۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

آشنایی با میلگرد زیگزاگ و انواع خرپا در ساختمان سازی

میلگردها از مهم‌ترین اجزایی هستند که در ساخت و تولید سازه‌ها استفاده می‌شوند. این اجزا انواع گوناگونی دارند و به منظور تحمل و خنثی کردن نیروها و تنش‌های گوناگونی کاربرد دارند. یکی از این میلگردها، میلگرد زیگزاگ است که به خرپا نیز شهرت دارد. میلگرد زیگزاگ می‌تواند به دو صورت دستی و مکانیکی تولید شود و در ساخت خانه‌ها، پل‌ها و… استفاده گردد. در این مطلب از وبلاگ آیرومارت، بیشتر درباره خرپا یا میگلرد زیگزاگ بخوانید.

انواع میلگرد را میتوان با فرآیند خمکاری به میلگرد زیگزاگ تبدیل کرد. در ادامه روش تولید این محصول توضیح داده شده است.

یکی از جدیدترین ماشین‌های زیگزاگ‌زنی را در ویدئوی زیر می‌توانید ببینید:

میلگرد زیگزاگ یا خرپا به چه میلگردی می‌گویند؟

به میلگردهایی که از خمکاری تولید شده‌اند و برای ساخت سازه ها به کار میروند، میلگرد خرپا یا زیگزاگ می‌گویند. این میلگردها طویل و قدرتمند هستند و توانایی تحمل نیروهای کششی و فشاری را دارند. میلگرد زیگزاگ، می‌تواند شبکه‌های عمودی و مورب داشته باشد و در ساخت تیرچه بلوک نیز از آنها استفاده می‌شود. در مجموع، خرپا یک سازه از پیش ساخته است و قبل از آنکه در ساختمان‌ها کار گذاشته شود، در کارگاه یا کارخانه‌ها تولید می‌شود.

میلگرد زیگزاگ معمولا از میلگرد آجدار ساخته میشود شما میتوانید با کلیک روی لینک قیمت میلگرد آجدار قیمت به روز این محصول را مشاهده کنید.

روش‌های ساخت خرپا یا میلگرد زیگزاگ

میلگردهای زیگزاگ به دو روش دستی و اتوماتیک ساخته می‌شوند. در ادامه درباره این دو روش توضیحات بیشتری را آورده‌ایم.

  • ساخت خرپا به روش دستی

    در روش دستی و سنتی که بیشتر در کارگاه‌ها متداول است، ابتدا میلگردها را در کنار هم قرار می‌دهند. سپس آنها را به طولی که قرار است خرپا بر اساس آن ساخته شود، نشانه ‌گذاری می‌کنند. پس از این مرحله، میلگرد را به دستگاه برش‌زن می‌فرستند تا از نقطه‌های علامت‌‌زده شده برش، انجام شود. بعد، میلگردهای زیگزاگی، در قسمت‌هایی که از قبل تعبیه شده‌اند، قرار می‌گیرند.

حالا دو میلگرد به موازات هم در پایین و یک میلگرد دیگر در قسمت بالا قرار می‌گیرد. این تنظیمات به ‌شکلی است که شکل سطح مقطعی مثلثی شکل ایجاد ‌شود. در مرحله‌ی بعد، میلگردهای قسمت پایین، با توجه به اینکه طول‌شان بستگی به دهانه‌ی خرپا دارد، به‌وسیله میلگردهای کوچک به یکدیگر جوش داده خواهند شد. بعد از انجام جوش دادن میلگردها، میلگردهای زیگزاگی به دو میلگرد دیگر جوش داده می‌شود. لازم به ذکر است که در بعضی از کارگاه‌ها، با کمک دستگاه خم، میلگرد را به شکل عدد ۸ در می‌آورند.

  • ساخت خرپا به روش اتوماتیک

    روش اتوماتیک، مختص به کارخانه‌های پیشرفته است. به همین دلیل تمام فرآیند تولید میلگرد، توسط یک کارگر انجام می‌شود. با این روش، تمام مراحل با دستگاه‌های مخصوص به پیش می‌روند و سرعت انجام کار نیز بسیار بالاست. در کارخانه، ابتدا میلگردهایی که کربن کمی دارند را به صورت کلاف روی هم قرار دارند.

سپس با عبور دادن آنها از بین غلتک‌هایی مخصوص آنها را صاف شده و تحت کشش می‌کنند. بعد از این مرحله، گروهی دیگر از میلگردها با کمک فشار، به شکل عدد ۸ درمی‌آیند و میلگردهای زیگزاگ ساخته می‌شود. در مراحل آخر، این پروفیل آهنی و فولادی، در دستگاه و به روش الکتریکی، به نقطه جوش می‌رسد. سپس اتصالات را با آرماتورهایی محکم می‌کنند و بالاخره خرپا یا میلگرد زیگزاگ آماده می‌شود تا به اندازه‌های مورد نیاز برش داده شود.برای آشنایی با نکات آرماتوربندی و مطالعه بیشتر درمورد آن، روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

در زیر تصویری از یک سازه اسکلت فلزی با استفاده از خرپا و میلگرد زیگزاگ آورده شده.

استفاده از خرپا در ساختمان سازی

استفاده از خرپا در ساختمان سازی

روش اتوماتیک بهتر است یا دستی؟

روش‌های مکانیزه می‌توانند نقش موثری در تعیین قیمت روز میلگرد داشته باشند. چرا که با این روش به نیروی کار کمتری نیاز است، زمان انجام پروژه کوتاه‌تر می‌شود و امکان خطا در تولید سازه به حداقل می‌رسد. از سوی دیگر، خرپا یا میلگرد زیگزاگ که با روش اتوماتیک آماده شده است، الکترود ندارد. حال آنکه خرپاهای دستی در زمان جوشکاری، حاوی الکترود می‌شوند و عارضه گل جوش نیز برایشان اتفاق می‌افتد.

این گل جوش‌ها می‌توانند استحکامات سازه را به خطر بیاندازند و باعث شکنندگی آن در برابر ضربه‌ها، آسیب‌ها، تنش‌ها و تکان‌های شدید باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود که با انتخاب خرپا و یا میلگرد زیگزاگی که به روش اتوماتیک درست شده، امنیت سازه را بالاتر ببرید.

ویژگی‌های فنی میلگرد زیگزاگی

میلگردهای زیگزاگ از نظر فنی ویژگی‌های خاصی دارند که توجه به آنها می‌تواند در خرید میلگرد به کار بیاید. برای مثال خوب است بدانید که میلگرد زیرین در خرپا در واقع دو میلگرد به موازات یکدیگر هستند. در این سازه، در صورتی که از میلگرد نورد گرم به ‌عنوان میلگرد تقویتی استفاده شود، آن میلگرد، نوع میلگرد آجدار با اندازه‌های ۳۴۰،۴۰۰ و آج ۵۰۰ خواهد بود. از سوی دیگر اگر در قسمت زیرین خرپا از میلگردهایی که با نورد سرد ساخته شده‌اند استفاده شود، نوع میلگرد فقط آجدار خواهد بود. در نهایت اینکه، قطر آماتورهای قسمت زیرین نیز، بین اندازه ۶ تا ۱۶ میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

لازم به ذکر است که، میلگرد عرضی یا همان میلگرد زیگزاگ نیز باید از نوع میلگرد نورد گرم باشد (آج ۳۴۰ و ساده ۲۴۰) و قطر این میلگردها نباید از ۴ میلی‌متر کمتر، در نظر گرفته شود. در میلگردهای قسمت بالایی خرپا، در هر دو حالت، میلگرد نورد سرد و میلگرد نورد گرم، از میلگرد آجدار ۳۴۰ و بالاتر باید استفاده بشود.

کاربردهای خرپا یا میلگردهای زیگزاگ

میلگردهای پایینی در خرپا، مسئولیت تحمل وزن مرده سقف را بر عهده دارند. همچنین آنها نیروهای کششی را نیز تحمل می‌کنند. به همین دلیل در نقشه‌کشی سازه‌ها، از این پروفیل آهنی برای حل مشکل کشش سقف‌ها استفاده می‌شود.

از سوی دیگر میلگردهای عرضی، ابتدا وزن خود و سپس وزن‌هایی که در زمان بتن‌ریزی بر سقف وارد می‌شود را تحمل می‌کنند. این میلگردها نمی‌گذارند خرپا در زمان حمل و نقل دچار شکستگی شود و از سازه به خوبی مراقبت می‌کنند. وظیفه دیگر آنها ایجاد اتصالات بین ملات و میلگردهاست که به همین دلیل آنها را از میلگرد آجدار می‌سازند.

بالاخره نوبت به میلگردهای بالایی می‌رسد. میلگردهایی که وزن سقف را در زمان قالب‌بندی و بتن‌ریزی تحمل می‌کنند. این میلگردها، سبب اتصالات قوی در بین اجزای خرپا یا میلگرد زیگزاگ نیز هستند.

در نهایت تمام این اجزا در کنار هم، به عنوان یک میلگرد پرکاربرد و قدرتمند از سقف سازه مراقبت می‌کنند. سقف تیرچه بلوک از جمله اجزایی است که به کمک میلگرد زیگزاگ ساخته میشود. روی لینک سقف تیرچه بلوک کلیک کنید و در خصوص این سازه بیشتر بخوانید.

در این مطلب به بررسی خرپا یا میلگرد زیگزاگ، موارد استفاده و مهم‌ترین نکات آن پرداختیم. آیا شما هم تجربه استفاده از این پروفیل را دارید و یا مایل به تهیه آن هستید؟ برای اطلاع از قیمت روز خرپا، می‌توانید با تیم آیرومارت گفتگو کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را از کارشناسان مربوطه بپرسید. برای ما خدمات رسانی به شما باعث افتخار و خرسندی خواهد بود.

۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران