۳۰ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

عوامل تاثیرگذار بر محاسبه قیمت میلگرد

میلگرد، مقطعی طویل با سطح مقطع دایره‌ای شکل است که در صنایع مختلف به خصوص صنایع ساختمان‌سازی کاربرد گسترده‌ای یافته است. این مقطع فولادی در شکل‌های ظاهری، جنس و استانداردهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود و به دلیل مصرف بالای آن در صنایع مختلف، تغییرات قیمت آن بسیار حائز اهمیت است.

مقاله هر آنچه که درباره انواع میلگرد فولادی باید بدانید، می‌تواند به شما در شناخت بهتر این مقطع فولادی کمک کند.

عوامل مختلفی در روند محاسبه قیمت میلگرد موثر هستند که تاثیر مجموع این عوامل تعیین‌کننده قیمت نهایی میلگرد در بازار است. درادامه این مطلب قصد داریم تا به بررسی عوامل تاثیرگذار در محاسبه قیمت میلگرد، بپردازیم.

محاسبه قیمت میلگرد

برای آنکه بدانید محاسبه قیمت میلگرد به چه صورتی انجام می‌شود، در واقع باید با عوامل موثر بر قیمت میلگرد آشنا باشید. برای محاسبه قیمت میلگرد باید به عوامل متعددی توجه کنید. وزن، سایز، برند و استاندارد مواردی هستند که در محاسبه قیمت میلگرد باید به آن‌ها توجه کرد. اما عواومل موثر بر محاسبه قیمت میلگرد کدام‌اند؟ در ادامه بیشتر در این رابطه خواهیم گفت.

ماده اولیه، مهم‌ترین عامل موثر بر محاسبه قیمت میلگرد

ماده اولیه تولید میلگرد، شمش فولادی یا بیلت است که با استفاده از ریخته‌گری پیوسته تولید می‌شود. این شمش، تحت نورد گرم قرار گرفته و به میلگرد تبدیل می‌شود. قیمت شمش، ازجمله پارامترهایی است که در محاسبه قیمت میلگرد، باید در نظر گرفته شود. چرا که برخی از کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد، تجهیزات موردنیاز برای تولید شمش را در مجموعه خود دارند ولی برخی از کارخانه‌ها، از شمش‌های تولیدی کارخانه‌های فولادسازی، به عنوان ماده اولیه خطوط نورد خود استفاده می‌کنند. بنابراین تامین ماده اولیه، در محاسبه قیمت میلگرد تولیدی توسط کارخانه‌های مختلف، تفاوت ایجاد می‌کند.

محاسبه قیمت میلگرد تحت تاثیر عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا از عواملی است که همیشه بر روی قیمت انواع کالاها موثر بوده و در محاسبه قیمت میلگرد نیز بی تاثیر نیست. واضح است که با افزایش تقاضا، قیمت میلگرد افزایش می‌یابد و با افزایش عرضه این مقطع فولادی به بازار، قیمت میلگرد کاهش می‌یابد.

تاثیر نوسانات بازار ارز بر محاسبه قیمت میلگرد

نوسانات بازار ارز در محاسبه قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی، نقش بسیار تعیین‌کننده و اجتناب‌ناپذیری دارد. این موضوع عمدتا به این خاطر است که در بخش‌های مختلف تولید مقاطع، از تامین مواد اولیه تا تهیه تجهیزات مورد نیاز و بخصوص در بخش مقاطع استیل، وابسته به واردات هستیم. بنابراین تغییرات قیمت دلار، موجب تغییر در قیمت انواع مقاطع می‌گردد.

دخالت هزینه تولید در محاسبه قیمت میلگرد

در تولید انواع میلگرد ساده و آجدار از مقاطع میانی بیلت و بلوم به عنوان ماده اولیه استفاده می شود. این مقاطع با استفاده از فرایند نورد گرم شکل داده شده و میلگرد ساده تولید می‌شود. در مراحل بعدی برای تولید میلگرد آجدار، از دستگاه آج‌زنی برای ایجاد آج بر روی میلگرد استفاده می‌شود. بنابراین اضافه شدن این مرحله به روند تولید میلگرد، قطعا در محاسبه قیمت میلگرد لحاظ شده و قیمت میلگرد آجدار بیشتر از میلگرد ساده می‌شود.

پس از نورد میلگرد، با دو روش آلیاژی و ترمکس عملیات خنک‌کاری صورت می‌گیرد. در روش آلیاژی، عملیات خنک‌کاری در هوای آزاد انجام می‌شود اما در روش ترمکس، خنک‌کاری با آب صورت گرفته و سرعت سرد شدن بیشتر است. این دو روش، خواص متفاوتی را در میلگردها ایجاد می‌کنند که در محاسبه قیمت میلگرد نیز تاثیرگذار است. برای مشخص‌شدن اینکه از کدام روش در خنک کردن میلگرد استفاده شده است، علائمی را بر روی میلگرد حک می‌کنند. در این علائم، حرف U نشان‌دهنده روش آلیاژی و حرف T نشان‌دهنده روش ترمکس است.

هزینه تولید، عاملی موثر بر محاسبه قیمت میلگرد

هزینه تولید، عاملی موثر بر محاسبه قیمت میلگرد

تاثیر استاندارد بر محاسبه قیمت میلگرد

میلگرد در استانداردهای مختلفی تولید می‌شود. استانداردهای تولید یک مقطع، نشان‌دهنده شکل ظاهری، خواص مکانیکی و روش تولید آن است. از معروف‌ترین استانداردهای میلگرد در ایران یک استاندارد روسی است که مطابق با آن، میلگردها در ۴ دسته A1 تا A4 قرار می‌گیرند.

میلگرد ساده، با استاندارد A1 شناخته می‌شود. این مقطع دارای سطحی صاف و بدون برآمدگی است. میزان منگنز و کربن در ترکیب شیمیایی آن، کمتر از انواع آجدار است. با افزایش مقدار کربن در ترکیب شیمیایی میلگرد، استحکام آن افزایش می‌یابد. این میلگردها معمولا به صورت شفت در سازه‌های مختلف کاربرد دارند و به صورت شاخه‌ای و کلاف در بازار به فروش می‌رسند.

میلگرد آجدار (ribbed steel rebar) برخلاف میلگرد ساده دارای آج‌هایی بر روی سطح خود است که در اثر نورد بر روی آن‌ها ایجاد می‌شود. این نوع میلگردها در صنایع ساختمان‌سازی و برای مسلح کردن بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این دلیل که آج‌های موجود در سطح آن‌ها موجب می‌شود که پیوستگی بیشتری بین بتن و میلگرد ایجاد شده و مقاومت سازه افزایش یابد. بتن مقاومت فشاری بالایی دارد اما مقاومت به کشش و خمش آن کم است. بدین منظور با استفاده از میلگرد، مقاومت کششی و خمشی اسکلت ساختمان را افزایش می‌دهند.

انواع میلگرد آجدار بر اساس استاندارد روسی در سه نوع A2، A3  و A4 تولید می‌شوند. تفاوت این سه نوع میلگرد در ترکیب شیمیایی و در نتیجه خواص مکانیکی و شکل آج‌های آن‌ها است.

برای آشنایی با تفاوت‌های میلگرد A2 و A3 و  مقایسه انواع استانداردهای میلگرد، کلیک کنید.

محاسبه قیمت میلگرد براساس وزن

وزن میلگرد از عوامل بسیار مهمی است که علاوه بر تاثیر مستقیمی که بر روند محاسبه قیمت میلگرد دارد، می‌تواند بر عواملی مانند هزینه‌های حمل و نقل و انبارداری نیز موثر بوده و به طور غیر مستقیم نیز در محاسبه قیمت میلگرد تاثیرگذار باشد. برای انواع مقاطع پرمصرف فولادی از جمله میلگرد، یک استاندارد برای تخمین وزن آ‌ن‌ها با توجه به ابعادی که دارند، تدوین شده است که به صورت یک جدول به نام جدول اشتال ارائه می‌شود.

جدول وزن میلگرد شامل اطلاعاتی از قبیل قطر، سطح مقطع، حجم یک شاخه میلگرد و وزن هر متر میلگرد است. این جدول، انتخاب مناسبی برای تخمین وزن و محاسبه قیمت میلگرد است اما گاهی اوقات، میلگردهای تولیدی برخی از برندها، تفاوت ناچیزی با استاندارد اشتال دارند. بنابراین باید دقت شود که در هنگام خرید، سرتیفیکیت محصول کنترل شود.

برای مشاهده جدول وزن میلگرد آجدار و ساده و نیز جدول اشتال مربوط به برندهای مختلف تولید این مقطع در داخل کشور، کلیک کنید.

شکل ظاهری میلگرد

میلگردها از نظر شکل ظاهری در دو دسته میلگرد ساده و آجدار قرار می‌گیرند. میلگرد ساده (plain rebar)، دارای سطحی صاف و بدون آج است. میلگردهای آجدار A2، A3  و A4  به ترتیب دارای آج‌های با هندسه آج مارپیچ، جناقی و مرکب هستند. تفاوت شکل هندسی آج‌های میلگرد، در نوع استفاده آن‌ها نیز تفاوت ایجاد می‌کند.

برند تولید کننده میلگرد

با توجه به پیشرفت صنایع و گستردگی کاربرد میلگرد در صنایع مختلف، خصوصا صنایع ساختمان‌سازی، استفاده از میلگرد طی سال‌های اخیر افزایش یافته است. بنابراین کارخانه‌های بسیاری اقدام به تولید میلگرد در داخل کشور نموده‌اند و محصولاتی با کیفیت‌های متفاوت را تولید و به بازار عرضه می‌دارند. برند تولیدکننده مقاطع فولادی از جمله میلگرد، در محاسبه قیمت میلگرد بسیار تاثیرگذار است. برای آشنایی با کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در ایران و نیز انواع محصولات تولیدی هر کدام، کلیک کنید.

تاثیر گرید آلیاژی بر محاسبه قیمت میلگرد

در بازار آهن‌آلات، میلگرد از نظر جنس یا نوع آلیاژ در سه نوع میلگرد فولادی، میلگرد آلیاژی و میلگرد استیل، عرضه می شود. که هرکدام از این انواع میلگرد، با توجه به خواصی که ارائه می‌دهند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوع آلیاژ میلگرد در محاسبه قیمت میلگرد نقشی بسیار تعیین‌کننده دارد و واضح است که قیمت میلگردهای استیل و آلیاژی بیشتر از میلگردهای فولاد ساده کربنی است.

میلگرد فولادی

میلگردهای فولادی درواقع همان میلگردهای با ترکیب شیمیایی فولاد ساده کربنی هستند که در بازار به این نام شناخته می شوند.

میلگرد استیل

میلگرد استیل از جنس فولاد زنگ نزن یا استنلس استیل است که در گریدهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌گردد. انواع میلگردهای استیل در سه دسته زیر قرار می‌گیرند:

  • میلگرد استیل نگیر
  • میلگرد استیل بگیر
  • میلگرد استیل نسوز

این میلگردها به دلیل حضور عناصری مانند کروم و نیکل در ترکیب شیمیایی آن‌ها، در مواردی که به مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون نیاز است، استفاده می‌شوند و گرید آلیاژی آن‌ها از عواملی است که در محاسبه قیمت میلگرد استیل موثر است.

برای اطلاع از به‌روزترین قیمت میلگرد استیل در بازار فولاد، کلیک کنید.

میلگرد آلیاژی

این نوع میلگرد از جنس فولاد آلیاژی است. معروف‌ترین کارخانه‌های تولید فولاد آلیاژی در ایران شامل فولاد آلیاژی اسفراین، فولاد آلیاژی اصفهان است. از فولادهای آلیاژی مانند فولاد ابزار، فولاد هاردکروم و … برای تولید میلگرد آلیاژی استفاده می‌شود.

برای آشنایی با میلگرد آلیاژی و آشنایی با آلیاژهای صنعتی فولاد کلیک کنید.

استعلام قیمت میلگرد

همانطور که در بالا توضیح داده شد، عوامل بسیاری هستند که در محاسبه قیمت میلگرد تاثیرگذارند. بنابراین نیاز است تا از منابعی معتبر و به‌روز، قیمت این مقطع فولادی را پیگیری کرد. برای پیگیری قیمت روز انواع مقاطع فولادی در بازار آهن‌آلات، می‌توانید به سایت آیرومارت مراجعه کنید. یا برای دریافت راهنمایی بیشتر و همچنین مشاوره خرید میلگرد و سایر مقاطع، با کارشناسان و متخصصان آیرومارت تماس بگیرید. تا بهترین انتخاب را متناسب با حوزه کاری خود داشته باشید.

۳۰ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران