۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۹۹

پیش بینی قیمت میلگرد مانند دیگر مقاطع فولادی را می‌توان یکی از اصلی‌ترین کارها برای خرید این محصول به حساب آورد. باید توجه داشت هر پیش بینی هرچقدر هم که دقیق باشد بدون خطا نخواهد بود این مطلب برای آشنایی شما با روند بازار و اعلام نظر درباره پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۹۹ است و هیچ گونه سیگنال خرید یا فروش به حساب نمی‌آید. با ارائه این مقاله در نظر داریم شما را با تغییرات قیمتی و عوامل موثر بر آن با توجه به روند بازار در سال گذشته و تکیه بر بیش از ۳۵ سال سابقه تجارت در بازار آهن آشنا نماییم.

قیمت روز میلگرد در انواع مختلف را در لینک زیر مشاهده کنید:

قیمت انواع میلگرد

چگونه قیمت میلگرد را پیش بینی کنیم؟

در ابتدا باید بگوییم به هرنتیجه‌ای که با در نظر گرفتن شرایط رسیدید ریسک تحلیل تان را نیز بشناسید و بپذیرید. یکی از پیش نیازهای بررسی قیمت میلگرد در سال ۹۹ تحلیل ۶ ماه گذشته آن و عوامل موثر است. به زبان دیگر برای آنالیز قیمت آن را به عنوان یک مسیر و سیستمی پویا در نظر بگیرید نه یک نقطه از یک نمودار. سیستم پویا چیست؟ با یک مثال برایتان بیشتر توضیح می‌دهیم. فرض کنید در ابتدای سال ۹۹ میلگرد با افزایش قیمت ۱۵ درصدی مواجه می‌شود. ۳ عامل دلار، قیمت شمش و عوارض صادرات را در این تغییر مورد بررسی قرار می‌دهیم و دلاربه عنوان موثرترین عامل شناساسیی می‌شود. در واقع در سیستم پویا “چرایی یک اتفاق” از خود آن مهم‌تر است. همچنین بررسی ابتدای ۳ سال قبل از آن نیز می‌تواند متغیرهای دیگر مثل حجم تقاضا و عرضه را برای شما روشن نماید.

بازار آهن را یک سیستم پویا در نظر بگیرید و برای داشتن یک پیش بینی مفید به دلایل تغییرات بیشترین توجه را داشته باشید.

عوامل موثر بر پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۹۹

برای کاهش ریسک در پیش بینی قیمت هر محصول از جمله انواع میلگرد قدم اول داشتن دانش کافی درباره عوامل موثر بر قیمت آن است. در این قسمت متغیرهای متفاوتی را بررسی خواهیم کرد و تغییرات آن‌ها را در سال جاری و تاثیر آن بر قیمت میلگرد تحلیل می‌نماییم.

دلار و پیش بینی قیمت میلگرد

ميلگرد مانند تمامی مقاطع فولادی در  ۹ماه گذشته از سال ۹۹ بیشترین تغییرات قیمت را در اثر افزایش نرخ دلار تا ۳۵ هزار تومان داشت. اما از دو منظر بسیار مهم تاثیر دلار بر قیمت میلگرد را بررسی کنید. اول اینکه افزایش نرخ ارز تاثیر در هزینه تولید و همچنین تغییر ارجحیت تولیدکننده به صادرات در مقابل فروش داخلی دارد اما اثر روانی آن شدیدتر است.

در واقع ترس از افزایش بیشتر و عدم توانایی برای تعیین یک سقف برای قیمت ارز باعث می‌شود تقاضای کاذب ایجاد شود. تقاضایی که نه برای مصرف در کوتاه مدت بلکه به منظور جا نماندن از قیمت‌ها است. در اوایل تیرماه،  دلار افزایش شدید قیمت را تجربه کرد و وارد کانال ۲۵ هزار تومان شد اما اواخر ماه تیر با برگشت دلار به کانال ۲۰ هزارتومانی قیمت میلگرد نیز با کاهش قابل توجهی مواجه شد. در این حالت نیز عدم سفارش نهایی خرید به این کاهش کمک بیشتری کرد تا شدت کسر قیمت بیشتر شود.

در سال ۹۹ نیز پیش‌بینی می‌شود با توجه به سیاسیت‌های دولتی درباره دلار و تلاش برای کاهش آن تا حداقل ۱۷ هزار تومان و دست نگه‌داشتن خریداران برای خرید، بدون در نظر گرفتن عوامل دیگر تاثیر کاهشی در قيمت ميلگرد ایجاد شود. تا کنون پس از اوج‌گیری شدید قیمت دلار، برگشت آن تا ۲۱ هزار تومان را شاهد بودیم.

بورس کالا بازیگر قیمت میلگرد

دیگر عامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد در سال ۹۹ مصوبات وزارت صمت و تغییرات در بورس کالا است. تغییرات قیمت شمش تاثیر مستقیم بر نرخ میلگرد دارد. با توجه به قانون‌های اجرا شده در خصوص عوارض بر روی مواد اولیه زمزمه های حمایت از تولید داخل درخصوص مقاطع فولادی از جمله میلگرد به گوش می‌رسد. تعیین قیمت پایه محصولات فولادی از جمله میلگرد، میزان عرضه سبد میلگرد در بازار بورس کالا و همچنین تغییرات قیمتی در آن حتی اگر مورد تایید ناظر قرار نگیرد و ابطال شود اثر خود را بر بازار آزاد خواهد گذاشت. حمایت از بازار داخلی نوید کاهش قیمت ها را می‌دهد اما وضعیت بورس کالا در چند ماه گذشته آنچنان امید بخش نبوده است.

در خصوص عوامل موثر بر قیمت میلگرد بورسی در مقاله لینک شده به وبلاگ بیشتر مطالعه کنید.

عرضه و تقاضا

دو اصل اساسی مدیریت قیمت‌ها عرضه و تقاضای آن کالا است. میلگرد به عنوان یک کالای استراتژیک و حیاتی در صنعت ساختمان دو فصل اصلی پر تقاضا را در طول سال تجربه می‌کند. بازه ۶ ماهه بهار و تابستان و ۲ ماه منتهی به پایان سال از پیک های تقاضای میلگرد در بخش ساختمان‌سازی است. موقعیت جغرافیایی ایران و شرایط مختلف آب و هوایی در آن این پراکندگی را ایجاد می‌نماید. تقاضای بالا اگر با کاهش یا ثبات عرضه از سوی تولید کنندگان مواجه شود نتیجه ای جز افزایش قیمت نخواهد داشت. تعدادا بالای خریداران در بورس کالا رقابت کارگزاری ها را برای انجام معامله افزایش می‌دهد که در نتیجه قیمت نیز بالا خواهد رفت. با توجه به پیش رو بودن تابستان پیش بینی می‌شود سطح تقاضای میلگرد همچنان در اوج باشد و سه ماهه پاییز و دی ماه تقاضای مصرفی میلگرد کاهش یابد.

کرونا سوار بر قیمت میلگرد

شیوع ویروس کرونا در چین به عنوان بزرگترین تولید کننده شمش فولادی و همچنین از وسیع‌ترین مصرف کنندگان آهن آلات بسیاری از معادله‌ها را بهم زد. بار روانی ایجاد شده با شروع همه‌گیری این ویروس در ایران پروژه‌های ساختمانی و عمرانی زیادی را با تعطیلی مواجه کرد. این امر با بسته شدن بازارهای داخلی و محدودیت های رفت و آمد در جاده ها همراه شد. همه این اتفاقات در ۳ ماه گذشته به اوج رسید و در اواخر خرداد کمی از بار روانی این مسئله کاسته و تقاضاها به روال قبل بازگشتو اما با پیش بینی سازمان بهداشت و درمان درخصوص شیوع دوباره و شدید در پاییز و همچنین بررسی روند این بیماری در ۳ هفته گذشته و شدت آن می‌توان گفت تعطیلی‌های دوباره، دور از انتظار نیستند.

اثرات مستقیم این بیماری در کاهش تقاضا و تاثیر غیر مستقیم آن بر افزایش هزینه حمل با ضرایب متفاوت تا حدی یکدیگر را خنثی می‌کنند. اما اثرات روانی آن به واسطه ترس از بسته بودن طولانی مدت بازارها و عدم دسترسی به میلگرد و تصمیم به انبارش میان مدت آن باعث افزایش قیمت‌ها خواهد شد.

حامل‌های انرژی

انرژی به عنوان اصلی‌ترین رکن تولید میلگرد و دیگر مقاطع فولادی در سال گذشته دستخوش تغییراتی شد که نهایتا سهمی در افزایش قیمت‌ها داشت. از طرفی افزایش قیمت سوخت نیز به واسطه درگیری بخش حمل و نقل در قیمت نهایی میلگرد به این مسئله بیشتر دامن زد. اما در سال آتی پیش بینی می‌شود در این بخش تغییراتی بوجود نیامده و اثری بر قیمت میلگرد نگذارد.

پیش بینی قیمت میلگرد در نهایت به چه صورت است؟

باتوجه به تمام مطالب گفته شده درباره عوامل موثر بر تحلیل قیمت آتی میلگرد چه اتفاقی برای این محصول پرتقاضای فولادی خواهد افتاد؟ گرچه بصورت علمی معیارهای متفاوت و عاملین مختلف ضرایب اثرگذاری یکسانی ندارند اما بصورت تجربی می‌توان گفت دلار در این فهرست رتبه اول را با اختلاف به خود اختصاص می‌دهد.

انتظار می‌رفت با پیش رو بودن انتخابات ۱۴۰۰، دولت را پیش از پیش به سمت تثبیت قیمت‌ها از جمله نرخ ارز ببرد. انتظار داریم با توجه به شرایط موجد و عدم ایجاد جهش‌های ناگهانی در نرخ ارز و همچنین بهبود شرایط داخلی درخصوص کرونا حداقل تا ۲ ماه شهریور و مهر با کاهش قیمت‌ها و نهایتا پیش‌بینی تثبیت قیمت وجود داشت اما متاسفانه روند صعودی بود و انتخابات آمریکا و پیروزی بایدن در آبان ماه منجر به افت مقطعی و ثبات کوتاه مدت قیمت‌ها شد و دوباره شاهد اوج‌گیری نرخ مِيلگرد بودیم.

نمودار تغییرات قیمت میلگرد در ۹ ماهه نخست سال جاری

با بررسی و نگاهی کلی به تغییرات قیمت این مقطع فولادی پر مصرف یادشده در آرشیو قیمتی شرکت آیرومارت می‌توان روند تغییرات قیمت را در اکثر ماه‌های سال صعودی یافت. نوسانات قیمت دلار و افزایش هزینه‌های تولید، بسته‌بندی و حمل و نقل و عرضه به بازار، متعاقبا باعث تلاطم در بازار فولاد بخصوص قیمت ميلگرد گردیده که شامل افت و خیزهایی جزئی و بطور کلی روند صعودی است.

در ادامه شاهد نمودار تغییرات قيمت میلگرد در ۹ ماهه نخست سال جاری مطابق با داده‌های قیمتی ارائه‌شده توسط شرکت بازرگانی آیرومارت هستید.

تغییرات قیمت میلگرد

تغییرات قیمت میلگرد

استعلام قیمت میلگرد از آیرومارت

آیرومارت امکان رؤیت بار میلگرد از تمامی کارخانه‌های تولیدکننده داخلی و حتی نوع استیل آن که وارداتی است را قبل‌از خرید، ارائه خدمات انبارداری پس‌از خرید و عدم جابجایی آن ، دریافت لیست سفارشی ميلگرد مشتری و تعامل با کارخانه‌ها‌ی تولیدکننده ميلگرد و تولید کالا با مشخصات، ابعاد و آلیاژ سفارشی و مورد درخواست مشتری، امکان بازرسی بار ميلگرد در زمان تولید را دارد.

با مطالعه این مقاله با پیش‌بینی قیمت پرمصرف‌ترین مقطع فولادی به‌طور کامل آشنا شدید. در صورتی که در ساخت سازه‌های خود به میلگرد نیاز دارید، می‌توانید از آیرومارت کمک بگیرید. آیرومارت تامین کننده تمامی مقاطع فولادی می‌باشد. برای آگاهی از قیمت تمامی مقاطع فولادی مثل قیمت میلگرد آجدار با مشاوران ما در تماس حاصل فرمایید.

شما نیز تحلیل و تجارب خود را خصوص تغییرات قیمت میلگرد و همچنین پیش بینی‌تان در این خصوص را در قسمت نظرات با ما و دیگران در میان بگذارید.

۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران