۲ مرداد ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

قیمت میلگرد و تیرآهن در بورس کالا

میلگرد بورسی و تیرآهن بورسی دو محصول فولادی مهم در بورس کالا هستند. چرا که این دو مقطع در صنایع مختلف به ویژه صنعت ساخت و ساز در حجم­های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. خرید و فروش میلگرد و تیرآهن بورسی همانطور که برای سهامداران سود شیرینی فراهم می‌کند، معامله‌ای کمریسک خواهد بود.

احتمالا با شنیدن اسم بورس شما هم در ابتدا خرید و فروش ها و صحبت‌های اخیر درباره سهام مختلف به نظرتان بیاید. که به دلیل روی بورس بودن بورس در ۳ ماهه گذشته کاملا منطقی است اما در این مطلب با این بورس بیشتر آشنا خواهیم شد. اما قبل از آن بهتر است درباره بورس به صورت کلی صحبت کنیم.

بازار مالی به دو دسته اصلی بازار پول و سرمایه تقسیم می‌شود. در بازارهای مالی تفاوت های اصلی در معاملات از نظر نوع و نحوه و همچنین خریداران و فروشندگان وجود دارد که تفکیک اصلی بین آن‌ها از همین جا پدیدار می‌گردد. تفاوت مهم دیگر هدف از حضور در بازارها است و برای مثال در بازار پول افراد برای کسب سود از طریق خرید و فروش اقدام می‌کنند نه استفاده نهایی. در این مطلب مروری بر کالاهای میلگرد بورسی و تیرآهن بورسی خواهیم داشت.

بورس کالا چیست؟

بورس کالا عبارت است از بازار هدف‌مند و منظمی که تعداد بسیاری از عرضه کنندگان کالای خود را معرض فروش قرار می‌دهند، این کالاها پس از بررسی کارشناسی از نظر قیمت گذاری به خریدارانی که تقاضای آن را ثبت کرده اند فروخته می‌شود. به طور معمول اکثریت این محصولات عرضه شده خام و غیر فرآوری شده هستند مانند فلزات، پنبه و محصولات پتروشیمی. قوانین حاکم بر بورس توسط نهادهای مربوطه در این شرکت اجرا می‌گردد. هدف از ایجاد این بورس کمک به بازار سنتی در رفع نیاز بازار داخلی هر کشور و یاری کردن تولید کنندگان به عرضه راحتتر محصولاتشان است. البته در نهایت این قیمت گذاری تحت نظارت است که نتیجه نهایی وجود این بورس بوده است.

از این‌رو هم‌ اکنون صدها بورس کالایی مدرن در سراسر جهان دایر است که از قدیمی‌ترین آن‌ها می‌توان به بورس معروف و تجاری شیکاگو(CME) با ۱۷۰ سال سابقه، بورس فلزات لندن(LME) با ۱۳۰ سال سابقه، بورس کالای نیویورک(NYMEX)، بورس کالای توکیو (TOCOM)، بورس کالای شانگهای(SHFE)، بورس کالای هند(MCX) اشاره کرد.

بورس کالا در ایران

به منظور تحقق اهداف برنامه سوم و چهارم توسعه که مطابق با آن‌ها شورای عالی بورس مسئول راه‌اندازی و توسعه بورس‌های کالایی در ایران شناخته شده بود، بورس فلزات در شهریور ۱۳۸۲ (نخستین بورس کالایی در ایران) و بورس کالای کشاورزی در شهریور ۱۳۸۳ آغاز به فعالیت کردند. بر مبنای قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و با تصویب شورای عالی بورس، شرکت بورس کالای ایران در آذر ۱۳۸۵ با درهم آمیختن بورس فلزات و کشاورزی تشکیل شد و پس از پذیره‌ نویسی و برگزاری مجمع عمومی، از مهر ۱۳۸۶ کار خود را زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز کرد.

قیمت میلگرد بورسی

میلگرد یکی از پرمصرف‌ترین مقاطع فولادی در ایران است. استفاده از میلگرد در پروژه های عمرانی، آن را به یکی از پرتقاضاترین محصولات بخش آهن آلات تبدیل کرده است. به همین دلیل و تفاوت عرضه کنندگان در این بورس تغییرات قیمت در سطح این نوع بازار به طور معمول در چند ماهه گذشته مشاهده می‌شود. اگر قصد خرید میلگرد بورسی یا استعلام قیمت میلگرد بورسی را دارید با مشاوران بخش بازرگانی آیرومارت تماس بگیرید. راهنمای خرید میلگرد را میتوانید بررسی نمایید.

قیمت تیرآهن بورسی

تیرآهن بورسی از تقاضای بالایی برخوردار است. یکی از دلایل آن استفاده از انواع تیرآهن و هاش در صنعت ساختمان و جاده سازی کشور و دیگری کمبود برخی سایزهای آن است. تغییرات در بازار بورس کالا و ایجاد نوسانات باعث می‌شود عدم آشنایی به خرید تیرآهن بورسی ریسک افراد را افزایش دهد. اگر با مراحل استعلام قیمت تیرآهن بورسی آشنا نیستید با همکاران ما در بخش بازرگانی آیرومارت تماس بگیرید.

خرید میلگرد بورسی به چه صورت است؟

اگر قصد خرید میلگرد بورسی را دارید توجه کنید که به عنوان خریدار موظف به تعیین مسئول و پیمان کار حمل بارتان و آدرس دقیقی از محل تخلیه آن هستید. به عنوان یک خریدار باید اثبات کنید خرید شما به دلیل نیازتان برای مصرف نهایی برای مثال در ساخت یک ساختمان است. این عمل برای عدم ایجاد واسطه گری و احتکار کالا توسط بورس صورت می‌گیرد. پس از پیگیری های کارگزار خرید در تایید و ارسال سفارش شما، حواله فروش صادر خواهد شد. مراحل آماده سازی و ارسال نیز پس از آن صورت می‌گیرد.

نحوه خرید تیرآهن بورسی

خریداران میلگرد، تیرآهن و دیگر مقاطع فولادی به مانند دیگر محصولات عرضه شده در این بورس به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند.

  1. کسانی که از نوسانات بازار هراسان هستند و به دنبال خریدی مطمئن و مقطوع می‌گردند.
  2. کسانی که بالعکس گروه اول به دنبال کسب سود از طریق نوسان گیری هستند.

اگر جز هر کدام از دو دسته بالا هستید و قصد استعلام قیمت تیرآهن بورسی را دارید می‌توانید اطلاعات روز قیمت ها را از همکاران ما در واحد بازرگانی آیرومارت جویا شوید.

مراحل خرید میلگرد و تیرآهن از بورس کالا

حال که قیمت میلگرد و تیرآهن بورسی را شناختید باید با مراحل خرید آشنا شوید تا کمترین ریسک را در فرآیند مربوط به آن متحمل شوید. در هر بار خرید از بورس کالا شما موظفید فرم درخواست خرید را تکمیل و برای کاگزار مربوطه ارسال نمایید. برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه مدارک لازم برای احراز کاربرد محصول خریداری شده توسط باید ارائه گردد.

ابتدا درخواست خرید توسط شما ثبت می‌گردد سپس کارگزار امکان خرید شما را بررسی می‌نماید و با تولید کننده وارد مذاکره می‌شود. پس از تایید اولیه کارگزار ۱۰ درصد از مب خریدتان را باید به حساب کارگزار واریز نمایید این مبلغ تضمینی برای خرید شما و جهت کسر کارمزدهای گفته شده در ادامه مطلب درصورت کنسل شدن خریدتان است. توجه داشته باشید که در فرم باید حداکثر مبلغ قابل پرداخت توسط شما برای خرید ارائه شود. پس از نهایی شدن خرید اطلاعات مورد نیاز توسط کارگزار برای شما ارسال می‌شود و سپس تا ۳ روز کاری برای تسویه حساب به شما مهلت داده می‌شود.

کارمزدهای خرید میلگرد و تیرآهن بورسی

  • ۰٫۱۸ درصد از ارزش معامله برای کارگزار
  • ۰٫۰۶ درصد برای ارزش معامله کارمزد شرکت بورس کالا
  • ۰٫۰۴ درصد برای ارزش معامله کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار

چند نکته که باید قبل از خرید تیرآهن و میلگرد بورسی بدانید

  • کارگزاران خرید و فروش در این بورس محدود هستند و تعداد کمی دارند.
  • کارگزاران در واقع واسطه‌ای بین سفارش خرید شما و درخواست فروش تولیدکنندگان هستند.
  • برای تسویه خرید خود تنها ۳ روز کاری فرصت دارید و پس از آن تا ۱۰ روز به ازای هر روز ۰.۲۵ درصد از مبل معامله جریمه خواهید شد و پس از آن معامله فسخ و مبلغ کارمزد کاگزار فروشنده نیز از پیش پرداخت شما کسر خواهد شد.
  • زمان عرضه مقاطع فولادی مانند تیرآهن و میلگرد از ساعت ۱۰:۳۰ است.

اکنون که اطلاعات شما در رابطه با میلگرد بورسی و تیرآهن بورسی افزایش پیدا کرد، امیدواریم در معاملات خود دقت بیشتری به خرج دهید. البته به شما پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید میلگرد از بورس کالا حتما با افراد با تجربه مشورت کنید. کارشناسان ما در بازرگانی آیرومارت پس از سال‌ها تجربه آماده ارائه هرگونه خدمات فروش در حوزه مقاطع فولادی هستند.

۲ مرداد ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران