۸ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری

ورق استیل مشبک چیست؟

۵/۵ - (۵ امتیاز)

ورق استیل مشبک یا ورق استیل پانچ، در واقع ورق استنلس استيلی است که با ابزارهای مختلف، بر روی آن عملیات سوراخکاری انجام شده است. این ورق از جمله مقاطع فولادی است که کاربرد گسترده‌ای در صنایع گوناگون دارد. ورق مشبک می‌تواند از ورق گالوانیزه، ورق روغنی، ورق سیاه، ورق آلومینیوم و استیل زنگ نزن تولید شود. هر کدام از این ورق‌ها با توجه به نوع و خواصی که ارائه می‌دهند، در موارد مختلفی کاربرد دارند. با مطالعه مقاله ورق مشبک و انواع ورق پانچ، می‌توانید در مورد این ورق‌ها، انواع و کاربرد آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ورق استیل مشبک عمدتا در گریدهای ۳۰۴ و ۳۱۶ فولاد زنگ نزن، در بازار موجود است. سوراخ‌های ورق پانچ می‌تواند در اندازه‌ها و اشکال مختلفی باشد. به همین دلیل در مواردی که به وزن کم، عبور نور، مایعات، صدا و هوا نیاز است و نیز کاربردهای تزئینی، این ورق کاربرد دارد. ورق‌های زنگ نزن سوراخ‌دار بسیار مقاوم در برابر خوردگی بوده و معمولا در طراحی داخلی و خارجی استفاده می‌شوند.

ورق استیل مشبک از جمله ورق‌های پانچ پرکاربرد، در بازار ایران است. در این مطلب قصد داریم درباره ورق استیل مشبک، کاربردهای آن و عوامل موثر بر قیمت این ورق، مطالبی را عنوان کنیم.

پانچ ورق استیل مشبک

فرایند پانچینگ ورق استيل مشبک

فرایند پانچ یا سوراخکاری، از جمله فرایندهای شکل‌دهی است که بر روی ورق استیل انجام می‌شود. در این فرایند، ورق در جنس و ضخامت‌های مختلف تحت فشار دستگاه پرس قرار می‌گیرند و سوراخ‌های بر روی آن‌ها ایجاد می‌شود. سوراخ‌های ایجاد شده بر روی ورق استيل مشبک بر اساس نوع کاربرد ورق می‌تواند به شکل مربع، دایره، مستطیل، سه ضلعی یا ترکیبی از آن‌ها باشد. البته که می‌تواند از اشکال پیچیده‌تری برخوردار باشد. برای برش اشکال پیچیده بر روی ورق استیل مشبک، باید از دستگاه‌های پیشرفته‌تری استفاده کرد. مانند دستگاه‌هایی که با کامپیوتر کنترل می‌شوند یا CNC، نسبت به دستگاه‌های معمول استفاده کرد. استفاده از دستگاه‌های مدرن در مقایسه با روش‌های قدیمی، موجب افزایش کیفیت ورق می‌شود. قطعا این مسئله بر روی قیمت ورق استیل مشبک تاثیرگذار خواهد بود.

پس از انجام عملیات سوراخکاری، برخی از ضایعات حاصل از برش ورق باقی می‌ماند. بر اساس جنس ورق، این ضایعات ممکن است قابل بازیافت یا استفاده دوباره باشند. هرچند که ممکن است دیگر نتوان از آن‌ها استفاده کرد. ورق‌های مشبکی که پس از پانچ، ضایعات آن‌ها قابل بازیافت نباشند، قیمت بیشتری دارند. به این خاطر که قیمت ورق مشبک را همان قیمت ورق در نظر می‌گیرند. اما در مورد ورق استیل مشبک باید گفت که ضایعات حاصل از پانچ آن، قابل استفاده دوباره است و می‌تواند بازیافت شود.

دستگاه پانچ ورق استیل مشبک

دستگاه تولید ورق استیل مشبک

برای تولید ورق استیل مشبک از دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌شود. از جمله دستگاه‌های مورد استفاده برای این کار، دستگاه پانچ هیدرولیک است. در این روش، از یک سنبه استفاده می‌شود که توسط جک هیدرولیک روی ورق فولادی کوبیده شده و عملیات سوراخکاری را انجام می‌دهد. این دستگاه دارای دقت بالایی در عملیات سوراخکاری است اما محدودیت‌هایی نیز دارد. به این صورت که برای سوراخکاری ورق‌های با ضخامت بالا کاربرد ندارد. برای آشنایی با این روش، ویدیوی فرایند پانچینگ ورق فولادی را مشاهده کنید.

در مواردی که به سرعت و دقت بالاتری در عملیات پانچ ورق نیاز باشد یا برای ایجاد اشکال پیچیده بر روی ورق، از دستگاه پانچ (CNC) استفاده می‌شود. این دستگاه قابلیت پانچکاری به شکل‌های مختلف از ساده تا پیچیده را دارد. به دلیل اینکه کنترل روی انجام فرایند توسط کامپیوتر انجام می‌شود، دقت، کیفیت و ایمنی کار بالا می‌رود. قیمت نسبتا بالای ورق استیل زنگ نزن و کاربرد آن در موقعیت‌های حساس، موجب شده تا روش CNC برای تولید ورق استیل مشبک بسیار مورد توجه قرار گیرد. چرا که تولید ضایعات و هدر رفت آلیاژ کاهش یافته و دقت کار افزایش می‌یابد.

علاوه‌بر استفاده از دستگاه پانچ، از دستگاه‌های لیزر نیز برای سوراخکاری ورق استفاده می‌شود. اما استفاده از پانچ در مقایسه با روش لیزر بهتر است. چرا که دستگاه پانچ به دلیل سرعت بالاتری که دارد، ضایعات کمتری تولید می‌کند. به همین خاطر گستره ابعادی سوراخ‌های ایجاد شده بر روی ورق بیشتر است و امکان تولید ورق با سوراخ‌های بسیار ریز نیز وجود دارد. کیفیت ورق استیل مشبک تولید شده از دستگاه‌های پانچ به دلیل اینکه حفره‌های صاف و تمیز تولید می‌کند، از ورق مشبک تولید شده با لیزر بیشتر است. علاوه بر این، اگر نیاز باشد تا طرح‌های متفاوتی از سوراخ‌ها را در یک ورق ایجاد کنیم، روش پانچ، این امکان را می‌دهد.

کاربرد ورق استیل مشبک

ورق استیل مشبک در طرح‌، ضخامت، کیفیت و گریدهای آلیاژی مختلف تولید می‌شود. با توجه به جنس و خواص آن در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورق به دلیل استحکام، مقاومت به خوردگی بالا و سهولت تمیز کردن آن، در صنایعی چون صنایع غذایی، دکوراسیون، نفت و گاز، پتروشیمی و شیمیایی کاربرد دارد. مقاله راهنمای خرید ورق استیل به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری را برای کاربرد مورد نظرتان داشته باشید. از جمله کاربردهای ورق استیل مشبک می‌توان به کاربرد آن در دیواره‌ها و سقف آسانسور، هواکش موتورخانه‌ها، حفاظ در نیروگاه‌های برق، لوازم خانگی، ساخت سانتریفیوژ و … اشاره کرد.

ورق استیل مشبک

ابعاد ورق استیل مشبک

ورق‌ استیل مشبک معمولا در سایز ۱*۲ متر در بازار موجود است. اما متناسب با درخواست مشتری این ورق‌ها، می‌توانند در ابعاد مختلف برش داده شوند.

انواع ورق استیل مشبک

ورق استیل مشبک می‌تواند از جنس فولادهای زنگ نزن مختلف سری ۳۰۰ و ۴۰۰ مانند گریدهای ۳۰۴، ۳۱۶، ۳۲۱، ۴۲۰، ۴۴۰ و … باشد. اما در حالت کلی، ورق‌های استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ کاربرد بیشتری برای تولید ورق استیل مشبک دارند. این ورق‌ها به دلیل وجود عناصر آلیاژی مانند کروم و نیکل در ترکیب شیمیایی خود، مقاومت بالایی در مقابل زنگ زدگی و خوردگی داشته و در صنایع مختلف، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

ورق استیل مشبک گرید ۳۱۶ مقاومت به خوردگی بهتری نسبت به گرید ۳۰۴ دارد. هم‌چنین نسبت به ورق مشبک استیل ۳۰۴ با قیمت بالاتری در بازار به فروش می‌رسد. در مقاله  استیل یا فولاد زنگ نزن چیست ، بیشتر می‌توانید درباره انواع فولاد زنگ نزن و خواص هر کدام بخوانید.

عوامل موثر بر قیمت ورق استيل مشبک

از عوامل موثر بر قیمت ورق استیل مشبک، میزان عرضه و تقاضا، روش سوراخکاری، گرید آلیاژی، شکل و تراکم سوراخ‌های ایجاد شده بر سطح ورق، میزان تولید ضایعات بعد از انجام عملیات پانچ و ابعاد ورق است. برخی از این عوامل به طور مستقیم و برخی به طور غیرمستقیم بر قیمت این ورق تاثیرگذارند. از جمله عواملی که تاثیر بسیاری بر قیمت ورق استیل مشبک دارد، قیمت ورق استيل است. ورق استیل نیز به دلیل وارداتی بودن این محصول، به میزان زیادی متاثر از نوسانات ارزی در کشور می‌باشد. برای اطلاع از سایر عوامل موثر بر قیمت ورق استیل کلیک کنید.

انوع ورق استیل مشبک

عوامل موثر بر کیفیت ورق استيل مشبک

عوامل مختلفی هستند که بر کیفیت ورق استیل مشبک تاثیر گذار هستند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع آلیاژ ورق استیل مشبک: هرچه ورق استیل از جنس آلیاژی سخت‌تری برخوردار باشد، سوراخکاری آن نیز سخت‌تر می‌شود. بنابراین باید از روش‌ها و دستگاه‌های خاصی برای سوراخکاری استفاده کرد. البته که این موارد می‌تواند هزینه پانچ را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
 • ضخامت ورق استیل مشبک: با افزایش ضخامت ورق، سوراخکاری آن دشوارتر می‌گردد. گاهی اوقات دقت ابعادی سوراخ‌ها تحت تاثیر قرار گرفته و کمتر می‌شود.
 • دستگاه پانچ در ورق استیل مشبک: نوع دستگاهی که با آن عملیات سوراخکاری انجام می‌شود، بر روی دقیق‌تر بودن سوراخ‌ها، یکسان بودن ابعاد آن‌ها، دقت فاصله بین سوراخ‌ها و حتی میزان تولید ضایعات و مقرون بصرفه‌بودن عملیات پانچ موثر است.
 • برند تولید کننده ورق استیل: کیفیت ورق استیل به عنوان ماده اولیه برای تولید ورق استیل مشبک، در کیفیت محصول نهایی موثر است. ورق استیل به دلیل نیاز به تجهیزات پیشرفته در روند تولید آن، در داخل کشور تولید نمی‌شود. بنابراین ورق‌های استیل موجود در بازار ایران وارداتی هستند و تامین‌کنندگان استیل در ایران، مقاطع از جنس استیل را از کشورهای مختلف وارد می‌کنند. بنابراین از این مقاطع، کیفیت‌های متفاوتی نیز در بازار وجود دارند. مطلب درباره برترین تولیدکنندگان استیل زنگ نزن در دنیا می‌تواند به شما در یافتن برند مورد نظرتان کمک کند.

آیرومارت نیز از تامین‌کنندگان انواع مقاطع استیل مشبک در کشور است. اگر شما قصد خرید هر نوع مقطع استیلی را داشته باشید، با راهنمایی کارشناسان تیم آیرومارت می‌توانید انتخاب بهتری را رقم بزنید.

قیمت ورق استیل مشبک

آیرومارت ارائه دهنده خدمات پانچ ورق در جنس‌های مختلف و نیز تولید ورق استیل مشبک است. سایر خدمات آیرومارت شامل خمکاری، پانچ و سوراخکاری ورق استیل، پرسکاری، روکش‌دار کردن و خش‌دار کردن ورق استیل با کیفیت مورد نظر مشتری می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این خدمات، هزینه‌های انجام فرآیند پانچ کاری و نیز قیمت ورق استيل مشبک، می‌توانید با کارشناسان آیرومارت تماس حاصل کنید.

 

۸ بهمن ۱۳۹۹ رویا سبزعلی ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. مونا خجسته
   ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

   تغییرات قیمت رو از کجا میتونیم پیگیری کنیم؟

   • آیرومارت
    ۰۹ آبان ۱۴۰۰

    سلام وقت بخیر گروه تحلیل بازار آیرومارت به صورت روزانه و هفتگی تغییرات قیمت مقاطع را در سایت و شبکه‌های اجتماعی مجموعه به سمع و نظر مخاطبان بازار آهن می‌رسانند.