فروش ویژه پروفیل درجه دو، موجود در انبار تهران تلفن:02145306 

۲۴ مهر ۱۴۰۱ زینب نصیریان ۰
به اشتراک‌ گذاری

سقف کوبیکاکس چیست، آشنایی با مشخصات، نحوه اجرا، مزایا و معایب آن

۵/۵ - (۱ امتیاز)

تا به حال به این فکر کرده بودید که می‌شود به جای بتن در سقف‌های پروژه‌هایتان از هوا استفاده کنید؟ برای اولین بار در یک پروژه ساختمانی در کشور آلمان، تیم سازنده موفق شد مصالح ساختمانی جدیدی را به دنیا معرفی کند.
این گروه سازنده خلاق با گنجاندن توپ‌های پلاستیکی پرشده از هوا در دال‌ بتنی، که همگی ساخته شده از پلاستیک بازیافتی بودند، از ورود حدودا ۱۳۶ تن دی‌اکسید کربن به جو جلوگیری کند.

سقف کوبیکاکس

این تنها مزیت این فناوری جدید نیست. درواقع، دو ساختمان در منطقه گلوکشتاین مانهایم با صفحات بتنی توسعه‌یافته به دست تیم سازنده معروف به Cobiax ساخته شدند که شامل فضاهای خالی بود تا بتن کمتری استفاده شود. به همین دلیل به چنین سقف‌هایی کوبیاکس می‌گویند که نوع جدیدی از کار با بتن مسلح است. در ادامه مطلب، با این نوع سقف بیشتر آشنا خواهید شد.

تعریف سقف عرشه‌ حبابی

درواقع سقف کوبیاکس یا صحیح‌ترش، دال عرشه حبابی، یک دال توخالی و مسطح است که در دو جهت توسعه می‌یابد و در آن توپ های پلاستیکی برای پرکردن فضاهای خالی کمتر تحت فشار تعبیه شده‌اند. در این روش، به بیان بسیار ساده، بتن را در وسط یک دال معمولی که به عملکرد سازه‌ای آن کمک نمی‌کند حذف می‌کند.

در سقف عرشه‌حبابی همزمان از مزیت‌های فناوری دال‌پرشده، سازه فضاکار و سازه‌های پیش‌ساخته بهره‌برده شده است. به این اعتبار، در این روش یک مدول از پیش‌ساخته به کمک جرثقیل در سقف جاگذاری می‌شود و از این جنبه تا حد زیادی از هزینه‌های حمل‌ونقل کم‌ می‌کند. از طرفی در نقاطی که نیاز به بتن ضروری نیست، دال با توپ‌های پلاستیکی پرشده با هوا چیده می‌شود.

شباهت سقف کوبیاکس با سازه‌های فضاکار

سقف عرشه‌حبابی به عنوان یک سقف High-Tech

این نوع سقف را می‌توانیم در رده‌ انواع سقف‌ های-تک (high-tech) بگنجانیم که شامل سقف‌ کامپوزیت، سقف وافل و سقف سازه فضایی یا همان سقف کلالیت هم می‌شود. نکته اینکه حداقل دهانه با کمک این روش بیشتر از حداقل دهانه سقف کلالیت خواهد بود.

این دال‌ها، به دلیل وجود کره‌های توخالی پلاستیکی، تا ۳۵ درصد مصالح کمتری نسبت به بتن ریزی در یک پروژه سنتی دارند. این شکل‌دهنده‌های توپی شکل، قسمت‌هایی از دال را که برای تحمل بار مورد نیاز نیستند، پر می‌کنند و قالب‌ بندی بتن را هم ساده‌تر امکان‌پذیر خواهند کرد. این امر نه تنها باعث کاهش مصرف بتن می‌شود که یکی از منابع اصلی انتشار کربن در جهان است، بلکه دال‌های سبک‌تر نیز کاهش مصرف انرژی مورد نیاز برای حمل و نقل را به همراه دارند.

تعریف سقف عرشه‌ حبابی

در این رابطه، بنیان‌گذار شرکت کوبیاکس اظهار نظر جالبی دارد: “حجم کمتر بتن، انتشار آلاینده‌ها را هم کاهش می‌دهد، به طوری که ما توانستیم با استفاده از سیستم خود در پروژه Quartier 4 به صرفه جویی ۱۳۶ تنی CO2 دست یابیم.” قبل از کوبیاکس، معمار مشهور زاها حدید در برخی پروژه‌هایش از تکنیکی شبیه به همین استفاده کرد و از توپ‌های پلاستیکی در ساخت انواع ستون ساختمان بهره‌برد.

صرفه‌جویی بتن با سقف عرشه حبابی

در کل اگر بخواهیم خیلی خلاصه درباره این مزیت سقف کوبیاکس بگوییم، برای مجموع ۶۴۵ متر مکعب بتن تنها ۱۰۰ سفر میکسر بتن مورد نیاز است و این یعنی هزینه‌ی شما به میزان بالایی کاهش می‌یابد؛ نه تنها در بعد حجم بتن مصرفی بلکه در مقیاس کل فرآیند عملیات بتن‌ریزی شما صرفه‌جویی چشمگیری خواهید داشت.

در همین رابطه نکته جالب توجه اینکه در یک قرارداد گودبرداری، باید بدانیم که مثلا هزینه حمل‌ونقل نخاله (که تقریبا با هزینه انتقال بتن یکی است) بخش عمده‌ قرارداد را شامل می‌شود از بابت هزینه و مسائل دیگر و این یعنی شما به اندازه پنجاه درصد از مبلغ قرارداد خاک‌برداری‌تان در پروژه صرفه‌جویی خواهید داشت.

مزایای سقف کوبیاکس

تاریخچه استفاده از هوا در ساخت و ساز

Cobiax محصول خود را توسعه‌ای از یک تکنیک ساخت‌وساز می‌داند که از زمان‌های قدیم کاربرد داشته است؛ این پیمانکار خلاق به محفظه‌‌هایی خالی در پانتئون‌های رومی اشاره می‌کند که وزن سقف را کاهش می‌دهند و وسعت بی‌نظیر آن را امکان‌پذیر می‌کنند. کارستن فافر، بنیانگذار شرکت، دیدگاه خود را در مورد این رویکرد از طریق تحقیقات دکترا در اواخر دهه ۱۹۹۰ توسعه داد و محصول کوبیاکس را از آنجا رشد داد.

امروزه مسئله‌ بتن و کمبود آن با افزایش آگاهی در مورد تأثیرات زیست محیطی‌اش در صنعت معماری و ساخت‌و‌ساز در کانون توجه قرار دارد. این ماده به تنهایی حدود هشت درصد از کل انتشار دی اکسید کربن در جهان را تشکیل می‌دهد. پُر پیداست که باید دیر یا زود ما هم در ایران به کاستن از میزان مصرف بتن فکر کنیم؛ هرچند، این تکنولوژی در ایران هم وجود دارد و بسیاری از پیمانکاران قادرند که سقف کوبیاکس را به بهترین شکل اجرا کنند.

نحوه اجرای سقف کوبیاکس

سقف عرشه‌حبابی

کوبیاکس یک فناوری دو طرفه است که هم طول دهانه را افزایش می‌دهد و با کاهش وزن و ضخامت کمتر سقف همراه است؛ در عین حال، عملکرد دال‌های بتن مسلح را هم حفظ می‌کند. این فن بر این واقعیت استوار است که ناحیه بین ستون‌های یک دال جامد اثر ساختاری محدودی فراتر از اضافه کردن وزن دارد.

جایگزینی این ناحیه با شبکه‌ای از آرماتوربندی دارای حفره‌هایی که بعدا با توپ پلاستیکی هواداده شده پر می‌شود و بین لایه‌های فولاد سیم جوشی تقویت‌کننده و یک تیر شبکه داخلی قرار می‌گیرد، معمولاً دالی ایجاد می‌کند که ۳۵% سبک‌تر است ولی مانند بتن مسلح جامد عمل می‌کند.

در مرحله‌ی بعد، هنگامی که ساندویچ پانل شبکه فولادی/حفره بتن ریزی شد، پانل‌های پیش‌ساخته با اندازه‌های مختلف از پیش ساخته می‌شود و در موقعیت بالابری به دست جرثقیل قرار می‌گیرد. هنگامی که بتن روی توپ‌های پانل‌ها ریخته می‌شود، سیستم کوبیاکس عملاً به یک دال دو طرفه یکپارچه تبدیل می‌شود که نیرو را به طور یکنواخت و پیوسته توزیع می‌کند.

مزایای سقف کوبیاکس

نحوه اجرای سقف کوبیاکس

پیمانکاران این نوع سقف ادعا می‌کنند که به مدد این روش ۲۰٪ سریعتر سقف اجرا می‌شود و کف‌ها با قالب و تیرهای کمتر تولید می‌گردند. هزینه‌های ساخت‌و‌ساز نیز تا ۱۰٪ کاهش پیدا می‌کند و با کاهش ۳۵٪ در استفاده از بتن همراه است.
تولید پیش‌ساخته خارج از محل، جابجایی کمتر وسیله نقلیه و بالابر جرثقیل و نصب ساده همگی در به حداقل رساندن خطرات عملیاتی و سلامتی و ایمنی موثرند. همچنین در این روش دیگر نیازی به میلگرد اودکا نیست تا از لرزش سقف جلوگیری شود. ضمن اینکه حداقل فاصله ستون‌ها در سقف کوبیاکس بسیار مطلوب‌تر از سازه‌های سنتی است.

از طرف دیگر میزان آرماتور مصرفی در سقف کوبیاکس هم کاهش می‌یابد. پس قیمت میلگرد آجدار تاثیر منفی کمتری روی بودجه‌بندی کار خواهد داشت. ما در آیرومارت توصیه می‌کنیم تا هر روز به فکر استفاده از تکنولوژی‌های نو باشید. برای اطلاع از قیمت امروز میلگرد می‌توانید به صفحات آیرومارت در شبکه‌های اجتماعی سر بزنید.

شباهت سقف کوبیاکس با سازه‌های فضاکار

سقف کوبیاکس نوعی سازه ترکیبی است که می‌تواند بخشی از مزایای سازه‌های فضاکار را وارد سیستم بتن‌مسلح کند. به این ترتیب همچون سقف روفیکس سبکی بیشتر و سرعت بالاتر در احداث را فراهم می‌کند. ماژول های سقف کوبیاکس در دو نوع گوی تخت و کروی جهت طراحی و نظافت با استفاده از پلی اتیلن تولید می‌شود که شبیه به یک توپ است.

صرفه‌جویی بتن با سقف عرشه حبابی

معایب سقف کوبیاکس

هرتکنولوژی جدیدی به هرحال معایب خودش را هم دارد. در این رابطه معایب سقف کوبیاکس به شرح زیر است:

  •  ضخامت دال محدود می‌شود؛
  •  نیروی کار ماهر مورد نیاز است؛
  •  دال معمولی نسبت به دال سنتی دارای رواداری کمتری خواهد شد؛
  •  ظرفیت حمل بار، کمتر از دال معمولی است؛
  •  گاهی ممکن است قسمت نازک بتنی در حین حمل و نقل شکسته شود.

تاریخچه استفاده از هوا در ساخت و ساز

کلام‌آخر

ما در آیرومارت ارائه‌دهنده بهترین محصولات فولادی هستیم. از نبشی گرفته تا لوله‌، انواع تیرآهن، میلگرد، پروفیل و …. اگر می‌خواهید به زنجیره اعتماد و خدمات آیرومارت بپیوندید. ما همچنین قیمت میلگرد کلاف را به صورت روزانه در کانال تلگرامی آیرومارت همراه با تحلیل‌های بیشتر و اطلاعات کافی در حوزه قیمت آهن امروز و برند‌های برتر محصولات آهنی مثل میلگرد میانه ارائه می‌دهیم. پیشنهاد می‌کنیم همین حالا با یک تماس کوتاه با کارشناسان آیرومارت و یا ارتباط ازطریق چت آنلاین سایت، از خدمات و حسن همکاری ما اطلاع پیدا کنید. علاوه‌براین، خرید آهن از آیرومارت تنها نیاز به چند کلیک ساده دارد؛ یکبار امتحان کنید تا برای همیشه شیوه خرید شما را تغییر دهیم.

۲۴ مهر ۱۴۰۱ زینب نصیریان ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان