۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

میلگرد کششی چیست؟

میلگرد کششی در واقع همان ميلگرد فولادی است که بر روی آن عملیات ثانویه کشش انجام شده است. این کار به منظور کاهش قطر میلگرد می‌باشد، که مطابق با نظر مشتری انجام می‌شود. یعنی در واقع سایز میلگرد را مطابق با نظر مشتری تغییر می‌دهند.

ابتدا به طور مختصر به این سوال می‌پردازیم که اصلا میلگرد چیست و چه کاربردی دارد؟ با شنیدن نام میلگرد اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد، کاربرد آن در ساختمان‌سازی است. میلگرد مقطعی طویل با سطح مقطع دایره‌ای شکل است که به منظور افزایش مقاومت کششی به بتن اضافه می‌شود. زیرا بتن به تنهایی مقاومت فشاری بالایی دارد، اما در مقابل تحمل نیروهای کششی، ضعیف عمل می‌کند. بدین منظور از میلگرد فولادی برای افزایش استحکام کششي سازه‌های بتنی استفاده می‌شود. که اصطلاحا به آن بتن مسلح یا بتن آرمه نیز گفته می‌شود.

اما باید گفت که میلگرد در صنعت کاربردهای دیگری نیز دارد که با انجام فرایندهای ثانویه مانند کشش بر روی آن، ممکن می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به معرفی روش تولید، راه‌های تهیه و کاربرد میلگرد کششی در صنایع مختلف بپردازیم.

چرا میلگرد کششی؟

کارخانه‌های تولید کننده میلگرد در ایران، انواع، استانداردها و سایزهای مشخصی از این مقطع فولادی را به بازار عرضه می‌کنند. هر کدام از این انواع، کاربرد معینی را در صنایع مختلف و به خصوص صنعت ساخت و ساز به خود اختصاص داده است.

اما مسئله این است که برخی از واحدهای صنعتی برای تولید محصولات خود به میلگردهایی در سایزهای غیر متعارف نیاز دارند. اینجاست که کاربرد میلگرد کششی نمود پیدا می‌کند. از جمله این واحدها می‌توان تولیدکنندگان انواع پیچ و مهره، شفت، انواع قطعات خودرو و … را نام برد.

به همین منظور و برای هموارسازی راه چنین تولیدکنندگانی، برخی از کارخانه‌ها، به تولید میلگرد کششی در داخل کشور پرداختند. تا سایزهای کوچکتر و غیرمتداول از میلگرد به عنوان مثال سایزهای دهم‌دار، را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند.

مراحل تولید میلگرد کششی

در حالت کلی می‌توان تولید میلگرد کششی را با استفاده از یک دستگاه کشش در نظر گرفت. اما از آنجا که باید نکاتی را قبل، حین و بعد از مرحله کشش، انجام داد، مراحل تولید این نوع ميلگرد را با جزئیات بیشتر در ادامه بیان خواهیم کرد. انجام درست و با دقت هر کدام از این مراحل، در نهایت بر روی کیفیت، قیمت و نوع کاربرد ميلگرد کششی موثر است.

اسیدشویی میلگرد کششی

در این مرحله، میلگردهای تولید شده با روش نورد را در حوضچه گرم اسید قرار می‌دهند. تا پوسته ‌های اکسیدی روی سطح آن از بین برود. زیرا حضور اکسیدهای سخت در سطح میلگرد کششی، موجب کاهش دقت کار و ایجاد فرورفتگی بر روی سطح آن می‌شود. همچنین ممکن است به دستگاه کشش آسیب برساند.

پس از اسیدشویی، عملیات شیمیایی را روی میلگرد انجام می‌دهند. در این مرحله از محلول‌های شیمیایی استفاده می‌شود که یک پوشش محافظ و لغزنده را بر روی آن ایجاد می‌کند. این پوشش، موجب افزایش مقاومت به خوردگی در میلگرد کششی می‌گردد.

تولید میلگرد کششی

تولید میلگرد کششی پس از نورد

سرتراشی میلگرد کششی

در مرحله بعد از اسیدشویی، میلگردها در دستگاه خشک کن، خشک می‌شوند. سپس حدود ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر از نوک ميلگرد را کاهش قطر می‌دهند، تا برای عبور از قالب کشش مشکلی نداشته باشد. به این کار سرتراشی میلگرد کششی گفته می‌شود.

کشش یا روزن‌رانی میلگرد کششی

در این مرحله، ميلگرد، از آن سمتی که کاهش قطر داده شده در دستگاه کشش قرار می‌گیرد. سپس با اعمال نیروی کششی، قطر آن را به اندازه مورد نظر کاهش می‌دهند. بدیهی است که با کاهش قطر میلگرد کششی، افزایش طول آن را شاهد خواهیم بود. مشاهده ویدیو فرایند کشش سیم، ممکن است به درک صحیح شما از این مرحله کمک نماید.

برش میلگرد کششی

میلگرد کششی تولید شده با قرارگیری در دستگاه برش، در طول‌‍‌های مشخص و متناسب با سفارش مشتری برش می‌خورد. اغلب طول‌های ۳ یا ۶ متری از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تابگیری ميلگرد کششی

بعد از مرحله کشش، میلگرد دچار انحنا شده و سطح صافی ندارد. این موضوع برای میلگرد کششی یک عیب محسوب می‎‌شود که ممکن است کاربرد آن را در صنعت غیرممکن کند. به همین خاطر یک مرحله تاب‌گیری روی آن انجام می‌دهند تا اعوجاج ایجاد شده روی سطح، رفع گردد.

برای تاب‌گیری ميلگرد کششی، آن را در دستگاهی که متشکل از دو غلتک محدب و مقعر است، قرار می‌دهند. سپس با عبور از بین این دو غلتک که با زوایای مشخصی روبه‌روی هم قرار گرفته‌اند، انحنای آن برطرف می‌شود.

در این مرحله ممکن است دمای میلگرد بالا برود و ایجاد مشکلاتی کند. به این منظور از روغن برای جلوگیری از افزایش دما استفاده می‌شود که نقش روانکار را نیز برعهده دارد. بعد از تاب‌گیری، میلگرد کششی آماده عرضه به بازار می‌گردد.

کاربرد میلگرد کششی

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، کاربرد میلگرد کششی اغلب در مواردی است که به سایزهایی غیر از سایزهای استاندارد میلگرد نیاز باشد. برخی از کاربردهای مهم این نوع میلگرد در صنایع مختلف عبارتند از:

  • سیستم استارت خودرو
  • تجهیزات سوراخکاری و خمکاری
  • تولید لولای در
  • ابزار و ماشین‌آلات کشاورزی
  • تولید انواع شفت، بلبرینگ و غلاف
  • تجهیزات براده‌برداری و رزوه‌کاری
  • تولید انواع پیچ و مهره

راه‌های تهیه میلگرد کششی

این کالای فولادی را با دو روش می‌توان تهیه کرد. در واقع نوع کاربرد ميلگرد کششی تعیین کننده روش تولید آن است.

راه اول این است که میلگرد با سایز مورد نظر خود را از کارخانه تولیدکننده دریافت می‌کنید. این روش معمولا در مواقعی کاربرد دارد که از سایزهای متعارف میلگرد کششی بخواهید استفاده کنید.

گاهی اوقات ممکن است سایزهایی بسیار ظریف، به عنوان مثال سایزهای دهم‌دار ازآن مدنظر شما باشد. در اینصورت، راه دوم این است که ابتدا میلگرد مورد نظرتان را از کارخانه خریداری می‌کنید. سپس آن را به کارخانه یا کارگاهی که عملیات کشش را انجام می‌دهند، می‌برید. هزینه فرایند کشش را پرداخت کرده و میلگرد را به سایز مورد نیاز خود تبدیل می‌کنید.

در حالت دوم ممکن است مقداری از وزن میلگرد شما ضمن انجام عملیات کشش و کاهش قطر، کم شود. که باید این موضوع را در حین خرید، مدنظر قرار دهید. به روش دوم تهیه میلگرد کششی، اصطلاحا روش اجرتی نیز می‌گویند.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد کششی

برخی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت این محصول عبارتند از:

  • قیمت میلگرد فولادی در بازار آهن‌آلات
  • ابعاد میلگرد کششی مورد نیاز
  • تناژ سفارش

از بین این موارد، می‌توان قیمت میلگرد را مهم‌ترین عامل دانست که تحت تاثیر عوامل بسیاری تغییر می‌کند.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد تا اطلاعاتی را درباره ميلگرد کششی در اختیار شما قرار دهیم. اگر به اطلاعات بیشتری در رابطه با انواع میلگردهای فولادی و استیل و همچنین راهنمایی و مشاوره برای خرید نیاز داشتید، می‌توانید با متخصصان و کارشناسان ما در آیرومارت تماس حاصل کنید.

۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران