۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

اطلس تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در ایران

نبشی، ناودانی و سپری ازجمله مقاطع فولادی هستند که کاربرد گسترده‌ای در بخش‌های مختلف ساختمان، دکل سازی، پل سازی و … دارند. این مقاطع معمولا به منظور مقاوم‌سازی ساختمان و افزایش سطح تحمل آن در مقابل تنش‌هایی که وارد می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

افزایش مصرف نبشی، ناودانی و سپری در ساخت اسکلت‌های فلزی و سایر بخش‌های ساختمان، موجب شده تا بسیاری از تولیدکنندگان محصولات فولادی در سراسر کشور، به تولید این مقاطع بپردازند. درنتیجه برندهای مختلفی از نبشی، ناودانی و سپری با کیفیت متفاوت، در بازار موجود است. بنابراین شناخت برندهای مختلف و اطلاع از سطح کیفیت هر کدام می‌تواند به انتخاب بهتر، کمک کند.

در انتخاب هر مقطع فولادی، یکی از مواردی که باید حتما مدنظر قرار داد، فاصله محل خرید آن تا محل انجام پروژه است. این موضوع، اهمیت آشنایی با تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در ایران را دوچندان می‌کند. چرا که بهتر است برای کاهش هزینه‌های حمل و نقل، خرید از جایی صورت گیرد که فاصله کمتری با محل اجرای پروژه داشته باشد. البته که در این مورد نباید کیفیت را فدای مسافت کرد.

به منظور شناخت تولیدکنندگان انواع نبشی، ناودانی و سپری در استان‌های سراسر ایران، بر آن شدیم تا در این مقاله، معروف‍ترین کارخانه‌های تولیدکننده این مقاطع در هر منطقه را معرفی نماییم.

تعریف نبشی، ناودانی و سپری

پیش از بررسی کارخانه‌های تولیدکننده نبشی، ناودانی و سپری در ایران، لازم دانستیم تا اطلاعات مختصری درباره هر کدام از این مقاطع، در اختیار شما قرار دهیم. بدین منظور در ادامه به بررسی هرکدام، به طور جداگانه ‌می‌پردازیم.

ناودانی

ناودانی یا UNP که در لاتین با نام steel channel شناخته می‌شود، از مقاطع پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز به شمار می‌رود. ناودانی پرسی، از پرس تسمه فولادی تولید می‌شود.

با توجه به روش تولید ناودانی، می‌توان این مقطع را در دو گروه پرسی و فابریک جای داد. ناودانی پرسی از طریق پرس ورق یا تسمه‌های فولادی، تولید می‌گردد. ناودانی فابریک، مستقیما از شمش و با روش نورد تولید می‌شود. به همین دلیل نیز کیفیت بالاتری نسبت به ناودانی پرسی دارد.

در خرید ناودانی ممکن است با دو اصطلاح ناودانی سنگین و سبک روبه‌رو شوید. ناودانی سبک به ناودانی با وزن کمتر از استاندارد اشتال و ناودانی سنگین به ناودانی مطابق با استاندارد اشتال اطلاق می‌شود. این موضوع از عوامل موثر بر قیمت ناودانی به حساب می‌آید. مطالعه راهنمای خرید ناودانی سبک و سنگین ، شما را در انتخاب هرکدام از این دو نوع، کمک خواهد کرد.

ناودانی در محدوده سایزی ۳۰ تا ۴۰۰ میلیمتر موجود است و بیشتر در صنایع پزشکی، خودروسازی، پل‌سازی و ساخت در و پنجره کاربرد دارد. این مقطع در دو جنس فولاد ساده کربنی و استیل قابلیت تولید دارد.

ناودانی را می‌توان از نظر هندسه در دو نوع زیر قرار داد:

 • ناودانی بال موازی (ناودانی U شکل)
 • ناودانی بال شیبدار (ناودانی C شکل)
اطلس تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در ایران

ناودانی یا پروفیل U

نبشی

نبشی یا پروفیل L، مقطعی است که از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده و در بازار با نامLNP  نیز شناخته می‍شود. نبشی‌ها را با توجه به اندازه بال‌های آن می‌توان در دو گروه زیر قرار داد:

 • نبشی بال مساوی
 • نبشی بال نامساوی

نبشی نیز مانند ناودانی، با توجه به روش تولید در دو گروه فابریک و پرسی جای می‌گیرد. نبشی فابریک با استفاده از روش نورد گرم و نبشی پرسی از خم کردن ورق‌های فولادی تولید می‌گردد.

وزن نبشی را می‌توان از عوامل تضمین کیفیت آن در نظر گرفت. به این صورت که نبشی باکیفیت، وزنی برابر و یا نزدیک به استاندارد اشتال دارد. بنابراین بهتر است که پیش از خرید، با استفاده از جدول وزنی نبشی ، وزن استاندارد آن را تخمین بزنید. این کار به شما کمک می‌کند که خرید مطمئن‌تری داشته باشید.

یکی از مهم‍ترین کاربردهای نبشی، استفاده از آن برای تقویت ساختمان در مقابل تنش‌هایی است که به آن وارد می‌شود. این کار، اصطلاحا نبشی کشی ساختمان نام دارد و یکی از مراحل حیاتی در ساختمان سازی به شمار می‌رود.

اطلس تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در ایران

نبشی یا پروفیل L

سپری

سپری یا پروفیل T، از نظر ظاهری در دو نوع لبه گرد و لبه تیز دسته‌بندی می‌گردد. ماده اولیه تولید سپری، شمش فولادی از نوع بلوم می‌باشد و این مقطع، برخلاف نبشی و ناودانی، فقط به صورت فابریک قابلیت تولید دارد. یعنی مستقیما محصول نورد گرم شمش بلوم است.

از موارد مهمی که قیمت سپری را تحت تاثیر قرار می‌دهد، می‌توان به وزن اشاره کرد. با در اختیار داشتن ابعاد سپری مورد نیاز خود، می‌توانید وزن استاندارد  را با استفاده از جدول اشتال سپری ، تخمین بزنید.

گاهی اوقات نبشی و سپری به دلیل شباهت‌هایی که دارند، با هم اشتباه گرفته می‌شوند. ازسوی دیگر کاربرد این دو نیز متفاوت است. بنابراین دانستن تفاوت نبشی و سپری ، کمک می‌کند که این مقاطع در جایگاه مناسب، مورد استفاده قرار گیرند.

اطلس تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در ایران

سپری یا پروفیل T

توزیع استانی تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در ایران

نبشی، ناودانی و سپری، مقاطعی هستند که در بسیاری از کارخانه‌های نوردی سراسر کشور، تولید می‌شوند. نمودار توزیع استانی تولید این مقاطع نشان می‌دهد که ۴ استان که بیشترین حجم تولیدی این مقاطع را دارند به ترتیب عبارتند از:

 • آذربایجان شرقی
 • قزوین
 • اصفهان
 • خراسان رضوی

از عوامل موثر بر کیفیت و درنتیجه قیمت نبشی و ناودانی ، برند تولیدکننده آن‌ها می‌باشد. در ادامه قصد داریم به معروف‌ترین برندهای تولید نبشی، ناودانی و سپری در مناطق مختلف کشور بپردازیم.

اطلس تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در ایران

توزیع استانی تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در ایران

تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در شمال و غرب ایران

تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری ایران در این بخش، عمدتا در دو استان آذربایجان شرقی و قزوین متمرکز شده‌اند. در ادامه با مهم‌ترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی نام برده شدن در این مناطق آشنا خواهید شد.

اطلس تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در ایران

تولیدکنندگان تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در شمال و غرب ایران

مجتمع فولاد ناب تبریز

مجتمع فولاد ناب تبریز ازجمله برندهای معروف تولید نبشی و ناودانی در کشور محسوب می‌شود. این مجموعه در ۳۵ کیلومتری غرب شهر تبریز واقع شده و از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را آغاز نموده است.

محصولات مجتمع ناب تبریز شامل تیرآهن، نبشی و ناودانی می‌باشد. نبشی ناب تبریز در گستره سایزی ۳۰ تا ۱۰۰ میلیمتر و اغلب در طول‌های ۶ و۱۲ متری وارد بازار می‌شود. اما امکان تولید سایز سفارشی این مقطع، متناسب با نیاز مشتری نیز وجود دارد. ناودانی ناب تبریز نیز در سایزهای ۸۰ تا ۱۶۰ و  در دو نوع سبک و سنگین، تولید و عرضه می‌گردد.

نورد آریان فولاد قزوین

شرکت نورد آریان فولاد در سال ۱۳۸۵ در جنوب شرقی قزوین و در کیلومتر ۱۵ جاده بوئین زهرا_ اشتهارد، تاسیس گردید. این مجموعه به طور سالانه، ۲۵۰ هزار تن نبشی و ۲۵۰ هزار تن ناودانی را تولید و به بازار عرضه می‌کند.

نبشی کارخانه آریان فولاد، از نوع بال مساوی بوده که در سایزهای ۴۰ تا ۲۰۰ تولید می‌شود. و ناودانی آن در سایزهای ۸۰ تا ۱۲۰ در بازار موجود است.

سایر محصولات کارخانه نورد آریان فولاد قزوین شامل موارد زیر است:

 • انواع ریل‌های سبک و سنگین
 • انواع شمش‌های ساختمانی و آلیاژی
 • تسمه فولادی تا عرض ۴۰۰ و ضخامت ۸ به بالا
 • تیرآهن از سایز ۱۴۰ تا ۲۷۰
 • میلگرد آجدار از سایز ۱۰ الی ۳۲

فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

شرکت فولاد البرز ایرانیان که در بازار با نام تجاری فایکو شناخته می‌شود، با تولید سالانه ۱.۵ میلیون تن از انواع مقاطع فولادی در دسته مهم‌ترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی گرم در کشور محسوب می‌شود. این مجموعه در استان مازندران، کیلومتر ۱۵ جاده ساری به مشهد واقع شده است.

نبشی‌های بال مساوی این کارخانه در طول‌های ۶ و ۱۲ متر و مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی DIN EN 10056-2، ISIRI 13968-1 و GOST 8510 تولید می‌گردد. همچنین تولید ناودانی فایکو نیز در سایزهای ۱۴۰ تا ۲۰۰ و در دو نوع سبک و سنگین انجام می‌گیرد.

ظرفیت تولید سالانه نبشی و ناودانی در این کارخانه، به ترتیب حدود ۱۷۵ هزار تن و ۱۳۴ هزار تن می‌باشد. از سایر محصولات شرکت فولاد البرز ایرانیان ، می‌توان به میلگرد آجدار و تیرآهن در انواع استانداردها، اشاره کرد.

تولیدکنندگان تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در شرق و مرکز ایران

بیشترین ظرفیت تولید انواع نبشی، ناودانی و سپری در بخش دوم بیشتر به دو استان اصفهان و خراسان رضوی اختصاص دارد. برای آشنایی بیشتر با تولیدکنندگان این نواحی مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

اطلس تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در ایران

تولیدکنندگان تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در شرق و مرکز ایران

ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان در کنار سایر تولیدات خود ازجمله تیرآهن اصفهان ، میلگرد، انواع شمش، ریل و مفتول، سالانه به تولید حدود ۳۰ هزار تن نبشی و ۴۰ هزار تن ناودانی نیز می‌پردازد.

نبشی ذوب آهن با استفاده از روش نورد گرم و در اندازه‌های ۴۰ تا ۱۵۰ تولید و وارد بازار می‌شوند. ناودانی این شرکت نیز در دو نوع بال شیب‍دار و بال موازی و در سایزهای ۱۲۰ تا ۲۰۰ در بازار موجود است.

فولاد اصفهان

شرکت تولیدی فولاد اصفهان، با هدف تولید انواع نبشی ساختمانی و صنعتی، در سال ۱۳۷۶ و در شهرک صنعتی اشترجان اصفهان، شروع به فعالیت کرد. این مجموعه، اولین تولیدکننده نبشی در ایران می‌باشد و با نام نبشی سپاهان نیز شناخته می‌شود.

نبشی سپاهان در دو نوع صنعتی و ساختمانی و از سایز ۶۵ تا ۱۵۰ میلیمتر تولید می‌گردد. سایر محصولات این کارخانه عبارتند از:

 • میلگردهای صنعتی (شافت) از ۵۵ میلیمتر تا ۱۱۰ میلیمتر
 • شمش نوردی چهارگوش تولید شده از اسلب در ابعاد رایج و نیز مطابق با سفارش مشتری
 • ورق گرم با ضخامت ۱۵ تا ۶۰ میلیمتر

فولاد کوهپایه

شرکت فولاد کوهپایه در ۳۵ کیلومتری شرق اصفهان و در شهرک صنعتی شرق (سگزی) در زمینی به مساحت ۳۲ هکتار واقع شده است. این کارخانه در سال ۱۳۸۲ به بهره‌برداری رسید.

شرکت فولاد کوهپایه تنها تولیدکننده نبشی ریز به صورت صنعتی و استاندارد می‌باشد. نبشی این کارخانه در سایزهای ۲۰ تا ۶۰ میلیمتر و در طول‌های اغلب ۶ متری در بازار موجود است. اما امکان سفارش طول درخواستی مشتری از ۲ متر تا ۱۵ متر نیز وجود دارد.

ناودانی کوهپایه نیز در سایزهای ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۶۰ میلیمتر تولید می‌شود. شرکت کوهپایه تنها تولیدکننده ناودانی سایز ۳۰، ۴۰ و ۵۰ مطابق با استانداردهای مشابه استانداردهای اروپایی می‌باشد.

سایر محصولات کارخانه فولاد کوهپایه عبارتند از:

 • سپری در سایز ۲۵ تا ۵۰ میلیمتر
 • ریل چهارپهلو
 • تسمه فولادی

پروفیل صنعت ماهان

شرکت پروفیل صنعت ماهان ازجمله تولیدکنندگان نبشی و ناودانی در استان سمنان است. این مجموعه در سال ۱۳۸۹ در شهرک صنعتی جنت آباد تاسیس شد. ازجمله محصولات کارخانه پروفیل صنعت ماهان می‌توان به نبشی در سایزهای ۸ و ۱۰، ناودانی در سایزهای ۸ تا ۱۶ و تیرآهن ماهان، اشاره کرد.

گروه صنعتی شکفته

گروه صنعتی شکفته در استان‍ خراسان و در کیلومتر ۲۰ جاده مشهد به قوچان واقع شده است. عمده فعالیت این مجموعه مربوط به تولید انواع مقاطع فولادی سبک، سنگین و نیمه سنگین شامل انواع نبشی، ناودانی و سپری است. اما از سایر محصولات آن می‌توان به تولید شمش فولادی از نوع بیلت نیز اشاره کرد.

استعلام قیمت نبشی، ناودانی و سپری از آیرومارت

قیمت انواع مقاطع فولادی در بازار آهن آلات، تحت تاثیر عوامل مختلفی تغییر می‌کند. گاهی اوقات این تغییرات به طور روزانه و حتی لحظه‌ای رخ می‌دهد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد خرید هر مقطع فولادی را دارید، از منابع معتبر استعلام قیمت بگیرید. شما حتی می‍توانید با دنبال کردن تحلیل هفتگی بازار فولاد ، بازار را تحلیل کرده و نوسانات قیمت‌ها را حدس بزنید.

اگر در خصوص خرید انواع نبشی، ناودانی و سپری و همچنین سایر مقاطع فولادی، به راهنمایی و مشاوره خرید و حتی استعلام قیمت لحظه‌ای نیاز داشتید، با کارشناسان ما در بازرگانی فولاد  آیرومارت تماس بگیرید. فایل PDF تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در ایران را از طریق لینک زیر می‌توانید دانلود کنید:

دانلود PDF اطلس تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و سپری در ایران

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران