۱۸ دی ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری

تحلیل بازار فولاد دی ماه ۱۴۰۰

۵/۵ - (۲ امتیاز)

تحلیل هفته دوم دی ماه ۱۴۰۰

این هفته پایان مقاومت ۱۲۲ دلاری سنگ آهن ۶۲% وارداتی چین بود. تمام شدن تعطیلات سال نو بازار فولاد چین، شروع معاملات فولاد در بازارهای بورس جهانی آهن و افزایش تقاضا در پی رفع محدودیت‌های مرتبط با آلودگی از سوی تانگشان را از دلایل رشد قیمتی این ماده خام صنعتی می‌توان برشمرد.

در هفته منتهی به چهارشنبه ۲۹ دسامبر، به دلیل فعالیت کم در فصل تعطیلات و تقاضای ضعیف،  قیمت‌ها در بازار فولاد تخت صادراتی CIS کاهش یافت. با توجه به جو آرام بازار صادرات بیلت کشورهای حوزه CIS، انتظار افزایش تقاضا برای سال ۲۰۲۲ وجود دارد. احیای تقاضا در منطقه شورای همکاری خلیج فارس (GCC) نیز ممکن است تأثیر مثبتی بر صادرات بیلت CIS داشته باشد. جدیدترین پیشنهادات بیلت با ۶۰۰ دلار در هر تن فوب دریای سیاه شنیده شد. این آمار نسبت به هفته گذشته ۲-۳ دلار افزایش قیمت را نشان داد. این خبرها حاکی از افزایش قیمت بیلت فولادی ایران در میان بهبود تقاضا در آسیاست.

در پی توقف مذاکرات برجام، شاهد جهش نرخ دلار بازار آزاد به بالای ۳۰ هزار تومان و مقاومت دلار نیمایی در برابر این افزایش قیمت بودیم. در نهایت با افزایش ۴۹۳۴ ریالی در روز سه شنبه هر دلار نیمایی به قیمت ۲۴۷۶۰۶ ریال قیمت گذاری شد.

در هفته گذشته متاسفانه علی رغم عرضه به موقع و پرحجم تولیدکنندگان در بازار بورس، شاهد عدم استقبال و افت شدید تقاضا از سوی خریداران بودیم. در نهایت شاهد ارسال نامه‌ای سرگشاده از طرف انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به شرکت بورس کالا و گله‌مندی جهت نحوه تعیین قیمت پایه شمش و محصولات فولادی، آهن اسفنجی، کنستانتره و گندله سنگ آهن توسط شرکت بورس کالا شد.
از سوی دیگر دولت سیزدهم با شعار سودآوری صنایع داخلی به ویژه فولاد در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در نخستین گام پیشنهاد کاهش قیمت سوخت و افزایش سهمیه آنرا داده است که نشان از عزم ایجاد حاشیه سود بیشتر و مطمئن تر برای شرکت های فولادی است. به دنبال کم شدن حجم معاملات بازار فولاد زمستان، نبود چشم‌اندازی روشن برای معاملات داخلی، انباشت مقاطع فولادی، همگی در رکود بازار فولاد دخالت دارد. حال روند قیمت لوله مانیسمان و دیگر مقاطع را در هفته دوم دی در ویدئوی زیر مشاهده کنید:

تحلیل هفته اول دی ماه ۱۴۰۰

بررسی بازارهای جهانی، نشان می‌دهد که در هفته گذشته، قیمت سنگ آهن ۶۲% در روز دوشنبه ۲۷ دسامبر، مختصری روند کاهشی داشت که نهایتا با ۳/۴ دلار کاهش به قیمت ۱۲۳.۱۸ دلار در هر تن cfr رسید. به‌طور کلی دلایل فاصله قیمت از کف ماه‌های گذشته را به این شرح می‌توان بررسی نمود که اکثر کارخانجات فولادی چین الزامات کاهش انتشار گاز کربن را برآوره کردند و تولید خود را مجدد افزایش دادند.

در حوزه CIS شنیده‌ها به نقل از متال بولتن حاکی از این است که در هفته گذشته، به دلیل مواردی مانند کاهش معاملات ناشی از تعطیلات زمستانی، کاهش تقاضا، رقابت فزاینده فروشندگان، نامشخص بودن وضعیت مالیات صادرات و کاهش قیمت فولاد تخت در منطقه، اکثر محصولات فولادی داخلی، به جز ورق فولادی، بدون تغییر بود. قیمت محصولات صادراتی نیز در اکثر موارد به جز ورق فولادی و کویل نورد سرد کاهش یافته است. قیمت بیلت فولادی صادراتی از دریای سیاه CIS در هفته منتهی به روز جمعه ۲۴ ماه دسامبر کاهش ناچیزی یافت و تقریبا ثابت بود.

دلار نیمایی در هفته گذشته روزانه افزایش‌هایی با دامنه‌های کوتاه چند ده تومانی را نشان داد که در نهایت در روز سه شنبه به قیمت ۲۴۳،۳۱۹ ریال رسید. اما دلار در بازار آزاد سرکش‌تر و مهارناپذیرتر نشان داد و رنج‌های افزایشی بلندتری را به نمایش گذاشت.

در بورس مقاطع فولادی ایران همانند هفته‌های گذشته به لطف تلاش کارخانجات فولاد و نورد و همچنین زمانبندی صحیح مسئولین بورس کلیه عرضه‌ها (به غیر از ابطال ورق قلع اندود فولاد مبارکه) در موعد مقرر به به میزان مکفی عرضه گردید. اما در روز سه شنبه در تالار صنعتی بورس کالا، مقدار ۶۶،۸۴۰ تن شمش بلوم فولادی از مجموع ۱۱۶،۸۰۰ تن حجم عرضه کل؛ در بورس کالا با نرخ میانگین موزون ۱۲۴۱،۸۷۹ ریال/کیلو به فروش رفت که نشان از کاهش حدودی ۱۰۰ تومان نسبت به هفته قبل داشت. تحلیل هفته اول دی آیرومارت را در ویدئوی زیر ببینید:

۱۸ دی ۱۴۰۰ رویا سبزعلی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران