۱۰ بهمن ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۴
به اشتراک‌ گذاری

پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱

۴.۵/۵ - (۸ امتیاز)

معمولا هدف قشرهای مختلف مردم از خرید و فروش در بازار مسکن، تلفیقی از رفع نیاز و سرمایه‌گذاری است. مسکن، از جمله بازارهای جذابی است که توانسته طی سال‌های گذشته بخش اعظمی از سرمایه افراد را به خود جذب کند. گرچه سوددهی بالای مسکن در چند ساله اخیر به این مسئله دامن زده است، اما در طول زمان، تمایل افراد نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار، با فراز و فرود همراه بوده است. وضعیت اقتصادی، مقدار درآمد، حجم ساخت و ساز، نرخ تورم و نرخ دلار به همراه مسائل دیگر، بر رکود و رونق بازار مسکن تاثیر می‌گذارد.

از این رو، مردم مشتاق هستند تا درباره پیش بینی قیمت مسکن در ماه های آینده بیشتر بدانند تا بهتر بتوانند برای پول و سرمایه خود برنامه‌ریزی کنند. برای آنکه دید بهتری از بازار مسکن داشته باشید، باید با جوانب مختلف این بخش آشنایی پیدا کنید. بنابراین با آیرومارت همراه باشید تا درباره پیش بینی قیمت مسکن بیشتر بخوانید.

پیش بینی قیمت مسکن سال 1401

عوامل موثر بر پیش بینی قیمت مسکن

در طول زمان، افزایش روزافزون جمعیت و توسعه شهرنشینی به گسترش فعالیت ساختمانی منجر شد. تا جایی که بخش مهمی از اشتغال کشور به این صنعت معطوف شد و به عنوان یک بازار فعال، بخش اعظمی از سرمایه به این بخش راه پیدا کرد. اتفاقاتی که در طول سال‌های گذشته بر هزینه خانه دار شدن در تهران و شهرهای دیگر تاثیر گذاشته، گاهی مطابق و گاهی نیز برخلاف انتظارات پیش بینی قیمت مسکن بوده است. این مسئله ریسک پذیر بودن سرمایه‌گذاری در این بخش را تایید می‌کند.

شاید رشد قیمتی مسکن در چند سال گذشته، این باور را برای شما به وجود آورده که هرگونه معامله در این بازار، کاملا به نفع سرمایه شماست. اگر چنین تصوری دارید و بدون داشتن تجربه می‌خواهید پول خود را به این بخش وارد کنید، دست نگه دارید. این بازار عریض و طویل، چندان ساده هم نیست.
مجموعه‌ای از عوامل متغیر بر قیمت‌گذاری‌های بازار مسکن دخالت دارد. مواردی چون:

 • اقتصاد کلان
 • نرخ تورم
 • قدرت خرید مشتریان
 • تعداد ساخت‌و سازها
 • وضعیت بازارهای موازی همچون طلا و ارز

خرید و فروش مسکن در طول زمان، به پیچیدگی زمان حال نبوده است. در واقع پیشرفت بازارهای موازی و تاثیرپذیری مسکن از آن‌ها، پیچیده‌تر شدن روابط سیاسی و گردش پول در معاملات، به مرور بر تعداد متغیرهای موثر بر پیش‌ بینی قیمت مسکن افزوده است.

تاثیر قیمت آهن آلات بر قیمت مسکن

قیمت خانه، برآوردی از هزینه‌های مربوط به صفر تا صد مراحل ساخت ساختمان است. بخش قابل توجهی از پول مصرفی در این بخش، به تامین مصالح اولیه، به‌خصوص آهن‌آلات، اختصاص می‌یابد. انواع میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی در بخش‌های مختلف ساختمان به کمک بتن و دیگر مصالح در کنار هم اسکلت اصلی ساختمان را شکل می‌دهند. برای ساخت جزئیات دیگر، همچون نما نیز به این مقاطع فولادی استحکام بالا احتیاج است.

حجم مصرف بالای این گونه مصالح، نشان می‌دهد که در پیش بینی‌ قیمت مسکن، نباید تاثیر قیمت روز آهن آلات را نادیده گرفت. هر چند که تاثیر عواملی که در تعامل این دو بازار دخالت دارند، یعنی نرخ ارز را نباید از یاد برد.

تاثیر قیمت آهن آلات بر قیمت مسکن

بازار مسکن سال ۱۴۰۰

به طورکلی در سال ۱۴۰۰، مسکن از جمله مسائل پر بحث در کشور، هم برای مردم و هم برای دولت بود. با آغاز سال و رشد اندک قیمت‌ها، توقع یک بازار سبز برای مسکن به وجود آمد. با روی کار آمدن دولت سیزدهم و نوید کاهش قیمت مسکن، انتظار رونق گرفتن خرید و فروش‌ها به نیمه دوم سال موکول شد. در این بین، نوسانات بازار ارز، قیمت آهن و مقاطع فولادی، به بلاتکلیفی بیشتر معاملات خانه دامن زد.

جدیدترین پیش بینی قیمت مسکن ۱۴۰۱

پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال ۱۴۰۰، تحقق نیافت تا زمزمه‌های مربوط به وارد شدن مسکن به رکود، قوت پیدا کند. به طور کلی، مطابق با آنچه برای مسکن در این سال اتفاق افتاد و نظر کارشناسان باتجربه این حوزه، این بازار همچون ادوار گذشته، وارد رکود شده است. رکودی که بنا به نظر متخصصین، حداقل تا پایان سال آینده ادامه پیدا خواهد کرد. با وجود نباید انتظار شیب صعودی برای قیمت مسکن ۱۴۰۱ را داشت.

مهم‌ترین وجه اشتراک دوره‌های رکود مسکن، کم شدن قدرت خریدار است. رشد بی‌رویه قیمت خانه در ماه‌های گذشته بدون تغییر در وضعیت درآمد مردم، موجب شد تا خانه‌دار شدن برای بسیاری از افراد به یک امر ناممکن تبدیل شود. بنابراین بسیار منطقی است که تا تغییری در توان خریدار و قیمت‌ها رخ ندهد، رکود به پایان نخواهد رسید. علاوه‌بر این، باید دید که دولت برای رفع این مشکل، چه راه‌کارهایی دارد و چه تدابیری اندیشیده است.

پیش بینی قیمت مسکن در بهار ۱۴۰۱

مطابق با آنچه پیش از این بحث شد، بدون در نظرگرفتن اتفاقات غیر منتظره، به طور کلی نباید توقع بازار پر رونقی را برای سال جاری داشت. هرچند که در بازه‌های کوتاه مدت، اخبار و نتایج مربوط به مذاکرات، نرخ دلار، نقدینگی، قیمت میلگرد، تیرآهن و … می‌تواند در خرید و فروش‌ های مسکن تاثیر بگذارند.

پس از تعطیلات عید، معمولا بسیاری از پروژه‌ها تا مدتی متوقف خواهند بود و عملا خرید و فروش چندانی در بازار آهن اتفاق نخواهد افتاد. شروع ماه رمضان بلافاصله پس از تعطیلات عید سال آینده، می‌تواند در طولانی شدن این مدت تاثیر بگذارد. به همین دلیل، آهن و فولاد، احتمالا تا مدتی بازار آرامی را پشت سر بگذارد. در نتیجه، قیمت آهن آلات بر پیش بینی قیمت مسکن بهار ۱۴۰۱ تاثیر زیادی نخواهد داشت.

خبرهایی که این روزها از بحث‌های پیرامون برجام به گوش می‌رسد، موجب آرام شدن دلار و بعضا کاهش قیمت آن شده است. بنابراین نتایج مذاکرات هرچه باشد، مستقیما بر نرخ دلار تاثیر دارد. این مسئله بر قیمت مسکن که ارتباط تنگاتنگی با دلار دارد نیز، تاثیر خواهد گذاشت.

پیش بینی قیمت مسکن در بهار 1401

خرید آهن آلات ساخت مسکن

همانطور که در این مطلب بحث شد، آهن‌آلات در برآورد قیمت تمام شده مسکن و معاملات آن، نقش و تاثیر به‌سزایی دارد. به خصوص زمانیکه خودتان تصمیم به ساخت بگیرید، نوسانات بازار آهن می‌تواند برایتان یک دغدغه باشد. در اختیار نداشتن لیست قیمت لحظه ای میلگرد، تیرآهن و دیگر مصالح فلزی ساختمانی، می‌تواند شما را در ساختمان‌سازی اذیت کند. آیرومارت با استفاده از پتانسیل‌های فضای مجازی، این مسئله را برایتان حل کرده است. شما با جستجوی نام آیرومارت در شبکه‌های مجازی، در زمان کوتاه و به سادگی می‌توانید لیست قیمت روز تمام اقلام آهنی مورد نیازتان را آنلاین مشاهده کنید. علاوه بر این، امکان خرید آنلاین نیز در سایت مجموعه برای شما وجود دارد. برای دریافت مشاوره بهترین زمان خرید آهن آلات با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس حاصل فرمایید تا از راهنمایی‌های کارشناسان آیرومارت بهره‌مند شوید.

۱۰ بهمن ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۴
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. محنا اکبری
   ۱۸ بهمن ۱۴۰۰

   به نظرتون قیمت مسکن تو سه ماه اول سال چقدر افزایش پیدا میکنه؟

   • آیرومارت
    ۱۹ بهمن ۱۴۰۰

    سلام روز بخیر. با توجه به پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ و رکود در این بخش، احتمالا قیمت ها در این بازار افزایشی نخواهد بود.

  2. ممد
   ۰۱ اسفند ۱۴۰۰

   سلام ..به نظرمن گرانی رو به سقوط هستش با توجه به توافق اگر طلا بیاد پایین ۱۰۰درصد فلزی چون اهن نیز بیشتر میاد پایین وبازار مسکن گرم میشود

   • آیرومارت
    ۰۲ اسفند ۱۴۰۰

    وقت بخیر. برای بازار بعد عید مسکن پیش بینی های مختلفی ارائه شده است. با ادامه دار شدن رکود در این بازار احتمالا نوسان قیمتی چندانی وجود نخواهد داشت.

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ