۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

جدول وزن لوله طبق استاندارد اشتال + دانلود

جدول اشتال در سال ۱۹۳۸ توسط مهندس آلمانی تبار برای محاسبه وزن مقاطع فولادی تدوین شد. این جدول یک استاندارد ابعادی و وزنی برای مقاطع پرکاربرد فولادی است که از آن برای کاهش خطای احتمالی در محاسبات مهندسی و کمک به مهندسین عمران برای انتخاب پروفیل مناسب برای هر بخش اسکلت فلزی بسیار استفاده مي شود. با اندازه گیری مشخصات هندسی پروفیل هایی مانند نبشی، ناودانی، تیرآهن و لوله ویژگی هایی مانند جرم، نیروی کششی و برشی آن محاسبه می شود. این جدول برای مقاطع فولادی به کار برده می شود و نامگذاری آن نیز به همین دلیل است چون اشتال نام آلمانی فولاد (Steel) است .

برای مشاهده لیست روزانه قیمت لوله کلیک کنید.

جدول وزن لوله

یکی از مسائل پیش روی مهندسین عمران و طراحان سازه­ های صنایع مختلف، محاسبه وزن سازه است. به این منظور از جدول وزن لوله استفاده می‌شود. در این قسمت با جدول وزن این مقطع آشنا شوید. با دانستن مشخصات هندسی مقطع فولادی و به کمک جدول اشتال لوله این مقدار به راحتی قابل محاسبه است. همچنین در خرید لوله مانیسمان و درزدار و یا انواع دیگر لوله، تجهیزات جابه‌جایی و حمل و نقل آن بسیار مهم است به همین علت با استفاده از جدول اشتال، وزن بار محاسبه می‌شود.

در این جدول می‌توانید جزئیات ابعاد انواع لوله فولادی را طبق استاندارد اشتال مشاهده کنید. قطر خارجی و ضخامت دو مولفه اصلی لوله ها هستند. اختلاف قطر خارجی لوله از دو برابر ضخامت آن برابر است با قطر داخی لوله. علاوه بر آن مساحت سطح جانبی به عنوان مولفه ای که در اندازه‌گیری حجم و در نهایت وزن لوله موثر است، نیز ارائه شده است. و در آخر وزن هر متر از لوله، وزن یک شاخه ۶ متری از لوله و وزن یک شاخه ۱۲ متری را می‌توانید مشاهده کنید.

لازم به ذکر است برای محصولاتی مثل لوله مانیسمان، لوله گالوانیزه، لوله مبلی و … با توجه به کاربرد، انواع جداول در بخش مربوط به هر محصول قرار داده شده است که با مراجعه به این صفحات آیرومارت(پیشرو صنعت نفت آسیا) می‌توانید آنها را مشاهده کنید.

جدول وزن لوله

جدول وزن لوله

دانلود اکسل جدول اشتال لوله

دانلود PDF جدول اشتال لوله
۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران