تولید تسمه فولادی از صفر تا صد

4.1/5 - (8 امتیاز)

تولید تسمه فولادی از صفر تا صد

تولید-تسمه-فولادی

تولید تسمه فولادی به روش‌های مختلف صورت می‌گیرد. این مقاطع به دلیل برخورداری از خواص منحصر به فرد مثل مقاومت بالا و قابلیت جوشکاری در صنایع مختلف کاربرد گسترده‌ای دارند. انواع تسمه شامل ترانس، فابریک، نوردی و ماشین کاری می‌شود. در ادامه این مقاله با انواع فرآیند تولید تسمه فولادی به طور کامل آشنا خواهید شد.

۴.۱/۵ - (۸ امتیاز)

تسمه فولادی چیست؟

به مقطع فولادی که عرض و طول آن اختلاف زیادی دارند، تسمه گفته می‌شود. گرچه در این مقاله آنچه مقصود ما می‌باشد تسمه فولادی است. اما باید بدانید که که از مواد غیر فلزی نیز برای تولید تسمه استفاده می‌کنند. جنس ماده مصرفی موجب می‌شود تا تسمه کاربردهای گسترده‌ای داشته باشد. انواع تسمه در حمل و نقل محصولات مختلف کاربرد دارد. در این زمینه برای انتقال کالاهای سنگین و فلزی از تسمه‌های فلزی و برای حمل بسته‌های سبک‌تر از تسمه غیر فلزی استفاده می‌کنند. با وجود این تسمه فولادی خود از شمش یا ورق تولید می‌شود، خود به عنوان ماده اولیه تولید گریتینگ کاربرد دارد. به محصولی که از اتصال تار و پودیِ تسمه‌های فولادی به وجود می‌آید گریتینگ گفته می‌شود. برای آشنایی با انواع گریتینگ، بر روی لینک کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای خرید گریتینگ با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید.

کاربرد تسمه فلزی به قدری گسترده است که تقریبا شاهد رد پای آن در اکثر صنایع هستیم.

تسمه فولادی چیست؟

برای استعلام قیمت روز ورق فولادی کلیک کنید.

فرآیند تولید تسمه فولادی

این گروه از مقاطع فولادی به دو روش تولید و عرضه می‌شوند. نورد و ماشین کاری دو فرایند رایج تولید تسمه فولادی هستند. محصولات حاصل از این دو روش علاوه‌بر تفاوت فرایند تولید، در ماده اولیه نیز فرق می‌کنند. از ورق فولادی به عنوان ماده اولیه در روش ماشین کاری و از شمش فولادی در روش نورد استفاده می‌شود. گرچه تولید کنندگان تسمه فولادی را مطابق با نظر مشتری برش می‌دهند، اما غالب محصولات بازار به طول‌های ۶ و ۱۲ متر به صورت رول و یا تخت می‌باشد. در ادامه به توضیح بیشتر روش‌های مختلف تولید تسمه فولادی می‌پردازیم.

روش اول، نورد

شمش فولادی با طی مراحل مختلف، در نورد گرم یا سرد، به تسمه تبدیل می‌شود. محصول نهایی این روش در بازار، به تسمه فابریک معروف می‌باشد. مراحل تولید تسمه با نورد گرم مراحل زیر طی می‌شود:

پیش گرم کردن

برای تغییر شکل دادن شمش اولیه و تبدیل آن به تسمه فولادی، باید در مرحله اول آن را حرارت داد. در این مرحله دمای مواد مورد استفاده تا حوالی ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا می‌کند. پس از رسیدن دما به مقدار مورد نظر، شمش‌ها از کوره خارج می‌شوند.

نورد

پس از تولید تسمه فولادی، محصول باید ابعاد مشخصی داشته باشد. ماده گداخته با عبور از چندین ردیف غلتک در خط تولید، نورد شده و در هر مرحله به شکل و ابعاد نهایی نزدیک می‌شود.

خنک شدن

پس از تولید تسمه فولادی، محصول دمای بالایی در حدود ۷۰۰ درجه سانتی‌گراد دارد. به همین دلیل تسمه‌ها به کمک غلتک به بستر خنک کننده منتقل می‌شوند تا در مجاورت هوا خنک شوند.

برشکاری و بسته بندی

تولید تسمه فولادی با بریدن انتها و ابتدای مقاطع، پایان می‌یابد. طول استاندارد این مقاطع عموما ۶ و ۱۲ متر است.  محصولات تولیدی پس از بسته‌بندی به انبار انتقال داده می‌شوند.

نورد سرد تسمه

برای تولید تسمه فولادی به روش نورد سرد، مشابه نورد گرم عمل می‌کنند. تنها تفاوت این دو روش دمای کاری است. از آنجا که دمای قطعه بسیار کمتر از روش نورد گرم است، بنابراین تغییرات ابعادی زیاد نیست. این به این معنی است که ماده اولیه ابعادی نزدیک به تسمه نهایی داشته باشد. لازم به ذکر است که کیفیت نهایی تسمه تولیدی نورد گرم با نورد سرد تفاوت دارد.

 روش دوم، ماشین کاری

برای تولید تسمه فولادی در این روش، از ورق‌های فولادی استفاده می‌کنند. به این منظور رول ورق را باز کرده و داخل دستگاه گیوتین قرار می‌دهند. بر اساس ابعاد مشخص، گیوتین ورق فولادی را می‌برد. از آنجا که ورق پس از برش تاب برمی‌دارد، با اتو کشی این مشکل را برطرف می‌کنند. عبور ورق تاب دار از  غلتک‌های نوردی اتوکشی می‌گویند. کیفیت تسمه فولادی در این روش به کیفیت ورق فولادی مورد استفاده وابسته است.

ورق استیل میرور طلایی

برای درک بیشتر این روش بر روی لینک فرایند تولید تسمه ماشینکاری کلیک کرده و فیلم را مشاهده کنید.

 انواع تسمه فولادی

چهار نوع تسمه فولادی در بازار آهن آلات عرضه می‌شود. این چهار گروه به شرح زیر است:

تسمه نوردی

در صورتیکه از قراضه‌های آهنی یا بازیافتی برای تولید تسمه فولادی استفاده شود، به آن تسمه نوردی می‌گویند. عموما این محصول در کارگاه تولید می‌شود.

تسمه فابریک

در روش نورد گرم اگر از شمش فولادی برای تولید تسمه فولادی استفاده کنند، به آن تسمه فابریک می‌گویند. این نوع تسمه در مقایسه با تسمه نوردی از کیفیت بالاتری برخوردار است.

تسمه ماشین کاری

به تسمه حاصل از برش ورق، تسمه ماشین کاری گفته می‌شود. تسمه فولادی تولیدی به این روش، علاوه بر کیفیت بالا، قیمت بالاتری نیز دارد.

تسمه ترانس

با کیفیت ترین نوع تسمه، تسمه ترانس است. ساختار این نوع مقطع به قدری یکنواخت می‌باشد که تلورانس آن تقریبا صفر است. هم‌چنین سطح آن کاملا صیقل داده می‌باشد. توجه کنید که برای تولید تسمه ترانس از سه مدل تسمه‌ای که در بالا مطرح شد استفاده می‌کنند.

تسمه استیل چیست؟

تسمه استیل چیست؟

در صورتی که از ورق استیل برای تولید تسمه استفاده شود، به آن تسمه استیل می‌گویند. ورق استیل مورد استفاده معمولا از آلیاژ استیل با گرید ۳۰۴ و ۳۱۶ است. از آنجا که استیل از مقاطع وارداتی می‌باشد، انتظار می‌رود که این تسمه فولادی قیمت بالاتری داشته باشد. از تسمه استیل در صنایع لوله سازی، خودرو سازی، ساخت تجهیزات پزشکی، لوازم آشپزخانه و مخابرات استفاده می‌شود.

 

قیمت تسمه فولادی

قیمت تسمه فولادی به ماده اولیه آن وابسته است. از آنجا که ورق خود از شمش تولید می‌شود، بسیار منطقی است که قیمت محصول حاصل از روش ماشین کاری نسبت به نورد بیشتر باشد. هزینه تولید و حمل و نقل محصول نیز بر قیمت تسمه تاثیر می‌گذارد.

ذوب آهن اصفهان، گروه صنعتی غفاری، پروفیل فولادی اصفهان، نورد آهنین اسپادانا، فولاد کوهپایه و نورد آریان فولاد به تولید تسمه فولادی مشغول هستند. برای آگاهی از قیمت تسمه فولادی می‌توانید با بازرگانی آیرومارت تماس حاصل فرمایید. مشاوران ما در این مجموعه آماده تامین تمام مقاطع مورد نیاز شما و ارائه خدمات می‌باشند.

قیمت تسمه فولادی

ادمین

نظر کاربران

به این مقاله امتیاز دهید
4.1/5 - (8 امتیاز)

021-45306
محصولات وارد شوید! لیست سفارشات 021-45306فروش و بازرگانی

درخواست سفارش

کیلوگرم
معادلتن

قیمت نهایی بعد از تماس و اعلام کارشناس مشخص می شود.