۲۰ خرداد ۱۴۰۰ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری

تولید خرپای تیرچه

خرپای تیرچه فولادی، با استفاده از میلگرد کششی ساخته شده و اسکلت اصلی ساخت یک تیرچه بتنی است. با استفاده از تیرچه بلوک ساخته شده از خرپای تیرچه، امکان تحمل کردن بار به عنوان حمال فراهم می‌آید. فشار بار حاصل از وزن مرده ساختمان و تیرچه بر خرپای تیرچه وارد می‌شود و مقاومت ساختمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مراحل تولید خرپای تیرچه را در ویدئو زیر تماشا کنید:

همانطور که ذکر شد، خرپای تیرچه ساخته شده از میلگردهای کششی است و شبکه‌ای مثلثی دارد. خرپای تیرچه به عنوان یک سازه ساده باربر در ساخت پل‌ها، سقف‌ها و سازه‌های هوا و فضا کاربرد دارد. موارد زیر، از مزایای استفاده از خرپای تیرچه هستند:

  • استفاده از خرپای تیرچه، از لرزش سقف جلوگیری می‌کند.
  • در ساخت تیرخه خرپایی، بلوک‌های سبک و توخالی به کار می‌روند که منجر به سبک شدن سقف می‌شود.
  • تو خالی بودن بلوک‌ها همچنین منجر به عایق‌سازی سقف نسبت به حرارت و صدا می‌شود.
  • در سازه‌های ساخته شده از خرپای تیرچه، آهن ۵۰ درصد کمتر صرف می‌شود.
  • دقت و سرعت اجرا با استفاده از خرپای تیرچه بالاتر است.

در ساخت هر خرپای تیرچه، ۳ جز بسیار مهم وجود دارد:

  1. میلگرد کششی
  2. میلگرد عرضی یا زیگزاگ
  3. میلگرد بالایی

در بال تحتانی دو میلگرد کششی و در بال فوقانی یک میلگرد قرار گرفته است. میلگردهای عرضی دوتایی نیز در وسط به این دو بال جوش داده می‌شوند. در مقاله میلگرد زیگراگ، این نوع میلگرد به طور کامل شرح داده شده است.
خرپای تیرچه، به دو شکل سنتی و صنعتی قابل تولید است. در روش نوین و صنعتی، خطاهای روش سنتی وجود ندارد و سرعت تولید خرپای میلگرد افزایش می‌یابد. در ساخت خرپای تیرچه از میلگردهای آج‌دار استفاده می‌شود.
در تولید خرپای تیرچه به وسیله دستگاه‌های مدرن، ابتدا میلگردهای عرضی یا زیگراگ به صورت اتوماتیک برش داده شده و خمکاری می‌شوند.
بعد از خمکاری میلگرد، این اجزا به میلگردهای کششی زیرین جوش داده می‌شوند. در نهایت یک میلگرد بالایی به بخش فوقانی و زاویه‌دار آن‌ها جوش داده می‌شود. از روش جوش نقطه‌ای برای اتصال استفاده می‌شود.

در تولید خرپای تیرچه با استفاده از دستگاه، ارتفاع و عرض میلگردهای زیگراگ قابل تغییر و تنظیم است.
از سوی دیگر، قابلیت کشش، صاف کردن و برش میلگرد در اندازه‌های مختلف وجود دارد. همچنین دستگاه با سیستم PLC قابل کنترل است.

۲۰ خرداد ۱۴۰۰ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران