۴ خرداد ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

اطلس تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران

تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران نقش مهمی در پاسخگویی به نیاز صنایع مصرف کننده این مقطع دارند. با گذشت زمان و دستیابی کارخانه‌های کشور به تکنولوژی نورد بیلت، امروزه ایران در گروه تولیدکنندگان انواع ورق فولادی قرار گرفته است. در حال حاضر بازار ورق ایران به دو دسته محصولات وارداتی و تولید داخل تقسیم‌بندی می‌شود.

تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران از استاندارد و روش‌های مختلفی برای تولید انواع ورق استفاده می‌کنند. به همین دلیل تنوع و گستردگی ورق در بازار آهن ایران بسیار زیاد است.

اطلس تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران توسط تیم تحریریه آیرومارت تهیه شده است. این مجموعه، راهنمای مصوری است که به متقاضیان این کالا کمک می‌کند تا با تولیدکنندگان فعال در سراسر ایران آشنا شوند. هر واحد تولید تنها به تولید چند نوع ورق فولادی مشغول است. با این وجود شما با مراجعه به این اطلس می‌توانید تولیدکننده مورد نظر خود را بشناسید.

ورق چیست؟

محصولی که از نورد بیلت به دست می‌آید و ضخامت فوق‌العاده پایینی دارد، با نام ورق در بازار آهن به فروش می‌رسد. ساختار منعطف و خاص ورق موجب شده  تا در ساخت بسیاری از قطعات صنعتی و غیر صنعتی ورق فولادی به عنوان ماده اولیه کاربرد داشته باشد. گونه‌ای از شمش‌های فولادی با نام اسلب در تولید ورق مورد استفاده قرار می‌گیرد. براساس دمای کاری، ورق‌ها به دو دسته سرد و گرم قابل تقسیم هستند. سرد و گرم بودن نورد علاوه بر ظاهر بر خواص ورق تاثیر می‌گذارد. به این ترتیب کاربردهای این دو گروه محصول نیز متفاوت خواهد بود.

تنوع و گستردگی ورق‌های فولادی فراتر از سرد و گرم بودن آن‌ها است. براساس نوع آلیاژ و فرایندهای مختلفی که بر روی این محصولات انجام می‌گیرد، طیف گسترده‌ای از انواع ورق فولادی در بازار آهن آلات موجود می‌باشد. تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران معمولا به تولید چند نوع ورق مشغول هستند.

توزیع استانی تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران

تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران در مقایسه با کالایی چون میلگرد کاملا تازه نفس به حساب می‌آید. با این وجود، کیفیت ورق‌های فولادی ایرانی به اندازه‌ای است که به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

اگر به توزیع استانی کارخانه‌های ورق ایران توجه کنید، متوجه خواهید شد که عمده تولیدکنندگان در بخش مرکزی و جنوب غربی ایران متمرکز شده‌اند. مطابق با نمودار توزیع، سه استان اصفهان، البرز و گیلان به ترتیب بیشترین حجم تولید ورق کشور را در اختیار دارند. بدین ترتیب بقیه استان‌ها در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. در ادامه این مطلب با برترین و مهم‌ترین تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران آشنا خواهید شد.

توزیع استانی تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران

توزیع استانی تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران

مجتمع فولاد گیلان

استان گیلان در میان سه استان اول تولید ورق( به لحاظ ظرفیت) قرار دارد. کسب چنین جایگاهی تا مقدار زیادی به دلیل قرار گرفتن مجتمع فولاد گیلان در این استان است. این مجموعه به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران شناخته می‌شود. فولاد گیلان از ظرفیت تولید سالیانه بیش از ۲ میلیون تن ورق روغنی و ورق سیاه برخوردار است. ورق گیلان در ضخامت‌های ۲ تا ۳۵ میلیمتر به صورت رول در بازار موجود می‌باشد.

صنایع هفت الماس

در سال ۱۳۸۲ شرکت صنایع هفت الماس به منظور تولید ورق گالوانیزه به بهره برداری رسید. در حال حاضر ورق‌های فولادی این مجموعه شامل ورق سرد و گرم، روغنی، گالوانیزه، رنگی، گالوالوم و اسیدشویی می‌شود. گرچه صنایع هفت الماس با ظرفیت صد هزار تن فعالیت خود را آغاز کرد، ولی در حال حاضر سالیانه بیش از دو میلیون تن ورق سرد و گرم را روانه بازار می‌کند. همچنین بخشی از تولیدات این مجموعه به سایر کشورها صادر می‌شود.

شرکت نورد و قطعات فولادی البرز

شرکت نورد و تولید قطعات فولادی البرز از جمله کارخانه‌های فعال و قدیمی در بازار ورق فولادی ایران محسوب می‌شود. قطعات فولادی در سال ۱۳۴۲ با هدف ایجاد ذوب و ریخته‌گری، تولید ورق گرم، ماشین سازی و ساخت تجهیزات صنعتی تاسیس شد. در حال حاضر حوزه تخصصی شرکت تولید ورق گرم می‌باشد که در گریدهای آلیاژي زیر قابل تهیه است:

 • St37-2
 • St44-2
 • St52-3N
 • St60-2
 • St70-2
 • CK45
 • CK60
 • WR100
 • WR300
 • Mo40

هر کدام از ورق‌های قطعات فولادی البرز، مطابق با خواصی دارند در ساخت و سازهای صنعتی چون ماشین‌سازی، قالب‌سازی،‌ ساختمان‌سازی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تولیدکنندگان ورق فولادی در شمال و شمال غربی ایران

تولیدکنندگان ورق فولادی در شمال و شمال غربی ایران

فولاد کاویان

بدون شک زمانی که قصد خرید ورق فولادی را داشته باشید، با نام فولاد کاویان مواجه خواهید شد. فولاد کاویان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و خوش سابقه‌ترین تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران شناخته می‌شود. تاسیس این مجموعه به پیش از انقلاب برمی‌گردد. هم اینک ورق کاویان در گریدهای مختلف فولاد آلیاژی و ساختمانی در بخش‌های مختلف صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق‌های تولیدی این مجموعه معمولا در دو عرض ۱۲۵۰ و ۱۵۰۰ میلی‌متری عرضه می‌شود.

فولاد اکسین خوزستان

استان خوزستان از مراکز فعال در تولید ورق فولادی به حساب می‌آید. از مهم‌ترین واحدهای فعال تولید ورق در این ناحیه باید به کارخانه فولاد اکسین خوزستان اشاره کرد. این مجموعه با هدف تکمیل زنجیره تامین نیاز صنایع مختلف به ورق در سال ۱۳۸۴ ثبت و در سال ۱۳۸۸ به بهره‌برداری رسید. ورق اکسین برای مصارف مختلفی چون کشتی سازی، مخازن تحت فشار، خطوط انتقال گاز، ساختمان سازی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت فولاد تاراز چهارمحال

در استان چهارمحال و بختیاری یکی از مهم‌ترین واحدهای تولید ورق گالوانیزه،‌ مشغول به فعالیت است. شرکت فولاد تاراز چهار محال که پیش از این با نام صنایع ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال شناخته می‌شد، در سال ۱۳۸۷ تاسیس و سه سال بعد به بهره‌برداری رسید. تولید ورق گالوانیزه در این مجموعه با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات به روش غوطه‌وری گرم صورت می‌گیرد.

فولاد تاراز چهارمحال با تولید کلاف گالوانیزه از ضخامت ۳/۰ تا ۲ میلیمتر به صورت گل ریز و یا بدون گل، بهترین کیفیت این نوع ورق فولادی را به بازار عرضه کرده است. مهم‌ترین ویژگی این مجموعه تولید ورق‌های گالوانیزه رنگی با پوشش TOC است. به همین دلیل فولاد تاراز به عنوان اولین تولیدکننده ورق گالوانیزه رنگی خاورمیانه شناخته می‌شود.

تولیدکنندگان ورق فولادی در خوزستان و چهارمحال و بختیاری

تولیدکنندگان ورق فولادی در خوزستان و چهارمحال و بختیاری

فولاد مبارکه اصفهان

ظرفیت و توان تولیدی فوق العاده بالای کارخانه فولاد مبارکه، اصفهان را به قطب ورق فولادی ایران تبدیل کرده است. تنوع ورق فولاد مبارکه به اندازه‌ای است که قابلیت پاسخگویی بیشتر نیازهای مشتریان را دارد.  تولیدات کارخانه فولاد مبارکه اصفهان در زمینه تولید ورق به شرح زیر است:

 • کلاف گرم
 • ورق گرم
 • کلاف اسیدشویی
 • کلاف سرد
 • نوار باریک
 • ورق سرد
 • کلاف قلع اندود
 • ورق قلع اندود
 • کلاف گالوانیزه
 • کلاف رنگی
 • ورق آجدار

پس از پیروزی انقلاب، کارخانه فولاد مبارکه در سال ۱۳۶۰ تاسیس و در سال ۱۳۷۲ به بهره‌برداری رسید. انواع محصولات فولادی بزرگترین واحد صنعتی ایران، در ضخامت‌های ۱۸/۰ تا ۱۶ میلیمتر تولید و به بازار عرضه می‌شود. با اعمال فرایندهای جانبی، ورق سرد و گرم تولیدی در این واحد صنعتی به ورق‌های پوشش داری چون ورق گالوانیزه، و یا به ورق‌های طرحداری چون ورق آجدار تبدیل می‌شود.

فولاد امیرکبیر کاشان

شرکت صنایع گالوانیزه فجر سپاهان در سال ۷۴ به منظور تهیه و تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه وری گرم در استان کاشان تاسیس شد. این مجموعه ۵ سال بعد به بهره برداری رسید و هم اینک با نام شرکت فولاد امیر کبیر کاشان، به تولید انواع ورق فولادی مشغول می‌باشد.

فولاد امیر کبیر کاشان با در اختیار داشتن خطوطی چون اسیدشویی و بازیافت اسید،‌ خط نورد سرد تک قفسه رفت و برگشت، واحد آنیلینگ، خط گالوانیزه، خطوط برش عرضی، خطوط شکل دهی ورق به صورت ذوزنقه و سینوسی توانسته با ایجاد تنوع در تولید انواع ورق فولادی بخشی از بازار آهن کشور را در اختیار بگیرد. در حال حاضر ورق فولاد امیرکبیر کاشان در چهار گروه ورق گالوانیزه، ورق آنیل شده، ورق فولادی و ورق اسیدشویی شده روانه بازار می‌شود.

تولیدکنندگان ورق فولادی در مرکز ایران

تولیدکنندگان ورق فولادی در مرکز ایران

فولاد غرب آسیا

ورق سرد به دلیل استحکام و کیفیت ظاهری مطلوب، به میزان زیادی مورد توجه صنایع مصرف کننده ورق‌های فولادی قرار گرفته است. شرکت فولاد غرب آسیا به عنوان یک تولید کننده مطرح ورق سرد فولادی در سطح کشور، بسیار موفق عمل کرده است. این مجموعه در سال ۱۳۸۳ در استان مرکزی تاسیس شد. در ابتدای راه، فولاد غرب آسیا فعالیت خود را با ظرفیت تولید ۵۵۰هزار تن در سال برای تولید انواع ورق سرد به ضخامت ۱۸/۰ تا ۳ میلیمتر، عرض ۶۰۰ تا ۱۷۰۰ میلیمتر و وزن کلاف ۶ تا ۳۰ تن، آغاز کرد. با توجه به اهداف و طرح توسعه شرکت فولاد غرب آسیا،‌ طرفیت تولیدی این مجموعه در سال‌های آتی تا میزان ۸۰۰ هزار تن افزایش پیدا خواهد کرد.

تولیدکنندگان ورق فولادی در تهران، قم و سمنان

تولیدکنندگان ورق فولادی در تهران، قم و سمنان

استعلام قیمت انواع ورق فولادی از آیرومارت

ورق فولادی به دو صورت کلاف و شیت‌های برش خورده و با گریدهای مختلفی از آلیاژهای فولادی تولید و در صنایع پایین دست به عنوان ماده اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. خواص و ویژگی‌های منحصر به فرد ورق‌های فولادی دامنه کاربرد این کالا را گسترش می‌دهد. بنابراین تعداد متقاضیان ورق بسیار قابل توجه هستند.

عوامل متعددی در انتخاب و خرید ورق فولادی موثر است. برند، از جمله پارامترهایی است که تعیین کننده کیفیت و کارآیی ورق فولادی است. مطالعه اطلس تولیدکنندگان ورق فولادی درایران شما را با کارخانه‌های فعال این حوزه در داخل کشور آشنا کرد. هرچند که برخی از انواع ورق چون ورق‌های آلیاژي استیل در حال حاضر در داخل ایران به مرحله تولید انبوه نرسیده‌اند. به همین خاطر خرید انواع ورق متناسب با نیاز مصرف کننده نیازمند راهنمایی و مشورت است. کارشناسان بازرگانی فولاد آیرومارت آماده همکاری و ارائه مشاوره پیش از خرید به مشتریان هستند. جهت استعلام قیمت ورق فولادی و ارتباط با کارشناسان آیرومارت کافی است با شماره تلفن ۴۵۳۰۶-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

فایل PDF اطلس تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران را از طریق لینک زیر می‌توانید دانلود کنید:

دانلود PDF اطلس تولیدکنندگان ورق فولادی در ایران

۴ خرداد ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران