۱۴ بهمن ۱۴۰۰ ادمین ۲
به اشتراک‌ گذاری

جدول وزن ورق گالوانیزه | جدول اشتال ورق گالوانیزه + دانلود

۳.۶/۵ - (۷ امتیاز)

جدول وزن ورق گالوانیزه، راهنمای کلیدی برای صنعتگرانی است که از این نوع ورق در صنعت خود استفاده می­‌کنند. به دلیل اینکه ورق­‌های گالوانیزه از مقاومت به خوردگی عالی برخوردارند، در محیط‌های مرطوب کاربرد فراوانی دارند. یکی از موارد مصرف این ورق‌ها در شیروانی‌ است.

به همین دلیل به ورق شیروانی نیز معروفند. ورق گالوانیزه در اصل ورق فولادی است که با لایه­‌ای از روی پوشیده شده‌­است. روش­‌های مختلفی برای نشاندن پوشش فلز روی وجود دارد.

از میان آن‌ها، می‌توان به روش غوطه‌وری گرم و اسپری حرارتی اشاره کرد. تولیدکنندگان داخلی مثل فولاد مبارکه اصفهان، امیر کبیر کاشان و تاراز به تولید این نوع ورق مشغول­‌اند. برای آگاهی از قیمت ورق گالوانیزه کلیک کنید.

جدول وزن ورق گالوانیزه | جدول اشتال ورق گالوانیزه

ورق‌های گالوانیزه­ دراستانداردهای مختلفی تولید می­‌شوند. این استانداردها شامل موارد زیر است:

 • EN 10346
 • ASTM A653/A653M
 • DSTU EN 10346
 • GOST R 52246-04
 • GOST 14918-80

قیمت ورق

در این مطلب قصد داریم تا ضمن معرفی مشخصات ورق گالوانیزه، به این سوال متداول که اصلا هر متر ورق گالوانیزه چند کیلو است، پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

جدول وزن ورق گالوانیزه

جدول وزن ورق گالوانیزه طبق استاندارد اشتال طبقه بندی شده‌است. این استاندارد برگرفته از نام مهندس زن آلمانی، به نام مارتا اشتابدر بورگر است. جدول وزن اشتال در سال ۱۹۳۸ نگاشته شد. این استاندارد با جدول‌بندی وزن مقاطع فولادی، مثل جدول اشتال ورق گالوانیزه کار صنعتگران را سهل نمود.

در جدول وزن ورق گالوانیزه، پارامترهای متعددی در محاسبه وزن موثر است. این سه پارامتر شامل طول، عرض و ضخامت ورق گالوانیزه است. این نوع ورق عموما در بازار در عرض­‌های ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلیمتر تولید می­‌شوند. ضخامت ورق گالوانیزه در محدوده ۰.۳ تا ۴ میلیمتر متغیر است.

ورق گالوانیزه به صورت رول­‌های ورق گالوانیزه در بازار موجود است و براساس نیاز مشتری در طول‌های مختلف برش داده می‌­شود. در این میان مشتریان عموما به برش ورق­‌های گالوانیزه به طول ۶ متر تمایل دارند.

فرمول محاسبه وزن ورق گالوانیزه به صورت زیر عمل می‌کنیم:

وزن ورق گالوانیزه = چگالی (کیلوگرم بر متر مکعب) * ضخامت (متر)* عرض (متر)* طول (متر)

 در جدول وزن ورق گالوانیزه که ادامه مشاهده می‌کنید، براساس دو مقدار چگالی واحد سطح و ضخامت طبقه‌بندی شده‌است. از آنجا که ورق گالوانیزه معمولا در دو عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلیمتر تولید می‌شود، مقدار وزن در واحد طول برای این دو عرض را نیز در جدول مشاهده می‌کنید. برای به دست آوردن وزن نهایی کافی است مقدار طول بریده شده را در آن ضرب کنید.

وزن هر متر مربع ورق گالوانیزه

برای محاسبه قیمت هر متر مربع ورق گالوانیزه لازم است تا از وزن ورق بر حسب کیلوگرم اطلاع پیدا کنید. با توجه به فرمولی که در بالا اشاره شد، در ضورتی که طول و عرض هر ورق گالوانیزه را ۱ متر در نظر بگیریم، قادر خواهیم بود وزن هر متر مربع ورق گالوانیزه را محاسبه کنیم. بدین ترتیب این فرمول به شکل زیر درمی‌آید:

وزن یک متر مربع ورق گالوانیزه = چگالی (کیلوگرم بر متر مکعب) * ضخامت (متر)* ۱ * ۱

با توجه به این فرمول، می‌توان وزن هر رول ورق گالوانیزه را نیز محاسبه کرد. برای محاسبه این وزن، ابتدا باید بدانیم هر رول ورق گالوانیزه چند متر است. ضخامت هر رول ورق گالوانیزه، تعیین‌کننده متراژ رول خواهد بود. بنابراین، هر رول متراژ خاص خود را دارد.

برای محاسبه وزن هر متر ورق شیروانی نیز بر اساس فرمول مذکور عمل می‌کنیم. در حقیقت، ورق شیروانی نیز از ورق گالوانیزه تولید می‌شود. در این فرمول، چگالی فلز مهم است. بنابراین با جایگذاری چگالی مناسب ورق شیروانی در فرمول و با در نظر گرفتن طول و عرض یک متر برای آن می‌توان وزن را محاسبه کرد.

وزن یک رول ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه به دو شکل برش خورده و رولی قابل خریداری است. ورق‌های رول گالوانیزه، در ضخامت‌های ۰.۱۸ تا ۶ میلی‌متر تولید می‌شوند و عرض هر یک ۱۰۰ یا ۱۲۵ سانتی‌متر است. بر اساس این استاندارد، وزن هر رول ورق گالوانیزه بین ۵ تا ۷ تن است. هر رول ورق گالوانیزه با توجه به این وزن، طول مشخصی دارد.

علاوه‌بر جدول وزن ورق گالوانیزه، جدوال وزنی برای سایر مقاطع مثل جدول وزن تیرآهن و جدول وزن میلگرد نیز در سایت آیرومارت موجود می‌باشد. برای مطالعه این مقالات به بخش مقالات مراجعه کنید.

جدول وزن ورق گالوانیزه
ضخامت(mm) چگال واحد سطح
( Kg/m۲)
وزن در واحد طول
عرض ۱۰۰۰میلیمتر (kg/m)
وزن در واحد طول
عرض ۱۲۵۰میلیمتر (kg/m)
۰/۳ ۲/۳۴ ۲/۳۴ ۲/۹۲
۰/۴۱ ۳/۱۸ ۳/۱۸ ۴/۴۳
۰/۴۳ ۳/۴۸ ۳/۴۸ ۴/۷۳
۰/۴۸ ۳/۷۸ ۳/۷۸ ۵/۰۳
۰/۵۱ ۴/۰۹ ۴/۰۹ ۵/۳۴
۰/۵۶ ۴/۳۹ ۴/۳۹ ۵/۶۴
۰/۶۴ ۴/۹۹ ۴/۹۹ ۶/۲۴
۰/۷۱ ۵/۶ ۵/۶ ۶/۸۵
۰/۷۹ ۶/۲۱ ۶/۲۱ ۷/۴۶
۰/۸۶ ۶/۸۱ ۶/۸۱ ۸/۰۶
۰/۹۴ ۷/۴۲ ۷/۴۲ ۸/۶۷
۱/۰۲ ۸/۰۲ ۸/۰۲ ۹/۲۷
۱/۱۷ ۹/۲۳ ۹/۲۳ ۱۰/۴۸
۱/۳۲ ۱۰/۴ ۱۰/۴ ۱۱/۶۵
۱/۴۷ ۱۱/۷ ۱۱/۷ ۱۲/۹۵
۱/۶۳ ۱۲/۹ ۱۲/۹ ۱۴/۱۵
۱/۸۰ ۱۴/۴ ۱۴/۴ ۱۵/۶۵
۲/۰۱ ۱۵/۹ ۱۵/۹ ۱۷/۱۵
۲/۳۶ ۱۸/۹ ۱۸/۹ ۲۰/۱۵
۲/۷۴ ۲۱/۹ ۲۱/۹ ۲۳/۱۵
۳/۱۲ ۲۵ ۲۵ ۲۶/۲۵
۳/۵۱ ۲۸ ۲۸ ۲۹/۲۵
۳/۸۹ ۳۱ ۳۱ ۳۲/۲۵
۴/۲۷ ۳۴/۱ ۳۴/۱ ۳۵/۳۵

دانلود اکسل جدول وزن ورق گالوانیزه

دانلود PDF جدول وزن ورق گالوانیزه

۱۴ بهمن ۱۴۰۰ ادمین ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. نادر مهدوی
   ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

   خدمات گالوانیزه کردن ورق هم انجام میدید یا اینکه فقط فروش ورق گالوانیزه آماده دارید؟

   • آیرومارت
    ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

    سلام روز شما بخیر. آیرومارت علاوه بر ارائه انواع مقاطع فولادی با پوشش‌های مختلف، ارائه دهنده خدمات مورد نیاز صنایع همچون گالوانیزاسیون، پوشش دهی، خمکاری و … را دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید.

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان