فروش ویژه ورق استیل براق تلفن:02145306 

۸ بهمن ۱۴۰۱ رویا سبزعلی ۹
به اشتراک‌ گذاری

پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲

۴.۵/۵ - (۸ امتیاز)

معمولا هدف قشرهای مختلف مردم از خرید و فروش در بازار مسکن، تلفیقی از رفع نیاز و سرمایه‌گذاری است. مسکن، از جمله بازارهای جذابی است که توانسته طی سال‌های گذشته بخش اعظمی از سرمایه افراد را به خود جذب کند.

گرچه سوددهی بالای مسکن در چند ساله اخیر به این مسئله دامن زده است، اما در طول زمان، تمایل افراد نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار، با فراز و فرود همراه بوده است. وضعیت اقتصادی، مقدار درآمد، حجم ساخت و ساز، نرخ تورم و نرخ دلار به همراه مسائل دیگر، بر رکود و رونق بازار مسکن تاثیر می‌گذارد.

از این رو، مردم مشتاق هستند تا درباره پیش بینی قیمت مسکن در ماه های آینده بیشتر بدانند تا بهتر بتوانند برای پول و سرمایه خود برنامه‌ریزی کنند. برای آنکه دید بهتری از بازار مسکن داشته باشید، باید با جوانب مختلف این بخش آشنایی پیدا کنید. بنابراین با آیرومارت همراه باشید تا درباره پیش بینی بازار مسکن در سال ۱۴۰۲ بیشتر بخوانید و اطلاعاتی درباره وضعیت مسکن در سال ۱۴۰۲ کسب نمایید.

پیش بینی قیمت مسکن سال 1401

قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱

به طورکلی در سال ۱۴۰۰، مسکن از جمله مسائل پر بحث در کشور، هم برای مردم و هم برای دولت بود. با آغاز سال و رشد اندک قیمت‌ها، توقع یک بازار سبز برای مسکن به وجود آمد.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم و نوید کاهش قیمت مسکن، انتظار رونق گرفتن خرید و فروش‌ها به نیمه دوم سال موکول شد. در این بین، نوسانات بازار ارز، قیمت آهن و مقاطع فولادی، به بلاتکلیفی بیشتر معاملات خانه دامن زد.

پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال ۱۴۰۰، تحقق نیافت تا زمزمه‌های مربوط به وارد شدن مسکن به رکود، قوت پیدا کند.

مهم‌ترین وجه اشتراک دوره‌های رکود مسکن، کم شدن قدرت خریدار است. رشد بی‌رویه قیمت خانه در ماه‌های گذشته بدون تغییر در وضعیت درآمد مردم، موجب شد تا خانه‌دار شدن برای بسیاری از افراد به یک امر ناممکن تبدیل شود.

بنابراین بسیار منطقی است که تا تغییری در توان خریدار و قیمت‌ها رخ ندهد، رکود به پایان نخواهد رسید. علاوه‌بر این، باید دید که دولت برای رفع این مشکل، چه راه‌کارهایی دارد و چه تدابیری اندیشیده است.

بانک مرکزی در آذر ماه سال ۱۴۰۱، گزارشی منتشر کرد که برمبنای آن، قیمت متوسط یک متر مربع در بازار مسکن تهران، ۴۸ میلیون و ۷۳ هزارتومان بود. این عدد نسبت به آبان ماه ۲.۹ درصد و نسبت به آذر سال ۱۴۰۰، ۴۷.۵ درصد افزایش را به ثبت رسانده است. از سوی دگر، تعداد معاملات ثبت شده عدد ۱۰۲۰۰ بود که نسبت به ماه گذشته و زمان مشابه در سال قبل ۲۷.۲ و ۴.۲ افزایش داشته است.
بر اساس گزارش‌های میدانی، سفته‌بازان و سرمایه‌گذاران بخش عظیمی از معاملات را انجام می‌دهند و خریداران خانه اولی، حضور پررنگی در بازار ندارند.

با افزایش قیمت ارز در آخرین ماه پاییز، بازار مسکن باز هم دچار تورم شد. ثبت خرید بیش از ۱۰ هزار آپارتمان در آذر که بیش از دو برابر میانگین فروش ماهانه سه سال اخیر است، از افزایش شدت تحرکات تقاضای سرمایه‌ای ملک خبر می‌دهد. در نخستین ماه زمستان ۱۴۰۱، نرخ ارز مهم‌ترین عامل تغییر قیمت و تورم ملکی به حساب می‌آید. نرخ سود سپرده‌های بانکی نیز عاملی مهم به شمار می‌رود که در شرایط کنونی معادله قیمت مسکن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲

کارشناسان پیش بینی می‌کنند که تا پایان سال ۱۴۰۱، تعداد معاملات افت کند و تعداد معاملاتی که در این سال به بیش از ۱۰ هزار عدد رسید، دیگر تکرار نخواهد شد. با توجه به افزایشی بودن قیمت دلار در حال حاضر، پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲ از سوی بسیاری از کارشناسان، افزایشی است. اما برخی کارشناسان نیز نظرات متفاوتی دارند. بر اساس نظر آن‌ها قیمت مسکن بیش از اندازه افزایش یافته، به دلیل چسبندگی قیمت‌ها کاهش نخواهد داشت و در نتیجه قیمت‌ها درجا زده تا تورم و سایر بازارها به تدریج به آن برسند.

بر اساس گفته‌های سازندگان ساختمان، تورم ماهانه پیش بینی مسکن در سال ۱۴۰۲ به صورت رسمی، در حدود ۱۴ درصد خواهد بود. اما آن‌چه در قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ با توجه به متغیرهای مختلف قیمت مسکن تجربه کردیم، میزان تورم ملکی غیررسمی ۳۰ تا ۳۵ درصد است. این در حالیست که هنوز به پایان ۱۴۰۱ نرسیده‌ایم و نرخ تورمی قیمت مسکن ۱۴۰۲ را در همین سال تجربه می‌کنیم. بنابراین این احتمال وجود دارد که این افزایش قیمت در سال آینده، بیش از تورم اعلامی ۳۰ تا ۳۵ درصد غیررسمی باشد.
به طور کلی ظواهر امر نشان می‌دهد که در حال حاضر تنها “افزایش تراکم” می‌تواند قیمت زمین را تا حد زیادی کنترل نماید.

قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲ تحت تاثیر چه عواملی است؟

قیمت مسکن ۱۴۰۲، تحت تاثیر ۸ عامل مهم زیر است:

 • نقدینگی
 • انتظارات تورمی
 • تورم عمومی
 • رکود عرضه خانه
 • بورس تهران
 • هزینه‌های ساخت
 • بازار ارز
 • ریسک غیراقتصادی

در این میان این عوامل، رشد نقدینگی، نقش موتور تورم مسکن را بازی می‌کند. بر اساس معادلات اقتصادی، افزایش رشد نقدینگی، تقاضای خرید را تحریک کرده و در نتیجه آن قیمت‌ها رشد می‌کنند. با رشد حجم نقدینگی، قیمت‌ها در بازار دارایی‌ها نیز رشد بیشتری خواهند داشت.

وضعیت مسکن در سال 1402

عوامل کلی موثر بر خرید و فروش ملک و پیش بینی قیمت مسکن

در طول زمان، افزایش روزافزون جمعیت و توسعه شهرنشینی به گسترش فعالیت ساختمانی منجر شد. تا جایی که بخش مهمی از اشتغال کشور به این صنعت معطوف شد و به عنوان یک بازار فعال، بخش اعظمی از سرمایه به این بخش راه پیدا کرد.

اتفاقاتی که در طول سال‌های گذشته بر هزینه خانه دار شدن در تهران و شهرهای دیگر تاثیر گذاشته، گاهی مطابق و گاهی نیز برخلاف انتظارات پیش بینی قیمت مسکن بوده است. این مسئله ریسک‌پذیر بودن سرمایه‌گذاری در این بخش را تایید می‌کند.

شاید رشد قیمتی مسکن در چند سال گذشته، این باور را برای شما به وجود آورده که هرگونه معامله در این بازار، کاملا به نفع سرمایه شماست. اگر چنین تصوری دارید و بدون داشتن تجربه می‌خواهید پول خود را به این بخش وارد کنید، دست نگه دارید. این بازار عریض و طویل، چندان ساده هم نیست.

مجموعه‌ای از عوامل متغیر بر قیمت‌گذاری‌های بازار مسکن دخالت دارد. مواردی چون:

 • اقتصاد کلان
 • نرخ تورم
 • قدرت خرید مشتریان
 • تعداد ساخت‌و سازها
 • وضعیت بازارهای موازی همچون طلا و ارز

خرید و فروش مسکن در طول زمان، به پیچیدگی زمان حال نبوده است. در واقع پیشرفت بازارهای موازی و تاثیرپذیری مسکن از آن‌ها، پیچیده‌تر شدن روابط سیاسی و گردش پول در معاملات، به مرور بر تعداد متغیرهای موثر بر پیش‌ بینی قیمت مسکن افزوده است.

تاثیر قیمت آهن آلات بر قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲

قیمت خانه، برآوردی از هزینه‌های مربوط به صفر تا صد مراحل ساخت ساختمان است. بخش قابل توجهی از پول مصرفی در این بخش، به تامین مصالح اولیه، به‌خصوص آهن‌آلات، اختصاص می‌یابد.

انواع میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی در بخش‌های مختلف ساختمان به کمک بتن و دیگر مصالح در کنار هم اسکلت اصلی ساختمان را شکل می‌دهند. برای ساخت جزئیات دیگر، همچون نما نیز به این مقاطع فولادی استحکام بالا احتیاج است.

حجم مصرف بالای این گونه مصالح، نشان می‌دهد که در پیش بینی‌ قیمت مسکن ۱۴۰۲، نباید تاثیر قیمت روز آهن آلات را نادیده گرفت. هر چند که تاثیر عواملی که در تعامل این دو بازار دخالت دارند، یعنی نرخ ارز را نباید از یاد برد.

تاثیر قیمت آهن آلات بر قیمت مسکن

خرید آهن آلات ساخت مسکن

همانطور که در این مطلب بحث شد، آهن‌آلات در برآورد قیمت تمام شده مسکن و معاملات آن، نقش و تاثیر به‌سزایی دارد. به خصوص زمانیکه خودتان تصمیم به ساخت بگیرید، نوسانات بازار آهن می‌تواند برایتان یک دغدغه باشد. در اختیار نداشتن لیست قیمت لحظه ای میلگرد، تیرآهن و دیگر مصالح فلزی ساختمانی، می‌تواند شما را در ساختمان‌سازی اذیت کند.

آیرومارت با استفاده از پتانسیل‌های فضای مجازی، این مسئله را برایتان حل کرده است. شما با جستجوی نام آیرومارت در شبکه‌های مجازی، در زمان کوتاه و به سادگی می‌توانید لیست قیمت روز تمام اقلام آهنی مورد نیازتان را آنلاین مشاهده کنید.

علاوه بر این، امکان خرید آنلاین نیز در سایت مجموعه برای شما وجود دارد. برای دریافت مشاوره بهترین زمان خرید آهن آلات با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس حاصل فرمایید تا از راهنمایی‌های کارشناسان آیرومارت بهره‌مند شوید.

۸ بهمن ۱۴۰۱ رویا سبزعلی ۹
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. محنا اکبری
   ۱۸ بهمن ۱۴۰۰

   به نظرتون قیمت مسکن تو سه ماه اول سال چقدر افزایش پیدا میکنه؟

   • آیرومارت
    ۱۹ بهمن ۱۴۰۰

    سلام روز بخیر. با توجه به پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ و رکود در این بخش، احتمالا قیمت ها در این بازار افزایشی نخواهد بود.

  2. ممد
   ۰۱ اسفند ۱۴۰۰

   سلام ..به نظرمن گرانی رو به سقوط هستش با توجه به توافق اگر طلا بیاد پایین ۱۰۰درصد فلزی چون اهن نیز بیشتر میاد پایین وبازار مسکن گرم میشود

   • آیرومارت
    ۰۲ اسفند ۱۴۰۰

    وقت بخیر. برای بازار بعد عید مسکن پیش بینی های مختلفی ارائه شده است. با ادامه دار شدن رکود در این بازار احتمالا نوسان قیمتی چندانی وجود نخواهد داشت.

  3. محمود
   ۰۵ تیر ۱۴۰۱

   متاسفانه بر خلاف انتظارات قیمت مسکن در بهار ۱۴۰۱ ۲۰ درصد رشد قیمت داشت!!!

   • آیرومارت
    ۰۶ تیر ۱۴۰۱

    سلام. بله در حال حاضر بازارهای مالی رفتار هیجانی دارند و به کوچکترین خبر مثبت یا منفی واکنش نشان می‌دهند.

  4. m.z
   ۰۷ تیر ۱۴۰۱

   تحلیل آینده بازارمسکن و اجاره در ایران امروز بزرگ ترین مشکل اقتصاد ایران هجوم سرمایه سرگردان اتباع خارجی و(سلطه اقتصادی ) است.(در در تمام دنیا جذب سرمایه خارجی بسیار خوب است ولی باید کنترل شده باشد ودر بخش های مثل بحث تولید مسکن و پیشرفت و ارتقاء اقتصاد کشور سرمایه گذاری شود نه بحث دلالی و مصرفی و..) امروزه از مسکن، خانه، مغازه، تا کار ، مواد غذایی ، آموزش ، و سایر خدمات مثل پزشکی وتفریحی و … که همین الان هم بسیاری از و حتی مصالح ساختمانی سیمان و اهن و..ویا مواد غذایی به کشورهای دیگر ارسال میشود با توجه به اختلاف قیمت یعنی قیمت میوه و مصالح ایرانی ده برابر کمتر است و یا بسیاری از کشور اطراف برای خدمات پزشکی و مهندسی وحتی تحصیل کشور ایران را انتخاب میکنند، که چون هزینه ده ها برابر کمتر است وولی طرف دیگر داستان اقامت و زندگی و سرمایه گذاری در کشور ایران است که با ورود و دلارهای و سایر واحد های پول که که طی چندین سال گذشته چند ده برابر رشد کرد و ریال که کاهش پیدا کرده، پس توان مالی ریال و سرمایه مالی( به غیر از طلا و دلارو جواهرات و اجناس قیمتی) مردم ایران نسبت به سایر کشور ها کاهش پیدا کرده و همه زیان کرده اند از ثروتمند و.. ولی در عوض توان مالی اتباع سایر کشور ها برای خرید در ایران چند ده برابر شده است و این شده که قیمت املاک هرسال درایران چند برابر میشود، یکی از دلایل اصلی کاهش ارزش ریال است که مثل یخ است که باعث شده اختلاف ارزش قیمت یک خانه در کشورهای همسایه با کشور ایران بین ۱۸ تا ۲۷ برابر و بیشتر باشد که در نهایت این شده که مردم کشورهای همسایه یک شبه راه صد سال را طی کنند و برای خود پادشاهی میکنند و یک شب از قشر متوسط به قشر ثروتمند تبدیل شوند،( اگر ما هم همچنین فرصتی داشتم این کار را میکردم) یعنی مهاجران و اتباع خارجی سایر کشورها خانه خود را میفروشد و با سرمایه دلار، طلا و جواهرات قیمتی و.. به ایران میایند و اول از همه برای درخواست اقامت میدهند حالا اگر ۷ مد هم که بشود و بعد ۱۰ خانه خوب ۲و۳ تا مغازه در بهتر جا و ۲ تا ماشین یک و یک کار راحت ، خوب اگر حوصله داشته باشد راه می اندازد( بعضی هاشون هم وارد بازاهاهی دلالی مسکن خودرو مواد غذایی و.. میشوند و تا اخر عمر خود ثروتمند زندگی میکند، جالب اینکه اگر فرزند داشته باشد میزارند درس بخونند و مدرک بگیرند و بعد انها میفرسد بروند در سوئد و کانادا و کشور هاری اروپایی کار و زندگی کنند ، در نهایت تمام موارد فوق باعث شده شهرهای بزرگ و مهاجر پذیر ایران از جمله مشهد و تهران و… این رشد و جهش قیمتی چند برابرمسکن و اجاره اتفاق بیوفتد (وقتی تقاضا زیاد است هر کالای، خانه ، به دست کسی میرسد که بیشترین پول می دهد یعنی وقتی یک ملک با چند ده برابر قیمت به اتباع خارجی در ایران به اجاره و یا بدتر به صورت غیر قانونی با قولنامه و… به فروش میرسد نتیجه این است که اخرین قیمت معیار تمام بازار میشود و همه مردم با این قیمت باید هماهنگ شوند جالب اینکه هم به دنبال چنین مشتری های برای املاک خود هستند !!! ولی این کار درآیند نزدیک باعث بدبختی و گرفتاری فرزندان همین افراد به دلیل گرانی میشود)، مثلا اجاره امسال درمنطقه پایین شهر این رشد قیمتی دو برابر ۱۰۰ درصد و بیشتر و در منطقه مرفه نشین وبالای شهر از ۱۰۰ تا ۳۰۰ و بشتر چون همیشه ارزش افزوده و سود سرمایه گذاری در منطقه بالی شهر چند برابر است در نتیجه تقاضا خرید و ساخت سازه و سرمایه گذاری بیشتر است. انچه نظر بنده میباشد ، از اتفاقات امروز بازار مسکن ۱۴۰۱ برای آینده مسکن مشهد پیش بینی کرد، اینکه وضعیت بازار با همین جهش قیمتی ۲و ۳ برابر هرسال افزایش دارد حتی اجاره و…، مگر اینکه قانون و برخوردی و تصمیمی جهت خرید املاک توسط مهاجران سایرکشور شود که دو اتفاق ممکن است بییفتد. ۱- اینکه طبق قانون قبلی کشور خرید ،فروش ممنوع بوده ولی ضمانت اجرایی و برخورد های شدیدتر و بیشتر شود که در نهایت باعث فرار سرمایه خارجی و دلارها و سایر ارزهای خارجی و کاهش قیمت و افت یک باره بازار مسکن وخودر،سایر و. … میشود ( یعنی قیمت مسکن ثابت و حتی بسیار ارزان میشود) احتمال اتفاق این مورد ۳۰ درصد است. ۲- ولی ۷۰ درصد ممکن است قانونی جدید تصویب شود جهت راحتی و قانونی شدن خرید املاک در ایران برای افراد خارجی و تشویق به خرید و سرمایه گذاری در بحث تولید و ارتقاء ساخت مسکن که با این کار ایران درهای اقتصاد املاک و مسکن رو برای کشورهای دیگر باز میکند و باعث ورود هجم وسیعی دلارها و سایر ارزها به کشور میشود ،( که خود عامل جهش قیمت مسکن است و اجاره است)درنهایت در بازده کوتاه مدت قیمت املاک به یک باره تا نصف اختلاف قیمت نصف ۱۸ و نصف ۲۷ برابر افزایش پیدا میکند و در بلند مدت قیمت املاک و مسکن به همون قیمت جهانی و در سایرکشورها میرسد، ولی این وسط بسیار مردم و خانواده ایرانی متحمل فشار اقتصادی زیادی میشود، یعنی گرانی و جهش قیمت مسکن واجاره طی این سالها اتفاق میوفتد و…( هر کس خانه و مسکن خودش بفرشد محال است که بتواند مثل همون با همون قیمت بخرد و تنها مالکان که واملاک که مجبور به فروش هستند به فروش میرسد و.. همین الان همه بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ شهر در مشهد اتباع میباشند ) در انتهای بعد این اتفاقات بازار مسکن ایران متعادل میشود ولی این نکته مهم که دست مزدها هم در این دوران که فشار اقتصادی زیادی رو مردم متحمل میشوند و از ریال به دستمزد ها جهانی حالا دلار و سایر ارزها تبدیل میشود. در نهایت امید وار مطالب مفید باشد

   • آیرومارت
    ۰۷ تیر ۱۴۰۱

    سلام وقت شما بخیر. ممنون از اینکه تحلیل خود از بازار مسکن ۱۴۰۱ را با ما در میان گذاشتید.

  5. محمدطالبی
   ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

   متاسفانه افزایش قیمتی که روی هر متر مربع آمده در مناطق پایین شهر باعث شده هر متر مربع حتی تا ۵۰ میلیون هم معامله شود .

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان