۲۶ آبان ۱۴۰۰ ادمین ۲
به اشتراک‌ گذاری

جدول وزن میلگرد آجدار و ساده به همراه دانلود جدول اشتال میلگرد

۴.۲/۵ - (۱۱ امتیاز)

جدول وزن میلگرد ساده و میلگرد آجدار جهت اطلاع از وزن هر شاخه میلگرد تدوین شده است. علت تدوین چنین جدولی چیست؟
وزن میلگرد از عوامل موثر بر قیمت و حتی تعیین‌کننده کیفیت آن است. بنابراین اولین چیزی که پس از خرید این محصول باید توسط خریدار چک شود، وزن آن است. همچنین می‌توان گفت که وزن میلگرد، دارای نسبتی مستقیم با میزان نیرویی است که می‌تواند تحمل کند. با توجه به این موضوع، اطلاع از وزن این مقطع در ساختمان سازی برای محاسبه وزن سازه و میزان مقاومت آن، توسط مهندسین عمران پروژه، بسیار حائز اهمیت است. به طوریکه با انجام محاسبات اشتباه و نیز فاصله زیاد از حالت استاندارد، ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

وزن میلگرد از سوی دیگر، راهی برای سوءاستفاده و دلالی برخی افراد در بازار آهن شده است. در صورتی‌که اطلاعات کافی در رابطه با نحوه محاسبه وزن میلگرد و بازرسی بار کالای خود نداشته باشید، ممکن است باری مغایر را خریداری نمایید. به همین خاطر در این مقاله از آیرومارت، به برخی از راحت‌ترین راه‎‌های محاسبه وزن میلگرد پرداخته‌ایم تا راهنمایی برای خرید دقیق‌تر و مطمئن‌تر شما باشد.

فرمول محاسبه وزن میلگرد

نحوه محاسبه وزن میلگرد با فرمول برای تدوین جدول وزن میلگرد، به اینصورت است که ابتدا مساحت سطح مقطع را در طول میلگرد ضرب می‌کنیم تا حجم آن بدست آید. پس از محاسبه حجم میلگرد بر حسب سانتی‌متر مکعب کافی است آن را در چگالی فولاد بر همین واحد ضرب کنید.
چگالی فولاد ساده کربنی به دلیل درصد بالای آهن با چگالی آهن خالص یکی در نظر گرفته می‌شود. چگالی آهن برابر با ۷/۸ گرم بر سانتی متر مکعب است. البته وزن میلگرد استیل نیز با فرمول‌هایی که در ادامه ذکر خواهند شد قابل مقایسه است. چگالی میلگرد استیل نیز برابر با چگالی آهن در نظر گرفته می‌شود.
وزن شاخه میلگرد به سایز میلگرد و طولی که برای هر شاخه در نظر گرفته شده است، بستگی دارد. برای محاسبه وزن میلگرد، می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

وزن میلگرد = ۱۰۰۰/(شعاع*شعاع* ۳.۱۴* طول*۷.۸)

در فرمول مذکور، شعاع و طول بر حسب میلی‌متر وارد شده و عدد ۷/۸ نشان دهنده چگالی فولاد است. اهمیت محاسبه وزن میلگرد با استفاده از فرمول یا با اشتال میلگرد، به این دلیل اهمیت دارد که برخی تولیدکنندگان میلگرد، دست به تولید میلگردهایی غیراستاندارد با تحمل وزن پایین می‌زنند. این میلگردها مطابق با جدول وزن میلگرد نبوده و خواص مکانیکی مغایر با نیاز مشتری خواهند داشت.
چنین میلگردهایی، در صورت مصرف برای ساخت و ساز یا فرایندهای صنعتی توانایی تحمل بار لازم را ندارند و ضررهای مالی و جانی به دنبال خواهند داشت.

فرمول جدید محاسبه وزن

فرمول محاسبه وزن هر شاخه میلگرد که در بالا ذکر شد، روش قدیمی محاسبه وزن است. امروزه با فرمولی ساده‌تر می‌توان وزن هر شاخه میلگرد را محاسبه کرد. برای این منظور باید سایز هر میلگرد را به توان دو رسانده و سپس بر عدد ۱۶۲ تقسیم کرد. بنابراین فرمول، وزن میلگرد ۸ برابر خواهد شد با:

کیلوگرم ۱.۵۸ = ۱۶۲/(۸*۸)

نتیجه این فرمول، وزن واحد طول میلگرد است. برای محاسبه وزن هر شاخه میلگرد ۱۲ متری، عدد مذکور را باید در عدد ۱۲ ضرب کرد. برای محاسبه شاخه‌های ۶ متری نیز باید این طول را در عدد ۱.۵۸ ضرب کرد. این محاسبات برای هر سایز میلگرد متفاوت است. به عنوان مثال، وزن میلگرد ۱۶، با رقم بدست آمده در بالا متفاوت است.
البته شایان ذکر است، بر اساس اطلاعات ذکر شده در استاندارد ملی ISNO 3132، این فرمول برای محاسبه وزن میلگرد ساده است. وزن میلگرد آجدار با اندکی تغییر همراه خواهد بود.
با استفاده از هر یک از این فرمول‌ها می‌توان وزن میلگرد ۶ و … را نیز محاسبه کرد. البته، می‌توان از راهی ساده‌تر استفاده کرد و با کمک وزن میلگرد جدول اشتال، وزن میلگرد ۱۴ و دیگر سایزها را به راحتی بدست آورد.

جدول وزن میلگرد چیست؟

جدول میلگرد، یک استاندارد ابعادی و وزنی برای مقاطع پر مصرف فولادی است. این جدول استاندارد برای اولین بار در صنعت آلمان تدوین و مورد استفاده قرار گرفت. به همین دلیل نام اشتال که مترادف آلمانی کلمه فولاد یا steel است را با خود یدک می‌کشد. مقاطع مختلف فولادی مثل تیرآهن، هاش، انواع پروفیل و … جزئیات ابعادی زیادی دارند؛ در جدول اشتال مربوط به این مقاطع جزئیاتی در اندازه شعاع خمیدگی‌های مقطع نیز بیان شده است. با در دست داشتن ابعاد و محاسبه وزن، می‌توان قیمت میلگرد را محاسبه کرد چرا که قیمت، بر اساس وزن تعیین می‌شود.

برای مشاهده و اطلاع از قیمت میلگرد ساده و قیمت میلگرد آجدار می‌توانید علاوه بر تماس با کارشناسان حرفه ای آیرومارت به صفحات مربوطه در سایت نیز مراجعه کنید.

جدول اشتال میلگرد

در این بین، انواع میلگرد ساده و آجدار، جز مقاطع ساده فولادی به حساب می‌آید. در جدول اشتال میلگرد آجدار و ساده، اطلاعاتی همچون قطر میلگرد، سطح مقطع آن، حجم یک شاخه میلگرد و وزن هر متر میلگرد قابل رویت است. به همین دلیل جدول وزنی میلگرد را بخشی از جدول اشتال میلگرد می توان در نظر گرفت. در انتهای این مقاله، امکان دریافت جدول وزن میلگرد pdf برای شما فراهم آمده است.

جدول اشتال میلگرد بر اساس برند

محصول میلگرد در کارخانه های متعددی در کشور تولید می‌شود. وزن میلگرد تولید شده توسط هرکدام از این برندها، اختلاف وزن جزئی با هم دارند. وزن میلگرد ذوب آهن، ظفر بناب، وزن میلگرد شاهین بناب و میلگرد امیرکبیر خزر در کنار دیگر برندها در جدولی جمع‌آوری شده است.

در جدول زیر تلاش شده تا وزن میلگرد برندهای مختلف ایرانی به شما عرضه شود:

جدول وزن میلگرد بر اساس برند

جدول وزن میلگرد بر اساس برند

شایان ذکر است، میلگردها در دو دسته میلگرد سبک و میلگرد سنگین تولید می‌شوند. میلگرد سبک از وزن کمتری نسبت به جدول وزن استاندارد میلگرد برخوردار است. البته کارخانه موظف است پیش از فروش این انواع، از نوع استاندارد و تناقضات وزنی مصرف‌کننده را مطلع سازد.

دانلود جدول وزن میلگرد

برای دانلود جدول اشتال میلگرد pdf در سایزهای مختلف روی یکی از لینک های زیر کلیک کنید:

دانلود اکسل جدول اشتال میلگرد دانلود PDF جدول اشتال میلگرد

در وبسایت آیرومارت ضمن استعلام قیمت انواع مقاطع فولادی چون قیمت روز میلگرد استیل، می‌توانید اطلاعاتی راجع به پرکاربردترین فلز جهان اطلاعاتی کسب کنید.

۲۶ آبان ۱۴۰۰ ادمین ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. مسعود نجاتی
   ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

   جدول اشتال رو کجاها استفاده میکنن؟ کدوم کارخونه ها؟

   • آیرومارت
    ۰۹ آبان ۱۴۰۰

    سلام وقت بخیر کارخانه ای تولیدکننده میلگرد ایران از جدول وزن اشتال تبعیت نمی‌کنند. اما میلگرد ذوب آهن بیشترین نزدیکی را به جدول وزن اشتال دارد.