جدول وزن میلگرد

جدول وزن میلگرد آجدار و ساده به همراه جدول وزن میلگرد + دانلود

جدول وزن میلگرد چیست؟

جدول وزن یک استاندارد ابعادی و وزنی برای مقاطع پر مصرف فولادی است. این جدول استاندارد برای اولین بار در صنعت آلمان تدوین و مورد استفاده قرار گرفت به همین دلیل نام اشتال که مترادف آلمانی کلمه فولاد یا steel است را با خود یدک می‌کشد. مقاطع مختلف فولادی هستند که جزئیات ابعادی زیادی دارند مثل تیرآهن هاش انواع پروفیل و … در جدول اشتال مربوط به این مقاطع جزئیاتی در اندازه شعاع خمیدگی‌های مقطع نیز بیان شده است.

جدول اشتال میلگرد آجدار و ساده

در این بین مقطع میلگرد که در دو نوع میلگرد ساده و میلگرد آجدار تولید می‌شود جزء مقاطع ساده ی فولادی به حساب می‌آید. در جدول اشتال میلگرد آجدار و ساده اطلاعاتی همچون قطر میلگرد سطح مقطع آن حجم یک شاخه میلگرد و وزن هر متر میلگرد قابل رویت است. به همین دلیل جدول وزن میلگرد را بخشی از جدول اشتال میلگرد می توان در نظر گرفت.

جدول اشتال میلگرد بر اساس برند

محصول میلگرد در کارخانه های متعددی در کشور تولید میشود. محصولات این برندها اختلاف وزن جزئی با هم دارند. در جدول زیر تلاش شده تا تعدادی از این برندها به همراه وزن محصولشان معرفی شوند:

جدول وزن میلگرد بر اساس برند
جدول وزن میلگرد بر اساس برند

دانلود جدول وزن میلگرد

برای محاسبه وزن میلگرد کافی است تا مساحت سطح مقطع آن را در طول میلگرد ضرب کنیم تا حجم آن بدست آید. پس از محاسبه حجم میلگرد بر حسب سانتی متر مکعب کافی است آن را در چگالی فولاد بر همین واحد ضرب کنید. چگالی فولاد ساده کربنی به دلیل درصد بالای آهن با چگالی آهن خالص یکی در نظر گرفته می‌شود. چگالی آهن برابر با 8/7 گرم بر سانتی متر مکعب است. به این ترتیب وزن میلگرد بر حسب گرم بدست می‌آید که با تقسیم آن بر 1000 وزن میلگرد بر حسب کیلوگرم محاسبه می‌شود.

همچنین در خصوص قیمت میلگرد می‌توانید اطلاعات کامل‌تری در مقاله لینک شده بدست آورید.

برای دانلود جدول اشتال میلگرد در سایزهای مختلف روی یکی از لینک های زیر کلیک کنید:

دانلود اکسل جدول اشتال میلگرد

دانلود PDF جدول اشتال میلگرد

شما می‌توانید برای کسب اطلاع از آخرین قیمت مقاطع و دانستنی‌های فولاد به سایت آیرومارت مراجعه فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *