۲ دی ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

هر آنچه که درباره انواع میلگرد فولادی باید بدانید!

تولید میلگرد اقدامی موثر در جهت استحکام سازه‌های بتنی بود. گرچه بتن در برابر نیروهای فشاری بسیار قوی عمل می‌کند، اما ضعف آن در مقابل نیروهای کششی را نمی‌توان نادیده گرفت. این عیب در مواقع وقوع حوادث طبیعی مثل زلزله، خسارات جبران ناپذیری را به وجود می‌آورد. بنابراین تولید میلگرد را می‌توان دستاورد بزرگ بشر در حوزه ساخت و ساز دانست.

تولید میلگرد با تهیه شمش فولادی آغاز می‌شود. شمش‌ها پس از چندین مرحله نورد به صورت مقاطع طویل با سطح مقطع دایره‌ای شکل از خط تولید خارج می‌گردند. میلگردهای تولیدی بسته به شکل ظاهری در دو گروه ساده و آجدار تقسیم‌بندی می‌شوند.

استحکام کششی مطلوب ميلگرد در کنار مقاومت فشاری بتن، سازه‌هایی ایمن را در اختیار مشتریان در قرار می‌دهد. انواع میلگرد به شکل‌های مختلف، در بخش‌های مختلف سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین قیمت انواع ميلگرد بر قیمت ساختمان‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد.

در بازار آهن آلات با طیف گسترده‌ای از انواع ميلگرد روبه رو هستیم. در واقع قیمت میلگرد تحت تاثیر عوامل مختلف تغییر می‌کند.  به همین دلیل هنگام خرید میلگرد باید به موارد مختلفی توجه داشته باشید. در صورتی که قصد خرید میلگرد را دارید پس از مطالعه راهنمای خرید، با کارشناسان فروشگاه آهن آلات آیرومارت تماس بگیرید.

تولید کنندگان میلگرد در ایران

کارخانه‌های مختلفی در سراسر کشور به تولید انواع میلگرد مشغول هستند. پراکندگی کارخانه‌های ميلگرد در ایران به گونه‌ای است که خریداران در هر استان می‌توانند به تولید کننده دسترسی داشته باشند.

با وجود حجم گسترده‌ تولید کننده میلگرد در کشور، برخی از کارخانه‌ها به دلیل تولید میلگرد با کیفیت بر سر زبان‌ها هستند. ذوب آهن اصفهان، فولاد کرمان، آناهیتا گیلان، فولاد آذربایجان و فولاد بناب از جمله پیشگامان تولید میلگرد در کشور می‌باشند.

تمامی مقاطع فولادی استنلس استیل یا به اختصار استیل، وارداتی هستند، ميلگرد هم از این قضیه مستثنی نیست و واردات این مقطع به‌طور عمده از کشورهای مختلف دنیا چون هند، ایتالیا، کره و تایوان انجام می‌پذیرد.

لیست قیمت روز میلگرد در انواع مختلف به شما در انجام یک خرید با کیفیت کمک خواهد کرد.

تاریخچه تولید میلگرد

در اوایل سال ۱۸۰۰ میلادی شخصی به نام جوزف لوئیس با هدف تقویت سازه‌ها ایده آرماتوربندی را مطرح نمود. هدف او این بود که میزان تحمل بتن را نسبت به کشش و خمش افزایش دهد. طبق تحقیقات او، اضافه کردن میله‌های مقاوم و ضخیم فولادی که امروزه ميلگرد نامیده می‌شوند، می‌تواند میزان مقاومت بتن را تا حد چشم‌گیری افزایش دهد. نقطه ضعف بتن در مقابل حوادث طبیعی بوده است. هدف اصلی از آرماتوربندی از همان ابتدا بالا بردن میزان مقاومت سازه در برابر حوادث طبیعی، زلزله و فشارهای وارده بر ساختمان بوده است.

جوزف لوئیس این نکته را کشف نمود گرچه استاندارد خاصی برای میزان استفاده و طریقه کاربرد میلگرد در بتن وجود نداشت. بالغ بر نیم قرن بعد در سال ۱۸۷۸ شخصی به نام تادئوس یک سیستم استاندارد برای تولید محصول فولادی با هدف تقویت مقاومت ساختمان ارائه نمود. پس از گذشت چند سال و با افزایش تجربه استفاده از این ایده، تکمیل‌تر گردید. هرچند رواج استفاده از ميلگرد تا سال ۱۹۵۰ طول کشید اما امروزه این محصول استراتژیک کاربردهای حیاتی و بسیار وسیعی در صنایع مختلف مخصوصا ساختمان‌سازی دارد.

انواع میلگرد

کاربردهای ميلگرد بسیار گسترده و متنوع است و این مساله، مقطع میلگرد را به پرمصرف‌ترین مقطع فولادی تبدیل نموده و مسلح‌نمودن بتن، اولین و پرتکرار ترین مورد استفاده این مقطع در ذهن همگی ما است.

به دلیل گریدهای مختلف آلیاژ فولاد و شکل ظاهری متفاوت معمولا در بازار آهن آلات با سه نوع میلگرد استیل، ساده و آجدار مواجه هستیم. در ادامه این مطلب با انواع ميلگرد بیشتر آشنا خواهید شد.

ميلگرد آجدار را بهتر بشناسیم

میلگرد آجدار، یکی از زیرمجموعه‌های گروه میلگرد است که ناهمواری‌های روی سطح آن، که به عاج معروف است، در مسلح نمودن بتن، کمک‌کننده است و با وجود این شیارها با بتن بیشتر درگیر می‌شود. در زبان لاتین، میلگرد را می‌توان معادل ribbed steel rebar دانست.

ميلگرد درون بتن باعث اضافه شدن مقاومت کشش به این ترکیب می‌شود. در واقع بتن مقاوم به فشار است و ميلگرد مقاومت به خمشی و کششی را افزایش می‌دهد. همین موضوع باعث می‌گردد این ترکیب برای ساخت اسکلت ساختمان‌ها بسیاری مناسب باشد که در سازه‌های بتنی پرکاربرد است.

انواع میلگرد آجدار

ميلگرد آجدار دارای تنوع در انتخاب ترکیب‌شیمیایی و آلیاژی میلگرد و هندسه و ابعاد آج‌ها می‌باشد. استانداردهای اصلی میلگرد در بازار آهن و فولاد در داخل کشور، سه گروه است. این استانداردها را در زیر آوردیم:

  • ميلگرد A2
  • ميلگرد A3
  • ميلگرد A4

ویژگی‌های متفاوت این ميلگردها ما را بر می‌انگیزد تا بیشتر به توضیح پیرامون آن بپردازیم:

برای بررسی بیشتر تفاوت این دو محصول روی لینک زیر کلیک کنید:

تفاوت میلگرد A2 و A3

ميلگرد آجدار A2

تعیین و نام‌گذاری هر کدام از استانداردهای میلگرد، دربردارنده ترکیب‌ شیمیایی مشخص فولاد نیز هست. میلگرد نوع A2 در مقایسه با سایر استانداردها، میزان کربن و منگنز کمتری دارد. درصد کربن و منگنز در ساختار این ميلگرد، به ترتیب برابر ۰/۳۲ و ۱/۳ درصد است. ترکیب خاص این نوع از میلگرد، میزان استحکام تسلیم و کششی به‌ترتیب معادل ۳۴۰ و ۵۰۰ مگاپاسکال را منجر می‌شود.

نام شناخته‌ شده این نوع از میلگرد، ۳۴۰S یا ۳۴۰ نیز هست. این نوع نام‌گذاری در بیان استحکام تسلیم کمک‌کننده است. انتظار می‌رود، آج این ميلگردها به صورت مارپیچ اعمال شود اما عملا مشابه سایر استانداردهای گروهش، آج‌گذاری انجام می‌گیرد. روش تولید، ترکیب شیمیایی و به تبع آن قیمت دو استاندارد دیگر اشاره‌شده، متفاوت است.

دو گرید A2 و A3 در صنعت بسیار پرمصرف هستند و پرداختن به تفاوت این دو نوع جالب توجه است.

علائم خاصی روی تولیدات هر کارخانه حک می‌شود تا معرف استاندارد و منبع تولیدی این مقاطع فولادی به خصوص میلگرد باشد. در عمل هندسه آج همه انواع ميلگرد مطابق استاندارد نیست پس بهترین راه برای اطمینان یافتن از انتخاب صحیح استاندارد مورد نظر، توجه به علامت مشخصه حک‌شده روی آن است.

معمولا در کنار برند کارخانه یکی از علائم JU یا JT روی این محصول به‌طور حک‌شده، مشاهده می‌گردد . حک‌شدن حرف  J روی هر ميلگرد نشان‌دهنده این موضوع است که محصول استاندارد A2 است. حروف U و T اما نوع روشی است که ميلگرد تولید شده‌است. به طوری کلی این دو روش عبارتند از:

  • روش آلیاژی (علامت U)
  • روش ترمکس (علامت T)

میلگرد تولیدی از روش اول یا آلیاژی، پس از گذران مراحل نورد، آج زنی و برش طولی در هوای آزاد قرار می‌گیرد تا خنک شود. احتمالا به دلیل توزیع یکسان عناصر آلیاژی در مقطع این نوع ميلگرد با نام آلیاژی‌شده، شناخته می‌شود.

ميلگرد تولیدی از روش دوم که همان ترمکس است، توسط یک تونل پاشش آب و به سرعت خنک می‌شود. طبیعتا این تفاوت در سردکردن مانند روش‌های مختلف در عملیات حرارتی که خواص متفاوتی ایجاد می‌کند، اندکی تفاوت در خواص را موجب می‌شود.

حک‌شدن علامت مشخصه روی میلگرد پس یا پیش از برند کارخانه  به صورت حروف JU و JT به ترتیب بیانگر میلگرد A2 تولید شده به روش آلیاژی‌شده و ترمکس است. این تفاوت در استانداردها همان‌طور که قابل پیش‌بینی است، باعث اختلاف قیمت جزئی در هزینه تولید و خرید ميلگرد با استانداردهای مختلف می‌گردد.

میلگرد آجدار A3

وجه تمایز دو نوع میلگرد A2 و A3 در میزان عناصر آلیاژی کربن و منگنز است و بیشتر بودن این عناصر در زمینه آهن، استحکام تسلیم و کششی بیشتری را در استاندارد A3 موجب می‌شود. ایجاد و حضور ترکیبات آلیاژی جدید حاصل از افزایش میزان عناصر، عامل افزایش استحکام است.

استحکام تسلیم و کششی میلگرد A3 به ترتیب برابر است با: ۴۰۰ و ۶۰۰ مگاپاسکال که این افزایش استحکام نسبت به گردید A2، نمودی از حضور عناصر آلیاژی و تشکیل این ترکیبات آلیاژی در ميلگرد است..

با کلیک روی لینک، قیمت میلگرد در دو استاندارد A2 و A3 را در جداول قیمت میلگرد آجدار پیگیری کنید.

هندسه آج در میلگرد با استاندارد A3، جناغی ایت و مشابه با استاندارد A2، دو روش تولید آلیاژی‌شده و ترمکس را دارد. علامت حک‌شده روی این استاندارد CU و CT می‌باشد. حرف C علامت مشخص‌کننده میلگرد A3 است و حروف U و T مشابه قبل به ترتیب بیانگر روش‌های آلیاژی شده و ترمکس است.

ميلگرد آجدار A4

ميلگرد آجدار استاندارد A4 مقادیر بالایی از عناصر آلیاژی را داراست. وجود میزان بالاتری از عناصر آلیاژی، استحکام تسلیم و شکست بالاتری نسبت به دو گرید دیگر از خود نشان می‌‌دهد.

درصد دو عنصر کربن و منگنز در ساختار این نوع میلگرد معادل ۰/۴ و ۱/۸ درصد است. تنش تسلیم ۵۰۰ مگاپاسکالی و تنش شکست ۶۵۰ مگاپاسکالی، از خواص مکانیکی شاخص این نوع است.

مقایسه قیمتی انواع ميلگرد آجدار

قیمت میلگرد آلیاژی A4 بیشتر از قیمت میلگرد A2 و A3 است که با وجود عناصر آلیاژی در اینگرید، قابل توجیه است. در ایران کارخانه فولاد آلیاژی یزد، تنها تولید کننده این استاندارد از میلگرد است. از این محصول در موارد خاصی استفاده می‌شود. کاربرد متمایز و محدود میلگرد A4 از وجود خواص مکانیکی متمایز و قیمت بالا، نشات می‌گیرد.

میلگرد ساده

ميلگرد ساده، بدون آج است و نام لاتین آن، plain rebar می‌باشد. عمده کاربرد این نوع ميلگرد در شفت است. نبود شیار روی سطح میلگرد ساده، آن را در مصارفی چون مسلح‌نمودن میلگرد، نامناسب می‌کند.

استاندارد تولید میلگرد ساده، مخصوص به خود است و در بازار با نام A1 شناخته می‌شود. میزان کربن و منگنز در این استاندارد کمتر از سایر استانداردها می‌باشد. استحکام مکانیکی و قیمت پایین‌تر، وجه تمایز این استاندارد با میلگردهای آج‌دار است.

مقدار کربن و منگنز ميلگرد A1 به ترتیب ۰/۲۲ و ۰/۷۵ درصد است. همچنین استحکام تسلیم و شکست این محصول برابر با ۲۴۰ و ۳۶۰ در مقیاس مگاپاسکال است.

میلگرد استیل

فولاد زنگ‌نزن یا استنلس استیل، ماده سازنده میلگرد استیل است. استیل به تنهایی معرف مقطع استنلس‌استیل می‌باشد. انواع استیل با ترکیب شیمیایی و خواص متنوع وجود دارد که مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون بالاتر از فولاد معمولی، ویژگی بارز آن است.

در یک دسته بندی سنتی می‌توان آلیاژهای استیل را به ۳ گروه بگیر، نگیر و نسوز دسته بندی کرد. صفات بگیر و نگیر به دلیل داشتن یا نداشتن خاصیت مغناطیسی در این آلیاژها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. استیل نسوز هم به طور خاص در برابر حرارت و دمای بالا از خود مقاومت نشان می‌دهد.

برای آشنایی با آلیاژهای استیل روی لینک مشخص شده کلیک کنید. اما در ادامه نیز توضیحات مختصری در این خصوص ارائه شده است.

استیل بگیر

منظور از استیل بگیر، مشاهده خاصیت مغناطیسی در استیل به واسطه وجود فازهای پایدار چون فریت است. جذب آهنربا شدن، راه تشخیص بگیر بودن این نوع میلگرد است. معروف‌ترین استیل‌های بگیر آلیاژهای ۴۱۰، ۴۲۰ و ۴۳۰ است.

استیل نگیر

تضاد خواصی این استیل آلیاژی با  نوع قبلی، که در بالا بیان شد، به دلیل عدم پایداری فاز فریت در دمای محیط است که این مساله منجر می‌شود خاصیت مغناطیسی نداشته‌باشد. این ویژگی در تشخیص این گرید استیل، مورد استفاده است. بی شک معروف‌ترین آلیاژهای نگیر استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ هستند. ميلگرد استیل نیز بیشتر در این آلیاژها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استیل نسوز

مقاومت ویژه‌ای به حرارت و دماهای بالا، خصیصه بارز این نوع میلگرد است. معروف‌ترین انواع استیل نسوز عبارتند از: سری های ۳۰۹، ۳۱۰ و ۳۲۱. میلگرد استیل در این آلیاژها تولید می‌شوند.

روش تولید میلگرد

میلگرد به کمک فرآیند نورد از شمش فولادی فرآوری شده به میلگرد تبدیل می‌شود. نورد اصلی‌ترین فرایند برای تولید تمامی مقاطع فولادی است. این فرآیند به کمک مجموعه غلتک‌های فولادی انجام می‌گیرد.

فولاد پس از تولید در کوره و با تنظیم ترکیب شیمیایی مورد نظر به صورت شمش فولادی و یکی از مقاطع بیلت، بلوم و اسلب ریخته‌گری می‌شود. ریخته‌گری به صورت پیوسته یا CCM انجام می‌شود.

اسلب ماده خام اولیه تولید ورق است و بیلت و بلوم با نورد و تغییر در ابعاد و ضخامت به مقاطع طویل مثل میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی تبدیل می‌گردد. به منظور نورد مقاطع میانی پیش گرم می‌شوند تا شکل‌پذیری آن‌ها افزایش پیدا کند. سپس از چندین سری غلطک برای انجام نورد عبور می‌کند تا رفته رفته به شکل سطح مقطع مورد نظر برسد. فرآیند تولید انواع میلگرد کلیت ثابتی دارد. فقط ماده اولیه مورد استفاده در ساخت آن‌ها تفاوت دارد. برای ساخت میلگرد در سایزهای مختلف معمولا از بیلت استفاده می‌گردد.

قیمت میلگرد علاوه بر این که در چه نوعی تولید می‌شود به کیفیت تولید نیز بستگی دارد. در ایران تعداد زیادی ميلگرد تولید می‌کنند تا نیاز کشور را بر آورده شود.  میلگرد میانه ، بافق یزد، راد همدان، نیشابور، زاگرس و … از معروف‌ترین تولیدکنندگان میلگرد آجدار و ساده در کشور هستند. کارخانه‌‌های مختلف داخلی که تقریبا در تمامی کشور و شهرهای گوناگون وجود دارد، تولید کننده میلگرد هستند و شاید عمده تولیدات ميلگرد داخلی را بتوان به کارخانه فولاد مبارکه اصفهان نسبت داد.

برای شناخت برترین تولیدکنندگان استنلس استیل در دنیا روی لینک کلیک کنید.

جدول وزن میلگرد

دانستن وزن انواع میلگرد، امکان برنامه‌ریزی و برآورد هزینه حمل و نقل و موارد استفاده آن را فراهم می‌نماید.

یک استانداردی برای تخمین وزن میلگرد با توجه به قطرهای مختلف آن و در قالب جدولی مدون، وجود دارد. استاندارد مورد استفاده با نام استاندارد اشتال و در قالب جدول اشتال ارائه می‌شود.

میلگرد در انواع مختلف به صورت شاخه ۱۲ متری تولید می‌شود. چنانچه وزن یک شاخه ميلگرد اختلاف چشمگیری با استاندارد اشتال داشته باشد، نشان از کیفیت تولید پایین است. و باید اثر آن را بر قیمت میلگرد دید.

پرکاربردترین ميلگردها در سازهای ۸ تا ۳۲ میلی‌متر مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مشاهده جدول وزن میلگرد به لینک زیر مراجعه کنید:

جدول وزن میلگرد

بازیافت میلگرد

در بسیاری از کشورها در زمان تخریب یک سازه، برنامه‌ای از پیش برای استخراج و استفاده دوباره از میلگردها تعیین می‌شود. کارگرها به خواست کارفرما باید توسط تجهیزات یا در برخی موارد با ابتدایی‌ترین ابزارها میلگرد را از دل بتن خارج کنند. استفاده دوباره از این میلگردها در ساختمان حساسیت و استاندارد خاص خود را دارد. از طرفی این محصول دوباره به فرآیند تولید مقاطع فولادی نیز بازمی‌گردد.

عرضه ميلگرد در بورس کالا

از بورس کالا، می توان به‌عنوان بازار هدفمندی برای عرضه انواع مقاطع فولادی، یاد کرد. قیمت‌گذاری در این بازار برنامه‌ریزی شده و مطابق با نظر کارشناسان است که به خریدار با امکان ثبت سفارش، قدرت خرید مطمئن و حجم بالا را می‌دهد. محصولات عرضه‌شده در این بازار عمدتا مواد خام هستند و مقاطع فولادی نیز جای پای خود را در این بازار باز نموده و ميلگرد به‌عنوان پر مصرف‌ترین نوع از انواع این مقاطع، ميلگرد است و عرضه و قیمت‌گذاری در بورس کالا برای آن انجام می‌گیرد. این بازار را می‌توان در کنار بازار سنتی و کمک‌کننده به خریدار دانست.

بنا به میزان عرضه و حجم روز، قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی در این بازار متغیر است و خریداران در این بازار در دو دسته کلی، نوسان‌گیرها و خرید و فروش‌های هیجانی و سرمایه‌گذاران بلند مدت هستند. دانستن مراحل ثبت سفارش، خرید و قوانین مالی معاملات و نحوه انجام آن به‌واسطه کارگزاری‌ها، به شما کمک می‌کند خریدی مطمئن و کم‌ ریسک داشته باشید.

مصارف ميلگرد

تنوع در تولیدات گوناگون ميلگرد امکان استفاده از این مقطع فولادی در مصارف مختلفی را فراهم می‌کند. مقطع فولادی میلگرد در صنعت ساختما‌سازی بسیار پرکاربرد است. انواع مختلف ميلگرد که در بالا به آن اشاره شد در موارد متنوعی به کار می‌رود. میلگرد ساده در خاموت‌ها، خرک، سنجاقک و رکابی استفاده می‌شود. نوع استنلس استیل یا به نام اختصاری استیل در صنایع و مکان‌هایی که رطوبت بالاست و تماس مستقیم ميلگرد با آب و یا سایر سیالات خورنده چون اسیدها و باز وجود دارد، با دارا بودن مقاومت به خوردگی و زنگ‌زدن، کاربردی است که باز هم نیاز به خاصیت مغناطیسی و یا عدم وجود آن در ميلگرد، استفاده از میلگرد استیل بگیر یا نگیر را تعیین می‌کند.

استعلام قیمت میلگرد

در مقاله موجود، به تعریف میلگرد، انواع آن، روش تولید و مصارفش پرداختیم. چنانچه قصد خرید میلگرد آجدار، ساده یا استیل را دارید به صفحات هر یک از این محصولات در وب سایت آیرومارت مراجعه کنید تا علاوه بر مطالعه نکاتی ریزتر در خصوص این محصولات، قیمت به روز انواع ميلگرد را هم چک کنید.

آیرومارت در بحث استعلام قیمت و تامین سفارش شما با توجه به کاربرد مدنظرتان، به شما کمک می‌کند.

با شماره تلفن ۴۵۳۰۶-۰۲۱ و به کارشناس محصول میلگرد متصل شوید تا علاوه‌بر استعلام قیمت میلگرد یک خرید با کیفیت را تجربه کنید.

 

 

۲ دی ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران