمامی میلگرد ساده و آجدار این برند تنها به صورت شاخه‌ای در سایزهای ۱۰ تا ۳۲ قابل تهیه می‌باشد.

صنایع فولاد هیربد زرندیه

شرکت صنایع فولاد هیربد زرندیه یا به اختصار فولاد هیربد، در سال ۱۳۹۱ با هدف تولید میلگرد، لوله و پروفیل تاسیس شد. گرچه این مجموعه نوپا عمر چندانی ندارد، اما با بهره گیری از نیروی متخصص و تجهیزات مدرن توانسته در زمانی کوتاه به بازارهای جهانی دست پیدا کند. دو نوع میلگرد آجدار A2 و A3 فولاد هیربد در شاخه‌های ۱۲ متری تولید می‌شوند.

تولیدکنندگان میلگرد در ایران بخش سوم

در بخش مرکزی ایران نام تولیدکنندگان به نام و قدیمی میلگرد به چشم می‌خورد. استان اصفهان و یزد از مراکز فعال در زمینه تولید میلگرد این ناحیه هستند. این استان در نمودار توزیع استانی از ظرفیت‌های تولید بالایی برخوردار می‌باشند. مهم‌ترین کارخانه‌های نورد بخش مرکزی ایرانی در ادامه آورده شده است.

اطلس تولیدکنندگان میلگرد در ایران

تولید کنندگان میلگرد در فلات مرکزی، اصفهان، فارس و چهارمحال و بختیاری

ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان مهم‌ترین و قدیمی‌ترین واحد فولاد سازی کشور است که از شهرت جهانی نیز برخوردار می‌باشد. این مجموعه بزرگ، پس از انعقاد قراردادی میان ایران و شوروی تاسیس شد. امروزه محصولات مرغوب فولادی ذوب آهن اصفهان جایگاه فوق العاده ویژه‎‌ای در میان بازار آهن پیدا کرده‌اند. تمام انواع میلگرد اصفهان به صورت ساده و آجدار، در حالت‌های مختلف شاخه‌ای و کلاف، نه تنها در بازار داخل بلکه در بازارهای خارجی نیز به فروش می‌رسد.

صنایع فولاد نطنز

سنگ بنای اولیه صنایع فولاد نطنز در سال ۱۳۷۸ برداشته شد. تا اینکه در اواخر سال ۱۳۸۲ فاز اولیه کارخانه به بهره برداری رسید. هم اینک این مجموعه با ظرفیت تولید بالغ بر ۱ میلیون تن در سال به طور اختصاصی، در زمینه تولید انواع میلگرد فعالیت می‌کند. تولیدات فولاد نطنز شامل انواع میلگرد A1 تا‌ A4 به صورت کلاف و شاخه‌ای می‌شود.

صبا فولاد زاگرس

فعالیت کارخانه صبا فولاد زاگرس در استان چهارمحال و بختیاری نه تنها به تولید میلگرد منجر شده، بلکه به ایجاد اشتغال در منطقه نیز کمک کرده است. صبا فولاد زاگرس از دو واحد اصلی نورد و فولادسازی تشکیل شده است. میلگرد زاگرس تنها در دو استاندارد A3‌ و A4 تولید می‌شود.

آهن و فولاد سرمد ابرکوه

فولاد ابرکوه یزد در سال ۱۳۹۱ تاسیس و در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید. ظرفیت تولید این کارخانه در تولید میلگرد آجدار سالیانه به میزان ۴۵۰ هزار تن می‌باشد. کیفیت میلگرد ابرکوه متکی بر انتخاب مواد اولیه و مرغوب و بهره‌گیری از تجهیزات روز دنیا است.

صنایع فولاد کرمان

در قلب فلات مرکزی ایران، کارخانه قدیمی صنایع فولاد کرمان در زمینه تهیه و تولید مقاطع فولادی مشغول به فعالیت است. واحد نورد این مجموعه با ظرفیت بیش از ۱۵۰ هزار تن، تولیدکننده میلگرد کرمان در استاندارهای A2 و A3 می‌باشد. در کنار این بخش، واحد فولادسازی نیز از سال ۹۴ به بهره برداری رسیده است.

تولیدکنندگان میلگرد در ایران بخش چهارم

برخلاف نیمه شرقی، در غرب ایران واحدهای نوردی متعددی مشغول به فعالیت هستند. مجاورت برخی کارخانه‌ها به شبکه ریلی به اهمیت تولید میلگرد آن‌ها افزوده است. استان خوزستان در این ناحیه از جمله مراکز فعال و قدیمی تولید میلگرد ایران شناخته می‌شود. با چند مورد از مطرح‌ترین نوردکاران بخش غرب و جنوب غربی ایران در ادامه آشنا خواهید شد.

اطلس تولیدکنندگان میلگرد در ایران

تولید کنندگان میلگرد زنجان،کرمانشاه، همدان، خوزستان، لرستان و ایلام

فولاد سیادن

زمانی که از شمال غرب به سمت غرب ایران حرکت می‌کنید، با تولیدکنندگان مطرحی روبرو خواهید شد. انواع میلگرد ساده و آجدار در این منطقه توسط فولاد سیادن قابل تهیه است. میلگرد ابهر در پروژه‌های ساختمانی و صنعتی در حجم‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظرفیت سالیانه این کارخانه در تولید میلگرد ۲۸۸ هزار تن می‌باشد.

سیما جهان فولاد

یکی از تولیدکنندگان کلیدی و نوپا در غرب کشور، سیما جهان فولاد است. تولید میلگرد در این مجموعه در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید. این کارخانه بیشتر تمرکز خود را بر تولید میلگرد آجدار A3 گذاشته است.

فولاد راد همدان

شرکت فولاد راد همدان از جمله تولیدکنندگان میلگرد در ایران با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن در سال است. بهره برداری از خط نورد این مجموعه در سال ۱۳۹۶ اتفاق افتاد.  میلگرد راد همدان در استانداردهای A1 تا A4  تولید می‌شود. هر کدام از سایزهای ۸ تا ۳۲ میلگرد این برند در موارد به خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مجتمع فولاد روهینا جنوب

در میانه جاده دزفول – شوشتر مجتمع فولاد روهینا جنوب در سال ۱۳۸۹ تاسیس شد. خط نورد روهینا جنوب قابلیت تولید ۵۰۰هزار تن میلگرد در سال را دارد. میلگرد روهینا در انواع ساده و آجدار در بازار آهن آلات یافت می‌شود. در سال‌های اخیر تکنولوژي تولید میلگرد A4 به خط تولید اضافه شده است. در نتیجه تنوع میلگرد روهینا افزایش پیدا کرد.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران

مجموعه بزرگ گروه ملی صنعتی فولاد ایران در جنوب غربی کشور در سال ۱۳۴۲ به بهره برداری رسید. گروه ملی به عنوان اولین تولیدکننده محصولات نوردی بعد از انقلاب شناخته می‌شود. این مجموعه در برگیرنده کارخانه‌های مختلف چون کارخانه نورد کوثر است. فعالیت گروه ملی و تولید انواع میلگرد ساده و آجدار آن را به قطب میلگرد در این ناحیه تبدیل کرده است.

در این مقاله شما با مهم‌ترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران آشنا شدید. چنانچه قصد خرید محصولات هر یک از کارخانه‌های ایران را دارید، می‌توانید از آیرومارت کمک بخواهید. جهت استعلام قیمت میلگرد در استانداردهای مختلف کلیک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس ۴۵۳۰۶-۰۲۱ با کارشناسان آیرومارت در تماس باشید. همچنین فایل PDF تولیدکنندگان میلگرد در ایران را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید:

دانلود PDF اطلس تولیدکنندگان میلگرد در ایران

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران