۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

انواع استانداردهای تیرآهن را بیشتر بشناسید

۵/۵ - (۲ امتیاز)

تیرآهن به عنوان یکی از مهم ترین مقاطع فولادی مورد استفاده در ساختمان سازی اهمیت بسیار زیادی دارد. آشنایی با انواع استانداردهای تیرآهن و کاربرد هرکدام از این تیرآهن ها می تواند به شما کمک کند بهترین خرید را داشته باشید. در ادامه به معرفی انواع استاندارد تیرآهن می پردازیم.

در بازار ایران انواع مختلف تیرآهن وجود دارد. گاهی اوقات عدم اطلاع از استانداردهای تیرآهن می تواند باعث ضررهای سنگین در ساخت و ساز ساختمان ها شود. انواع تیرآهن باید با توجه به نقشه طراح انجام شود. در صورتی که تیرآهن اشتباه خریداری شود زیان زیادی به سازنده تحمیل می شود.

به صورت کلی تیرآهن در بازار به صورت تیرآهن I شکل (به اختصار تیرآهن) و تیرآهن H شکل (هاش) وجود دارد. هرکدام از این دسته ها دارای تقسیم بندی هایی هستند که ادامه توضیح داده می شوند. وزن تیرآهن و در نهایت قیمت تیرآهن آن با توجه به استانداردهای مختلف، متفاوت است به همین علت آشنایی با استانداردهای تیرآهن ضروری است.

فرایند تولید تیرآهن و استانداردهای تیرآهن

ماده اولیه تولید تیرآهن با توجه به شکل نهایی قطعه تعیین شده و عموما اسلب با سایزهای مختلف برای این فرایند، کاربرد دارد. در ابتدا اسلب جهت پیش گرم شدن وارد کوره شده و سپس یک مرحله تغییر شکل شدید با فرایند نورد روی آن اعمال می شود. نورد در مراحل بعدی با دقت ابعادی بیشتری انجام شده و با عبور دادن اسلب از چندین غلتک، سطح مقطع نهایی ساخته خواهد شد. در آخر قطعات در ابعاد مورد نظر برش داده می شوند. استاندارد تیرآهن عموما ۱۲ متری است.

انواع استاندارد تیرآهن در بازار ایران

در ایران سه نوع تیرآهن وجود دارد. تیرآهن IPE استاندارد رایج در ایران و اروپا است. INP از استانداردهی تیرآهن رایج در چین و روسیه می باشد و تیرآهن بال پهن به عنوان IPB در بازار عرضه می شود. می توانید جدول وزن تیرآهن را مشاهده نمایید.

تیرآهن IPE

تیرآهن IPE که در بازار به عنوان تیرآهن شناخته شده است یکی از پرکاربردترین مقاطع مورد استفاده در ساختمان سازی است. IPE استاندارد تیرآهن رایج در ایران و کشورهای اروپایی است. از آن جایی که محصول کارخانه های داخلی از این نوع است بیشتر نقشه های ساختمانی با این استاندارد طراحی می شوند. تیرآهن IPE به شکل I بوده و در ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر تولید می شود و ضخامت بال ها در تمام طول سطح مقطع یکسان است. مقاومت خمشی این مقطع برای استفاده در ساختمان سازی بسیار مناسب است. وزن سبک در کنار مقاومت خمشی خوب، این مقطع را به پرکاربردترین محصول در سازه ها تبدیل کرده است.

روش تشخیص این نوع تیرآهن به این صورت است که اگر از دو سر تیرآهن به آن نگاه کنید ضخامت بال های ابتدا و انتهای آن یکنواخت است. استاندارد تیرآهن های تولید شده در داخل کشور IPE است. از طرفی تیرآهن های وارداتی کشور با استاندارد IPE از کشورهای لهستان، آلمان، اسپانیا و کره تامین می شوند.

تیرآهن INP

این مقاطع با استانداردهای تیرآهن کشورهای روسیه و چین تولید می شوند. تیرآهن INP به شکل I بوده و ضخامت بال ها با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کم می شود. اگر از انتهای تیرآهن به آن نگاه کنید قطعه در ابتدای بال ها ضخیم است و به تدریج با دور شدن از جان، با یک شیب ملایم ضخامتش کاهش می یابد.

در حال حاضر به دلیل وجود تحریم، استانداردهای تیرآهن وارداتی موجود در بازار عمدتا از نوع INP می باشد که مقدار آن نیز محدود است. سایز این تیرآهن ها بین ۶۰ تا ۸۰۰ میلی متر است. برخلاف تیرآهن های معمولی، لبه های این نوع تیرآهن گرد است. این تیرآهن استفاده چندانی در ایران ندارد و قیمت آن نیز با تیرآهن معمولی متفاوت است.

تیرآهن IPB

یکی از استانداردهای تیرآهن در ایران IPB است که با نام تیرآهن بال پهن یا هاش(H)  نیز شناخته می شود. ارتفاع این مقطع بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی متر است. این نوع تیرآهن نسبت به انواع دیگر عریض تر است. دسته بندی هاش از نظر ابعادی به صورت زیر است:

  • هاش سبک HEA
  • هاش سنگین HEB
  • هاش فوق سنگینHEM

وزن تیرآهن بال پهن تابع ضخامت آن است و با توجه به سبک، سنگین و یا فوق سنگین بودن آن مشخص می شود. در تیرآهن IPB طول بال ها نسبت به جان تیرآهن بزرگ تر است.

برای اطلاع از قیمت هاش می‌توانید به صفحه مورد نظر مراجعه کنید و یا با کارشناسان آیرومارت به شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید.

انواع استاندارد تیرآهن

انواع استاندارد تیرآهن

تیرآهن لانه زنبوری (CPE)

تیرآهن لانه زنبوری یکی از مقاطعی است که استفاده از آن در ساختمان سازی رایج است. به دلیل وزن کمتر، این نوع تیرآهن در سازه ها کاربرد پیدا کرده است. تیرآهن لانه زنبوری از برش و جوش دادن دو تیرآهن IPE به هم ساخته می شود. نامگذاری این نوع تیرآهن به دلیل حفره هایی است که در ساختار نهایی آن وجود دارد. این تیرآهن نسبت به تیرآهن IPE ممان اینرسی و مقاومت خمشی بیشتری دارد. این ویژگی ها در کنار وزن کمتر باعث شده این تیرآهن کاربرد زیادی داشته باشد. با کلیک روی لینک در مورد تیرآهن لانه زنبوری و مزایا و معایب آن بیشتر بخوانید.

شناسایی تیرآهن

مشخصات تیرآهن ها یا روی خود تیرآهن حک شده و یا به صورت برگه شناسایی همراه آن ارسال می شود. علائمی که نشان دهنده مشخصات تیرآهن است ترکیبی از استاندارد تیرآهن، نمره و حداقل مقاومت کششی می باشد. به عنوان مثال INP-16-52 تیرآهن I با نمره ۱۶ و حداقل مقاومت کششی ۵۲ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. این علائم می تواند روی تیرآهن حک، اسپری و یا به صورت اتیکت همراه تیرآهن ارسال شود.

به صورت خاص، تیرآهن محصول ذوب آهن اصفهان در یک طرف بال خود آرم ESCO در فواصل ۲ متری دارد.

ویژگی‌های تیرآهن

در خرید مقاطع فولادی علاوه بر استانداردهای تیرآهن باید با برخی از ویژگی های تیرآهن آشنا باشید. مشخصات فیزیکی تیرآهن شامل ابعاد، اندازه ها و مقادیر رواداری است. رواداری وزن نشان دهنده اختلاف بین وزن حقیقی و وزن محاسبه شده تیرآهن است. معمولا رواداری وزن تا  درصد می باشد. طول تیرآهن شامل فاصله بین دو برش عمود بر محور تیرآهن است. نمره تیرآهن بر اساس طول آن مشخص می شود.

برای خرید تیرآهن بال پهن و انواع دیگر مقاطع فولادی با کارشناسان آیرومارت تماس حاصل فرمائید.

۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران