۲۰ فروردین ۱۳۹۹ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری

تست اولتراسونیک

۴.۱/۵ - (۱۹ امتیاز)

تست اولتراسونیک یکی از تست های غیر مخرب کنترل کیفیت است و  تشخیص عیوب داخلی قطعه با فرستادن امواج مافوق صوت به داخل قطعه مورد استفاده قرار می گیرد. پس از بررسی نحوه انتشار و جزییات موج نشری می توان اندازه عیوب و موقعیت آنها را در داخل قطعه به طور نسبی محاسبه کرد. اولتراسونیک یکی از معمول ترین تست های کنترل کیفیت است. در ویدیو آموزشی اولتراسونیک به بررسی دستگاه تست اولتراسونیک و نحوه کار این دستگاه می پردازیم.

تست التراسونیک، یک تست غیرمخرب

تست التراسونیک به دلیل ویژگی های خاصی از جمله قدرت بالای نفوذ امواج مافوق صوت، مقرون به صرفه بودن، حساسیت بالای تجهیزات و سرعت عمل بالا در مقایسه با دیگر روش های کنترل کیفیت در بازرسی مقاطع تولید شده به روش های نورد و فورجینگ و هم چنین درزهای ایجاد شده در جوشکاری کاربرد گسترده دارد. تست اولتراسونیک نیز مانند تست رادیوگرافی، جریان گردابی و …، به عنوان یکی از تست های غیر مخرب کنترل کیفیت در قطعات تولید شده به روش ریخته گری برای شناسایی عیوب داخلی مانند حفره ها و ترک ها و … به کار می رود.

دستگاه اولتراسونیک برای تشخیص عیوب داخلی فلزات به کار می رود. اصول کار این دستگاه بر پایه ارسال و بازتاب یک فرکانس فراصوت است. سیگنال در صورت عدم برخورد با عیب داخلی در زمان مشخصی به محل اولیه برمی گردد، در صورت برخورد سیگنال با عیب بازتاب زودتر انجام می شود.

قسمت اصلی دستگاه یک پروب است که ارسال کننده سیگنال فرا صوت است. همچنین نمودار شدت- زمان سیگنال در سیستم مانیتور می شود. پروب در تمام سطح مورد نظر اسکن می شود. از ژل مخصوصی هم برای بهبود شرایط ارسال و دریافت سیگنال استفاده می شود. از زمان و شدت سیگنال بازتابی می توان عمق و اندازه عیب را تخمین زد. محل دقیق هرعیب نقطه ای با بیشترین میزان سیگنال بازتابی است. با اسکن کردن سطح عیوب مختلف آشکار می شوند. نحوه آشکار کردن یک عیب در ویدیو آموزشی اولتراسونیک به صورت شماتیک نشان داده شده است. تست اولتراسونیک جز خدماتی است که به سفارش مشتری، توسط آیرومارت انجام می شود.

۲۰ فروردین ۱۳۹۹ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان