خمکاری-میلگرد

خمکاری میلگرد به چه منظوری انجام می‌شود؟

خمکاری میلگرد به تغییر شکل بدون شکست میلگرد می‌گویند. میلگرد از رایج‌ترین مقاطع فولادی مورد استفاده در ساخت سازه‌های مختلف است. این مقطع، نجات دهنده سازه بتنی به حساب می‌آید. کاشت میلگرد در بتن باعث افزایش قابل توجه استحکام سازه در برابر نیروهای جانبی شد. در فرایند خمکاری نیروی اعمالی حول یک نقطه، شکل‌های متفاوتی به میلگرد می‌بخشد. در حقیقت شکل خم شدن به محل مصرف میلگرد بستگی دارد. دراین مقاله قصد بررسی استاندارد خمکاری میلگرد و تجهیزات آن را داریم.

میلگرد چیست

از قدیم الایام از بتن برای ساخت منازل استفاده می‌کردند. گرچه بتن در برابر آتش سوزی و نیروهای فشاری مقاومت خوبی از هود نشان می‌دهد، اما ضعف بتن در حوادث تخریبی مثل زلزله کاملا مشهود است. در قرن 19 میلادی دریافتند که کاشت میلگرد در بتن استحکام کششی  آن را بهبود می بخشد. از آن به بعد میلگرد عضو ثابت تمام سازه‌های بتنی شد. میلگرد مقطعی مفتولی شکل است که با قطرهای مختلف ساخته می‌شود. هم‌چنین آلیاژهای مختلفی در تولید میلگرد کاربرد دارد. برای آگاهی از قیمت میلگرد استیل بر روی لینک کلیک کنید. میلگرد براساس استانداردهای مختلف تولید می‌شود. در بازار داخلی ایران میلگرد ساده A1 و آجدارA2، A3 و A4 موجود می‌باشد. برای تولید انواع میلگرد، شمش فولادی را از غلتک‌های دستگاه نورد عبور می‌دهند.

پیش از بررسی انواع خمکاری میلگرد در ویدئوی زیر یکی از جدیدترین ابزارهای خمکاری میلگرد را مشاهده کنید:

خمکاری میلگرد

اعمال نیروی فشاری حول یک نقطه مشخص منجر به خمکاری میلگرد می‌شود. پس از خمکاری میلگرد، شکل‌های متفاوتی از میلگرد به وجود می‌آید. رایج‌ترین میلگردهای خمکاری شده شامل میگرد راستا، میلگرد خاموت، میلگرد ادکا، میلگرد سنجاقک، میلگرد رکابی و میلگرد خرک می‌شود. هر کدام از این اشکال در ساختمان وظیفه‌ای را به عهده دارد. در ادامه به توضیح مختصری درباره شکل ظاهری و وظیفه هر یک می‌پردازیم.

قیمت میلگرد

میگرد راستا:

در میلگرد راستا دو انتهای میلگرد به صورت 90 درجه‌ای خم می‌شود. این نوع مقطع برای تقویت بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میلگرد خاموت:

با خم کاری میلگرد به شکل چهار گوش خاموت به وجود می‌آید. خاموت‌ها به صورت عمودی و مورب در ستون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع میلگرد برای جلوگیری از نیروهای برشی و خمشی استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با میلگرد خاموت بر روی لینک کلیک کرده و مقاله را مطالعه کنید.

میلگرد اتکا:

با ایجاد دو قلاب 90 درجه در دو انتها و یک پله در میانه میلگرد میلگرد اتکا به وجود می‌آید. این نوع میلگرد به عنوان میلگرد تقویتی در سقف و دیوارهای برشی به کار می‌رود.

میلگرد سنجاقک:

خمکاری میلگرد برای تولید سنجاقک به دوصورت خم دو طرف 90 درجه یا یک طر ف 90 و طرف دیگر 135 انجام می‌گیرد. این نوع مقطع به عنوان میلگرد عرضی در برابر نیروهای برشی مقاومت می‌کند.

میلگرد رکابی:

میلگردهای رکابی به شکل یک مستطیلی هستند که یه عرض ندارد. از این میلگرد برای نگه داشتن میلگردهای طولی و عمودی مصرف می‌شود.

میلگرد خرک:

شکل ظاهری این میلگرد چهارگوشی است که یک ضلع آن دو قسمت شده است. دونیمه میلگرد با هم اختلاف 180 درجه‌ای دارند. برای قرار دادن دو شبکه متوالی افقی با فاصله مشخص از این نوع مقط فولادی استفاده می‌شود.

شکل‌های متفاوت میلگرد خمکاری شده را در شکل زیر مشاهده می‌کنید:

خمکاری میلگرد
خمکاری میلگرد

انواع خمکاری

خمکاری از جمله کارهای سردی است که بر روی میلگرد انجام می‌گیرد. این روش به دو صورت دستی و انوماتبک انجام می‌شود. در روش دستی اپراتور خود میلگرد را خم می‌کند. اما در روش اتوماتیک که با ماشین‌های مختلف انجام می‌گیرد، خم کاری به کمک دستگاه انجام می‌شود. اپراتور در این روش نقش نظارتی دارد.

خمکاری دستی

در این روش خمکاری توسط یک اپراتور انجام می‌شود. در این روش به سه ابزار اصلی نیاز است: میز خم کردن، صفحه خم کن و آچار خم کن.  در این روش میلگرد بر روی صفحه خم کن که بر روی میز نصب شده‌است، قرار می‌گیرد. بر روی صفحه که از جنس فولاد تولید شده، تعدادی خار تعبیه شده است. برای خم کردن، میلگرد بین خارها قرار گرفته و به کمک آچار F حول یکی از آن‌ها خم می‌شود. به هنگام خمگاری میلگرد به ویژه در روش دستی، باید نکات ایمنی را رعایت کنید. بدین منظور حتما به هنگام کار از کفش، کلاه و لباس ایمنی استفاده کنید. هم‌چنین از سلامت دستگاه و ابزارآلات پیش از کار اطمینان حاصل پیدا کنید.

خمکاری اتوماتیک

در این روش‌ها خمکاری میلگرد به کمک ماشین انجام می‌گیرد. دستگاه‌های خم کن به دو صورت برقی و هیدرولیک موجود هستند. در روش برقی، حرکت آچار به کمک نیروی الکتریکی انجام می‌شود. دستگاه‌های هیدرولیکی معمولا قابل حمل بوده و برای خم کردن میلگردهای با سایز بالا کاربرد دارد.

استاندارد خمکاری میلگرد

آیین نامه ACI یا بتن آمریکا از پرکاربردترین آیین نامه‌هایی است که برای طراحی سازه‌های بتنی کاربرد دارد. میلگرد به عنوان یک مقطع ضروری، برای استفاده در سازه بایستی شکل دهی شود. با خمکاری میلگرد یک قلاب خم به وجود می‌آید. قطر قلاب بر اساس استاندارد مشخص می‌شود. برای جوگیری از به وجود آمدن تنش‌ در محل اتصال میگرد و بتن، بایستی این استانداردها رعایت شود. خمکاری میلگرد در زاویه‌های مختلفی انجام می‌گیرد. زوایای 90 و 180 رایج‌ترین ابعاد خمکاری است.

برای خمکاری میلگرد و ایجاد قلاب 90 و 180 درجه‌ای به صورت زیر عمل می کنیم:

  • برای میلگردهای از سایز 10 تا 25 میلی‌متر، حداقل قطر قلاب باید 6 برابر اندازه میلگرد باشد.
  • برای میلگردهای از سایز 29 تا 36 میلی‌متر، حداقل قطر قلاب باید 8 برابر اندازه میلگرد باشد.
  • برای میلگردهای از سایز 43 تا 57 میلی‌متر، حداقل قطر قلاب باید 10 برابر اندازه میلگرد باشد.

به طولی از میلگرد که بعد از قلاب قرار می‌گیرد، خم میلگرد می‌گویند. در اثر خمکاری، سطح داخلی تحت نیروی فشاری و سطح خارجی تحت نیروی کششی قرار می‌گیرد.

همان‌طور که با مطالعه این متن متوجه شده‌اید، میلگرد برای استفاده در سازه‌های مختلف نیاز به خمکاری دارد. شما برای آگاهی از قیمت تمامی مقاطع فولادی مثل قیمت میلگرد آجدار با مشاوران ما در آیرومارت تماس حاصل فرمایید. این مجموعه با همکاری برندهای معتبر تولید کننده با کیفیت ترین میلگردها را عرضه می‌کند. میلگرد هم‌چنین با انتخاب بازرگانی آیرومارت علاوه‌بر تهیه سبدی از مقاطع فولادی مختلف، می‌توانید از خدمات این مجموعه مثل خمکاری میلگرد بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *