فروش ویژه میلگرد 12 ذوب آهن اصفهان | انبار تهران و اصفهان | تلفن:02145306 

۲۵ مرداد ۱۴۰۲ غزاله کریمی ۲
به اشتراک‌ گذاری

محاسبه تعداد میلگرد در ستون

۴/۵ - (۳ امتیاز)

ستون در سازه‌های اسکلت بتنی به عنوان عضوی از ساختمان شناخته می‌شود که نیرو‌های محوری را تحمل می‌کند. از آنجایی که بتن در مقابل نیروی کششی مقاومت کمی دارد، در المان‌های بتنی از میلگرد استفاده می‌کنند. تعداد و سایز میلگرد در هر المان بتنی با توجه به نقشه‌های ساختمان مشخص می‌شود، اما می‌توان به طور تجربی این ارقام را به خصوص برای ساختمان‌های با تعداد طبقات کم تخمین زد.

در این مقاله قصد داریم نحوه محاسبه تعداد میلگرد در هر ستون را به گونه‌ای ارائه دهیم که درک مناسبی برای ساخت ساختمان ایجاد کند. ابتدا ستون را به طور مختصر تعریف می‌کنیم؛ در ادامه همراه آیرومارت باشید.

محاسبه تعداد میلگرد در ستون

ستون چیست و چه اهمیتی در سازه دارد؟

ستون یکی از المان‌های عمودی سازه است که وظیفه انتقال بار ساختمان به فونداسیون را برعهده دارد. ستون‌ها به قدری در استحکام ساختمان اهمیت دارند که گاهی آسیب رسیدن به یکی از آن‌‌ها می‌تواند منجر به تخریب یا فروریختن ساختمان شود. به همین دلیل در سازه‌های جدید که بیشتر به شکل طبقاتی ساخته می‌شوند، طراحی ستون‌ها و اطمینان از استحکام آن‌ها بسیار مهم است.

محاسبه تعداد میلگرد ستون علاوه بر اهمیت در رعایت استانداردهای ساخت و اطمینان از استحکام سازه، در هزینه آن نیز تاثیر به‌سزایی دارد. اما تعداد میلگرد در ستون چگونه محاسبه می‌شود؟

تعداد میلگرد در هر ستون چقدر است؟

ستون‌ها در ساختمان شکل‌ها و اندازه‌های متفاوتی دارند و میلگردهای استفاده‌شده در هر ستون با توجه به سطح مقطع آن‌ها متفاوت است. به طور کلی این گونه است که در ستون‌هایی با سطح مقطع مربع ۴ میلگرد، سطح مقطع شش ضلعی منتظم ۶ میلگرد، سطح مقطع مستطیل حداقل ۶ میلگرد و در سطح مقطع دایره نیز حداقل ۶ میلگرد به کار می‌رود.

همچنین شایان ذکر است که در ستون‌هایی با سطح مقطع چند ضلعی منتظم، حداقل تعداد میلگرد استفاده‌شده برابر با تعداد اضلاع سطح مقطع آن ستون است. اگر ستون‌ها بتنی باشند، برای میلگرد اصلی ستون‌ها و خاموت‌های آن در مقاطع عرضی مختلف، سایز میلگرد طبق قواعدی کلی تعیین می‌شوند که عبارتند از:

 • قطر خاموت: حداقل ۸ میلی‌متر
 • میلگردهای پیچشی اطراف ستون‌ها با مقطع دایره‌ای: حداقل ۱۰ میلی‌متر
 • سطح مقطع دایره و چند ضلعی منتظم: حداقل ۱۲ میلی‌متر
 • سطح مقطع مربع و مستطیل: حداقل ۱۲ میلی‌متر

تعداد میلگرد در هر ستون

روش محاسبه تعداد میلگرد در ستون

در ادامه، جزئیات نحوه محاسبه تعداد میلگرد در یک ستون ذکر شده است:

میلگرد طولی

همان‌طور که گفتیم ستون‌ها دارای شکل، اندازه و سطح مقطع‌های متفاوتی بوده و تعداد میلگرد در هر ستون با توجه به سطح مقطع و اندازه ستون فرق می‌کند. اما عموما برای هر سطح

 • مقطع، از تعداد میلگرد زیر به عنوان میلگرد طولی استفاده می‌شود:
 • حداقل تعداد میلگرد در یک ستون با مقطع مربعی: ۴ میلگرد
 • حداقل تعداد میلگرد در ستون با مقطع مستطیلی: ۶ میلگرد
 • حداقل تعداد میلگرد در ستون با مقطع شش ضلعی: ۶ میلگرد
 • حداقل تعداد میلگرد در ستون با مقطع دایره‌ای: ۶ میلگرد

در سایر اشکال منتظم تعداد میلگرد در هر ستون برابر با تعداد اضلاع خواهد بود. جدا از سطح مقطع، نکته مهم دیگری که در محاسبه تعداد میلگردهای یک ستون باید در نظر گرفت، اندازه میلگرد است. بر اساس استانداردهای ساختمانی، اندازه میلگرد مورد استفاده در ستون‌ها در شرایط عادی باید حداقل ۱ درصدِ سطح مقطع ستون باشد.

دقت کنید که هنگام محاسبه طول میلگرد استفاده‌شده در یک ستون، علاوه بر طول ستون، باید میزان خم آن را نیز در نظر بگیرید و مقدار کاور را از هر دو طرف کم کنید. برای آشنایی با روش محاسبه میلگرد ساختمان بتنی کلیک کنید.

خاموت

هنگام محاسبه تعداد میلگرد در ستون، باید به این مورد توجه داشت که علاوه بر میلگردهای طولی که برای ستون به کار می‌روند، از میلگردهای خاموت نیز برای نگهداری میلگردهای اصلی آرماتور استفاده می‌شود. شما می‌توانید قیمت خاموت را به طور روزانه از سایت آیرومارت استعلام گرفته و اقدام به ثبت سفارش کنید.

برای اندازه‌گیری طول و تعداد میلگردهای خاموت، توجه داشته باشید که خاموت‌ها به دور میلگردهای ستون بسته می‌شوند. بنابراین برای اندازه‌گیری طول آن‌ها باید اندازه طول هر چهار طرف ستون را به همراه اندازه بخش خم‌شده در نظر گرفت.

قوانین مهم دیگری که باید هنگام محاسبه تعداد خاموت در ستون در نظر بگیرید، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • قطر میلگردهای خاموت باید حداقل ۸ میلی‌متر باشد.
 • خاموت‌ها عموما در فواصل ۲۰ سانتی‌متر از یکدیگر قرار می‌گیرند.
 • خاموت‌ها باید توسط سیم آرماتور به میلگردهای طولی متصل شوند.

محاسبه درصد آرماتور ستون

محاسبه درصد آرماتور ستون

درصد میلگرد ستون طبق قوانین مربوط به آرماتورهای طولی ستون‌ها به طور کلی حداقل ۱ درصد و حداکثر ۸ درصد است.

نحوه محاسبه وزن میلگرد در ستون

جهت محاسبه وزن میلگرد در ستون باید تعداد میلگردهای طولی و خاموت را جداگانه محاسبه کرد. برای سهولت در محاسبه، تعداد میلگردهای ستون‌های مشابه را با هم حساب کنید. پس از محاسبه تعداد میلگرد در ستون بتنی می‌توانید از روش‌های زیر برای محاسبه وزن میلگرد استفاده کنید:

استفاده از جدول اشتال

در صورتی که میلگرد طولی و خاموت مطابق با استاندارد اشتال ساخته شده باشد، می‌توانید برای یافتن وزن واحد میلگرد به جدول وزن میلگرد اشتال مراجعه نمایید. سپس کافی است وزن واحد را در تعداد و طول میلگرد ضرب کنید تا وزن میلگرد مشخص شود.

استفاده از فرمول

گاهی میلگردها با استانداردهای جدول اشتال ساخته نمی‌شوند. در این موارد برای محاسبه وزن میلگرد در ستون، ابتدا باید وزن یک متر میلگرد را محاسبه کنید و سپس مقدار به دست آمده را در تعداد و طول میلگرد مورد نظر ضرب کنید:

W = D²L / 162

 • W: وزن میلگرد
 • D: قطر میلگرد
 • L: طول میلگرد

دقت کنید که هر چه وزن میلگرد نسبت به مقدار تعیین‌شده در جدول اشتال کمتر باشد، مقاومت میلگرد هم کمتر است. وزن استاندارد میلگردها را می‌توانید در جداول وزنی همچون جدول وزن میلگرد ۱۶ بررسی کنید.

تعداد میلگرد در ساختمان های یک تا سه طبقه

در ادامه تعداد میلگرد در ستون ساختمان یک تا سه طبقه را بررسی می‌کنیم.

تعداد میلگرد در هر ستون ساختمان یک طبقه

پیش‌تر اشاره شد که تعداد میلگرد مورد نیاز برای تمام المان‌های ساختمان از جمله ستون ها با توجه به نقشه‌های سازه تهیه می‌شود؛ با این حال می‌توان آن‌ها را به صورت تجربی نیز تخمین زد.

در ستون بتنی ساختمان یک طبقه معمولا حداقل از ۸ میلگرد با سایز ۱۲ یا ۱۸ استفاده می‌شود. برای خاموت‌ها نیز از میلگرد ۸ یا ۱۰ بهره می‌برند. جهت استعلام روزانه قیمت میلگرد ۱۴ و قیمت میلگرد ۱۶ به عنوان پرمصرف‌ترین میلگردها در ساختمان‌های معمولی کلیک کنید.

تعداد میلگرد در ستون بتنی دو طبقه

در ستون یک ساختمان دو طبقه تعداد میلگرد نسبت به ساختمان یک طبقه افزایش یافته و عموما از حداکثر سایز میلگرد ۱۸ استفاده می‌شود. همچنین در هر متر مربع سازه با دو طبقه، میزان میلگرد مورد نیاز را حداقل ۴۰ کیلوگرم تخمین می‌زنند. همچنین سایز خاموت‌ها و میلگردهای حرارتی در این سازه ۸ یا ۱۰ است.

تعداد میلگرد در هر ستون ساختمان سه طبقه

تعداد میلگرد در ستون بتنی ساختمان سه طبقه عموما حداقل ۱۶ عدد تعیین می‌شود و سایز مناسب آن نیز حداکثر ۲۰ است که برای استعلام روزانه قیمت میلگرد ۲۰ می‌توانید به سایت آیرومارت مراجعه کنید. اندازه خاموت‌ها و آرماتور حرارتی نیز در این سازه مانند یک طبقه و دو طبقه ۸ یا ۱۰ است.

نحوه محاسبه وزن میلگرد در ستون

خرید میلگرد از آیرومارت

با توجه به نکات گفته شده، لازم است انواع مصالح ساختمانی مانند میلگرد را از یک منبع معتبر خریداری کنید تا استحکام مناسب برای سازه فراهم آید. شرکت پیشرو صنعت نفت آسیا با نام تجاری آیرومارت با بیش از ۳۵ سال سابقه فعالیت در بازار آهن، عرضه‌کننده انواع مقاطع فولادی از جمله میلگرد است. شما می‌توانید قیمت امروز میلگرد را در سایت آیرومارت بررسی کرده و همین الان اقدام به ثبت سفارش کنید.

آیرومارت با داشتن زیرساخت‌های لازم مانند سوله ۱۰ هزار متر مربعی در شورآباد تهران و بهره‌گیری از افراد متخصص تلاش می‌کند تا محصول را با کیفیتی بالا و در سریع‌ترین زمان ممکن به دست مصرف‌کننده برساند.

قیمت برندهای معتبر میلگرد مانند قیمت میلگرد اهواز و قیمت میلگرد ابهر را از آیرومارت به صورت روزانه بررسی کنید و پس از مشاوره با کارشناسان این شرکت سفارش خود را ثبت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر کافی است با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید تا کارشناسان مجرب آیرومارت شما را راهنمایی کنند.

۲۵ مرداد ۱۴۰۲ غزاله کریمی ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. شیهان شریفی ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

   سلام وقت بخیر حداقل تعداد میلگرد در ستون چندتاست؟

   • آیرومارت ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

    سلام. وقت شما هم بخیر. حداقل تعداد میلگرد در ستون ۴ عدد است.

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان