۲۴ خرداد ۱۴۰۱ ادمین ۲
به اشتراک‌ گذاری

جدول وزن پروفیل ساختمانی و پروفیل صنعتی + دانلود

۴.۵/۵ - (۳۱ امتیاز)

جدول وزن پروفیل یکی از بخش‌های دفترچه راهنمای اشتال است که در سال ۱۹۳۸ توسط مهندسی آلمانی ارائه شد. وزن مقاطع مختلف در جدولی وزنی ابعادی آورده شده است. جدول وزن کاربرد بسیار بالایی در در حوزه عمران برای محاسبه وزن سازه فلزی و جلوگیری از هر گونه خطا در اسکلت آن دارد. در ادامه درباره جدول وزن و نحوه محاسبه وزن پروفیل قوطی بحث خواهیم کرد. با آیرومارت همراه باشید.

جدول وزن پروفیل حاوی اطلاعاتی از قبیل طول و عرض مقطع، ضخامت ورق استفاده شده برای تولید آن و شعاع خمیدگی پروفیل را ارائه می‌دهد. پروفیل در بازار ایران معرف مقاطع فولادی تو خالی است. پروفیل قوطی با مقاطعی شبیه به مربع یا مستطیل پرمصرف‌ترین انواع پروفیل فولادی به شمار می‌روند که جنس های مختلفی می‌توانند داشته باشند. پروفیل انواع دیگری به جز پروفیل قوطی نیز دارد که در دسته پروفیل های باز قرار می‌گیرند. برای آشنایی با آن‌ها بهتر است ابتدا مقاله پروفیل چیست را مطالعه کنید.

جدول اشتال پروفیل چیست؟

جدول اشتال یک استاندارد آلمانی است که تولید اکثر مقاطع فولادی در دنیا بر اساس آن انجام می‌شود. در ایران نیز خطوط تولید بر اساس این استاندارد طراحی شده‌اند؛ بنابراین استفاده از استاندارد جدول اشتال نیز در ایران مرسوم است. در اطلس تولیدکنندگان پروفیل فولادی در ایران، سازندگان این مقاطع فولادی در سراسر کشور معرفی شده‌اند.

جدول اشتال پروفیل برای استفاده در طراحی بخش‌های مختلف بسیار مهم است. نام اشتال برگرفته از واژه فولاد به زبان آلمانی است که در مرور زمان نام خود را با حفظ کرده است.

نحوه محاسبه وزن پروفیل چگونه است؟

پروفیل قوطی در ضخامت‌های مختلفی از ورق سیاه st37 یا ورق روغنی تولید می‌شود. با محاسبه سطح مقطع پروفیل و دانستن چگالی آهن می‌توان وزن هر شاخه از پروفیل در ابعاد و ضخامت‌های مختلف را به دقت مناسبی محاسبه کرد. به عنوان مثال پروفیل‌های مربعی در ابعاد مختلف در محدوده ۲۰*۲۰ تا ۴۰۰*۴۰۰ به بازار عرضه می‌شوند که ضخامت و وزن هر یک با دیگری متفاوت است. جدول وزنی پروفیل ارائه دهنده وزن هر متر از پروفیل در ابعاد مختلف است. جدول اشتال این مقاطع بر اساس ابعاد، ضخامت و شکل ظاهری اطلاعات لازم را ارائه می‌دهد.

از آنجا که ضخامت در برابر طول و عرض پروفیل قوطی ناچیز است، می‌توان سطح مقطع پروفیل را به طور تقریبی حساب کرد. برای این کار کافی است مجموع اضلاع را که به نوعی محیط پروفیل قوطی است، حساب کنیم. با ضرب محیط آن در ضخامت ورق مورد استفاده شده، مساحت سطح مقطع آن با دقت مناسبی محاسبه می‌شود. با ضرب این عدد در چگالی آهن که برابر با ۷/۸ گرم بر سانتی متر مکعب است، وزن هر متر از پروفیل در ابعاد مختلف بدست می‌آید.

فرمول محاسبه وزن پروفیل چیست؟

با استفاده از فرمول و نحوه محاسبه وزن پروفیل امکان اطلاع از وزن قوطی و دیگر محصولات خریداری در این گروه از مقاطع برای شما فراهم آورده می‌شود:

(طول + عرض) × ۲ × ضخامت × طول شاخه × چگالی آهن = وزن هر شاخه پروفیل

در این فرمول، طول و عرض بر حسب متر و ضخامت بر حسب میلی‌متر است. چگالی ۷.۸ کیلوگرم بر سانتی‌متر مکعب در نظر گرفته می‌شود. فرمول وزن قوطی را بر حسب کیلوگرم محاسبه می‌کند. با این فرمول می‌توان وزن انواع پروفیل را محاسبه کرد. به عنوان مثال با در نظر گرفتن اینکه طول و عرض یک پروفیل مربعی برابر است، وزن قوطی ۴۰ * ۴۰ با ضخامت‌های مختلف قابل محاسبه خواهد بود.

دانلود جدول وزن پروفیل

اطلاع از وزن قوطی و سایر پروفیل‌ها به طور دقیق برای مصرف‌کنندگان این مقاطع پرکاربرد صنعتی بسیار مهم است. یکی از عوامل موثر بر قیمت پروفیل، وزن آن است. از این رو استفاده از جدول وزن پروفیل و فرمول و نحوه محاسبه وزن پروفیل اهمیت می‌یابد.

در ادامه بخشی از جدول اشتال پروفیل که برای انواع پروفیل قابل استفاده می‌باشد، آورده شده است. برای محاسبه وزن هر شاخه پروفیل ۶ متری، وزن یک متر را در ۶ ضرب می‌کنند. برای راحتی بیشتر، در جدول وزن قوطی پروفیل این محاسبات انجام شده است.

وزن پروفیل

جدول وزن پروفیل مربعی

دانلود اکسل جدول وزنی پروفیل قوطی

دانلود PDF جدول وزنی پروفیل قوطی

جدول وزن پروفیل مستطیلی

پروفیل مستطیلی، پروفیلی پرکاربرد به ویژه در ساخت اسکلت‌های فلزی و ساختمان سازی است. به‌کارگیری قوطی موجب می‌شود که سازه‌ای سبک و در عین حال مستحکم ساخته شود. پروفیل مستطیل در حقیقت پروفیلی است که طول و عرض سطح مقطع آن متفاوت باشند. قوطی مستطیلی در ضخامت‌ها و ابعاد مختلف تولید می‌گردد. وزن پروفیل مستطیلی بر حسب ابعاد آن تغییر می‌کند. در ادامه جدول وزن قوطی مستطیلی آورده شده است.

وزن پروفیل

جدول وزن پروفیل مستطیل

دانلود اکسل جدول وزنی پروفیل مستطیلی

دانلود PDF جدول وزنی پروفیل مستطیلی

 

۲۴ خرداد ۱۴۰۱ ادمین ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. مهدی رازقی
   ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

   تولید کارخونه ها چقد بر اساس این جدول هست؟

   • آیرومارت
    ۱۱ آبان ۱۴۰۰

    سلام وقت بخیر. معمولا تولیدات داخلی با استاندارد جدول وزن پروفیل تفاوت دارد.

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ