۱۸ آذر ۱۴۰۰ مرضیه آلکلی ۲
به اشتراک‌ گذاری

هزینه خانه دار شدن در تهران

۵/۵ - (۱ امتیاز)

افزایش قیمت مسکن در تهران به یکی از معضلات شهروندان تبدیل شده است. بنابراین در چند سال اخیر سوال اصلی خانواده‌ها این بوده که هزینه خانه دار شدن در تهران چه قدر است و تا چند سال باید برای خرید مسکن پس‌انداز کنند؟
از این رو ما در این مطلب قصد داریم به مقدار هزینه خانه دار شدن در تهران بپردازیم و عوامل موثر بر این هزینه را بررسی کنیم. در ادامه همراه وبلاگ آیرومارت باشید.

مقدار قیمت مسکن برای خانه دار شدن در تهران

برآوردهای جدید از میانگین نسبت هزینه خانه دار شدن در تهران، نشان می‌دهد که با توجه به نرخ پس‌انداز فعلی و در صورتی که قیمت و درآمد به یک اندازه رشد کنند، تقریبا ۱۰۹ سال طول می‌کشد تا فردی خانه بخرد. این میزان در اواخر دهه ۷۰ به میزان کمتر و حدود ۱۲ سال تخمین زده شده بود. مدت زمان خرید مسکن در کشور نسبت به روال جهانی نیز مقایسه شده است. در این تحقیق سهم جدیدی از اجاره در هزینه ماهانه تعیین شد.

بررسی‌ها و برآوردها بر اساس آمارهای رسمی از میانگین قیمت‌ها و درآمد سالانه خانوارها، تورم عمومی و نوسانات قیمت مسکن، نشان می‌دهند که مدت ذکر شده زمان بسیار زیادی است. همچنین این موضوع نشان می‌دهد که سهم اجاره‌بها، امسال در تهران و کشور افزایش زیادی داشته است و بازار مسکن در بخش خرید و اجاره در شرایط نامناسبی قرار دارد. مطالعات نشان می‌دهد که دوره انتظار برای مالکیت خانه در حال حاضر به نزدیک یک قرن رسیده و مردم برای خانه‌دار شدن باید تا این مدت صبر کنند.

در شرایط عادی، هزینه مسکن حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد، یعنی یک چهارم تا یک سوم سبد هزینه خانوارها را تشکیل می‌دهد. ولی هزینه خانه دار شدن در تهران بسیار بالاتر از شهرهای دیگر است. در ۱۰ ماهه امسال متوسط هزینه خانه دار شدن در تهران برای هر مترمربع ۲۲ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان بوده است.

در نیمه نخست امسال متوسط قیمت مسکن در کشور به متری ۷ میلیون تومان رسید. برآوردها حاکی از آن است که سهم هزینه مسکن در سبد مخارج خانوارها در سال جاری به رشد خود ادامه خواهد داد. در حدود دو سال اخیر، عمده متقاضیان مجبور به ترک بازار مسکن و ناتوانی در تامین نیازهای خود شدند.

این مشکل به ویژه در میان متقاضیان خانه اولی بیشتر بود. از سوی دیگر، با افزایش ریسک‌های غیراقتصادی، تورم عمومی، رشد قیمت مسکن و عدم تطابق رشد درآمد و اجاره‌بها، شرایط بازار مسکن هم برای خریداران و هم برای مستاجران دشوارتر شد. در حال حاضر، بازار معاملات مسکن در شرایط رکود تورمی بیش از حد قرار دارد و نسبت معاملات خرید مسکن در این بازار زیر کف رکود است.

هزینه خرید خانه در تهران

سهم اجاره‌‌بها در سبد هزینه‌های خانوار تهرانی

در حال حاضر خانوارهای تهرانی برای اجاره ۸۰ مترمربع واحد مسکونی (متوسط متراژ واحدهای مسکونی که خانواده‌های تهرانی برای اجاره آن اقدام می‌کنند)، باید دو سوم بودجه خود را صرف این هزینه کنند. بر اساس آمارهای رسمی مرکز آمار در نیمه اول امسال، دو سوم هزینه خانوارها اجاره بها بوده است. در این مدت ۶۱ درصد از بودجه خانوارها برای مساحت ۸۰ متر مربع مسکن خرج شده است.

این در حالی است که این نرخ در سال ۱۳۹۸ در پایتخت برای ۸۰ متر مربع واحد مسکونی، ۵۶ درصد از بودجه خانوار بود. در نتیجه، آمار نشان می‌دهد که اجاره‌خانه در سال جاری مقدار بیشتری از بودجه خانواده‌ها را اشغال کرده و پرداخت اجاره‌بها برای مستاجران دشوارتر شده است. در شرایط کنونی، بخش زیادی از سبد هزینه خانوار (برای خانواده‌های مستاجر) مربوط به هزینه اجاره‌بها است.

همه این ارقام نشان می‌دهند که افزایش تورم، افزایش قیمت مسکن، تشدید ریسک‌های غیراقتصادی و نوسانات شدید بازار در سال جاری، منجر به افزایش چشمگیر سهم اجاره بهای مسکن در مخارج خانوار شده است. افزایش نرخ مصالح مورد نیاز در ساختمان سازی یکی از علل افزایش قیمت مسکن است. برای مثال افزایش قیمت تیرآهن، هزینه ساخت خانه و هزینه خانه دار شدن را افزایش می‌دهد. در نتیجه قیمت اجاره و خرید خانه هم بیشتر می‌شود. این در حالی است که میانگین رشد سالانه درآمد خانوارها، کمتر از متوسط رشد اجاره‌بها در کشور است. همچنین محاسبات نشان می‌دهد که با توجه به عوامل فوق، دوره انتظار برای خرید اولین خانه در سال جاری نسبت به سال قبل افزایش یافته و همچنین سهم اجاره‌بها در سبد هزینه مردم بیشتر شده است.

برآورد پس انداز متوسط برای خانه دار شدن در تهران

قیمت خانه در تهران

اما در شرایط بینابینی، یعنی زمانی که فردی با نرخ ۲۰ درصد پس انداز می‌کند، بیش از یک قرن طول می‌کشد تا خانه‌دار شود. یعنی ۱۰۹ سال طول می‌کشد تا صاحبخانه، ۲۰ درصد از درآمد سالانه خود را برای خرید خانه پس انداز کند. اما بررسی‌های جهانی نشان می‌دهد که اگر مدت زمان انتظار بیش از ۱۰ سال باشد، بازار مسکن در وضعیت غیرعادی قرار دارد.

انتظار خرید مسکن به مدت ۱۰ سال و بیشتر، یک وضعیت غیرعادی و جدی محسوب می‌شود. بنابراین، وضعیت کنونی بازار مسکن ایران بدترین وضعیت شاخص را در بین کشورهای اطراف دارد. حال شاید این سوال پیش آید که آیا قیمت مسکن در تهران، بر شهرستان‌ها و حتی سایر شهرها تاثیر می‌گذارد؟ بازار مسکن بازاری محلی با تقاضای داخلی است، بنابراین تغییرات قیمت در یک حوزه نمی‌تواند به حوزه دیگر مرتبط باشد. ولی افزایش قیمت مسکن در مناطق مختلف ناشی از افزایش تورم بوده است.

مثلا افزایش قیمت میلگرد در تمام کشور اتفاق می‌افتد و در نتیجه بازار مسکن همه مناطق تحت تاثیر قرار می‌گیرد. البته با این حال نمی‌توان از ضریب همبستگی بالای قیمت مسکن در تهران و شهرهای همجوار چشم‌پوشی کرد. به عنوان مثال ضریب همبستگی در بازار مسکن تهران و کرج، بیش از ۹۵ درصد است.

نتیجه‌گیری

همانطور که مطالعه کردید، هزینه خانه دار شدن در تهران روز به روز در حال افزایش است. این موضوع برای فروشندگان نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا با افزایش قیمت‌ها تقاضا نیز کاهش می‌یابد. از آنجایی که یکی از دلایل گران شدن قیمت مسکن، هزینه آهن آلات است، شما به عنوان صاحب پروژه باید بتوانید این هزینه را تا حد زیادی کاهش دهید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که جهت خرید مقاطع فولادی قیمت مناسب، با آیرومارت در ارتباط باشید. کارشناسان ما به شما کمک می‌کنند هزینه‌های خود را کاهش دهید و خریدی آگاهانه داشته باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید.

۱۸ آذر ۱۴۰۰ مرضیه آلکلی ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. رحیمی
   ۲۲ آذر ۱۴۰۰

   متاسفانه با بالا رفتن قیمت مصالح هزینه ساختمون سازی هم بالا میره اونوقت همه کاسه کوزه ها سر پیمانکار شکسته میشه

   • آیرومارت
    ۲۳ آذر ۱۴۰۰

    سلام روز بخیر. در طول سال عوامل مختلفی موجب نوسان بازار آهن آلات می‌شود. به دلیل اینکه ساختمان سازی از بازارهای مصرف اصلی مقاطع فولادی به حساب می‌آید، بنابراین روند قیمت میلگرد ساده و دیگر مقاطع مستقیما بر هزینه خانه دار شدن تاثیر می‌گذارد.