۳ شهریور ۱۴۰۱ زینب نصیریان ۰
به اشتراک‌ گذاری

سقف کلالیت چیست؟

۵/۵ - (۲ امتیاز)

سقف “كلاليت”، یک شبکه‌ی سازه‌ای فضاکار و پیش‌ساخته است که از عناصر بازویی به طول ۸ الي ۱۵ متر، دهنه‌ی ۲ تا ۴ متر و ارتفاع ۴۰ تا ۶۰ سانتيمتر ساخته می‌شود. این قبیل سازه‌ها توسط اسکلتی که قادر است به تنهایی به عنوان یک سازه صلب بدون وابستگی به کف یا دیوار برای مقاومت در برابر تغییر شکل، پایدار بماند.

سقف کلالیت

کلالیت به وسیله اسکلتی که قادر است به تنهایی به عنوان یک سازه صلب بدون وابستگی به کف یا دیوار برای مقاومت در برابر تغییر شکل پایدار بماند، تعریف می‌شود. این روش یکی از سبک‌ترین اشکالی را ارائه می‌کند که می‌شود سقف یک فضا را با آن ساخت. به عبارت دیگر، به کمک این روش، نیاز یک سازه به انواع ستون در ساختمان به حداقل می‌رسد.

درحقیقت، اسپیس فریم‌ها، که سقف کلالیت هم یکی از انواع آن است، یک روش رایج در ساخت و ساز فعلی به‌شمار می‌روند. این سازه‌های فضاکار اغلب در ساختمان‌های تجاری و صنعتی بزرگ با سقف های مدرن با حداقل پشتیبانی یافت می‌شوند.

آنها معمولاً برای ساخت موارد زیر استفاده می‌شوند:

 •  آشیانه هواپیما؛
 •  کارخانه‌ها؛
 •  آمفی‌تئاتر روباز و سینما؛
 •  غرفه‌های نمایشگاهی؛
 •  نمایشگاه‌ها؛
 •  فرودگاه‌ها؛
 •  چترهای بزرگ شهری.

پیش بینی می‌شود که نفوذ ساختارهای فضایی و سازه‌ای جدید و بهبود یافته همراه با افزایش تقاضا برای سازه‌های سبک وزنِ فضاکار، رشد صنعت سقف کلالیت را تقویت کند. در آینده نزدیک، اسپیس‌فریم‌ها در سراسر جهان محبوبیت زیادی پیدا می‌کنند و به طور گسترده در غرفه‌های نمایشگاهی، میدان‌های ورزشی، پایانه‌های حمل‌ونقل، سالن‌های مونتاژ، انبارها، و کارگاه‌ها دیده خواهند شد.

این قاب‌های سبک نه تنها در سقف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، بلکه در دیوارهای خارجی، کف و سایبان‌ها نیز کاربرد دارند. علاوه بر این، این سازه‌ها همچنین به میزبانی کنسرت‌های مختلف، مسابقات ورزشی و اجتماعات دسته جمعی با مزیت امتداد و انقباض برحسب قدرت جمع آوری کمک می‌کنند که از مزایای اصلی اسپیس فریم ها و سقف‌ های کلالیت در سیستم‌های سقف دال بتنی است.

سقف کلالیت با استفاده از ورق عرشه فولادی و پروفیل نبشی ساخته می‌شود. در این زمینه هزینه‌ی بالایی که بابت قیمت پروفیل ساختمانی پرداخت می‌شود واقعا قابل توجه است. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

مزایای سقف کلالیت

آَشنایی با سقف کلالیت

سازه هاي فضاكار مزیت‌های فراوانی نسبت به سقف‌های دیگر برای مثال سقف وافل دارند. هرچند شاید این مقایسه اصلا صحیح نباشد. این مزیت‌ها عبارتند از:

 •  پيوستگي؛
 •  ایستایی؛
 •  افزايش دامنه‌ی فركانس طبيعي؛
 •  خنثی‌سازی ارتعاشات؛
 •  امکان ايجاد دهانه‌هاي بزرگ؛
 •  توزيع يكنواخت بار.

معایب سقف کلالیت

از سویی دیگر، به دليل مشکلاتی که در طی مراحل ساخت ساختمان پدید می‌آورند و در زیر آورده شده، در هر مکانی نمی‌شود آن‌ها را اجرا کرد:

 •  هزينه بالاي ساخت؛
 •  نياز به تكنولوژي بالا؛
 •  نيروي كار ماهر؛
 •  زمان طولاني ساخت.

شیوه‌ی ساخت سقف کلالیت

گزینه انتخابی براي اعضاي فوقاني و تحتاني پروفيل نبشي به صورت ممتد است؛ برای اطلاع بیشتر از مواردی همچون قیمت نبشی باید به صفحات مرتبط مراجعه کنید.
نبشي‌ها طوري باید قرار گیرند كه محور تقارن آنها در راستاي قائم و راس آن در بخش تحتانی قرار باشد. حالت قرارگيري اين عناصر سازه‌ای باعث شده تا بال نبشي‌هاي فوقاني در معرض بال نبشي‌هاي تحتاني جوش بخورد و هر نبشي فصل مشترك دو صفحه ضربدری شود. زاویه این صفحات نسبت به خط افق ۴۵ است.

برای درک بهتر رفتار سازه‌ای و آشنایی با سقف کلالیت ما نیاز داریم تا نگاهی به موضوع سازه‌های فضاکار، تعریف و مبانی نظری و اجرایی آن داشته باشیم. در ادامه این موضوع بیشتر بررسی می‌گردد.

سازه فضاکار

سازه‌ های فضاکار

به زبان معماری و مهندسی سازه، اسپیس فریم یا سازه فضاکار (خرپا سه بعدی) سازه‌ای سفت و سخت، سبک وزن و خرپا مانند است که از پایه‌های به هم پیوسته در یک الگوی هندسی ساخته شده است. از اسپیس فریم ها می‌توان برای پوشاندن مناطق بزرگ با تکیه‌گاه‌های داخلی کمی استفاده کرد.

در این رابطه، عناصر فولادی قابل حمل و سبک خواهند بود. بنابراین، مونتاژ آنها مدولار، ایمن و کارآمد است. توانایی تحمل بارهای سنگین با حداقل انحراف را هم دارند. هزینه حمل‌ونقل در مقایسه با سایر سازه‌های فولادی یا ساندویچ پنل سقفی معمولی کمتر است.

اعضا و اتصالات که از دو جزء تشکیل شده‌اند، یکپارچگی ساختاری اسپیس فریم را تشکیل می‌دهند. اعضا عناصر محوری با مقاطع دایره‌ای یا مستطیلی بوده که در برابر کشش و فشار مقاومت می‌کنند، در حالی که اتصالات برای استحکام، سختی و ایمنی طرح بسیار مهمی دارند.

درکل، آنچه تفاوت اصلی سازه‌های فضاکار را ایجاد می‌کند این است که در طراحی آن از مزیت مثلث‌ها برای به حداکثر رساندن قابلیت وزن سبک آن‌ها بهره می‌بریم.
به زبان تحلیل سازه، یک قاب فضایی با فرض اتصالات صلب که باعث پیچش و گشتاورهای داخلی در اعضا می‌شود، مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد، در‌حالی که یک خرپای فضایی که به عنوان اتصالات لولایی در نظر گرفته می‌شود، ممان داخلی عضو ندارد.

مزیت سازه های فضاکار

با استفاده از سازه های فضاکار مانند سقف کلالیت، دهانه می‌تواند بیش از ۱۰۰ متر طول یابد. استاندارد کردن تمام اجزا می‌تواند در کارخانه به صورت انبوه تولید شود و بنابراین کنترل کیفیت آسان است. به دلیل تعامل بین اعضای سازه اسپیس فریم، یکپارچگی خوب، ایستایی فضایی زیاد و ساختار بسیار پایداری که دارد می‌تواند برای فضاهای عمومی استفاده شود.

مطابق آمار منتشر شده، اجرای سقف ‌های کلالیت در میان سایر اشکال سازه‌ های فضاکار بیشترین سهم بازار قاب فضایی را در سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص داده است و در آستانه از سر گذراندن نرخ رشد ۱۱ درصدی تا سال ۲۰۲۶ است.

قاب‌های فضای سقف کلالیت نهایت یکپارچگی ساختاری را ارائه می‌دهند و بسیار نقش‌انگیزند. این نوع سقف‌ها به طور گسترده در رویدادهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، یعنی جایی که زیبایی ظاهری از اهمیت بالایی برخوردار است.

سازه‌ های فضاکار

معایب سازه های فضاکار

در سازه های فضاکار مثل سقف کلالیت، اجزای پیش‌ساخته می‌توانند به داخل اتصالات فرو بروند. قیمت ناودانی مورد نیاز و حمل‌و‌نقل ممکن است بالاتر از بخش‌های پیش‌ساخته یا حتی گاهی سقف تیرچه بلوک باشد. بخش‌های پیش‌ساخته بزرگ نیاز به جرثقیل‌های سنگین، اندازه‌گیری دقیق و جابجایی دارند.

اقتصاد سازه های فضاکار و اندازه بازار در مقیاس جهانی

آشنایی با سقف کلالیت به ما این امکان را می‌دهد تا وارد شدن به بازارسرمایه این صنعت پرمنفعت را برای سازمان خود بررسی کنیم؛ درواقع هدف ما از این مطلب نیز تا حدی همین موضوع بود. اما در این بخش به شیوه‌ای سرراست می‌خواهیم به اقتصاد سازه های فضاکار بپردازیم.

اندازه بازار سازه های فضاکار در سال ۲۰۱۹ از ۵۵۴ میلیون دلار فراتر رفت و از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۶ با CAGR 10.6% رشد را طبق برآورد‌ها تجربه خواهد کرد. تقاضا برای اشکال ساختاری جدید مثل سقف کلالیت که همراه با نوآوری اجرا می‌شوند و برای مردم هم نو محسوب می‌شوند رو به رشد بوده و در تکنیک‌های ساختمانی منجر به پذیرش فزاینده اسپیس فریم در تجارت‌های مختلف و زیرساخت های صنعتی شده است. یک نگاه گذرا به گزارش‌های قیمت میلگرد آجدار یا قیمت میلگرد ۱۴ به ما خواهد گفت، استفاده از سازه‌های سبک که با نبشی و مانند آن اجرا می‌شود چقدر می‌تواند ارزان‌تر تمام شود. برای درک بهتر این موضوع به قیمت ورق عرشه فولادی نگاه کنید که از مصالح اصلی ساخت سازه های فضاکار است.

بازار سازه‌ های فضاکار به شیوه‌های زیر دسته بندی می‌شود:

بازار، بر اساس مواد

 •  فولاد؛
 •  آلومینیوم؛
 •  آلیاژهای فلزی؛

بازار، بر اساس ساختار

 •  تک لایه؛
 •  دو لایه؛
 •  شبکه سه لایه؛

بازار، بر اساس مقطع

 • مقطع دایره‌ای؛
 • مقطع مستطیلی.

اسپیس فریم

کلام آخر

سقف کلالیت که موضوع مطلب حاضر است، یکی از انواع سازه های فضاکار محسوب می‌شود که می‌تواند تحولی را در شیوه ساخت فضاهای شهری و عمومی و همچنین تجاری و صنعتی ایجاد کند. ما در این مطلب سعی کردیم زوایای اقتصادی و اجرایی سقف کلالیت را به همراه تعاریف و نکات مرور کنیم. آیرومارت یک مرجع خوب برای اطلاع یافتن از قیمت انواع قطعات فولادی و فلزی مثل قیمت ورق گالوانیزه است. این سازمان همچنین تامین‌کننده اصلی در بازار آهن تهران به‌شمار می‌رود و یکی از بهترین فروشگاه‌‌های آنلاین فروش آهن لقب گرفته. همین حالا با ما تماس بگیرید تا بهترین تجربه خرید را با آیرومارت داشته باشید.

۳ شهریور ۱۴۰۱ زینب نصیریان ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان