۱۵ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

فلنج چیست ؟ بررسی ۱۳ عدد از معروفترین انواع فلنج

۵/۵ - (۳ امتیاز)

برای شروع این مطلب ابتدا به این سوال پاسخ می‌دهیم که فلنج چیست ؟ فلنج یک قطعه است که به روش‌های مختلف به لوله وصل می‌شود و امکان اتصال لوله فولادی را به کمک بولت و مهره فراهم می‌کند. در این مقاله مروری خواهیم داشت به ۱۳ عدد از پرکاربردترین انواع فلنج که برای اتصال لوله‌های فولادی در انواع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به‌طور کلی انواع فلنج در مصارف متنوع و گسترده‌‌ای، دور لوله را احاطه می‌کند. فلنج هندسه‌های مختلف و روش‌های اتصال گوناگونی به لوله دارد. معمول‌ترین آن‌ها جوشکاری است. یعنی پس از قرار گرفتن در جای مناسب به کمک جوشکاری به سر آزاد لوله متصل می‌شود. روی بدنه فلنج تعدادی سوراخ، که محل قرار گرفتن بولت و مهره است قرار دارد. با کنار هم قرار دادن دو سر لوله که به فلنج مجهز شده‌اند می‌توان بین آن‌ها اتصال با بولت و مهره ایجاد کرد.

فلنج برای اتصال‌دهی انواع لوله درزدار و لوله بدون درز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه‌ی نصب و کاربرد فلنج را در ویدئوی زیر مشاهده کنید:

فلنج جوش گردنی چیست؟

فلنج گردن جوشی یکی از معروف‌ترین انواع فلنج است و کاربردهای زیادی دارد. همانطور که از اسم این لوله پیدا است فلنج از ناحیه گردنی خود به لوله جوش می‌شود. این مورد از انواع فلنج معمولا برای اتصالات لوله فلزی در خطوط انتقال پر فشار و در دمای کاری بالا یا پایین استفاده می‌شود.

در این خطوط لوله عدم وجود افت فشار در جریان سیال درون لوله باعث جلوگیری از شکل‌گیری جریان متلاطم و در ادامه سایش و خوردگی فلز در نزدیکی محل اتصال می‌شود. از این مورد از انواع فلنج برای اتصال‌دهی انواع لوله درزدار استفاده می‌شود. با کلیک روی لینک قیمت لوله درزدار قیمت به روز انواع این لوله ها را مشاهده کنید.

۱۵ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران