قیمت میلگرد، خرید میلگرد

تفاوت‌های میلگرد A2 و A3 ، مقایسه انواع استاندارد‌ میلگرد

میلگرد به عنوان یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در ساختمان سازی و پروژه‌های عمرانی، کاربرد فراوانی دارد. کاربرد اصلی این محصول در مسلح کردن بتن می‌باشد، میزان خرید و فروش میلگرد در داخل کشور ارتباط مستقیم با فعالیت‌های عمرانی کشور دارد. در استانداردهای مختلفی تولید و به بازار ارائه می‌شود، استاندارد میلگرد یکی از اصلی‌ترین نکاتی می‌باشد که در حین خرید میلگرد باید به آن توجه کرد. استاندارد ملی ایران در زمینه دسته بندی استانداردی با عنوان “میلگردهای فولادی گرم نوردیده برای تسلیح بتن، ویژگی‌ها و روش‌های آزمون” و با کد INSO 3132 ، تعبیه کرده است.

برای مشاهده لیست قیمت میلگرد کلیک کنید.

انواع استاندارد میلگرد

استاندارد قدیمی این حوزه که در حال حاضر در بازار بیشترین کاربرد را دارد به 4 دسته‌ی اصلی A1، A2،A3 و A4 تقسیم می‌شوند. این دسته بندی مشخص کننده استحکام و سختی میلگرد می‌باشد. A1 معرف استاندارد میلگرد با هندسه‌ی ساده می‌باشد، این دسته در قطرهای متنوعی تولید می‌شوند و کاربردهای مختلفی دارند، معمولا میلگرد ساده به عنوان شفت در سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. جهت مشاهده قیمت میلگرد ساده A1 کلیک کنید.

استاندارد میلگرد A3، A2 و A4 معرف میلگرد آجدار می‌باشد. طبق استاندارد جدید هر یک از این دسته بندی‌ها باید با هندسه آج متمایزی تولید شود به این ترتیب علاوه بر خواص مکانیکی از لحاظ ظاهری هم تفاوت‌هایی دارند، اما از آن جا که تولید کننده‌های میلگرد در داخل کشور اکثرا مجهز به خطوط نورد قدیمی می‌باشند، میلگرد آجدار در استانداردهای مختلف با یک هندسه آج تولید می‌شود و در واقع از لحاظ ظاهری کاملا شبیه به هم هستند و تنها تفاوت آن‌ها در میزان استحکام آن‌ها می‌باشد که با آزمون‌های مکانیکی تعیین می‌شود.

این تناقضی که بین بخش تولیدی و استاندارد وضع شده، وجود دارد، بعضا حین خرید میلگرد برای مشتری چالش ایجاد می‌کند، بنابراین با استاندارد مد نظر باید سرتیفیکیت محصول ارائه شود. در سری استاندارد میلگرد A1 تا A4 به ترتیب S240، S340، S400 و S500 نام گذاری شده‌اند. در جدول زیر مشخصات مربوط به این میلگردها طبق استاندارد ملی ارائه شده است:

مشخصات میلگرد با استانداردهای مختلف

نوع آج میلگرد نیز یکی دیگر از مشخصه های مهم این محصول است. پیش از مطالعه بخش مربوط به هندسه آج، در ویدئوی زیر ببینید یک غلتک آج زن چگونه با تراشکاری تولید میشود تا با قرار گرفتن در خط نورد باعث ایجاد آج روی میلگرد شود:

هندسه‌ی میلگرد با استانداردهای مختلف

هندسه‌های مختلف میلگرد در دو نوع دوکی و یکنواخت در نظر گرفته شده‌اند. تفاوت حالت دوکی و یکنواخت در اشکال زیر دیده می‌شود، در این شکل میلگرد A2 (آج 340) دوکی معرف میلگرد با هندسه آج جناقی می‌باشد که آج آن به صورت دوکی تکرار شده است، نوع دیگر میلگرد A2 (آج 340) یکنواخت است که تفاوت‌هایی با نوع دوکی دارد. همچنین میلگرد A3 (آج 400) که در واقع طبق استاندارد، هندسه آج مارپیچ می‌باشد و در دو نوع دوکی و یکنواخت در شکل دیده می‌شود.

میلگرد A4 (آج 500) نیز در اشکال زیر دیده می‌شود که آج آن به صورت مرکب می‌باشد و طبق استاندارد فقط به صورت دوکی باید تولید شود.

قیمت میلگرد، خرید میلگرد
آج-340(آج-مارپیچ-یکنواخت)
قیمت روز میلگرد، میلگرد آجدار
آج340(-مارپیچ-دوکی)

 

قیمت میلگرد آجدار
آج400(-جناغی-یکنواخت)
قیمت روز میلگرد
آج400(-جناغی-دوکی)
قیمت ملگرد - آج500
آج500(-مرکب-دوکی)

ترکیب شیمیایی میلگرد با استانداردهای مختلف

همانطورکه گفته شد تولیدات کارخانه‌ها مطابق با استاندارد ملی انجام نمی‌شود، صرفا ترکیب شیمیایی مورد نظر در مرحله بیلت ریزی تنظیم می‌شود و استانداردهای مختلف همگی با یک شکل هندسه آج تولید می‌شوند، چرا که معمولا خطوط نورد آن‌ها مجهز به یک سری غلتک‌های آج زن می‌باشد. برای آشنایی با انواع شمش فولادی روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

به طور کلی در میلگرد و سایر مقاطع فولادی، آنالیز شیمیایی و دقت آن یکی از عوامل اصلی تعیین کننده قیمت می‌باشد. همچنین لازم به ذکر است که در دسته فولادهای ساده کربنی، عنصر کربن مهم‌ترین و تاثیر گذارترین عنصر آلیاژی بر خواص مکانیکی فولاد می‌باشد. از دیگر عناصر آلیاژی مهم می‌توان به سیلیسیم و منگنز اشاره کرد که تاثیر به سزایی در سختی میلگرد دارند.

عمده خرید این مقطع در بازار ایران با استاندارد میلگرد A2 و A3 انجام می‌شود و با توجه به تولیدات داخل از لحاظ ظاهری تفاوتی با یکدیگر ندارند و قابل تشخیص نیستند و فقط با ارائه سرتیفیکیت تست مکانیکی یا آنالیزشیمیایی قابل استناد می‌باشند، جدول زیر ترکیب شیمیایی فولاد میلگردهای مختلف آورده شده است:

استاندارد میلگرد A1, A2,A3
ترکیب شیمیایی میلگرد با استانداردهای مختلف

به طورکلی هر چه عدد استاندارد بالاتر می‌رود، مقدار کربن و کربن معادل فولاد افزایش پیدا می‌کند. کربن معادل تعریفی است که برای ساده‌تر بیان کردن آنالیز شیمیایی فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و میزان تاثیر سایر عناصر آلیاژی به درصد کربن فولاد به صورت عددی اضافه شده است، برای مثال نسبت منگنز به کربن 1 به 6 می‌باشد به این معنا که وجود 6 درصد منگنز در ساختار فولاد معادل 1 درصد کربن می‌باشد. هر چه کربن معادل میلگرد بالاتر باشد سختی و استحکام آن افزایش پیدا می‌کند. قیمت میلگرد آجدار علاوه بر ابعاد و برند تولید کننده به استاندارد تولید شده هم وابسته می‌باشد.

نحوه تشخیص تفاوت میلگرد A2 و A3

با توجه به تفاوت میلگرد A2 و A3 و حجم کاربرد آنها در پروژه های مختلف دانستن نحوه تشخیص این دو استاندارد میلگرد از یکدیگر می تواند مفید باشد. طبق مطالبی که در بالا مرور شد تولیدکنندگان میلگرد در ایران بر خلاف استاندارد از هندسه آج ثابتی برای ساخت میلگرد A2 و A3 استفاده می کنند. بنابراین از این روش و به صورت بصری نمیتوان استاندارد میلگرد را تشخیص داد. یکی از روش های مفیدی که برای اینکار وجود دارد تشخیص استاندارد میلگرد به کمک علائم حک شده روی آن است. تولیدکنندگان میلگرد در ایران برند تجاری خود را روی میلگرد حین فرآیند نورد حک می کنند. در ادامه این مارک حکاکی شده حروفی همچون JU ، JT ، CU ، CT حک میکنند. حرف C نشان دهنده استاندارد میلگرد A3 و حرف J نشان دهنده استاندارد میلگرد A2 است.

همچنین حروف T و U نشان دهنده روش تولید میلگرد به صورت ترمکس یا آلیاژی شده هستند. برای آشنایی بیشتر با علائم حک شده و برند تجاری کارخانه های میلگرد ایران روی لینک علائم تجاری تولیدکنندگان میلگرد ایران کلیک کنید و بیشتر مطالعه کنید.

در صورتی که محصول انتخابی حاوی هیچ یک از این علائم نبود باید از روش های شیمیایی و مکانیکی استاندارد میلگرد را تشخیص داد. لازم به ذکر اس محصولات معمولا با سرتیفیکیت معتبر ارائه میشوند.

شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت روز مقاطع فولادی علاوه بر سایت آیرومارت به عضویت کانال تلگرام ما درآیید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *