۳ آذر ۱۴۰۰ ادمین ۴
به اشتراک‌ گذاری

جدول وزن لوله طبق استاندارد اشتال + دانلود

۴.۴/۵ - (۷ امتیاز)

جدول وزن لوله فولادی که با نام جدول اشتال لوله نیز شناخته می‌شود، حاوی اطلاعاتی مهم برای محاسبه قیمت لوله است. این جدول، یک استاندارد ابعادی و وزنی برای لوله است که البته برای دیگر مقاطع پرکاربرد فولادی نیز تدوین می‌گردد. از جدول وزن استاندارد، برای کاهش خطای احتمالی در محاسبات مهندسی و کمک به مهندسین عمران برای انتخاب پروفیل مناسب برای هر بخش اسکلت فلزی، استفاده مي‌شود. با اندازه‌گیری مشخصات هندسی پروفیل‌هایی مانند نبشی، ناودانی، تیرآهن و لوله ویژگی‌هایی مانند جرم، نیروی کششی و برشی آن محاسبه می‌گردد.
برای شناخت بیشتر جدول وزن لوله درزدار و جدول وزن لوله بدون وزن، با آیرومارت همراه باشید.

فرمول محاسبه وزن لوله آهن

لوله، یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنایع مختلف و ساختمان سازی به شمار می‌رود. وزن لوله فولادی نه تنها برای محاسبه قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه نشان دهنده ویژگی‌های لوله است. از وزن این مقاطع فولادی برای اطمینان از استاندارد بودن آن استفاده می‌رود. در صورتی که کارخانه لوله را بر اساس استاندارد تولید نکرده باشد، بین وزن لوله تولیدی و لوله استاندارد تناقض وجود خواهد داشت. به طور کلی، وزن لوله را می‌توان با داشتن وزن مخصوص آهن و ابعاد لوله محاسبه کرد. بدین منظور، از فرمول زیر برای محاسبه وزن لوله فلزی استفاده می‌شود:

۱۰۰۰/(چگالی*طول*۳.۱۴*ضخامت لوله*(ضخامت لوله – قطر بیرونی)) = وزن لوله فولادی (کیلوگرم)

در این فرمول، طول و ضخامت بر حسب میلی‌متر، طول لوله بر حسب متر و چگالی آن بر حسب کیلوگرم بر سانتی‌متر مکعب است. همچنین می‌توانید محاسبه آنلاین وزن لوله فولادی و وزن لوله استیل را در صفحه قیمت لوله آیرومارت انجام دهید. با این حال، این وزن دقیق نیست و وزن دقیق لوله با وزن کردن بار بر روی باسکول مشخص می‌شود. جدول وزن لوله های مبلی، لوله گاز و … بر اساس ارقام بدست آمده از این فرمول محاسبه می‌گردد.

جدول وزن لوله چیست

جدول اشتال در سال ۱۹۳۸ توسط مهندس آلمانی تبار برای محاسبه وزن مقاطع فولادی تدوین شد. این جدول حاوی اطلاعاتی مفید برای مهندسین است و بدین منظور تهیه می‌شود. در جدول اشتال لوله، می‌توانید جزئیات ابعاد انواع لوله فولادی را طبق استاندارد اشتال مشاهده کنید. یکی از مسائل پیش روی مهندسین عمران و طراحان سازه‌های صنایع مختلف، محاسبه وزن سازه است.

به این منظور از جدول وزن لوله فلزی استفاده می‌شود. در این قسمت با جدول وزن لوله داربست و دیگر انواع این مقطع آشنا شوید. با دانستن مشخصات هندسی مقطع فولادی و به کمک جدول اشتال لوله فلزی این مقدار به راحتی قابل محاسبه است. همچنین جدول وزن لوله آهن، برای بررسی وزن لوله مانیسمان و وزن لوله درزدار و یا انواع دیگر لوله و بررسی خرید آن اهمیت دارد. به همین علت با استفاده از جدول اشتال لوله، می‌توان جدول تحمل بار لوله را تدوین نمود.

البته این موارد بر روی قیمت لوله مانیسمان و قیمت انواع لوله نیز تاثیر گذار است.

قطر خارجی و ضخامت دو مولفه اصلی لوله‌ها به شمار می‌روند. ارقام این جدول مطابق با فرمول مذکور تدوین شده است. در جدول زیر، مساحت سطح جانبی به عنوان مولفه‌ای که در اندازه‌گیری حجم و در نهایت وزن لوله موثر است، نیز ارائه شده است. در آخر وزن هر متر از لوله، وزن یک شاخه ۶ متری از لوله و وزن یک شاخه ۱۲ متری را می‌توانید مشاهده کنید.

جدول وزن لوله فولادی

جدول وزن لوله فولادی

از لینک زیر، دانلود جدول وزن لوله فولادی pdf از طریق لینک زیر ممکن است:

دانلود اکسل جدول اشتال لوله

دانلود PDF جدول اشتال لوله

با توجه به کاربرد و نوع مقاطع فولادی، انواع جداول وزن فولاد در بخش مربوط به هر محصول قرار داده شده است که با مراجعه به این صفحات آیرومارت (پیشرو صنعت نفت آسیا) می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

ما جدول وزن مقاطع فولادی مختلف چون جدول وزن سپری، ورق سیاه و … را در وبسایت خود قرار داده‌ایم. در صورت نیاز می‌توانید با در دست داشتن این جداول و آگاهی از قیمت هر کیلوگرم ورق سرد، قیمت ورق روغنی را محاسبه کنید. سپس با قیمت‌های روز فولاد در وبسایت آیرومارت مقایسه نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، از طریق شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶، با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

منبع: octalsteel

۳ آذر ۱۴۰۰ ادمین ۴
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. پاشا
   ۲۲ آذر ۱۴۰۰

   از جدول وزن برای همه لوله های فولادی میشه استفاده کرد؟

   • آیرومارت
    ۲۸ آذر ۱۴۰۰

    سلام روز بخیر بله برای محاسبه وزن انواع لوله می‌توانید از این جدول وزن استفاده کنید.

  2. محمد مهدی
   ۱۳ دی ۱۴۰۰

   برای محاسبه وزن لوله های تولید داخل هم میشه از جدول اشتال لوله استفاده کرد؟

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ