جدول وزن سپری

جدول وزن سپری (پروفیل T) در دو نوع لبه تیز و لبه گرد + دانلود

سپری آهنی (Iron Tripetalous) یا پروفیل T، از مقاطع پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز محسوب می‌شود. از این مقطع عمدتا در ساخت درب و پنجره، ساخت سازه‌های فلزی و ستون کاربرد دارد. در ادامه این مقاله، شما با سپری آهنی و جدول وزن سپری بیشتر آشنا خواهید شد.

روش تولید سپری آهنی

از شمش‌های فولادی در تولید انواع سپری آهنی استفاده می‌شود. شمش‌های مورد استفاده در تولید این مقطع فولادی، از نوع بلوم (Bloom) هستند. بلوم یا شمشه، بیلت‌هایی با سطح مقطع مربعی، با مساحت بیش از 230 سانتیمترمربع هستند. اضلاع این مربع در محدوده 15 تا 30 سانتیمتر متغیر می‌باشد. این مقطع اولیه در ساخت نبشی، ناودونی و بسیاری مقاطع دیگر کاربرد دارد. برای تولید سپری آهنی، بلوم با مقطع و طول مشخص به درون کوره حرارتی نورد هدایت می‌شود. پس از رسیدن به دمای موردنظر و عبور از قفسه‌ها ی نورد ابتدایی، مقطع کاهش و طول افزیش می‌یابد. در انتهای خط تولید شمشه با عبور از قفسه‌های میانی و پایانی به شکل پروفیل T درمی‌آید. در این مرحله با استفاده از دستگاه برش سپری آهنی به ابعاد دلخواه برش داده می‌شود. برای آگاهی از قیمت سپری کلیک کنید.

جدول وزن سپری

جدول وزن سپری، از ضروری‌ترین جداول مورد نیاز مهندسان ساختمان به حساب می‌آید. جدول اشتال به همت مارتا اشتابدر بورگر، زن مهندس آلمانی، در سال 1938 گردآوری شد. به کمک این جدول با داشتن ابعاد پروفیل T، می‌توان از وزن آن اطلاع پیدا کرد.

پروفیل­های T در محدوده ضخامتی 0.9 تا 2.5 میلیمتر تولید می­شود. دراین میان ضخامت 2 میلیمتری کاربرد گسترده­تری دارد. در جدول وزن سپری براساس اندازه لبه، این مقاطع نمره بندی می­‌شوند. برای مثال، اگر اندازه لبه سپری 100میلیمتر باشد، به عنوان سپری نمره 10 شناخته می­شود.

طبق استاندارد اشتال، سپری‌ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته لبه گرد و لبه تیز تقسیم ­بندی می­‌شوند. اندازه سپری لبه گرد از 30تا 140 میلیمتر و سپری لبه تیز از 20تا 40 میلیمتر متغیر می‌­باشد. اگرچه طبق جدول وزن سپری استاندارد طول سپری­ها از 6تا 12 متر متغیر است، اما اغلب به طول 6 متر تولید می شوند.

انواع سپری­ دراستانداردهای مختلفی تولید می­شوند. این استانداردها شامل موارد زیر است:

  • DIN EN 10055
  • DIN59051
  • DIN1022

در ادامه جدول وزن سپری برای پروفیل T لبه گرد و لبه تیز آورده شده‌است. در این جداول که طبق استاندارد اشتال طبقه­بندی شده­اند، چهارعامل در محاسبه وزن موثر است. این پارامترها که در شکل شاخص بالای صفحه نیز مشخص شده‌اند شامل h اندازه لبه، b عرض بال، S ضخامت جان و tضخامت بال می‌شوند.

جدول اشتال سپری لبه گرد

دانلود اکسل جدول وزنی سپری لبه گرد

دانلود PDF جدول وزنی سپری لبه گرد

دانلود اکسل جدول وزنی سپری لبه تیز

دانلود PDF جدول وزنی سپری لبه تیز

علاوه‌بر جدول وزن سپری، جداول دیگری مثل جدول وزن لوله نیز در سایت آیرومارت وجود دارد که شما می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *