۲۳ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

وال پست چیست و انواع وال پست

وال پست از جمله تجهیزات ساختمانی است که به کمک پروفیل فولادی ساخته میشود. این تجهیز باعث درگیری دیوار و اسکلت می‌شوند و در نتیجه استحکام سازه را بالا می‌برند. در واقع دیوار و تیغه ها به کمک وال پست اتصال قوی تری به اسکلت اصلی ساختمان پیدا می‌کنند. در زبان انگلیسی این تجهیز wall post نامیده میشود و به نوعی به نگه دارنده دیوار ترجمه می شود. این قطعه را معمولا به صورت یک تیر-ستون طراحی کرده و آن ‌را در انتهای سالن‌های صنعتی و یا فریم‌هایی که با دهانه زیاد هستند و در انتهای آنها دیوار قرار می‌گیرد، نصب می‌‌کنند. درواقع wall post کلافی است که برای یکپارچی در عملکرد دیوار و در طول‌های مشخص، در انواع بناها استفاده می‌شود. در این مطلب بیشتر درباره این پروفیل، بخوانید.

برای اجرای wall post در پروژه خود نیاز به استفاده از انواع پروفیل وجود دارد. روی لینک زیر کلیک کنید تا قیمت روز انواع پروفیل را مشاهده کنید.

وال پست چیست و چه نقشی در سازه‌ها دارد؟

مهم‌ترین نقش وال پست‌ها انتقال فشار، از دیوار به اسکلت است. در واقع wall post از تخریب دیوار جلوگیری و تنش‌هایی که در اثر طوفان و زلزله رخ می‌دهند را به بخش محکم‌تر سازه منتقل می‌کند. به همین دلیل، اتصالات وال پست در انتهای متصل به فریم به صورت لوبیایی است و بر روی فونداسیون به صورت مفصلی می‌باشد. وال پست در سخت شدن قاب‌ها و استحکام دیوارهایی که به دلیل وجود پنجره ضعیف شده‌اند نیز، نقش مهمی را ایفا می‌کند.

انواع  وال پست

در مجموع وال پست‌ها به دو صورت افقی و قائم اجرا می‌شود که هر کدام از آنها کاربردهایی به شرح زیر دارند:

  • وال پست افقی

برای درگیر شدن دیوار با اسکلت سازه به‌کار می‌رود و سبب قدرتمندتر شدن دیوارها می‌شود.

  • وال پست قائم

در حالتی که دهانه سازه بسیار بزرگ باشد، وال پست از طبقه زیرین به طبقه بالایی به‌صورت قائم، جوش داده می‌شود.

چرا استفاده از wall post اهمیت دارد؟

در بیشتر سازه‌هایی که توسط مهندسین ایرانی طراحی می‌شود، اولویت در حفظ بخش‌‌های اصلی فونداسیون مانند ستون، سقف و تیرها است. تصور بر این است که استحکام این بخش‌های ساختمان، می‌تواند از خرابی آن در زمان بحران‌های گوناگون جلوگیری کند. اما مخاطرات طبیعی اخیر، از جمله زلزله سرپل ذهاب در کرمانشاه، نشان داد که ممکن است کلیت سازه سالم بماند اما، خرابی بخش‌هایی مانند دیوارها، تاسیسات، نما و.. نیز می‌تواند بسیار آسیب زا باشد. فرو ریختن دیوارها، تمام سازه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و از سوی دیگر صدمات مالی و جانی جبران‌ناپذیری را بر جای خواهد گذاشت. به همین دلیل حدود یک دهه است که wall post در سازه‌های ایرانی راه پیدا کرده است اما هنوز راهی طولانی برای تثبیت در پیش دارد.

آیین‌نامه استفاده از وال پست

برای دیوارهای داخلی سازه و یا محوطه‌ها، طبق آیین‌نامه‌ها، در صورت اضافه شدن دهانه و یا بالا رفتن ارتفاع نیاز به استفاده از wall post می‌باشد. در اجرای وال پست لازم است که لبه قائم تیغه‌ها پوشیده شود و باید آنها را به یک بخش دیگر سازه که از جنس فولاد و بتن آرمه است، متصل کرد. ستونی که wall post به آن وصل می‌شود نیز باید یک ناودانی با حداقل نمره ۶ بوده و خود از استحکامات حداقلی برخوردار باشد.

طبق بند ۴-۹-۱-۳ مبحث چهارم مقررات ملی، تمام دیوارهای پیرامونی جهت مقاومت در برابر زلزله باید توسط وادارهای عمودی یا وال پست ایمن شوند. طبق همین بند و در صفحات ۱۰۳ و ۱۰۴ ویرایش چهارم،  نحوه اتصال و الزام به اجرای وادار عمودی یا wall post توضیح داده شده است. رعایت ضوابط مبحث ششم مقررات ملی در مورد وال پست به همگان الزامی است. همچنین بند ۵-۳-۴ و بند ۴-۵-۴ ویرایش چهارم آیین نامه ۲۸۰۰ که البته مربوط به ساختمان‌های هشت سقف به بالا می باشد نیز الزامی است.

همچنین در مورد مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان بند ۸-۳-۱-۱۱ صفحه ۲۷ ویرایش ۹۲، درباره اتصال اجزای غیرسازه‌ای به بخش‌های سازه‌ای، توضیح داده شده است. کنترل هشتی گیر دیوارها و اجرای صحیح وادارهای عمودی (وال پست‌ها) و وادارهای افقی دیوارها در انطباق با نقشه‌ها و مطابق بند ۷-۵-۳ آیین نامه ۲۸۰۰ و بند ۴-۹-۱ مبحث چهارم مقررات ملی توضیح داده شده و لازم‌الاجرا می‌باشد.

نمونه از استفاده وال پست را در دیوارهای داخلی یک ساختمان چند طبقه در ویدئوی زیر مشاهده می‌کنید:

وال پست چگونه متصل و اجرا می‌شود؟

برای اجرای وال پست، قبل از بتن ریزی داخل قالب‌ها پلیت جایگذاری می‌شود و بعد از اتمام بتن ریزی، از همان پلیت‌ها برای اجرای وال پست، استفاده می‌کنند. به جز این روش، از انکر بولت نیز می‌توان برای جایگذاری پلیت در تیرها و ستون‌ها استفاده کرد و بعد از آنها برای اتصال دیوارها به بخش‌های دیگر سازه بهره برد. برای نصب wall post محل‌های اتصال به کف و سقف را طبق نقشه‌ای که در دست دارند علامت می‌زنند. سپس ورق‌های اتصال را نصب کرده و بعد وال پست فلزی را به قسمت پایینی و بالایی جوش می‌دهند. در نهایت، یک طرف بلوک را به‌صورت کامل می‌گذارند و در طرف دیگر، بلوک را با اره می‌برند و جای wall post را مشخص می‌کنند.

نکات مهم برای نصب وال پست

برای استحکام بیشتر وال پست افقی، در فاصله‌های ۱ تا ۱٫۵ متر، از میلگرد آجدار نمره ۱۴ و بالاتر استفاده کرده و بعد سازه را به سقف متصل می‌کنند. برای مشاهده قیمت میلگرد روی لینک کلیک کنید. به یاد داشته باشید که تمام پروفیل‌هایی که در ساخت و اتصال وال پست، چه به صورت عمودی و چه به صورت افقی استفاده می‌شوند، باید به ضد زنگ آغشته شوند. جهت اتصال بیشتر بین wall post با دیوارهای طرفین و البته جلوگیری از ترک‌های ناشی از حرکات جانبی ساختمان در مرحله نازک کاری، روی پروفیل، توری مرغی یا رابیتس کشیده می‌شود و آنها را با سیم گالوانیزه محکم می‌کنند.

اگر پروفیل وال پست، دوبل نبشی باشد، بهتر است که در هنگام ساخت، دهانه­ ی آن ۱سانتی متر بیشتر از ضخامت دیواری که قرار است از آن حمایت کند، در نظر گرفته شود، تا تیغه کاملا داخل آن قرار بگیرد.

در وال پست عمودی، حتما باید در فواصل یک متر به یک متر با استفاده از میلگرد آجدار نمره ۱۰، شاخک‌هایی را به قوطی یا نبشی‌های wall post جوش داد تا قدرت کافی بین تیغه و وال پست عمودی ایجاد شود، تا دیوار در هنگام وارد شدن بارهای جانبی رفتار یکپارچه‌تری از خود نشان دهد. در بخش‌هایی که وال پست در کنار ستون قرار می‌گیرد،  فاصله حدود ۴ تا ۵ سانتیمتری رعایت می‌شود. در این حالت، بین وال پست و ستون، از مصالح نرم، مانند یونولیت یا پلاستوفوم استفاده خواهند کرد. با این روش، در صورت وارد شدن بارهای جانبی مانند زلزله، ستون به دیوار، فشار جانبی وارد نخواهد کرد.

در این مطلب، از wall post که یک تجهیز پروفیلی مهم و کاربردی است برایتان گفتیم. آیا شما تجربه استفاده از وال پست را در سازه‌ها دارید؟ سپاسگزار خواهیم نظرات و تجربیات خود را با ما در بخش نظرات وبسایت آیرومارت به اشتراک بگذارید.

۲۳ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران