۸ آذر ۱۴۰۱ مرضیه آلکلی ۲
به اشتراک‌ گذاری

برای ساخت خانه به چه مصالح ساختمانی نیاز داریم؟

۳.۸/۵ - (۲۶ امتیاز)

 

اگر شما قصد ساخت ویلا یا ساختمان دارید و یا فردی فعال در این حوزه هستید، پیش از شروع هر پروژه ساخت‌وساز باید برای خرید مصالح مورد نیاز در ساختمان سازی برنامه‌ریزی کنید.
نوع اسکلت سازه، منطقه ساخت و ساز، طبقات و متراژ ساختمان از جمله عوامل موثر بر تعیین مقدار و خرید مصالح ساختمانی مورد نیاز در ساخت آن به شمار می‌روند.

صنایع بسیاری، در تامین مصالح ساختمانی سهم دارند. قیمت مصالح ساختمانی مثل قیمت میلگرد آجدار، قیمت سیمان و … در تعیین هزینه ساخت‌وساز خانه تاثیر می‌گذارد. در ادامه این مقاله، انواع مصالح ساختمانی مورد بررسی قرار می‌گیرند. با آیرومارت همراه باشید.

انواع سازه

اجرای سازه می‌تواند به یکی از روش‌های اسکلت فلزی یا اسکلت بتنی انجام گیرد. در اسکلت فلزی، از فولاد به عنوان متریال اصلی استفاده می‌شود. ورق و انواع پروفیل فولادی به روش‌های مختلف به هم متصل شده و اسکلتی فلزی تشکیل می‌دهند. عموما از پیچ و مهره به عنوان اتصالات اجرای سازه فلزی استفاده می‌شود. اسکلت فولادی، در ساخت سازه‌های عظیم و سوله‌ها کاربرد بالایی دارد.
از سوی دیگر، می‌توان برای ساختمان سازی اسکلت بتنی را انتخاب نمود. این سازه‌ها از بتن آرمه ساخته می‌شوند.

بتن، جز اصلی این سازه‌هاست که در ستون‌ها، دیوارهای برشی، سقف، پله و فونداسیون به کار می‌رود. در شالوده اسکلت بتنی، از میلگرد برای تقویت بتن استفاده می‌شود. تفاوت اسکلت فلزی و بتنی و مزایا و معایب هر یک، در مقاله‌ای مجزا در آیرومارت مورد بررسی قرار گرفته است.

لیست مصالح مورد استفاده در ساختمان

لیست مصالح ساختمانی، تمامی مواد مورد استفاده در ساخت سازه، تعمیر یا بازسازی آن را در برمی‌گیرد. متریال متنوعی چون سنگ، فولاد، بتن، آجر و چوب در ساختمان سازی کاربرد دارند.
با توجه به شرایط آب و هوایی و منطقه، تعداد طبقات و ارتفاع و همچنین نوع کاربری سازه، مقدار مصالح ساختمان سازی مشخص می‌شود. پس از محاسبه میلگرد مورد نیاز ساختمان و سایر مقاطع فولادی، مقدار و وزن مصالح ساختمانی دیگر چون آجر، سیمان، سنگ و … محاسبه می‌شوند.
در ادامه، فهرستی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی و کاربرد هر یک، تهیه شده است.

بتن؛ مقاوم‌سازی ساختمان

فروش مصالح ساختمانی

بتن به دلیل داشتن مقاومت فشاری بسیار بالا، یکی از مصالح پرکاربرد در ساختمان است.

بتن، به عنوان یکی دیگر از مصالح پرکاربرد در ساختمان سازی، از ترکیب آب و سیمان بدست می‌آید. بتن مقاومت بسیار بالایی دارد و از آن در ساخت سازه استفاده می‌شود. مقاومت کششی بتن برای استفاده در ساختمان سازی پایین است، به همین دلیل پیش از استفاده باید تقویت شود. بتن مسلح علاوه بر تحمل نیروهای فشاری، در برابر نیروهای کششی نیز مقاومت بالایی دارد.

بتن را با استفاده از میلگرد (آرماتور بندی) مسلح می‌کنند. جبران مقاومت کششی در بتن آرمه، به کمک میلگردهای فولادی انجام می‌شود. میلگرد مقاومت بالایی در برابر نیروهای کششی دارد و از ترک خوردگی و ترکیدن بتن در صورت وارد شدن این نیروها جلوگیری می‌کند.

ملات؛ پیونددهنده مصالح مختلف

انواع مختلف ملات‌ از حلال و ذرات پرکننده ساخته می‌شود. ملات شفته آهک، ملات گچ، ملات ماسه سیمان و ملات گل رس از انواع مختلف ملات به شمار می‌روند که برای چسباندن مصالح مختلف ساختمانی به هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آجر؛ شناخته‌شده‌ترین مصالح ساختمانی

آجر، از جمله مصالح ضروری در ساختمان سازی است. به طور کلی در ساخت تمامی آجرها، خاک رس کاربرد دارد. در صورت افزودن سنگدانه‌های سیلیسی به خاک رس، آجر آهکی و در صورت استفاده از سیلیکات‌های آلومینیوم، آجر رسی تولید می‌شود. برای افزایش مقاومت و دوام سازه، می‌توان از آجرهای نسوز نیز استفاده کرد.

فولاد؛ جزء ضروری ساختمان

مصالح ساختمانی

فولاد پرکاربردترین نوع مصالح ساختمانی در ساخت و ساز است.

انواع فلزات مانند چدن، فولاد و آلومینیوم در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر یک از این مواد ویژگی‌های خاص خود را دارند و متناسب با این خواص، در بخش‌های مختلف ساخت و ساز استفاده می‌شوند. فولاد به دلیل داشتن سختی بالا، جوش‌پذیری و قابلیت خم کاری، پرکاربردترین فلز در ساختمان سازی است.

ورق های فولادی؛ مقاطعی که کم‌تر به چشم می‌آیند

ورق های فولادی، یکی از پرکاربردترین مقاطع در ساخت سازه به شمار می‌روند. در ساخت دیوارهای داخلی، سقف، قاب درب و پنجره، عایق‌های خارجی دیوارها و بام خانه از انواع ورق فولادی استفاده می‌شود.
ورق سیاه، ورق روغنی، ورق استیل و ورق گالوانیزه در بخش‌های مختلف کاربرد بالا دارند. ورق گالوانیزه از جمله پرکاربردترین‌ ورق‌ها است که علاوه بر استفاده در ساخت بخش‌های مختلف ساختمان، به دلیل مقاومت بالایی که در برابر رطوبت و خوردگی دارد، در ساخت لوله‌های مورد استفاده در تاسیسات ساختمان نیز کاربرد دارد. ورق رنگی، ورق سینوسی و ورق شادولاین از دیگر انواع ورق گالوانیزه پرکاربرد در ساختمان سازی، به شمار می‌روند.

تیرآهن و پروفیل های فولادی؛ ساخت تکیه‌گاه و ستون

در سازه‌های با اسکلت فلزی از انواع تیرآهن و پروفیل‌های فولادی استفاده می‌شود. تیرآهن برای ساخت بخش‌های مختلفی چون خرپا، ستون، پل و بیم کاربرد دارد. در ساختمان سازی، نمی‌توان از کاربرد فراوان پروفیل‌هایی چون قوطی، سپری، ناودانی و نبشی چشم‌پوشی کرد. قوطی‌های فولادی، مقاطعی توخالی با سطح مقطع مربعی، در اسکلت‌های فلزی برای ساخت تکیه‌گاه‌ها و ستون‌ها استفاده می‌شوند. ناودانی نیز در خرپا، تیرها و بادبندها کاربرد دارد.
نبشی نیز یکی دیگر از مقاطع فولادی پر کاربرد در ساختمان سازی است که برای ساخت سکو‌ها، تکیه‌گاه‌های افقی و عمودی، پشتیبانی تیرها، ستون‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وزن تیرآهن، وزن نبشی و دیگر پروفیل‌های فولادی، هزینه تامین و تهیه این مقاطع را در ساختمان سازی، مشخص خواهد کرد. تنها کافیست قیمت روز تیرآهن و … را از آیرومارت استعلام بگیرید.

میلگردهای فولادی؛ افزایش مقاومت

خرید مصالح ساختمانی

میلگرد در بتن به منظور جبران مقاومت کششی پایین استفاده می‌شود.

میلگرد در بتن به منظور جبران مقاومت کششی پایین استفاده می‌شود. میلگرد، پرکاربردترین نوع از مقاطع فولادی و یکی از پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی است که در سازه‌های با اسکلت فلزی و بتنی کاربرد دارد. انواع میلگرد فولادی، در فونداسیون برای تقویت بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند تا مقاومت کششی پایین ساختمان را در برابر این نیروها جبران کنند.

انتخاب میلگردها با اندازه و تعداد مناسب، تاثیر بسیار بالایی در استحکام و دوام ساختمان دارد. با توجه به ابعاد ساختمان و تعداد میلگردهای ساختمان، وزن نهایی میلگردهای مورد نیاز محاسبه می‌شود. با ضرب وزن میلگردهای فولادی در قیمت میلگرد، هزینه تامین این مقاطع مشخص می‌گردد.

گچ؛ سفیدکاری و زیباسازی داخلی

سفیدکاری ساختمان، هموار کردن سطوح، سرامیک‌کاری، کاشی کاری و ایجاد سقف‌های کاذب در ساختمان، با استفاده از پودر گچ انجام می‌شوند. از این ماده سفید رنگ و ریزدانه در ساخت ملات، المان‌های دکوراتیو و پنل‌های پیش ساخته استفاده می‌گردد.

سیمان؛ ماده چسبنده

انواع بتن و ملات، با استفاده از ترکیب پودر سیمان، ماسه، شن و سنگ ساخته می‌شوند. سیمان از نقطه‌نظر مقاومت، تاثیری در کیفیت بتن ندارد و نقش ماده چسبنده را ایفا می‌کند.

دیگر مصالح ساختمانی

علاوه بر مصالح ذکر شده، متریال زیر نیز در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • خاک‌ها به ویژه خاک رس
 • آهک
 • چوب
 • شن و ماسه
 • شیشه
 • رنگ‌ها، رزین‌ها و چسب‌های ساختمانی
 • انواع کاشی و سرامیک

به علاوه، با پیشرفت علم و تکنولوژی، مصالح ساختمانی جدید با ویژگی‌های جدید و قابل توجه تولید شدند. از جمله این مصالح می‌توان به بتن اسفنجی، پانل‌های گچی پیش ساخته، ورق پلی کربنات، کاشی‌های حرارتی، شیشه مات شونده هوشمند و پانل‌های کامپوزیت آلومینیومی اشاره کرد.

در دسته بندی‌های دیگر، مصالح مورد نیاز در ساخت و ساز به دو دسته شامل ۱) مصالح پیش‌ساخته و یکجا و ۲) مصالح مرکب و ساده تقسیم می‌شوند.

مصالح ساختمانی مورد استفاده در نما

زیبایی، دوام و هزینه، سه عامل مهم در تعیین مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان به شمار می‌روند. متریال گوناگونی با ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود به منظور ایجاد نمای ساختمان کاربرد دارند.

 • آجر، از جمله متریالی است که از سال‌های دور مورد استفاده قرار می‌گرفت و هنوز هم در نمای ساختمان کاربرد دارد. آجر، ضمن داشتن قیمت مناسب، زمینه ساخت نماهای زیبا و مدرن را ایجاد می‌کند.
 • سیمان سفید متریالی مناسب برای ساخت نمایی ساده، مدرن و زیبا است. هزینه کم و عمر بالا، از جمله ویژگی‌های مثبت این نوع نما محسوب می‌شوند. البته لازم به ذکر است که سیمان سفید گرد و غبار و آلودگی را به ساگی جذب می‌کند.
 • انواع سنگ در گذشته برای ساخت خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه سنگ‌ها اغلب برای ایجاد نمای خارجی و داخلی ساختمان کاربرد دارند. سنگ ظاهری زیبا و طول عمری بالا دارد. هزینه ساخت نمای سنگی، نسبت به سایر نماها بیشتر است.
 • در گذشته، چوب کاربرد بالایی در ساخت خانه‌ها داشت. امروزه نیز از این ماده در ساخت سازه استفاده می‌شود. با این‌حال، کاربرد چوب در ایجاد نمای داخلی و خارجی ساختمان بیشتر است.
 • فایبر سمنت گزینه‌ای مناسب برای ایجاد نمایی زیبا، مقاوم به خوردگی و آتش‌سوزی است که می‌توان به سرعت بالایی آن را اجرا کرد.
 • نمای فلزی، در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از طراحان قرار گرفته است. پنل‌های آلومینیومی، با تنوع رنگی بالا، وزن پایین، قیمت مناسب و سرعت اجرای بالا از جمله متریال محبوب در نمای ساختمان به شمار می‌روند. البته عدم مقاومت به حریق و تغییر شکل در برابر ضربه کاربرد آن‌ها را محدود می‌کند.
 • فولاد گالوانیزه با خواص بی‌نظیر خود، از بهترین مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان به شمار می‌رود. ورق‌های فولاد گالوانیزه در برابر تغییرات حرارتی، خوردگی و اکسیداسیون مقاومت بالایی دارند و با داشتن قابلیت جوش و خمکاری بالا، گزینه‌ای مناسب در ایجاد نمای زیبا به شمار می‌روند. مناسب بودن قیمت ورق گالوانیزه در کنار ویژگی‌های مذکور، توجه بسیاری سازندگان را به خود جلب کرده است. ورق فولاد گالوانیزه را می‌توان رنگ کرد و زیبایی آن را بهبود بخشید. ترکیب فولاد گالوانیزه و چوب، زیبایی نمای ساختمان را دو چندان می‌کند. نمای فولادی به سادگی قابل اجراست و برای ایجاد ساختمان‌های مدرن به کار می‌رود.
 • یکی دیگر از مواد مورد استفاده در نمای ساختمان، شیشه مقاوم در برابر شکست و مقاوم به ورود اشعه‌های مضر به ساختمان است. زیبایی شیشه، به ساخت سازه‌ای با نمای مدرن کمک می‌کند.

خرید مقاطع فولادی مورد نیاز ساختمان سازی از آیرومارت

تمامی مقاطع فولادی چون تیرآهن، انواع پروفیل، انواع ورق و لوله فولادی از مراکز بازرگانی فولاد قابل خریداری هستند. شرکت بازرگانی پیشرو صنعت نفت آسیا با نام تجاری آیرومارت، سبدی گسترده از مقاطع فولادی مورد نیاز شما عرضه می‌کند. می‌توانید هر آنچه برای ساخت خانه خود نیاز دارید را تنها با یک کلیک خریداری نمایید.
علاوه بر خدمات فروش و عرضه مقاطع فولادی، کارشناسان این مجموعه صنایع و مصرف‌کنندگان را در انتخاب مقاطع مورد نیاز خود راهنمایی می‌کند. با توجه به اهمیت قیمت مقاطع فولادی در خرید، کارشناسان آیرومارت همه روزه قیمت تمامی محصولات را در وبسایت، صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام این شرکت به روزرسانی می‌کند.
همچنین می‌توانید جهت استعلام قیمت و مشاوره رایگان، از طریق شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶ با کارشناسان آیرومارت در ارتباط باشید.

۸ آذر ۱۴۰۱ مرضیه آلکلی ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. sohrab
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

   خیلی خوب میشد اگه مطالب بیشتری درمورد ساختمان سازی و سازه های فلزی تو سایتتون میزاشتین

   • آیرومارت
    ۰۴ آبان ۱۴۰۰

    سلام وقت بخیر برای دریافت مطالب بیشتر در خصوص صنعت ساختمان سازی به بخش وبلاگ آیرومارت مراجعه کنید.

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ