۵ خرداد ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

اطلس تولیدکنندگان انواع تیرآهن و هاش در ایران

تولیدکنندگان تیرآهن در ایران نقش مهمی در جهت رشد و توسعه کشور ایفا می‌کنند. ساخت سازه‌های بزرگ و ایمن بدون استفاده از مصالح فولادی امری غیرممکن تلقی می‌شود. چرا که سازه پایدار در مقیاس‌های بزرگ به خواص منحصر به فرد فولاد نیازمندند. در میان انواع مقاطع مختلف فولادی، نقش و حضور تیرآهن در این بخش از ساخت و ساز کاملا ملموس است.

بازار تیرآهن و هاش در ایران شامل برندهای داخلی و خارجی می‌شود. خوشبختانه تلاش و پیشرفت کارخانه‌های فولادی در کشور به اندازه‌ای بوده که ایران در زمینه تولید انواع تیرآهن به خودکفایی رسیده است. تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در ایران با دو هدف تامین بازار داخل و نیز فعالیت در مسیر صادرات، دست به تولید با کیفیت‌ترین محصولات فولادی زده‌اند. نیاز به تجهیزات ویژه از یک سو و مصرف محدود از سوی دیگر موجب شده تا تولید هاش، به عنوان یک استاندارد خاص تیرآهن، در ایران تنها توسط چند تولیدکننده محدود صورت گیرد.

تیم تحریریه آيرومارت به منظور آشنایی بیشتر متقاضیان این گروه از مقاطع فولادی با برندهای داخلی، اطلس تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در ایران را گردآوری کرده است. این مجموعه ارزشمند نه تنها برندهای معتبر داخلی تیرآهن و هاش را به شما معرفی می‌کند، بلکه پراکندگی و ظرفیت تولیدکنندگان سراسر کشور را نیز نشان می‌دهد.

تیرآهن چیست؟

ساخت سازه‌ها آسمان خراش و بزرگ تنها به خواص فولاد بکاربرده شده در ساختار تیرآهن نیست، بلکه شکل ظاهری این مقطع در تعیین نمای کلی سازه تاثیرگذار است. به طور کلی تیرآهن به مقطعی فولادی گفته می‌شود که از یک جان و دو بال تشکیل شده است. شکل مقطع به صورت حرف I انگلیسی و در مواردی به صورت H می‌باشد. تیرآهن با استاندارد IPB با شکل مقطع H، در میان اهالی بازار آهن ایران به هاش شهرت دارد. مطابق با جدول وزن تیرآهن، هاش وزنی به مراتب بیشتر از سایر استانداردهای این مقطع دارد.

شکل خاص تیرآهن این امکان را برای سازنده فراهم می‌کند تا برای گسترش سازه با محدودیت مواجه نشود. به همین خاطر این مقطع مورد اقبال واقع شده است. برای آنکه بهتر بدانید تیرآهن چیست و چه کاربردی دارد،‌ بر روی لینک کلیک کنید.

توزیع استانی تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در ایران

تولید تیرآهن و هاش در ایران توسط کارخانه‌ها متعددی در سراسر کشور انجام می‌گیرد. آمارها نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از تولیدات در مرکز ایران و در استان اصفهان متمرکز شده‌اند. فعالیت‌های فوق العاده بالای شرکت ذوب آهن اصفهان در این ناحیه برای تولید تیرآهن و هاش با کیفیت در حجم بالا موجب شده تا اصفهان به عنوان یکی از مراکز اصلی این گروه از مقاطع باشد.

همانطور که در نمودار توزیع استانی تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در ایران نشان داده شده، دو استان خراسان رضوی و آذربایجان شرقی نیز پس از اصفهان به در تولید این بخش از مقاطع فعالیت بسیاری دارند. در سایر استان‌ها نیز با توجه به امکانات و تجهیزات تلاش هایی در زمینه تولید انواع تیرآهن صورت می‌گرد. در ادامه با تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در ایران بیشتر آشنا خواهیدشد.

توزیع استانی تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در ایران

توزیع استانی تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در ایران

ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان به عنوان بزرگترین مجموعه تولیدکننده مقاطع فولادی در ایران شناخته می‌شود. این مجموعه با دراختیار داشتن بروزترین تجهیزات و تولید باکیفیت‌ترین محصولات، نه تنها توانسته بازار داخل را تصاحب کند، بلکه در جوامع بین الملل نیز بسیار قوی عمل کرده است. چنین عملکردی موجب شده تا ذوب آهن اصفهان در زمره برترین تولیدکنندگان تیرآهن و هاس در ایران قرار ‌گیرد.

تیرآهن اصفهان در سه استاندارد تولید می‌گردد:

  • تیرآهن IPE یا بال نیم‌پهن موازی ذوب آهن در سایزهای ۱۲ تا ۳۰ مطابق با استاندارد DIN1025-5
  • تیرآهن IPN یا با بال باریک شیبدار در دو سایز ۱۲۰ و ۱۴۰ مطابق با استاندارد DIN1025-1
  • تیرآهن IPB‌ یا بال پهن موازی یا هاش، در سایزهای ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰ و ۳۰ مطابق با استاندارد DIN1025-2

پروفیل صنعت ماهان

مقاطع طویل چون تیرآهن در ساخت و سازهای عظیم چون پل سازی، به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. در میان برندهای رایج چنین مقاطعی در بازار ایران به پروفیل صنعت ماهان باید اشاره کرد. این شرکت در سال ۸۹ با هدف تولید انواع مقاطع طویل فولادی پر کاربرد در صنایع مختلف تاسیس شد. در حال حاضر محصولات متنوع این شرکت با نماد psm به راحتی قابل شناسایی است.

تیرآهن ماهان به عنوان یکی از مهمترین تولیدات این مجموعه شناخته می‌شود که تیرآهن ۱۴ آن بیش از همه مورد توجه مشتریان قرار گرفته است.

نورد فولاد یزد

در ادامه روند فعالیت‌های گروه تولیدی و صنعتی فولاد یزد، در سال ۷۵ شرکت نورد فولاد یزد در نزدیکی شهر یزد تاسیس شد. با گذشت سال‌ها فعالیت در حال حاضر این مجموعه بزرگ، با قابلیت تولید بیش از ۱۲ نوع محصول فولادی، در زمره مهم‌ترین واحدهای فولادی کشور قرار می‌گیرد.

در میان سبد محصولات مورد فولاد یزد، تیرآهن اهمیت و جایگاه به خصوصی دارد. تیرآهن یزد در سایزهای ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰ و ۲۲ تولید و از بازار قابل تهیه است. همچنین از سه آلیاژ فولادی st37، st44 و st52‌ در ساخت تیرآهن نورد فولاد یزد استفاده می‌شود.

تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در مرکز و جنوب ایران

تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در مرکز و جنوب ایران

نورد آریان فولاد

کارخانه نورد آریان فولاد با هدف تولید مقاطع طویل چون تیرآهن در سال ۱۳۸۵ تاسیس شد. احداث چنین مجموعه بزرگ در یک بخش محروم نه تنها به صنعت مقاطع فولادی کشور کمک شایانی کرد، بلکه موجب ایجاد اشتغال برای افراد ساکن در منطقه شد. تولیدات این واحد تولیدی علاوه بر تیرآهن شامل انواع مقاطع طویل فولادی چون میلگرد، نبشی، ناودانی و ریل می‌گردد.

بهره گیری از جدیدترین تجهیزات برندهای معتبر آلمانی، ژاپنی و ایتالیایی در تولید به کیفیت محصولات نورد آریان فولاد کمک کرده است. این مجموعه قابلیت تولید انواع تیرآهن در استانداردهای IPE و IPB را دارد. تیرآهن آریان فولاد در سایزهای ۱۴ تا ۲۷ تولید می‌شود.

فولاد البرز ایرانیان

از جمله برندهای به نام و مشهور تیرآهن در بازار آهن می‌توان به فایکو اشاره کرد. شرکت فولاد البرز ایرانیان با نام تجاری فایکو از سال ۹۳ تاسیس شد. مهم‌ترین مقاطع طویل فولادی چون میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی توسط این مجموعه تولید و روانه بازار می‌شود.

فایکو و ذوب آهن دو تولیدکننده اصلی هاش در کشور به حساب می‌آیند. فولاد البزر ایرانیان قابلیت تولید تیرآهن با استانداردهای IPE و IPN‌ را نیز دارد. در تولید تیرآهن فایکو از آلیاژهای فولادی ST37، ST44 و ST52 استفاده می‌شود.

مجتمع فولاد ظفر بناب

استان آذربایجان شرقی از قطب‌های فولادی کشور به حساب می‌آید. وجود کارخانه‌های متعدد فولادی در این بخش بر فعالیت صنایع وابسته به این گونه تاثیر مستقیمی دارد. مجتمع فولاد ظفر بناب از سال ۸۶ به جهت تولید میلگرد تاسیس شد. در سال ۹۵ اقدام به تاسیس فاز سوم کارخانه، یعنی خط تولید تیرآهن، نبشی و ناودانی، با طرفیت ۲۰۰ هزار تن گرفته شد تا در نهایت این بخش در سال ۹۷ به بهره برداری رسید.

در حال حاضر فولاد ظفر بناب با ارائه باکیفیت‌ترین مقاطع فولادی چون میلگرد و تیرآهن به بازارهای آسیایی و اروپایی توانسته نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازد.

فولاد صنعت بناب

مجتمع فولاد صنعت بناب مجموعه بزرگی است که از زیر مجموعه‌های متعددی تشکیل می‌شود. فولاد صنعت بناب از سال ۸۳ فعالیت خود را در استان آذربایجان شرقی آغاز کرد. فولاد شاهین بناب، فولاد صنعت بناب، فولاد صنعت شهریار و فولاد سهند تبریز شرکت‌های تابعه مجتمع فولاد صنعت بناب هستند که تا سال ۱۳۹۰ همگی به بهره‌برداری رسیدند.

فولاد صنعت بناب با تولید انواع مقاطع فولادی به دنبال تامین نیاز داخلی به این قبیل آهن آلات بوده است. انواع تیرآهن این واحد صنعتی در کنار محصولات دیگری چون میلگرد مطابق با استاندارد ملی ایران تولید و عرضه می‌شود. تیرآهن بناب در سایزهای ۱۴، ۱۶، ۱۸ و ۲۰ در دو گرید آلیاژي st37 و st44 تولید می‌گردد.

تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در شمال و شمال شرقی ایران

تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در شمال و شمال شرقی ایران

استعلام قیمت تیرآهن و هاش از آيرومارت

تولید تیرآهن در استانداردها و گریدهای آلیاژی مختلف این امکان را در اختیار سازنده قرار می‌دهد تا دامنه انتخاب وسیع‌تری در خرید این مقطع داشته باشند. در بازار ایران انواع تیرآهن و هاش برندهای مختلف داخلی و خارجی قابل تهیه است. کارشناسان آیرومارت با تکیه بر تجربه چندین ساله خود از فعالیت در بازار آهن آماده‌اند تا مشتریان تیرآهن را در انتخاب درست راهنمایی کنند. قیمت تیرآهن تحت تاثیر عوامل مختلف و در برهه‌های زمانی متفاوت، دچار نوسان می‌شود. بنابراین حضور یک مشاور با تجربه در شناسایی بهترین زمان خرید، درچنین شرایطی اهمیتی دو چندان می‌یابد. برای آگاهی از جدیدترین قیمت هاش و انواع تیرآهن کافی است از طریق شماره تلفن ۴۵۳۰۶-۰۲۱ با کارشناسان آیرومارت در تماس باشید.

فایل PDF اطلس تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در ایران را از طریق لینک زیر می‌توانید دانلود کنید:

دانلود PDF اطلس تولیدکنندگان تیرآهن و هاش در ایران

۵ خرداد ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران