۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ادمین ۲
به اشتراک‌ گذاری

جدول وزن ناودانی UNP و محاسبه وزن این مقطع + دانلود

۳.۷/۵ - (۱۶ امتیاز)

جدول اشتال ناودانی

ناودانی یکی از محصولات مهم فولادی در جدول اشتال به حساب می آید. پیش از خرید ناودانی توجه به جدول اشتال ناودانی و جدول وزنی این مقطع مسبب یک خرید با کیفیت خواهد بود. ناودانی UNP طبق استاندارد بیانگر ناودانی است که به صورت فابریک طی فرآیند نورد و با باله های ناموازی تولید شده است. به همین علت در جدول اشتال ناودانی محصولات متفرقه دیده نمی‌شود.

جدول وزن ناودانی به قدری حائز اهمیت است که در بازار آهن ایران برای محصول ناودانی دو دسته مرسوم سبک و سنگین در نظر گرفته شده است. ناودانی سبک محصولی است که وزن و ابعاد آن کمی تفاوت با استاندارد جدول اشتال ناودانی دارد. به همین ترتیب محصولی که مطابق استاندارد جدول اشتال تولید شده به ناودانی سنگین معروف است.

جدول وزن ناودانی

وزن این مقطع به دلیل پیچیدگی سطح مقطع آن در مقایسه با محصولی مانند میلگرد سخت تر حساب می‌شود. زیرا مساحت سطح مقطع آن حاوی خمیدگی‌ها و اختلاف ضخامت‌هایی است که اندازه گیری آن را مشکل می‌کند. اما در جدول استاندارد وزنی ناودانی که بخشی از جدول استاندارد است، این مساحت به دقت محاسبه شده است. این موضوع برای ناودانی در همه سایزها انجام شده است. با ضرب مساحت سطح مقطع ناودانی در طول مورد نظر از آن حجم مقطع بدست می‌آید. با ضرب حجم در چگالی ماده وزن آن در طول مشخصی بدست می‌آید. به دلیل استفاده از فولاد ساده کربنی برای ساخت ناودانی چگالی آن به طور تقریبی برابر با چگالی اهن خالص یعنی ۷/۸ گرم بر سانتی متر مکعب در نظر گرفته می‌شود. با تبدیل واحدهای مورد نظر وزن هر متر از ناودانی بر حسب کیلوگرم بدست می‌آید. در ستونی در این جدول در کنار ابعاد بخش های مختلف ستون مربوط به وزن هر متر نیز دیده می‌شود.

جدول اشتال ناودانی

جدول اشتال ناودانی

دانلود اکسل جدول وزن ناودانی

دانلود PDF جدول وزن ناودانی

با مراجعه روزانه به سایت پیشرو صنعت نفت آسیا(آیرومارت) از آخرین قیمت آهن آلات اطلاع کسب کنید.

۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ادمین ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. پی ام
   ۰۶ خرداد ۱۴۰۱

   چرا ابعاد و وزنی که داخل جدول وزن هست با وزن های واقعی در تضاده؟

   • آیرومارت
    ۰۷ خرداد ۱۴۰۱

    سلام وقت شما بخیر. وزن ناودانی اعلام شده در این جدول براساس استاندارد اشتال است. تولیدکنندگان ناودانی در ایران کاملا از استاندارد اشتال تبعیت نمی‌کنند. به همین دلیل وزن ناودانی‌ها معمولا با اعداد این جدول برابر نیستند.

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ