۷ مرداد ۱۳۹۹ ادمین ۲
به اشتراک‌ گذاری

خرید میلگرد از بورس کالا و نحوه عرضه این کالا

خرید میلگرد از بورس کالا مانند دیگر مقاطع فولادی و تشکیل شدن ماهیت اصلی بورس کالا در سال‌های اخیر رونق فزاینده ای پیدا کرده است با شروع بورس کالا از ۱۶ سال پیش تاکنون مقاطع فولادی مانند میلگرد، ورق و تیرآهن جز مهمی از خرید و فروش های بورس کالا بوده اند. برای خرید میلگرد از بورس کالا نیاز دارید مراحل مهم و اساسی را پیگیری کنید که در این مطلب به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

چرا بورس کالا؟

شاید یکی از مهم ترین سوالات که می‌توان پرسید این است که چرا بورس کالا تشکیل شده است؟ جواب این پرسش می‌تواند حقایق مختلفی را درباره بازارهای موجود در یک کشور مشخص کند. عدم استفاده از ابزارهای اقتصادی نوین و راهکارهای مدرن برای مشکلات وضعیت اقتصادی، تلاش های زیادی را در نظم دهی به بازار کالاهای اساسی در بخش های مختلفی از جمله صنعتی، پتروشیمی و کشاورزی را با ناکامی روبرو میکرد.

بازار این محصولات همواره با محدودیت ها و مشکلات مختلفی روبرو بوده است. واسطه گری بی حد و عدم شفافیت معاملات و نبود اطلاعات و داده های مورد تایید برای تصمیم گیری های کلان کشوری در بازار کالا باعث ایجاد اختلال در نظام اقتصادی یک کشور می‌گردد.

بورس کالا برای مقابله با چه مشکلاتی ایجاد شد؟

  • نوسانات کاذب قیمت محصولات ناشی از ارتباط نامشخص و نامناسب میان عرضه و تقاضا
  • مدیریت ریسک ضعیف و محافظت از نوسانات آتی قیمت پایین
  • فقدان یک نظام قیمت گذاری شفاف بر پایه تعادل میان عرضه و تقاضا و نیاز بازار
  • نبود یک سیستم اجرایی و ناظر بر حسن انجام تعهدات طرفین معامله
  • عدم وجود یک سیستم جمع آوری، پردازش و تحلیل اطلاعات و آمار تولید، واردات، صادرات و مصرف در جهت اطلاع رسانی به بازار و تصمیم گیری مطلوب
  • عدم هماهنگی میان بخش‌های تولیدی و بازرگانی در زمینه واردات، صادرات و بازار مصرف نهایی

ارکان شرکت بورس کالای ایران

ارکان شرکت بورس کالای ایران ( سهامی عام ) عبارتند از:
مجامع عمومی
هیات مدیره
مدیر عامل
بازرس/حسابرس
شرکت توسط هیات مدیره ای غیر موظف مرکب از هفت شخص که توسط مجمع عمومی عادی با توجه به اساسنامه، قانون تجارت و مقررات برای مدت دو سال انتخاب می‌گردند، اداره می‌شود.

چه محصولاتی در بورس کالا عرضه می‌شوند؟

بورس کالا عموما جایگاهی مطمئن برای عرضه محصولات خام و فرآوری نشده است. تولیدکنندگان از سراسر ایران محصولاتی از قبیل مقاطع فولادی، برنج، گندم و محصولاتی از این دست را در این بازار به فروش می‌رسانند. وجود نهادهای نظارتی و اجرای قوانین ضروری برای اجرای داد و ستدی مطمئن و همچنین شفافیت مالی موجود در بازار بورس کالا مصرف کنندگان بسیاری را به سمت خود متمایل کرده است.

عرضه میلگرد در بورس کالا

مقاطع فولادی اعم از شمش و سبدهای میلگرد و تیرآهن در هر هفته در بورس کالا عرضه می‌شوند. نظارت دقیق و قوانین حاکم بر کارگزاری ها در خرید و فروش باعث می‌شود هر دو طرف معامله در شفافیت کامل مالی عملیات خود را انجام دهند. شما می‌توانید عرضه محصولات فولادی و دیگر موارد قابل عرضه در بورس کالا را در سایت ime.co.ir مشاهده نمایید.

در نمایش عرضه هر یک از محصولات باید به اطلاعات مندرج کاملا دقت کنید. در کنار تمامی اطلاعات عرضه به چند ردیف دقت بیشتری نمایید. مکان تحویل محصول در محاسبه هزینه باربری و حمل بسیار موثر است و قیمت نهایی شما را مشخص می‌نماید. در این بین کارگزار نیز برای پیگیری خرید و درخواست آن معرفی شده که مراحل اجرای درخواست شما را پیگیری می‌نماید. از طرفی شما براساس میزان نیاز خود مقطع فولادی مورد نظرتان را مطالبه می‌نمایید اما خریدها براساس حداقل میزان فروش که در قسمت عرضه نمایش داده می‌شود ثبت می‌گردد.

قیمت به روز میلگرد را با کلیک روی لینک زیر دنبال کنید:

قیمت میلگرد

خرید میلگرد از بورس کالا

در ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که برای انجام هرگونه معامله در بازار بورس کالا و بالطبع برای خرید میلگرد از بورس کالا به ثبت نام و اخذ کد معاملاتی (کد بورسی) نیاز دارید. برای دریافت این کد پس از تکمیل فرم‌های درخواست در یک شرکت کارگزاری، مدارک مورد نظر را ارائه می‌دهید. پس از انجام فرایند دریافت کد شما به عنوان یک عضو و معامله گر بورس کالا شناخته می‌شوید. در نظر داشته باشید عرضه کننده برای کالاهای داخلی و ۳ روز قبل برای محصولات صادراتی، اطلاعات عرضه خود را منتشر می‌نماید برای مثال شما می‌دانید کارخانه کوثر اهواز، فردا به چه میزان سبد میلگرد عرضه می‌نماید. این اطلاعات عبارتند از قیمت پیشنهادی و میزان عرضه.

مثالی از عرضه میلگرد در بورس کالا

فرض کنید شما قصد خرید ۴ تن میلگرد اهواز را دارید و از طریق گارگزارتان متوجه می‌شوید که این نوع میلگرد در تاریخ x با حجم و قیمت معین بورس کالا عرضه می‌گردد. با اطلاعات فوق شما تصمیم می‌گیرید براساس نیازتان ۴ تن از این مقدار را خریداری نمایید. اولین قدم ارائه درخواست خرید است.

درخواست خرید میلگرد از بورس کالا

پس از تصمیم نهایی درباره خرید، شما می‌بایست فرم سفارش خریدتان را تکمیل و به کارگزار خود ارائه نمایید. این متن حاوی اطلاعات شما به عنوان خریدار و مشخصات کالا به عنوان محصول مورد معامله از قبیل مقدار، نام تولیدکننده و قیمت پیشنهادی شما می‌باشد. دقت کنید این قیمت به عنوان حداکثر قیمت پیشنهادی در نظر گرفته می‌شود و کارگزار به انجام معامله بالاتر از آن مجاز نمی‌باشد.

پس از تایید درخواست شما توسط کارگزار، مبلغ ۱۰ درصد از کل مبلغ معامله را به کارگزار پرداخت نمایید. این مبلغ برای قطعیت بخشی به معامله و همچنین برداشت کارمزدهای مربوط به آن نزد کارگزار باقی می‌ماند.

پس از انجام معامله شما ۳ روز کاری برای پرداخت مابقی مبلغ فرصت دارید. توجه کنید عدم پرداخت بعد از این مهلت منجر به جریمه تا ۱۰ روز کاری پس از آن و سپس لغو معامله و کسر جریمه های مربوط به آن از شما می‌شود.

در این میان کارگزار قیمتی کمتر از قیمت پیشنهادی تولید کننده را در ابتدا ارائه می‌نماید. با در نظر گرفتن عرضه و تقاضا ۳ حالت اصلی اتفاق می‌افتد که تعیین کننده قیمت نهایی معامله میشود.

  • در حالت اول عرضه از تقاضا بیشتر است. این حالت ممکن است تولید کننده را به کاهش قیمت برای فروش بیشتر ترغیب نماید. گرچه ممکن است درمقابل کاهش قیمت مقاومت اتفاق بیافتد.
  • در حالت دوم عرضه و تقاضا یکسان اند که معاملات اتفاق می‌افتد و جریان عادی خود را طی میکند و یا تقاضا کمی از عرضه بالاتر است که در این صورت برای عدم ایجاد رقابت درخواست افزایش عرضه به تولید کننده ارسال می‌شود.
  • در حالت سوم تقاضا فاصله زیادی از میزان عرضه دارد که در این حالت برای خرید بین کارگزاران رقابت اتفاق می‌افتد و براساس قیمت پیشنهادی ارائه محصول صورت می‌پذیرد.

اگر شما نیز نکاتی درباره خرید میلگرد از بورس کالا می‌شناسید یا با مسائل مربوط به عرضه میلگرد در بورس کالا برخورد داشته اید در قسمت نظرات سایت آیرومارت با ما درمیان بگذارید.

۷ مرداد ۱۳۹۹ ادمین ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران