فروش ویژه ورق استیل براق تلفن:02145306 

خرید ورق آلیاژی

ورق آلیاژی از ترکیب عناصر مختلف ساخته می‌شود. مقاومت، استحکام و خواص خوردگی از جمله ویژگی‌های انواع ورق آلیاژی است. در آیرمارت می‌توانید قیمت ورق آلیاژی را مشاهده کرده و سفارش خود را ثبت کنید. ورق‌های آلیاژی A516، A283، اسیدشویی، آجدار و تسمه‌ای از پرتقاضاترین ورق‌هایی به شمار می‌روند که در آیرومارت ارائه می‌شوند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید خرید فولاد الیاژی به صفحه اختصاصی هر ورق مراجعه کنید.
مراحل ثبت سفارش
مرحله اول درخواست خرید ۱
مرحله دوم پیش فاکتور ۲
مرحله سوم نحوه تسویه حساب ۳
مرحله چهارم تسویه نهایی ۴
مرحله پنجم ارسال و تحویل بار ۵

ورق آلیاژی چیست؟

ورق آلیاژی چیست و چه محصولاتی با این نام شناخته می‌شوند؟ در علم فلزات به ترکیب دو یا چند عنصر مختلف آلیاژ گفته می‌شود. در حالت کلی فولاد در هر نوعی یک آلیاژ از آهن و کربن به حساب می‌آید. اما در ادبیات بازار آهن و فولاد به فولاد ساده کربنی که حاوی عنصری جز کربن نیست فولاد و در بعضی موارد آهن گفته می‌شود. بنابراین هر بار نام فولاد آلیاژی به گوشتان خورد منظور آلیاژی از آهن، کربن و یک یا چند عنصر آلیاژی دیگر است.

به این ترتیب ورق آلیاژی معرف یکی از انواع ورق فولادی است که دارای ترکیب شیمیایی متفاوت از ورق آهنی یا همان ورق سیاه st37 است. قیمت ورق آلیاژی فولادی به دلیل حضور عناصر ارزشمند آلیاژی از قیمت ورق سیاه بیشتر است.

این محصولات در اکثر مواقع به کمک فرآیند نورد گرم و از تختال یا اسلب با ترکیب شیمیایی مشخصی تولید می شوند. به دلیل تفاوت در ترکیب شیمیایی و عناصر آلیاژی به کار رفته در این محصولات، گستره خواص مختلف و متفاوتی ایجاد می‌شود. به دلیل این گستردگی خواص، کاربردهای متنوعی برای انواع ورق آلیاژی می‌توان در نظر گرفت.

اگر شما قصد خرید ورق آلیاژی را داشته باشید، آشنایی با انواع آن‌ها اهمیت بسیاری می‌یابد. در ادامه این مطلب به بررسی کاملی از انواع ورق آلیاژی، ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها پرداخته شده است.

لازم به ذکر است طبق استانداردهای مختلف صدها آلیاژ مختلف از این محصولات وجود دارد اما در اینجا به بیان چند مورد از معروف‌ترین آن‌ها بسنده می‌کنیم. تمامی محصولاتی که در ادامه معرفی می‌شوند، در بازرگانی فولاد آیرومارت عرضه می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت ورق فولاد آلیاژی

ورق آلیاژی در بازار، یا از تولیدات داخل کشور است و یا از کشورهای دیگر و برندهای معتبر وارد می‌شود. با توجه به این امر، باید توجه داشته باشید که قیمت ورق آلیاژ ایرانی و وارداتی بر اساس عامل تغییر می‌کند.

مسلما، قیمت جهانی سنگ آهن به عنوان ماده اولیه تاثیر زیادی بر هر دو این تولیدات دارد. نرخ دلار نیز عامل بسیار مهمی است که از چندین جهت قیمت ورق آلیاژی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
با تغییر دلار، قیمت مواد اولیه نیز تغییر می‌کند. از این رو، نرخ تولیدات داخلی نوسان خواهد داشت.

از سوی دیگر، واردات محصولات، تحت تاثیر نرخ دلار قرار دارد. در صورت تحریم و مشکلات اقتصادی در جهان، واردات با مشکل روبرو شده و قیمت ورق فولاد آلیاژی در داخل کشور به علت نبود تعادل بین عرضه و تقاضا، دستخوش تغییر می‌شود.

نوع ورق آلیاژی خود عامل دیگری است که قیمت را تغییر می‌دهد. علت این امر، متفاوت بودن عناصر مورد استفاده در هر ورق است. عوامل ذکرشده بر قیمت سایر انواع ورق مثل قیمت ورق اسید شویی و قیمت ورق آجدار هم تاثیرگذار است.

انواع ورق آلیاژی؛ معرفی پرتقاضاترین آلیاژهای بازار فولاد

پیش از خرید ورق آلیاژی بهتر است با انواع این مقطع فولادی، خصوصیات، برندهای برتر و کاربردهای آن‌ها آشنا شویم. در ادامه به صورت خلاصه با هرکدام از انواع ورق آلیاژی آشنا خواهیم شد.

ورق آلیاژی A516؛ ورق آتشخوار

مشابه اکثر ورق های آلیاژی این محصول هم در دسته ورق های گرم قرار می‌گیرد. ورق آلیاژی A516 در حقیقت در یک دسته کلی‌تر محصولات به نام ورق های آتشخوار قرار می‌گیرد. این نوع ورق‌ها، به دلیل مقاومت بالایی که در برابر حرارت دارند، با نام ورق آتشخوار نیز شناخته می‎‌شوند.

این نوع ورق آلیاژی در ۴ گرید اصلی ۵۵، ۶۰، ۶۵ و ۷۰ تولید و با نام‌های A516 Gr 65، A516 Gr 60، A516 Gr 55 و A516 Gr 70 راهی بازار می‌شود. ترکیب شیمیایی این محصول در گریدهای مختلف تفاوت اندکی با یکدیگر دارند اما همین تفاوت اندک کافی است تا شاهد خواص مختلف بین این گریدهای ورق آلیاژی A516 باشیم.

به همین دلایل یکی از مسائل اصلی که هنگام خرید ورق آلیاژی A516، باید به آن توجه کرد گواهینامه‌های معتبر محصول است. این گواهینامه‌ها محصول را از نظر ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی مثل مقاومت کششی تایید می‌کنند. به واسطه خواص این نوع ورق‌ها کاربرد اصلی آن‌ها در ساخت مخازن حرارتی با دمای کاری بالا است. برای آشنایی بیشتر با این گواهینامه و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه قیمت ورق a516 مراجعه کنید.

تولید کنندگان ورق آلیاژی A516

به دلیل کاربرد و مصرف زیاد این ورق در صنایع نفت و گاز در سال‌های اخیر تعدادی تولیدکننده داخلی تولید این نوع ورق را بر عهده گرفتند تا نیاز کشور را تا حد خوبی برآورده کنند. از تولیدکنندگان داخلی این نوع ورق آلیاژی می‌توان به کارخانه‌های زیر اشاره کرد:

 • فولاد اکسین اهواز
 • فولاد کاویان
 • فولاد مبارکه اصفهان

همچنین از برندهای وارداتی این محصول می‌توان ورق A516 روسیه، اوکراین، کره و … را نام برد.

ورق آلیاژی A283؛ مناسب مخازن پرفشار و کم‌فشار

این نوع ورق آلیاژی به دلیل کاربردی که در ساخت مخازن مختلف پرفشار و کم فشار دارد در زیر گروه ورق های مخزنی قرار می‌گیرد. قابلیت خمکاری و خواص جوشکاری این ورق باعث شده تا از آن به طور ویژه در ساخت انواع مخازن استفاده شود.

این نوع ورق شباهت‌های زیادی به ورق A516 دارد. شباهت نسبی در ترکیب شیمیایی باعث شده تا خواص مکانیکی این دو ورق به یکدیگر نزدیک باشد.
مشابه ورق A516 این محصول نیز در ۴ استاندارد A ،B ،C و D تولید و راهی بازار می‌شود. با در نظر گرفتن حجم تقاضا برای این ورق می‌توان گفت ورق A283 در گرید C بیشترین مصرف را دارد. هنگام خرید ورق A283 از صحت گرید آن که تعیین‌کننده خواص مکانیکی آن است اطمینان حاصل کنید.

این صحت‌سنجی فقط به کمک تست‌های شیمیایی و مکانیکی قابل انجام است. بنابراین گواهینامه معتبر این محصول که تاییدکننده ترکیب شیمیایی دقیق و خواص مکانیکی آن است را همراه با محصول رویت کنید. آیرومارت ارائه‌دهنده سرتیفیکیت معتبر جهت تضمین کیفیت کالا می‌باشد.

ورق A283 در مقایسه با ورق آلیاژی A516 کاربردهای معمولی‌تری دارد. مقاومت به حرارت ورق A516 بیشتر است به همین دلیل این ورق در شرایط کاری دشوار تری تاب می آورد. معمولا از ورق A283 برای ساخت مخازن نگه‌دارنده سوخت و … استفاده می‌شود. در صفحه قیمت ورق a283 می‌توانید ضمن کسب اطلاعات بیشتر، قیمت روز محصول را هم مشاهده کنید.

تولید کنندگان ورق آلیاژی A283

این نوع ورق هم در تعدادی از کارخانه‌های داخل کشور تولید می‌شود که نیاز داخل را تا حدود زیادی رفع می‌کنند. ورق A283 در ۴ گرید در ضخامت های ۵ تا ۷۰ میلی‌متر در بازار یافت می‌شود.
عرض تولیدی این محصول ۱۵۰۰ و ۲۰۰۰ میلی‌متر است. محصول نهایی کارخانه با توجه به ضخامت آن به صورت رول یا شیت فابریک راهی بازار می‌شود. شیت فابریک کارخانه معمولا طول ۶ متر دارد که تیم آیرومارت با ارائه خدمات برش می‌تواند آن را در سایز دلخواه شما در آورد.

فولاد مبارکه، فولاد کاویان و فولاد اکسین اهواز اصلی‌ترین تولیدکنندگان این نوع ورق آلیاژی به شمار می‌روند. برندهای وارداتی این محصول نیز در بازار یافت می شود. پیش از خرید، استعلام قیمت روز ورق a283 را فراموش نکنید.

ورق آلیاژی A36؛ مناسب محیط‌های دریایی

به طور کلی ورق فولادی با هدف استفاده در محیط دریایی در استانداردهای متعددی تولید می‌شود. در این میان ورق آلیاژی A36 را می‌توان معروف‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها دانست. این ورق که به ورق دریایی نیز معروف است به منظور طراحی و تولید بدنه کشتی‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چقرمگی بالا، استحکام خمشی و مقاومت به آب شور دریا از بارز‌ترین ویژگی‌های آن است. ورق A36 به کمک نورد گرم تولید می‌شود به همین دلیل در دسته ورق های گرم قرار می‌گیرد. از لحاظ ترکیب شیمیایی این ورق ترکیبی نزدیک به دو نوع ورق آلیاژی A516 و A283 دارد.

بر خلاف اکثر گریدهای آلیاژی فولاد که تولید آن‌ها بر اساس ترکیب شیمیایی صورت می‌گیرد، ورق آلیاژی A36 بر اساس خواص مکانیکی خود تعیین می‌شود.
یعنی مطابقت خواص مکانیکی با استاندارد ASTM اهمیت بیشتری دارد تا مطابقت ترکیب شیمیایی. هر چند ترکیب شیمیایی آن تعیین‌کننده خواص مکانیکی است اما مهم‌ترین فاکتور خصوصیات این ورق آلیاژی استحکام تسلیم آن است.

دقت تست‌های انجام شده و اعتبار سرتیفیکیت همراه با محصول یکی از مهم‌ترین نکاتی است که حین خرید این ورق آلیاژی باید به آن توجه کرد. آیرومارت، مجری انواع تست‌های شیمیایی و مکانیکی جهت صحت‌سنجی محصولات فولادی است.

تولید کنندگان ورق آلیاژی A36

ورق آلیاژی A36 یا ورق دریایی در کارخانه‌های فولاد مبارکه اصفهان و فولاد اکسین اهواز تولید و راهی بازار می‌شود. همچنین این محصول به صورت وارداتی تحت عنوان برندهایی همچون اورال استیل روسیه، هیوندای استیل کره جنوبی، دوفرکو بلژیک، پوسکو کره، چین و اوکراین نیز در بازار آهن و فولاد کشور قابل خریداری است.
لازم به ذکر است این محصول در ضخامت‌های ۶ تا ۲۵ میلی‌متر بیشترین کاربرد را دارد و اکثرا به صورت شیت فابریک به بازار عرضه می‌شود. شیت فابریک کارخانه در یکی از عرض‌های ۱۵۰۰ یا ۲۰۰۰ میلی‌متر است و طول شیت معمولا ۶ متر است.

ورق ضد سایش یا هاردوکس؛ مقاومت بالا برابر سایش

از دیگر انواع مهم و پرکاربرد ورق آلیاژی دسته ضد سایش است. این نوع ورق مقاومت بسیار مناسبی در برابر سایش دارد.
سختی مفهومی است که تغییر شکل پلاستیک موضعی در یک ماده را نشان می‌دهد. سختی بالا به معنای تغییر شکل موضعی کم است. بنابراین ماده سخت می‌تواند در برابر یک عامل خارجی ساینده تا حد خوبی مقاومت کند. سایش باعث کنده شدن و استهلاک محصول به صورت موضعی می‌شود که می‌تواند خطر آفرین باشد.

کربن و منگنز از عناصر آلیاژی‌ به شمار می‌روند که حضورشان در ورق آلیاژی باعث تشکیل تعدادی ترکیب سخت و در نتیجه افزایش سختی آلیاژ می‌شود. یک دسته مهم از خانواده ورق‌های ضد سایش ورق‌های سری ck است. از مهم‌ترین انواع این محصولات می‌توان به آلیاژهای ck60 ،ck45 و ck75 اشاره کرد. ترکیب شیمیایی این آلیاژها به ترتیب حاوی ۰/۴۵، ۰/۶ و ۰/۷۵ درصد کربن است. هر چه مقدار کربن در فولاد بیشتر شود، سختی و مقاومت به سایش آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

در بازار ایران ورق ضد سایش با نام ورق هاردوکس هم شناخته می‌شود. هاردوکس در واقع نام یک تولیدکننده سوئدی است که از اولین تولیدکنندگان ورق ضد سایش به حساب می‌آید. نامگذاری این ورق‌ها بر اساس مقدار سختی آن‌ها نیز انجام می‌شود.

سختی این سه محصول بر حسب برینل به ترتیب ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ برینل است. بنابراین در ادبیات بازاری، ورق هاردوکس ۴۰۰ به معنای ورق ck45 با برند تولیدکننده هاردوکس است. از دیگر تولیدکنندگان معروف ورق ضد سایش در سطح دنیا می‌توان به کارخانه‌های ولدوکس، دورستات و دیلیدور اشاره کرد.

همچنین فولاد مبارکه و فولاد اکسین اهواز نیز از تولیدکنندگان داخلی ورق آلیاژی ضد سایش محسوب می‌شوند و خرید ورق ضد سایش تحت عنوان این برندها هم انجام می‌شود. این محصول معمولا به صورت شیت فابریک به بازار عرضه می‌شود.

عرض ورق در دو حالت ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ میلی‌متر و در طول ۶ متر طراحی و تولید می‌شود. آیرومارت به عنوان یکی از مراکز ارائه ورق ضد سایش، به شما امکان استعلام قیمت ورق آلیاژی ck45 امروز را نیز می‌دهد. برای مشاهده قیمت ورق هاردوکس و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه قیمت ورق ضد سایش مراجعه کنید.

ورق آلیاژی ST52؛ مقاوم در برابر ضربه و سایش

یکی دیگر از انواع ورق آلیاژی، ورق ST52 است که در ترکیب خود 0.2 درصد کربن، 0.55 درصد سیلیکون و 1.5 درصد نیز منگنز دارد. البته، مقادیر کمی فسفر و گوگرد در ترکیب شیمیایی آن وجود دارد. خرید ورق آلیاژی ST52 در صنایع مختلفی چون ساختمان سازی، پل سازی، راه سازی، شهرسازی، ریل‌سازی، ساخت ابزار و قطعات، ساخت اتصالات فلنجی سنگین، تسمه، چهار پهلو، پروفیل و … استفاده می‌شود.

از جمله ویژگی‌های ورق آلیاژی ST52 می‌توان به مقاومت به سایش، مقاومت به ضربه و شکل‌پذیری اشاره کرد. برای مشاهده قیمت و ثبت سفارش St52 می‌توانید به صفحه خرید ورق st52 مراجعه کنید.

راهنمای خرید ورق آلیاژی از آیرومارت

از آن‌جایی که ورق آلیاژی انواع مختلفی دارد، پیش از خرید حتما باید نیاز خود را مشخص کنید. خرید ورق آلیاژی باید مطابق با کاربردی باشد که از آن انتظار دارید. نکته مهم دیگر، یافتن یک شرکت بازرگانی معتبر که بهترین برندها را به شما عرضه کند مهم است. ضمن این‌که خدماتی که از یک شرکت بازرگانی دریافت می‌کنید می‌تواند بر روی انتخاب شما اثرگذار باشد.

شرکت بازرگانی آیرومارت از جمله شرکت‌های فعال در زمینه فروش ورق آلیاژی است که انواع ورق را به قیمت روز به شما عرضه می‌دارد. با خرید از آیرومارت می‌توانید پس از دریافت

مشاوره‌های لازم و استعلام قیمت روز ورق آلیاژی از وبسایت این مجموعه، خدمات باربری در اسرع وقت، انبارداری مدرن و خمکاری و برشکاری ورق را دریافت کنید.
جهت سفارش و خرید ورق آلیاژی می‌توانید با شماره 02145306 نیز تماس حاصل فرمایید. البته، امکان سفارش به صورت اینترنتی و تنها با یک کلیک نیز برای شما فراهم است.

کارخانه‌های اکسین اهواز، فولاد کاویان، فولاد مبارکه اصفهان انواع ورق آلیاژی را تولید می‌کنند. همچنین برندهای وارداتی روسیه، اوکراین و کره از بازار ایران قابل خریداری است.

شما می‌توانید برای خرید ورق A516، A283، Ck45 و ورق St52 به آیرومارت مراجعه کنید.

بله. آیرومارت قیمت تمامی مقاطع فولادی اعم از قیمت ورق A516،A283  و ... را هر روز در صفحه هر محصول، آپدیت می‌کند.

نظرات کاربران

  1. امیر
   ۰۱ آبان ۱۴۰۱

   بنظرتون از کدوم تولید کننده ورق الیاژی تهیه کنم؟

   • آیرومارت
    ۰۲ آبان ۱۴۰۱

    سلام وقت بخیر. شما ابتدا باید بررسی کنید که به کدام نوع ورق آلیاژی نیاز دارید و در مرحله بعدی با مقایسه برندهای معتبر بازار نسبت به خرید ورق آلیاژی اقدام کنید. مثلا کارخانه‌های فولاد مبارکه، اکسین و کاویان ورق آلیاژی A516 را تولید و عرضه می‌کنند.