۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ادمین ۴
به اشتراک‌ گذاری

جدول وزن تیرآهن و جدول اشتال هاش سبک و سنگین + دانلود

۴.۹/۵ - (۱۰ امتیاز)

جدول وزن تیرآهن، به دلیل کاربردهای اساسی این مقطع فولادی در صنعت و ساختمان سازی، برای مهندسان و طراحان سازه، اهمیت بسیار زیادی دارد.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا ضمن ارائه جدول وزن تیرآهن در انواع مختلف مانند تیرآهن IPE، هاش سبک و سنگین و تیرآهن لانه زنبوری، درباره نحوه محاسبه وزن تیرآهن در هرکدام از این انواع، اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهیم.

جدول وزن تیرآهن کارخانه های مختلف در ایران

وزن تیرآهن کارخانه‌های مختلف ممکن است با هم متفاوت باشند. این تفاوت‌ها، اغلب به دلیل تلورانس ابعادی اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، وزن تیرآهن ۱۸ فایکو با تیرآهن ۱۸ آرین، باوجود ثابت بودن سایز آن‌ها، تفاوت دارد.

از بین تیرآهن‌های موجود در بازار ایران، وزن تیرآهن ذوب آهن اصفهان، تقریبا برابر با مقدار استاندارد اشتال است. به دلیل استاندارد بودن مشخصات تیرآهن اصفهان، این مقطع، تقاضای بالایی را در بازار به خود اختصاص داده است.

ازآنجا که وزن، عامل تعیین‌کننده قیمت تیرآهن است، باید در حین خرید، حتما توجه کنید وزن محصولی که خریداری نموده‌اید، چقدر است. در جدول زیر، وزن تیرآهن و هاش تولیدی برخی از معروف‌ترین برندهای داخلی را مشاهده می‌کنید:

جدول وزن تیرآهن بر اساس برند

جدول وزن تیرآهن بر اساس برند

جدول وزن تیرآهن چیست؟

در تعریفی مختصر از تیرآهن باید گفت که محصولی فولادی با سطح مقطع به شکل حرف I یا H انگلیسی است که با استفاده از فرایند نورد گرم، در سایزها و استانداردهای مختلف تولید می‌شود.

از پرکاربردترین استانداردهای تیرآهن، می‌توان به مواردی چون IPE (تیرآهن معمولی)، IPB (هاش) و IPN اشاره کرد. مقاله تیرآهن چیست، به شناخت بیشتر شما از این مقطع فولادی پرکاربرد، کمک خواهد کرد.

قیمت و وزن تیرآهن، رابطه مستقیم با هم دارند، به همین دلیل، برای تخمین هزینه تمام‌شده بسیاری از پروژه‌های ساختمانی، باید وزن تیرآهن مورد استفاده را به نحوی محاسبه کرد. یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای محاسبه وزن تیرآهن، استفاده از جدول اشتال تیرآهن است.

جدول اشتال، نوعی جدول پرکاربرد برای دسترسی به انواع اطلاعات مهندسی مربوط به مقاطع فولادی است که در واقع به عنوان ابزاری برای مهندسان محسوب می‌شود. این جدول برای اولین بار در سال ۱۹۳۸ توسط مهندس آلمانی تبار به نام مارتا اشتابدر بورگر برای انواع مقاطع فولادی طراحی شد.

در جدول اشتال تیراهن، مشخصات هندسی آن مانند ضخامت، جان و بال تیرآهن، عرض، ارتفاع و نیم رخ هندسی این مقطع در سایزهای متفاوت آن وجود دارد. با استفاده از این اطلاعات، می‌توان وزن تقریبی تیرآهن را محاسبه کرد. جدول اشتال هاش و تیرآهن، بر اساس استاندارد DIN اروپا تدوین شده‌اند.

جدول وزن تیرآهن IPE

شاید کاربرد اصلی جدول اشتال IPE برای مهندسان عمران و طراحان سازه‌های صنعتی ساختمانی، علاوه بر مباحث هندسی و ابعادی، محاسبه وزن تیرآهن است. این محاسبه، اغلب به منظور محاسبه تیرآهن ساختمان و با استفاده از جدول وزنی تیرآهن انجام می شود.

01_ IPE section

IPE section (ابعاد تیرآهن)

در جدول اشتال تیر آهن، حجم سطح مقطع این محصول به دقت اندازه گیری شده است و با ضرب در چگالی آهن که برابر با ۷.۸ گرم بر سانتی متر مکعب است، وزن هر متر از این مقطع محاسبه می شود. با ضرب عدد به‌دست‌آمده در طول مورد نظر، وزن هر شاخه تیرآهن با ابعاد و طول مورد نظر بدست می‌آید.

جدول وزن تیراهن که در واقع بخشی از جدول ابعاد تیرآهن است، در خرید این محصول و به خصوص حمل و نقل آن اهمیت پیدا می کند. در ادامه، جدول وزن تیرآهن ipe یا تیرآهن معمولی را مشاهده می‌کنید:

جدول وزن تیرآهن IPE

جدول وزن تیرآهن IPE

دانلود اکسل جدول اشتال تیرآهن

دانلود PDF جدول اشتال تیرآهن

وزن تیرآهن چگونه محاسبه می‌شود؟

به طور کلی برای این‌که ببینیم تیرآهن چند کیلو است، به چگالی فولاد، مشخصات هندسی تیرآهن، اندازه سطح مقطع و طول آن نیاز داریم. همچنین می‌توان با استفاده از جدول اشتال تیرآهن، وزن یک واحد طول را بدست آورد و از آن طریق وزن یک شاخه تیرآهن با طول مشخص را محاسبه کرد:

طول تیرآهن × وزن واحد طول تیرآهن = وزن تیرآهن

به عنوان مثال، برای محاسبه وزن تیرآهن ۱۸ به طول ۱۲ متر، طول آن را در ۱۸.۸ که وزن هر متر تیرآهن ۱۸ است، ضرب می‌کنند.

جدول وزن هاش سبک

به تیرآهن بال پهن، اصطلاحا هاش گفته می‌شود که برگرفته از شکل سطح مقطع آن است. این نوع تیرآهن، به دلیل داشتن بال‌های پهن‌تر نسبت به نوع IPE، شکلی مانند حرف هاش انگلیسی (H) دارد. تفاوت تیرآهن و هاش در شکل سطح مقطع، موجب شده تا خواص مکانیکی متفاوتی را از خود نشان دهند.

برای محاسبه وزن تیرآهن هاش، می‌توان از جدول وزن هاش کمک گرفت که شامل ابعاد و وزن آن در حالت استاندارد و براساس استاندارد اشتال است.

تیرآهن هاش باتوجه به وزن، در دو گروه کلی هاش سبک (HEA) و هاش سنگین (HEB) قرار می‌گیرد. در ادامه، جدول وزن تیرآهن بال پهن سبک آورده شده است. شما با در اختیار داشتن ابعاد این مقطع فولادی، می‌توانید وزن آن را تخمین بزنید.

جدول وزن هاش سبک HEA

جدول وزن هاش سبک HEA

دانلود اکسل جدول اشتال هاش سبک

دانلود PDF جدول اشتال هاش سبک

جدول وزن هاش سنگین

بال‌های پهن‌تر تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن معمولی، موجب شده تا استحکام بالاتری درمقابل نیروهای برشی و خمشی داشته باشد.

میزان تحمل بار هاش بسته به مقدار وزن آن متفاوت است و هرچه وزن این مقاطع بالاتر باشد، مقدار تحمل بار آن نیز افزایش می‌یابد. بنابراین، در بین انواع هاش سبک و سنگین نیز، در مواردی که به استحکام بالاتری نیاز باشد، از هاش سنگین استفاده می‌شود.

برای محاسبه تحمل بار هاش سنگین، باید وزن آن را داشته باشید. جدول اشتال هاش سنگین یا همان جدول تیرآهن بال پهن که در ادامه آورده شده، می‌تواند به تخمین وزن این مقطع کمک کند.

جدول وزن هاش سنگین HEB

جدول وزن هاش سنگین HEB

دانلود اکسل جدول اشتال هاش سنگین

دانلود PDF جدول اشتال هاش سنگین

جدول وزن تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری (CPE)، یکی از انواع تیرآهن است که از برش دادن تیرآهن معمولی و اتصال آن، ساخته می‌شود. تیرآهن لانه زنبوری در اصطلاح، تیرآهن شبکه نیز نام دارد. به این دلیل که شبکه‌هایی به شکل لانه زنبور بر روی آن ایجاد می‌شود. مطالعه مقاله تیرآهن لانه زنبوری چیست، به شما در شناخت بهتر این محصول کمک خواهد کرد.

متداول‌ترین کاربردهای تیرآهن شبکه، به صنعت ساختمان‌سازی مربوط می‌شود. بنابراین محاسبه وزن آن، به منظور محاسبه تحمل بار تیرآهن لانه زنبوری، اهمیت بالایی برای مهندسان دارد.

محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری نیز مانند تیرآهن IPE معمولی، انجام می‌شود. درواقع باید گفت که وزن تیرآهن معمولی، با شبکه کردن آن، هیچ تغییری نمی‌کند و ثابت باقی ‌می‌ماند. بنابراین جدول وزن تیرآهن لانه زنبوری، همان جدول وزن تیرآهن IPE است.

نحوه محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری

برای محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری، فقط کافیست به جدول وزن تیرآهن معمولی مراجعه کرده و باتوجه به ابعاد، وزن آن را تخمین بزنید. اما چطور باید این کار را انجام داد؟ ابعاد تیرآهن لانه زنبوری با تیرآهن معمولی تفاوت دارد یا یکی است؟

از نکات محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری این است که باید درنظر داشته باشید، با شبکه کردن یا لانه زنبوری کردن، سایز تیرآهن افزایش می‌یابد. درواقع، سایز تیرآهن لانه زنبوری، ۱.۵ برابر سایز تیرآهن معمولی است. توجه کنید که شما نباید سایز تیرآهن لانه زنبوری را درنظر بگیرید بلکه باید سایز تیرآهن کامل را درنظر گرفته و وزن آن را در جدول اشتال تیرآهن بخوانید.

به عنوان مثال، برای محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری ۱۸، باید وزن هر متر از تیرآهن ۱۲ را در جدول اشتال خواند و در مقدار طول تیرآهن لانه زنبوری ضرب کرد. فرمول محاسبه وزن تیرآهن لانه زنبوری به صورت زیر است:

طول تیرآهن لانه زنبوری * ۱۰.۴ = وزن تیرآهن لانه زنبوری ۱۸ (کیلوگرم)

در این فرمول، ۱۰.۴ به وزن تیرآهن ۱۸ در جدول اشتال تیرآهن معمولی اشاره دارد.

محاسبه آنلاین وزن تیرآهن

شما در وبسایت آیرومارت، می‌توانید محاسبه آنلاین وزن تیرآهن را انجام دهید. برای این کار فقط کافیست به صفحه قیمت تیرآهن مراجعه کنید و با وارد کردن ابعاد مورد نظرتان در محاسبه گر وزنی که در انتهای سمت راست صفحه قرار گرفته، وزن بار تیرآهن خود را حساب کنید.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا با جزئیات و به طور کامل، درباره جدول وزن تیرآهن و راه‌های محاسبه وزن این مقطع، صحبت کنیم. مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند تا در خرید خود، آگاهانه عمل کرده و خریدی حرفه‌ای داشته باشید.

البته باید بگوییم که در خرید مقاطع فولادی، تنها کسب اطلاعات، کافی نیست و سعی کنید حتما با افراد باتجربه در بازار مشورت کنید. چنانچه قصد خرید تیرآهن، هاش و هر محصول فولادی دیگری را دارید، می‌توانید از تجربه و دانش کارشناسان آیرومارت، بهره ببرید. برای این کار کافیست با شماره ۴۵۳۰۶- ۰۲۱ تماس بگیرید و با کارشناس مربوط به محصول مورد نظرتان گفتگو نمایید.

منبع: Eurocodeapplied

۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ادمین ۴
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. عبدی
   ۲۲ آذر ۱۴۰۰

   تو ایران از جدول وزن تیرآهن استفاده می‌کنن؟

   • آیرومارت
    ۲۸ آذر ۱۴۰۰

    سلام وقت بخیر. تولید تیرآهن در ایران با استفاده از استانداردهای مشخصی انجام می‌گیرد. گرچه وزن تیرآهن های تولید داخل کمی با جدول اشتال تیرآهن تفاوت دارد، اما با تقریب خوبی می‌توانید از این جدول برای محاسبه وزن استفاده کنید.

  2. نصیری‌فرد
   ۱۳ دی ۱۴۰۰

   هاش سبک و سنگین در ایران تولید میشه؟

   • آیرومارت
    ۱۴ دی ۱۴۰۰

    سلام وقت بخیر بله ولی به طور محدود. مثلا ذوب آهن علاوه بر تولید میلگرد اصفهان، تیرآهن و هاش را نیز عرضه می‌کند.

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ