۱۶ دی ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۴
به اشتراک‌ گذاری

نحوه تولید ورق گیلان

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)

ورق گیلان در ضخامت‌های مختلف، در دو عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلی‌متر در بازار آهن آلات به فروش می‌رسد. مجتمع فولاد گیلان به عنوان تولید کننده این محصول،‌ بیش از ده سال است در زمینه تولید انواع ورق سرد و ورق گرم فعالیت دارد.

در میان تمام مقاطع فولادی که می‌شناسید،‌ باید برای ورق جایگاه ویژه‌ای در نظر بگیرید. این محصول به عنوان ماده اولیه تولید سایر قطعات فولادی مثل لوله درزدار،‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این،‌ خود ورق به تنهایی در صنایع متعدد مصرف می‌شود.

در ایران تولید کنندگان بسیاری به تولید ورق مشغول هستند. لازم به ذکر است که استان گیلان سومین رتبه از نظر حجم تولید ورق را در اختیار دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که مجتمع فولاد گیلان نه تنها در تامین ورق استان‌های همجوار،‌ بلکه نیاز کل کشور به مقطع تاثیرگذار است.

حال که متوجه شدید ورق گیلان توسط کدام کارخانه تولید می‌شود،‌ بهتر است با تولید کننده آن بیشتر آشنا شوید. از طرفی باید بدانید که این کالا در بازار به چه صورت عرضه می‌شود.آنچه بیش از همه برای مشتریان اهمیت دارد، قیمت ورق سیاه گیلان و راهنمایی در خرید این محصول است. بنابراین برای کسب اطلاعات کافی در خصوص ورق گیلان مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

از نحوه تولید ورق گیلان چه می‌دانید؟

معرفی مجتمع فولاد گیلان

پیش از آنکه درباره ورق گیلان بحث شود، باید با تولید کننده آن شوید. انواع ورق سرد و گرم که در بازار آهن با نام ورق گیلان معامله می‌شود،‌از تولیدات مجتمع فولاد گیلان است. این مجموعه در سال ۱۳۸۲ در شمال کشور تاسیس شد. کارخانه فولاد گیلان به عنوان اولین و بزرگترین کارخانه نورد در بخش خصوصی شناخته می‌شود. ظرفیت تولید ورق گرم و ورق سرد این واحد تولیدی در سال به ترتیب ۲/۵ میلیون تن و ۵۰۰ هزار تن می‌باشد. یک نگاه گذرا به اطلس پراکندگی کارخانه‌های فعال در حوزه ورق کشور،‌ کافی است تا متوجه اهمیت ورق گیلان در صنعت فولاد ایران شوید.

محصولات مجتمع فولاد گیلان

همان طور که گفته شد،‌ محصولات مجتمع فولاد گیلان شامل ورق سرد و ورق گرم می‌شود. ضخامت ورق گیلان از ۲ تا ۳۵ میلی‌متر متغیر است. این مجموعه ورق‌های تولید خود را اغلب به صورت رول در بازار عرضه می‌کند. هر رول ورق در دو عرض ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ تولید می‌گردد. البته دقت کنید که در ضخامت‌های بالا ورق به صورت برش خورده یا فابریک عرضه می‌شود.

روش تولید ورق گیلان

ورق سرد و ورق گرم محصولات نهایی خط نورد هستند که براساس دما خواص متفاوتی از خود نشان می‌دهند. هر کدام از انواع ورق گیلان با توجه به ویژگی‌های ساختاری خود،‌ کاربردهای منحصر به فردی دارند. در ادامه با روش تولید محصولات مجتمع فولاد گیلان بیشتر آشنا می‌شوید.

 

نورد گرم

نورد ورق در دو دمای کاری سرد و گرم انجام می‌شود. در نورد گرم دمای کاری چیزی در حدود ۷۰۰ درجه سانتی‌گراد است. بالا بودن دما در این روش باعث ایجاد لایه‌های اکسیدی بر روی ورق نیز شود. گرچه در ادامه با اکسید زدایی این لایه از بین خواهد رفت. محصول نهایی نورد گرم به دلیل همین ظاهر اکسیدی،‌ با نام ورق سیاه شناخته می‌شود.

برای تولید ورق گیلان مراحل مختلفی را باید طی کرد. این مراحل از تهیه ماده اولیه آغاز و با بسته بندی محصول تمام می‌شود. این مراحل در ادامه به ترتیب مرور خواهد شد.

 • تهیه اسلب

اسلب فولادی ماده اولیه تولید ورق گیلان است. اسلب‌ها، شمش‌های فولادی هستند که مقطع مستطیل شکل دارند. کارخانه‌های متعددی در سراسر کشور به تولید اسلب فولادی مشغول هستند. فولاد هرمزگان از جمله تولیدکنندگان اسلب فولادی در بازار ایران می‌باشند. مجتمع فولاد گیلان با خرید از این کارخانه‌ها، ماده اولیه تولید ورق را تامین می‌کنند.

 • پیش گرم کردن

اسلب‌ها پیش از آنکه به ورق گیلان تبدیل شوند، با قرارگیری در داخل کوره، پیش گرم می‌شوند. افزایش دما در این مرحله شکل‌پذیری اسلب را افزایش می‌دهد. پس از رسیدن دمای ماده اولیه به مقدار مشخصی، اسلب از کوره خارج شده و به سمت خط نورد هدایت می‌گردد.

 • پوسته زدایی

بر روی اسلب گداخته‌ای که از کوره پیش گرم خارج می‌شود، به دلیل بالا بودن دما، پوسته اکسیدی تشکیل می‌شود. برای آنکه کیفیت ورق تولیدی تحت تاثیر این لایه اکسیدی قرار نگیرد، پیش از نورد پوسته زدایی می‌گردد. برای این کار اغلب از پاشش آب فشار قوی استفاده می‌شود.

 • نورد ورق

اسلب‌ در طی چند مرحله نورد، کاهش ضخامت می‌دهد. معمولا در هر مرحله غلتک‌های نوردی با اعمال نیروی فشاری ۲۵ درصد از ضخامت آن را کم می‌کنند. دقت کنید که هر چه ضخامت نهایی ورق کمتر باشد، تعداد مراحل نورد بیشتر خواهد شد. به طور معمول اسلب‌ها ۵ تا ۸ مرتبه نورد می‌شوند.

 • عملیات حرارتی

ورق تولید شده پس از نورد، در مجاورت هوا خنک می‌شود. این نوع عملیات حرارتی در دنیای متالورژی به نرماله کردن شهرت دارد. این روش خنک شدن خواص مکانیکی ویژه‌ای به ورق می‌بخشد. برای آشنایی بیشتر با روش نرمالینگ بر روی لینک کلیک کرده و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 • تکمیل فرایند تولید

پس از خنک شدن، ورق گیلان به صورت رول پیچیده می‌شود. هر رول ورق، وزن مشخصی دارد. پس از آماده شدن و بسته بندی، رول‌های ورق گیلان به انبار منتقل می‌شود تا روانه بازار شوند.

نورد اسلب

نورد سرد

تولید ورق سرد مشابه ورق گرم، با تهیه و خرید اسلب آغاز نمی‌شود. بلکه ورق گرم ماده اولیه نورد سرد می‌باشد. به بیان دقیق‌تر نورد سرد در ادامه نورد گرم بر روی ورق سیاه تولیدی، اجرا می‌شود. در نورد سرد به دلیل پایین‌تر بودن دما، ظاهر ورق تولیدی در مقایسه با ورق گرم بهتر خواهد بود. در ادامه بیشتر درباره نحوه تولید ورق سرد بحث خواهد شد.

 • اسید شویی

همان‌طور که تولید ورق گرم گفته شد، ورق سیاه خارج شده از خط نورد اکسید می‌شود. با غوطه‌ وری این ورق در اسیدهای معدنی آن را اسید شویی می‌کنند. معمولا از اسید سولفوریک و یا اسید هیدروکلریک در این مرحله استفاده می‌شود. توجه کنید در صورتی که این لایه اکسیدی از روی ورق گیلان حذف نشود، کیفیت محصول نهایی مطلوب نخواهد بود.برای استعلام قیمت ورق اسیدشویی کلیک کنید.

 • تولید ورق روغنی

در این روش برخلاف روش گرم، پیشگرم کردن وجود ندارد. اصطکاک بین غلتک‌ها و ورق فولادی، دمای مطلوب برای نورد را فراهم می‌کند. در این مرحله برای کاهش اصطکاک، اغلب از روانسازهای مختلف مثل انواع روغن استفاده می‌شود. به همین خاطر محصول نهایی به دلیل روغنی بودن، با نام ورق روغنی در بازر به فروش می‌رسد. ورق روغنی تولید پس از خنک شدن در مجاورت هوا به صورت رول بسته بندی و روانه بازار می‌شود.

تولید و نوع ورق گیلان که در بازار معامله می‌گردد،‌ بررسی شد. برای آنکه با تفاوت های ورق گرم و ورق سرد بیشتر آشنا شوید بر روی لینک کلیک کنید.

کاربرد ورق گیلان در صنعت

تا به این جا متوجه شدید که انواع ورق موجود در بازار آهن به دو دسته سرد و گرم تقسیم‌ بندی می‌شود. انواع ورق کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد. ورق گاه به عنوان ماده اولیه و گاه به عنوان محصول نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی ورق سیاه به دلیل خواص مکانیکی مطلوب در مواردی که استحکام اهمیت دارد، مصرف می‌شود. در مقابل اگر مشتری به دنبال ظاهر زیبا و با کیفیت باشد به سراغ ورق روغنی می‌رود.

ورق گیلان محصول نورد گرم، با آلیاژ st37 تولید می‌گردد. این آلیاژ بیشتر در بخش‌های ساخت و سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تولید تجهیزات کشاورزی،‌ مخازن کشتی و ساخت سیلو می‌توانید از ورق سیاه گیلان استفاده کنید.

ورق روغنی به دلیل استحکام کافی در عین حال ارزانی تولید،‌ برای صنایع مختلف جذابیت دارد. خودروسازی،‌ مبلمان،‌ لوازم خانگی و بسیاری دیگر از صنایع دیگر متقاضی خرید ورق گیلان روغنی هستند. برای استعلام قیمت ورق روغنی کلیک کنید.

عوامل موثر بر قیمت ورق گیلان

همیشه برای اینکه درباره قیمت ورق گیلان نظر بدهید،‌ به قیمت اسلب توجه کنید. چرا که قیمت ماده اولیه در قیمت گذاری نقش پر رنگی دارد. نرخ دلار،‌ هزینه حمل و نقل،‌ شرایط روز بازار آهن و‌ کیفیت مواردی هستند که در ادامه باید به آن‌ها توجه داشت.

هر کدام از موارد ذکر شده می‌توانند به تنهایی قیمت ورق را دستخوش تغییر و تحول کنند. بنابراین پیش از خرید باید تمام جوانب را سنجید و از مراجع معتبر استعلام قیمت کرد. به طور مثال در سال جاری رشد بی سابقه دلار باعث افسار گسیختگی قیمت‌ها شد. پیدا کردن بهترین زمان برای خرید مقرون به صرفه در این شرایط به تجربه و دقت نیاز دارد.

عوامل موثر بر قیمت ورق

استعلام قیمت ورق گیلان

مرجع قیمت آهن آلات آیرومارت با ارائه انواع مقاطع فولادی مختلف نیاز تمام مشتریان خود را تامین می‌کند. این مجموعه با تجربه سال‌ها همکاری با مطرح‌ترین تولید کنندگان ورق ایران، آماده ارائه هرگونه خدمات در این زمینه است. انبارداری، برشکاری، گالوانیزه کردن و بسیاری از خدماتی که پس از استعلام قیمت ورق سیاه و خرید ورق گیلان به آن احتیاج خواهید داشت، توسط آیرومارت ارائه خواهد شد. برای آگاهی بیشتر از خدمات مجموعه با شماره ۴۵۳۰۶-۰۲۱ تماس بگیرید و از راهنمایی‌های کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

ورق گیلان از جمله تولیدات کارخانه‌های شمال کشور است که چند سالی است در بازارهای داخلی مورد معامله قرار می‌گیرد. آیا شما از خریداران محصولات کارخانه بوده‌اید؟ تجربه خود را از خرید و مصرف ورق گیلان با ما در بخش کامنت به اشتراک بگذارید.

 

۱۶ دی ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۴
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. مهتاب ملک زاده
   ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

   ورق روغنی ماده اولیه ورق گالوانیزه هست؟؟

   • آیرومارت
    ۰۱ آبان ۱۴۰۰

    سلام ماده اولیه تولید تمام ورق‌های فولادی، بیلت است. ورق سرد و یا گرم را پس از تولید می‌توان با روش‌های مختلف گالوانیزاسیون کرد و به ورق گالوانیزه تبدیل کرد.

  2. یاسمن صداقت
   ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

   نسبت به خرید ورق گیلان مردد بودم. ممنون از مطلب کاملی که نوشتید

   • آیرومارت
    ۱۱ آبان ۱۴۰۰

    سلام وقت بخیر. در صورتی که برای خرید ورق گیلان و یا هر کارخانه دیگر نیاز به مشورت دارید، با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگریرید تا کارشناسان واحد ورق فولادی شما را راهنمایی کنند.

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان