۱۵ دی ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

کامیون معدن ، غول پیکر‌ترین خودروی حمل سنگ‌های معدنی در جهان

پس از کشف معادن و شروع تولید و استخراج صنعتی فلزات و عناصر مختلف مسئله‌ی سرعت تولید همواره از چالش‌های مهم بوده است. حالت ایده آل موقعیت جغرافیایی یک معدن به گونه‌ای است که امکان احداث واحد استخراج در نزدیکی آن فراهم باشد. در این صورت با یک خط نوار نقاله سنگ‌های معدنی با سرعت بالایی به معدن منتقل می‌شود. در غیر این صورت باید از کامیون‌های معدن کمک گرفت.

اما اصولا معادن در شرایط صعب العبور قرار دارند و امکان احداث کارخانه در نزدیکی آن‌ها فراهم نیست. در این صورت نیاز به کامیون‌های غول پیکر که ظرفیت بسیار بالایی داشته باشند، اجتناب ناپذیر است.

بین استخراج کنندگان فلزات در دنیا این اصطلاح رایج است که وقتی زمان به معدن کاوی می‌رسد، هر چه ادوات بزرگتر باشد بهتر است. به همین دلیل صنایع ساخت تجهیزات معدن همواره در حال ساخت ماشین آلات عظیم، قدرتمند و بهینه هستند. این کامیون‌ها ابعادی نزدیک به یک ماموت منقرض شده را دارند!

استخراج سنگ معدن آهن، از جمله محل‌های پرکاربرد کامیون معدن است. برای تبدیل سنگ آهن به فولاد پس از حذف ناخالصی‌ها، فرآیندهای مختلفی انجام می‌گیرد. شما با کلیک بر روی گندله سازی و کنسانتره آهن می توانید این فرآیندها را مشاهده کنید.

در این مقاله ۵مدل از بزرگترین کامیون‌های معدنی ساخته شده در دنیا را معرفی خواهیم کرد.اگرچه اکثر کامیون‌های مورد استفاده کشور وراداتی است، اما خودروسازی چاپار مشکین شهر نخستین کامیون داخلی را تولید کرده‌است. این کامیون توانی به اندازه ۳۵۴ اسب بخار دارد.

مدل Belaz 75710

این مدل عملا هیولایی است که در سال ۲۰۱۳ اولین مدل آن توسط کارخانه بلاروسی belaz تولید شد. کارخانه بلاز یک سوم کامیون معدنی‌های دنیا را تولید می‌کند. این کامیون با ظرفیت حمل معادل  ۴۹۶ تن، از تولیدات قبلی این کارخانه ۲۵درصد بیشتر ظرفیت دارد. این کامیون معدن اولین بار در معادن کشور روسیه آزمایش شد و پس از قبول شدن در آن‌ها در معادن سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفت. در ویدئوی زیر دقایقی از طراحی و ساخت این ماشین غول پیکر را تماشا کنید:

 

این کامیون ۲۰ متر طول دارد. وزن این ماشین حدود ۳۶۰ تن و حداکثر سرعت آن ۶۴ کیلومتر بر ساعت است. اگرچه وزن زیاد این کامیون معدن از قدرت مانور آن می کاهد، اما قادر است با تکنولوژی هوش مصنوعی بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصد انتخاب کند. در ساخت این کامیون معدن از دو موتور ۶۵لیتری ۱۶سیلندری دیزل استفاده شده‌است که هریک توانی به اندازه ۲۳۰۰اسب بخار دارد. در شکل زیر تصویری از این غول معدن دیده می‌شود:

Belaz 75710

Belaz 75710

مدل Caterpillar 797F

این کارخانه را می‌توان قدیمی‌ترین تولید کننده ماشین آلات معدنی در دنیا دانست. محصولات این شرکت از سال ۱۹۲۵ تولید و راهی معادن مختلف شده‌اند. این کامیون غول پیکر ظرفیتی معادل ۴۰۰ تن دارد. این ماشین غول پیکر طولی نزدیک به ۱۵ متر و وزنی در حدود ۲۸۰ تن دارد.

این کامیون دومین کامیون معدن دنیا از نوع کمپرسی است. با توجه به این که این مدل کوچکتر و سبکتر از رقیب بلاروسی خود است، می‌تواند با سرعت بیشتر و در حدود ۶۸ کیلومتر بر ساعت حرکت کند. تصویر این مدل از کامیون معدن در زیر دیده می‎شود:

Caterpillar 797F

Caterpillar 797F

مدل Terex MT 6300AC

این مدل از محصولات کارخانه ترکس، از جمله کامیون معدن ساخته شده درجه یک دنیا است که در استخراج سنگ‌های معدنی کاربرد دارد. این مدل رقیب داخلی آخرین مدل شرکت caterpillar است. ظرفیت این کامیون معدن معادل ۴۰۰ تن است. این کامیون وزنی معادل ۲۶۰ تن دارد. طول آن ۱۴/۸ متر و حداکثر سرعت آن ۶۴ کیلومتر بر ساعت است. در زیر تصویری از این ماشین معدن که سومین غول معدنی است دیده می‌شود.

Terex MT 6300AC

Terex MT 6300AC

مدل Liebherr T 284

این کارخانه از سال ۱۹۴۰ تا کنون در حال ساخت ماشین آلات معدنی غول پیکر است. مدل T 284 آخرین و بزرگترین مدل تولیدی این شرکت است. این مدل هم ظرفیت تقریبی ۴۰۰ تن سنگ معدنی دارد. طول این کامیون معدن ۱۵/۶۹ متر است. حداکثر سرعت این ماشین معدن به ۶۴ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

Liebherr T 284

Liebherr T 284

در ساخت این خودروهای غول پیکر معدن از ورق فولادی در آلیاژهای مختلف استفاده می‌شود. ورق سیاه از جمله این ورق‌های پرکاربرد در ساخت کامیون معدن است. برای آگاهی از قیمت ورق سیاه st37 کلیک کنید.

۱۵ دی ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران