۱ آذر ۱۴۰۰ ادمین ۲
به اشتراک‌ گذاری

جدول وزن سپری (پروفیل T) در دو نوع لبه تیز و لبه گرد + دانلود

۴.۱/۵ - (۱۸ امتیاز)

جدول وزن سپری از جمله اطلاعات بسیار مهمی به شمار می‌رود که نقش مهمی در محاسبه وزن و محاسبه تحمل بار سپری دارد. سپری آهنی (Iron Tripetalous) یا پروفیل فولادی T، از مقاطع پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز محسوب می‌شود. از این مقطع عمدتا در ساخت درب و پنجره، ساخت سازه‌های فلزی و ستون کاربرد دارد. با توجه به اهمیت وزن در محاسبه قیمت سپری، اطلاع از وزن این کالای فولادی اهمیت می‌یابد. در این خصوص، مطلبی گردآوری شده که به شما درباره جدول سپری اطلاعات کافی را خواهد دارد. در ادامه این مقاله، شما با سپری آهنی و جدول اشتال سپری بیشتر آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

جدول وزن سپری (پروفیل T)

روش تولید سپری آهنی

از شمش های فولادی در تولید انواع سپری آهنی استفاده می‌شود. در تولید این مقطع فولادی، شمش‌هایی از نوع بلوم (Bloom) مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلوم یا شمشه، به بیلت‌هایی با سطح مقطع مربعی، با مساحت بیش از ۲۳۰ سانتی‌متر مربع اطلاق می‌شود. اضلاع این مربع در محدوده ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر متغیر است. این مقطع اولیه در ساخت نبشی، ناودانی و بسیاری مقاطع دیگر کاربرد دارد. برای تولید سپری آهنی، بلوم با مقطع و طول مشخص به درون کوره حرارتی نورد هدایت می‌شود. پس از رسیدن به دمای مورد نظر و عبور از قفسه‌های نورد ابتدایی، مقطع کاهش و طول افزیش می‌یابد. در انتهای خط تولید شمشه با عبور از قفسه‌های میانی و پایانی به شکل پروفیل T درمی‌آید. در این مرحله، با استفاده از دستگاه برش سپری آهنی به ابعاد دلخواه برش داده می‌شود.

تاثیر وزن و ابعاد سپری بر قیمت

ابعاد سپری آهنی از عوامل بسیار مهم موثر بر تعیین قیمت روز سپری به شمار می‌رود. هر چه ابعاد پروفیل سپری بیشتر باشد، قیمت آن بیشتر خواهد بود. علت این تاثیر، افزایش وزن سپری همگام با افزایش ابعاد است. قیمت و وزن سپری آهنی، برای مصرف‌کننده اهمیت زیادی دارد. وزن سپری پروفیل، یکی از موارد نشان‌دهنده کیفیت محصول است. در صورتی که وزن و ابعاد سپری مطابق با استاندارد نباشد، نمی‌توان به خواص این کالا اطمینان کرد.

قیمت سپری نیز عاملی بسیار مهم در خرید است. مصرف‌کنندگان همواره به دنبال سپری با کیفیت خوب و در عین حال با قیمت مناسب هستند. آن‌چه مستقیما بر قیمت سپری اثر می‌گذارد، وزن آن است. جدول وزن سپری درب و پنجره به منظور اطلاع از وزن، استاندارد بودن محصول و محاسبه قیمت آن تدوین شده است.

جدول تحمل بار سپری

از آن‌جایی که سپری از جمله مقاطع مهم در ساختمان سازی به شمار می‌رود، مهندسین حین طراحی سازه و استفاده از این مقطع فولادی باید از میزان تحمل بار سپری آگاه باشند. برای تعیین جدول تحمل بار سپری، مشخصات انواع آن از جمله جنس سپری، ابعاد آن، ضخامت و وزنی که دارد، در نظر گرفته می‌شوند.

جدول وزن سپری

جدول سپری، از ضروری‌ترین جداول مورد نیاز مهندسان ساختمان به حساب می‌آید. به کمک این جدول و با داشتن ابعاد پروفیل T، می‌توان از وزن پروفیل سپری درب و پنجره اطلاع پیدا کرد. پروفیل‌های T در محدوده ضخامتی ۰.۹ تا ۲.۵ میلی‌متر تولید می‌شود. در این میان ضخامت ۲ میلی‌متری کاربرد گسترده‌تری دارد. در جدول وزن پروفیل سپری براساس اندازه لبه، این مقاطع نمره‌بندی می‌گردند. برای مثال، اگر اندازه لبه سپری ۱۰۰ میلی‌متر باشد، به عنوان سپری نمره ۱۰ شناخته می‌شود.

جدول اشتال سپری

طبق استاندارد اشتال، سپری‌ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته لبه گرد و لبه تیز، قابل تقسیم است. جدول اشتال به همت مارتا اشتابدر بورگر، زن مهندس آلمانی، در سال ۱۹۳۸ گردآوری شد.بر اساس این جدول و با توجه به ابعاد ذکر شده در آن می‌توان به استاندارد بودن کالای خریداری شده مطمئن شد.

در جدول استاندارد، اندازه سپری لبه گرد از ۳۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر و سپری لبه تیز از ۲۰ تا ۴۰ میلی‌متر تغییر می‌کند. اگرچه طبق جدول سپری استاندارد، طول سپری‌ها از ۶ تا ۱۲ متر متغیر است، اما اغلب به طول ۶ متر تولید می‌شوند.

انواع سپری در استانداردهای مختلفی تولید می‌شوند. این استانداردها شامل موارد زیر است:

 • DIN EN 10055
 • DIN59051
 • DIN1022

در ادامه جدول وزن سپری آهنی برای پروفیل T لبه گرد و لبه تیز آورده شده‌است. در این جداول که طبق استاندارد اشتال طبقه بندی شده‌اند، چهار عامل در محاسبه وزن موثر است. این پارامترها که در شکل شاخص بالای صفحه نیز مشخص شده‌اند، شامل h اندازه لبه، b عرض بال، S ضخامت جان و t ضخامت بال می‌شوند. قاعدتا وزن سپری ۴ با وزن سپری ۵ متفاوت خواهد بود. بر اساس محاسبات انجام شده، وزن سپری ۳ با طول ۶ متر، ۱۰ کیلوگرم، وزن سپری ۴، برابر با ۱۵ کیلوگرم و وزن سپری ۵، برابر با ۲۱ کیلوگرم است. برای محاسبه وزن یک متر سپری این ارقام باید بر طول یعنی ۶ متر، تقسیم شوند.

با توجه به جدول اشتال سپری که در زیر آورده شده، مقایسه این اطلاعات ساده‌تر خواهد بود.

جدول وزنی سپری لبه گرد
نمره ارتفاع(mm) عرض بال (mm) ضخامت جان(mm) ضخامت بال (mm) وزن هر شاخه
۶ متری (kg)
۳ ۳۰ ۳۰ ۴ ۴ ۱۰/۶۲
۳/۵ ۳۵ ۳۵ ۵ ۵ ۱۳/۹۸
۴ ۴۰ ۴۰ ۵ ۵ ۱۷/۷۶
۵ ۵۰ ۵۰ ۶ ۶ ۲۶/۶۴
۶ ۶۰ ۶۰ ۷ ۷ ۳۷/۳۸
۷ ۷۰ ۷۰ ۸ ۸ ۴۹/۹۲
۸ ۸۰ ۸۰ ۹ ۹ ۶۴/۲
۱۰ ۱۰۰ ۱۰۰ ۱۱ ۱۱ ۹۸/۴
۱۲ ۱۲۰ ۱۲۰ ۱۳ ۱۳ ۱۳۹/۲
۱۴ ۱۴۰ ۱۴۰ ۱۵ ۱۵ ۱۸۷/۸

دانلود اکسل جدول وزنی سپری لبه گرد

دانلود PDF جدول وزنی سپری لبه گرد

جدول وزنی سپری لبه تیز
نمره ارتفاع
(mm)
عرض بال
(mm)
ضخامت جان
(mm)
ضخامت بال
(mm)
وزن هر شاخه
۶متری (kg)
۲ ۲۰ ۲۰ ۳ ۳ ۵/۲۲۶
۲/۵ ۲۵ ۲۵ ۳/۵ ۳/۵ ۷/۶۸
۳ ۳۰ ۳۰ ۴ ۴ ۱۰/۵۶
۳/۵ ۳۵ ۳۵ ۴/۵ ۴/۵ ۱۳/۸۶
۴ ۴۰ ۴۰ ۵ ۵ ۱۷/۶۴

دانلود اکسل جدول وزنی سپری لبه تیز

دانلود PDF جدول وزنی سپری لبه تیز

علاوه‌بر جدول استاندارد وزن سپری، جداول دیگری مثل جدول وزن لوله نیز در سایت آیرومارت وجود دارد که شما می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

منبع: edelstahl-lechner

۱ آذر ۱۴۰۰ ادمین ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. احمد
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

   خیلی سرچ کرده بودم. این جداول از هرنظر کامل و دقیق بودن

   • آیرومارت
    ۰۹ آبان ۱۴۰۰

    سلام وقت بخیر برای سایر جدول های وزن میلگرد و دیگر مقاطع نیز به سایت آیرومارت مراجعه کنید.

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ