۷ فروردین ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰

پیش بینی کردن قیمت میلگرد در سال پیش رو به دلیل حجم بالای مصرف این مقطع در حوزه‌های مختلفی چون ساخت و ساز، بسیار حائز اهمیت است. در واقع از آنجا که  میلگرد به عنوان یک ماده اولیه کارآمد در صنایع کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، نقش کلیدی در به سرانجام رسیدن بسیاری از پروژه‌ها صنعتی دارد. بنابراین پیش بینی کردن قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰ به متقاضیان این کالا کمک می‌کند تا در برنامه ریزی‌های خود بهترین تصمیم را بگیرند. برای آنکه دید بهتری نسبت به بازار میلگرد ۱۴۰۰ داشته باشید، آیرومارت پیشنهاد می‌کند که مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 آیا قیمت میلگرد قابل پیش بینی کردن است؟

آهن آلات،‌ بازار بسیار بزرگ و گسترده‌ای دارند. گرچه بخش عمده‌ای از این بازار به فولاد اختصاص پیدا می‌کند، ولی رد پای مقاطع فلزی دیگری چون آلومینیوم نیز را می‌توان یافت. قیمت تمام مقاطع مورد معامله فولادی به ویژه میلگرد، متاثر از عوامل مختلفی است. به همین دلیل همواره در پیش بینی قیمت میلگرد نمی‎‌توان تنها یک عامل را موثر دانست.

در قیمت گذاری میلگرد،‌ عوامل زیر دخالت دارند:

  • قیمت ماده اولیه
  • هزینه تولید

بسیار بدیهی است که هر چه به دنبال تهیه میلگرد با کیفیت‌تر باشید، باید هزینه بیشتری بپردازید. چرا که کیفیت بالا منوط به نظارت دقیق‌تر بر تولید و استفاده از مواد با کیفیت است. چنین شرایطی موجب افزایش هزینه تمام شده تولید و در نهایت قیمت میلگرد خواهد شد. اما دقت کنید که افزایش قیمت میلگرد با بهبود کیفیت تا حدی قابل توجیه و مورد پذیرش خریدار خواهد بود.

بخش اصلی قیمت میلگرد را باید گردن قیمت ماده اولیه انداخت. چرا که شمش فولادی مورد نیاز برای تولید میلگرد بر پایه نرخ روز دلار تغییر می‌کند. به این ترتیب تغییر روند قیمت دلار بر هزینه تمام شده تولید میلگرد تاثیر مستقیمی خواهد داشت. معمولا تاثیر افزایش قیمت دلار بیشتر از کاهش آن باعث تغییر قیمت‌ها می‌شود.

پس از قیمت گذاری توسط تولید کننده، محصولی که روانه بازار می‌شود همچنان شانس تغییر قیمت را دارد. چرا که پارامترهایی خارج از کارخانه بر روند بازار میلگرد  اثر می‌گذارند. از نوسانات بازار دلار تا قرار گرفتن در شرایط غیر قابل پیش بینی چون شیوع کرونا تماما می‌توانند سرنوشت مقاطع فولادی را تغییر دهند.

با وجود مواردی که گفته شد،‌ خرید و فروش میلگرد به شدت تحت تاثیر شرایط روز بازار است. در نتیجه به عنوان یک نتیجه‌گیری کلی باید گفت که پیش‌بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰ با توجه به آنچه در سال ۹۹ گذشت و با نگاه به اتفاقات سال پیش رو،‌ تا حد مطلوبی امکان پذیر است. البته با پذیرش این شرط که درصدی را باید برای عدم تحقق این پیش بینی در نظر گرفت.

عوامل موثر بر پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰

هر عرضه کننده میلگرد برای اعلام قیمت کالای خود به چند مورد توجه می‌کند. این موارد به ترتیب زیر هستند:

  • نرخ دلار
  • بورس کالا
  • عرضه و تقاضا

در واقع برای پیش بینی قیمت میلگرد باید این سه عامل را به خوبی شناخت و تاثیر آن بر بازار این محصول را بررسی کرد. در ادامه بیشتر در رابطه با این عوامل صحبت خواهد شد.

دلار، رفیق قدیمی بازار آهن

کمتر کسی از نرخ دلار در سال ۹۹ بی خبر ماند. دلار در ابتدای این سال با قد و قامت ۱۴ هزار تومانی در بازار ظاهر شد. اما رفته رفته با سرعت نسبتا بالایی سقف‌های قیمتی را شکست. تا جایی که برای اولین بار در تاریخ، با رشد بیش از صد درصدی، در مهر ماه ارزشی بالغ بر سی هزار تومان پیدا کرد. چنین رشدی آن هم در بازه ۶ ماهه برای دلار بی سابقه بود. به همین دلیل قیمت تمام مقاطع فولادی که وابستگی بالایی با نرخ دلار دارند، به شدت افزایش پیدا کرد.

بنابراین اگر به دنبال پیش بینی قیمت میلگرد هستید، در واقع باید روند بازار دلار ۱۴۰۰ را بررسی کنید. قیمت دلار تا حدی به شرایط و اخبار سیاسی وابسته است. کاهش نرخ دلار پس از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا، مهر تاییدی بر این ادعا است. بنابراین تحرکات سیاسی چه در داخل و چه خارج ایران می‌تواند مسیر حرکت دلار را تغییر دهد. نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در خرداد پیش رو اگر به گونه‌ای باشد که نا اطمینانی‌ها سیاسی را کمتر کند،‌ می‌توان انتظار روی خوش نشان دادن بازار ارز را داشت.

از طرفی بانک جهانی و کارشناسان رشد اقتصادی را برای سال ۱۴۰۰ ایران پیش بینی کرده‌اند. این مسئله در کنار احتمال لغو تحریم‌ها و خروج از لیست سیاه می‌تواند بهار سبزی را برای بازار ارز به ارمغان آورد.

تعیین قیمت میلگرد به دست بورس کالا

بورس کالا را می‌توان از مهم‌ترین عواملی دانست که در تعیین قیمت میلگرد دخالت مستقیم دارد. مشابه با معاملاتی که در بورس اوراق بهادار صورت می‌گیرد، در بورس کالا نیز محصول عرضه شده توسط کارخانه در قیمت کمتر از بازار آزاد، به فروش می‌رسد. در واقع عرضه کنندگان بازار میلگرد پس از انتشار قیمت میلگرد بورسی، قیمت‌های خود را اعلام می‌کنند. عرضه منطقی در بورس کالا به کنترل قیمت میلگرد در بازار آزاد کمک شایانی خواهد کرد.

در سال گذشته افزایش نرخ ارز در کنار رشد قیمت‌های جهانی به افزایش قیمت‌ها در بورس کالا دامن زد. اما این مسئله روی خوشی نیز داشت. افزایش میل به خرید با وجود دست‌اندازهای دولتی موجب رونق گرفتن بازار مقاطع در بورس کالا شد. اکنون با وجود شروع واکسیناسیون کرونا و برگشت شرایط به روزهای عادی و قوت گرفتن صادرات به دنبال این مسئله، با شرط آرام گرفتن دلار نوید دهنده سال پر رونقی را برای فعالین بازار فولاد خواهد داشت.

پیش بینی قیمت میلگرد با توجه به بورس کالا

پیش بینی قیمت میلگرد با توجه به بورس کالا

عرضه و تقاضا

کنترل قیمت میلگرد در بازار به برقراری تعادل میان عرضه‌ و تقاضا وابسته است. از آنجا که بازار مصرف این کالای فولادی بیشتر به بخش ساختمان سازی معطوف می‌شود، در نتیجه نیمه اول سال همواره باید انتظار بالا بودن تقاضا را داشته باشیم. چرا که عمده ساخت و سازهای کوچک و کلان آغاز کار خود را به دلیل شرایط جوی، به نیمه اول سال موکول می‌کنند. البته این وضعیت به منطقه جغرافیایی نیز بستگی دارد. در نتیجه زمانی که تقاضا افزایش می‌یابد، باید شاهد افزایش قیمت میلگرد باشید. به این ترتیب به طور کلی قیمت میلگرد در نیمه اول سال غالبا در مقایسه با نیمه دوم ، بیشتر خواهد بود.

جمع بندی

با توجه به بحث‌هایی که پیرامون قیمت میلگرد صورت گرفت و با توجه به ورود به دنیای پس از دنیای کرونا، انتظار می‌رود که سال پر رونقی برای کشور در پیش باشد. البته همانگونه که ابتدای مقاله گفته شد، تحقق این اهداف منوط به فراهم کردن زیر ساخت‌های اقتصادی و عدم ایجاد شرایط پیش‌بینی نشده است. به این ترتیب انتظار می‌رود که بازار میلگرد روند معقول و منطقی را طی کند. هرچند که بازه‌هایی ممکن است دچار فراز و فروز شود که این طبیعت بازار است و گریزی از آن نیست.

استعلام قیمت میلگرد

پیگیری قیمت روز انواع میلگرد برای افرادی که قصد خرید این کالا را دارند، بسیار ضروری است. بازرگانی فولاد آیرومارت برای راحتی مشتریان خود قیمت میلگرد در استانداردهای مختلف را در سایت و تلگرام خود به روز رسانی می‌کند. همچنین در صورتی که به راهنمایی و مشاوره پیش از خرید نیاز داشته باشید، کارشناسان مجرب این واحد بازرگانی آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما هستند. قیمت آهن آلات را از سایت آیرومارت دنبال کنید.

۷ فروردین ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران