۲۱ شهریور ۱۴۰۰ مرضیه آلکلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

آرماتور گذاری دال بتنی دو طرفه

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دال بتنی یکی از عناصر باربر ساختمان است که به طور یکپارچه از بتن و میلگردها تشکیل می‌شود. ضخامت دال، به مراتب از طول و عرض آن بیشتر است. دال‌هایی که در سقف طبقات ساختمان‌ها استفاده می‌شوند ۱۰ تا ۵۰ سانتی‌متر ضخامت دارند.
این جز مهم در سازه‌ها، به دو روش اجرا می‌شود:

  • درجا: در محل پروژه، قالب‌ بندی، آمارتور بندی و فرایندهای پیش تنیدگی، پس تنیدگی و بتن‌ریزی انجام می‌گیرند.
  • پیش‌ساخته: قطعات دال و پیش‌تنیدگی‌ها در کارخانه ساخته می‌شوند و اجرا، نصب اتصالات و پس‌تنیدگی‌ها در محل، اجرا می‌گردند.

دال معمولی، یکی از انواع دال است. در این نوع، دال بر روی تیر و ستون قرار می‌گیرد و از این طریق انتقال بار انجام می‌دهد. دال معمولی خود به دو دسته دال یک طرفه و دو طرف تقسیم می‌شود.
در دال معمولی، دو نوع آرماتور عرضی و طولی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دال یکطرفه بتنی، دال از دو سمت بر روی تکیه‌گاه‌هایی قرار می‌گیرد. دال‌هایی که در آن‌ها نسبت دهانه بزرگ به دهانه کوچک از عدد ۲ بیشتر یا برابر با آن باشد، دال یکطرفه نامیده می‌شوند. خمش و تحمل بار در یک سمت این دال‌ها اتفاق می‌افتد.

در کنار دال دو طرفه، دال یک طرفه نیز تعریف می‌شود. در دال دو طرفه، در چهار طرف تکیه‌گاه وجود دارد. این نوع، برای دال‌هایی با نسبت طول به عرض کمتر از ۲ مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آن بارها به دو طرف وارد می‌شوند.

دال دو طرفه بیشتر در اجرای سقف و کف ساختمان‌های چند طبقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که بیشترین کاربرد دال یکطرفه در ساخت بالکن و ایوان است.

مراحل میلگرد گذاری دال دو طرفه

به طور کلی، ساخت دال یکطرفه و دال دو طرفه، به صورت زیر انجام می‌شود:

  1. میلگردها برای گیرش هر چه بهتر به بتن، باید از هر گونه آلودگی پاک شوند.
  2. قالب با اندازه‌های دقیق در محل اجرا قرار گیرد.
  3. آمارتور بندی
  4. بتن ریزی

آمارتور بندی در سازه‌های بتنی اهمیت بسیار بالایی دارد. به صورت کلی، بتن توانایی تحمل نیروهای کششی را ندارد و در برابر آن‌ها ضعیف است. استفاده از میلگردهای فولادی که مقاومت کششی بالایی دارند، می‌تواند این ضعف را جبران کند.
میلگردها باید متناسب با اندازه و کاربرد دال بتنی انتخاب شوند. همانطور که در ویدئو زیر نیز مشاهده خواهید کرد؛ میلگردهای اصلی با استفاده از میلگردهای عرضی (خاموت‌ها) به یکدیگر متصل می‌شوند.

 

استفاده از انواع میلگردهای اصلی و حرارتی، به کاربرد دال و نوع ساختمان و طراحی آن وابسته است.

برخلاف دال های یک طرفه که تنها در یک جهت دارای میلگرد طولی هستند، در دال دو طرفه، میلگردهای خمشی در طول و عرض اجرا می‌شوند.
در شبکه میلگردها و آرماتور بندی متناسب با طراحی سازه ممکن است از میلگردهای قلابی، سنجاقی و … نیز استفاده شود.
پس از تشکیل شبکه میلگردها در دال، بتن ریزی انجام می‌شود.

آیرومارت، انواع میلگرد مورد نیاز در ساختمان سازی را به فعالان این حوزه عرضه می‌دارد. جهت خرید میلگرد و کسب اطلاعات درباره آرماتوربندی، می‌توانید از طریق شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶ با کارشناسان ما در آیرومارت تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید از صفحات مخصوص هر یک از مقاطع فولادی، قیمت روز میلگرد، قیمت ورق، قیمت تیرآهن امروز و … را مشاهده نمایید.

۲۱ شهریور ۱۴۰۰ مرضیه آلکلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان