۱ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

رابیتس چیست؟ آشنایی با روش تولید رابیتس

از فرآیند کشش عرضی و پرسکاری در ورق‌های گالوانیزه گرم، ورقه‌های شبکه‌ای تولید می‌شود که به آن، «رابیتس» می‌گویند. رابیتس در بازار ایران با نام راویز هم شناخته می‌شود  و در انگلیسی Rib lath بیان می‌شود. این محصول از پرکاربردترین ورق‌های فلزی با ضخامت ۰/۲۵ تا ۰/۵ میلی‌متر است و امروزه در صنایع گوناگون به‌خصوص صنعت ساختمان‌سازی، کاربرد دارد. رابیتس مانند ورق‌های گالوانیزه، بسیار مقاوم است، می‌تواند جاذب خوب انرژی و استهلاک‌دهنده آن باشد و در شرایط آب و هوایی گوناگون دوام خوبی دارد. از سوی دیگر، استفاده از از راویز به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند و به زیبایی محصول نهایی خواهد افزود. در این مطلب درباره ویژگی‌های ظاهری، کاربردها، مزایا و معایب آن بیشتر خواهیدخواند.

رابیتس چگونه تولید می‌شود؟

ماده اولیه تولید رابیتس ورق گالوانیزه است. به همین دلیل قیمت رابیتس به نوعی بر پایه قیمت ورق گالوانیزه تعیین می‌شود. به طور خلاصه تولید رابیتس را می‌توان به دو مرحله شکاف‌زنی و کشش عرضی تقسیم‌بندی کرد. ورق گالوانیزه با عرض نزدیک به ۳۰ سانتی‌متر در دستگاه شکاف‌زن قرار می‌گیرد. در این دستگاه که مشابه یک دستگاه پرس ضربه‌ای است به کمک یک سنبه روی ورق شکاف‌هایی با محل مشخصی ایجاد می‌شود.

پس از ایجاد این شکاف، روی ورق باید کشش عرضی انجام شود تا چشمه‌های راویز شکل بگیرد. چشمه‌های راویز عموما مربعی، دایره‌ای و لوزی شکل هستند که در ایران چشمه متوازی‌الاضلاع‌ گونه، متداول‌ترین است. این مرحله به کمک یک سری غلتک انجام می‌شود و ورق در راستای عرض خود کشیده‌می‌شود. این مرحله باعث افزایش عرض و ایجاد فضای خالی بین ستون‌ها می‌شود. با برش رابیتس در طول مشخص یک برگ محصول با ابعاد استاندراد تولید و راهی بازار می‌شود. وزن برگ نهایی تعیین‌کننده قیمت رابیتس است. هزینه این فرآیند به قیمت ورق گالوانیزه افزوده می‌شود و قیمت محصول نهایی مشخص می‌شود.

روی لینک تولید رابیتس کلیک کنید و نحوه ساخت این محصول را مشاهده کنید.

مشخصات ظاهری و فنی رابیتس

مشخصات فنی عامل اصلی مشخص کننده قیمت رابیتس است. عمدتا راویز بر دو اساس وزن و تعداد ستون تقسیم ‌بندی می‌شود و ابعاد گوناگونی دارد. هر چه ضخامت رابیتس بیشتر باشد، وزن آن بیشتر می‌شود و این موضوع بر روی قیمت رابیتس نیز اثر می‌گذارد. یعنی هر چه وزن و ضخامت محصول بالا می‌رود، قیمت رابیتس هم افزایش پیدا خواهد کرد. هم‌چنین ستون‌های این محصول از تعدادی ردیف تشکیل‌شده‌اند معمولا ستون‌های رابیتس دوردیفه یا سه‌ردیفه هستند. به این ردیف‌ها چشمه گفته می‌شود و یکی از عوامل تعیین‌کننده وزن و قیمت رابیتس است.

در محور طولی، رابیتس‌ها، ۹، ۱۱ یا ۱۳ ستون دارند و با توجه به تعداد همین ستون‌ها، در وزن‌های سبک، نیمه سنگین و سنگین دسته‌بندی می‌شوند. لازم به ذکر است که در برخی کشورهای خارجی تعداد ستو‌ن‌های رابیتس را به ۱۷ نیز رسانده‌اند که این‌گونه محصولات به رابیتس فوق‌سنگین معروف هستند.

هرچه تعداد ستون‌ها بیشتر باشد، راویز با کیفیت‌تر است و ملات کمتری هم نیاز دارد و البته قیمت رابیتس در این نوع هم بیشتر است. از سوی دیگر، رابیتس با ستون کمتر، معمولا ارزان‌تر است و می‌توان از آن‌ها برای سازه‌های سبک استفاده کرد.

 

راویز در چه قسمت‌هایی استفاده می‌شود؟

با توجه به قیمت رابیتس و خواصی که در اختیار می‌گذارد این محصولات بسیار پرکاربرد هستند و امروزه در بیشتر سازه‌ها به نوعی واردشده‌اند. در ادامه از مواردی گفته‌ایم که از مصرف‌کنندگان اصلی رابیتس هستند.

 • کاربرد رابیتس در سقف کاذب

راویز متشکل از میلگردها، نبشی‌ها، رویه‌ها و… است که با توری‌هایی از جنس ورق‌های گالوانیزه به‌هم وصل شده‌اند. به دلیل ساختار خاص، رابیتس به سرعت و با مواد با کیفیت که همگی آن‌ها تولید داخل هستند، قابل اجرا است. علاوه بر این، رابیتس شکل‌پذیر و قابل‌تغییر است. درنتیجه محدودیت‌های کمی در اجرا دارد و کمک می‌کند تا با خلاقیت و تنوع بیشتری، فرآیند ساخت و تولید سقف کاذب طی شود. در ساختن سقف‌های کاذب بیشتر از رابیتس ۹ و ۱۱ استفاده می‌شود. چرا که این دو مدل وزن کمتری دارند و به ایمنی و بالا بردن سرعت ساخت کمک می‌کنند.

برای اجرای سقف کاذب به کمک رابیتس، بیشتر از ملات گچ استفاده می‌شود. اگر چه گچ، تا حدودی باعث افزایش وزن سازه می‌شود و گاهی در برخی از شرایط آب و هوایی خاص، زمان نصب و اجرای رابیتس را طولانی‌تر می‌کند، اما بسیار مقرون به‌صرفه است. به همین دلیل استفاده از رابیتس در سقف کاذب، انتخاب اول سازندگان است و به آن‌ها بسیار کمک می‌کند.

 •  کاربرد راویز در نمای خارجی ساختمان

نمای بیرونی ساختمان‌ها در معرض تابش آفتاب، رطوبت و مخاطرات گوناگون است. به همین علت باید از مصالحی در تولید آن‌ها استفاده شود که برابر خوردگی مقاوم هستند و می‌توانند وزن سازه را تحمل کنند. از آنجا که راویز از ور‌ق‌های گالوانیزه گرم ساخته‌شده و این ورق‌ها در برابر خوردگی مقاومت خوبی دارند، یک انتخاب عالی برای ساختن نمای بیرونی ساختمان‌ها هستند.

برای ساختن نمای بیرونی ساختمان، بیشتر از رابیتس با اندازه ۱۳ استفاده می‌شود. این رابیتس‌ها سنگین هستند و به دلیل ضخامت زیاد، می‌توانند وزن سنگ و شیشه‌ای که قرار است در نما قرار بگیرند را تحمل کنند. علاوه بر داشتن قدرت کافی، رابیتس مثل یک عایق عمل می‌کند و استحکام ساختمان‌ها را بالاتر می‌برد.

 • کاربرد رابیتس در دیوارها و پوشش‌ها

از رابیتس می‌توان برای جلوگیری و یا پوشاندن ترک دیوارها، ساختن دیوارهای کاذب و… نیز استفاده کرد. برای مثال معمولا دیوارهایی که کنار درب آسانسورها قرار می‌گیرند با رابیتس ساخته شده‌اند و خیلی سریع و آسان به شکل و اندازه‌ی مورد نظر، درمی‌آیند. علاوه بر این، از رابیتس برای ساختن پوشش‌هایی که بر فراز کانال‌های فاضلاب، راه‌آب‌ها، کانال کولر و… قرار می‌گیرند نیز استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای رابیتس، استفاده از آن‌ها برای پوشش ستون‌ها و ایجاد ارتباط مناسب بین ستون و دیوار است که می‌تواند به استحکام و دوام بیشتر سازه، کمک کند.

 • کاربرد راویز در بتن ریزی

بتون‌ریزی یکی از مهم‌ترین و دقیق‌ترین مراحل در ساخت سازه‌هاست و نیاز به نشانه‌گذاری‌های دقیق دارد. استفاده از راویز یکی از راه‌های مناسب برای بتن‌ریزی‌های دقیق در سازه‌های بزرگ است و می‌تواند از اتلاف وقت و انرژی تا حد زیادی جلوگیری کند.

مراحل رابیتس‌بندی

به‌طور کلی رابیتس‌بندی را می‌توان در سه نصب میلگرد‌های آویز، نصب توری راویس و درنهایت گچ‌کاری مرحله خلاصه نمود.

میلگردهای آویز به‌عنوان انتقال‌دهنده باراصلی وارده به سقف کاذب به سقف اصلی عمل می‌کند. آن‌ها می‌توانند ازپیش در سقف اصلی بکار بروند و یا هنگام رابیتس‌کاری به سقف یا تیرآهن‌ها جوش داده شوند. فاصله بین میلگردهای آویز در هنگام بکارگیری نکته حائز اهمیتی است که بیشترین مقدار آن ۶۰ سانتی‌متر و در بکارگیری در کارسنگین و نیاز به تحمل وزن بالا، ۳۰ سانتی‌متر است.

با ترازنمودن میلگرد‌های آویز، آن‌ها را در یک ردیف قرار می‌دهند. نبشی‌های حمال در تکمیل این مرحله، به تیرآهن‌ها جوش می‌خورد. پس از بکارگیری نبشی‌ها، میلگردهای فرعی با فاصله ۱۵ تا ۲۵ سانتی‌متری آن‌ها جوش داده‌می‌شوند.

بعد از تکمیل مرحله کارگذاشتن میلگردهای آویز، توری رابیتس روی آن‌ها قرار می‌گیرد. برای محکم کردن توری رابیتس می‌توان از جوش‌دادن آن‌ها به میلگرد یا استفاده از سیم‌های گالوانیزه طراحی و تولید‌شده برای این‌کار، استفاده کرد. توری‌های رابیتس در محل اتصالشان، درحدود ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر، هم‌پوشانی دارند. این مناطق مستعد به‌هم‌زدن تراز بودن و موجب شکم‌زایی در مراحل بعدی یعنی سفید و گچ‌کاری هستند پس کنترل ترازبودن در این مرحله بادقت انجام می‌گیرد. فاصله میلگردهای آویز در انخاب وزن و تعداد ستون در رابیتس انتخابی، تاثیرگذار هستند. در فاصله زیاد آن‌ها لازم است از رابیتس با تعدادستون و وزن بالا استفاده شود.

از گچ‌کاری به‌عنوان مرحله پایانی رابیتس‌بندی، می‌توان یاد کرد. توری فلزی در ابتدا باگچ پر و پوشانده می‌شود. در ادامه با تهییه ملاتی از سیمان، خاک سنگ و پودر آن ، مجددا سطح توری فلزی پوشانده می‌شود. با پوشاندن توری فلزی، با ملاتی از سیمان و پس از آن پرداخت نهایی سطح تا حصول یکنواختی کامل، این مرحله پایان می‌پذیرد.

شرایط جوی در انجام بهینه گچ‌کاری بی‌تاثیر نیست، به نحوی که امکان کاهش کیفیت گچ‌کاری و پوک‌شدن موضعی در سطح آن وجود دارد. در درجه حرارت بیش از ۵ درجه سانتی‌گراد، بهترین نتیجه حاصل می‌شود.

مزایای استفاده از رابیتس

به‌طور کلی رابیتس یکی از سازه‌های فلزی پرکاربرد است که می‌توان از آن در موارد گوناگونی استفاده کرد. در ادامه، از مهم‌ترین مزایای آن، بیشتر بخوانید.

 • با رعایت اصول مهندسی و جوش‌های مناسب، از امن‌ترین سازه‌ها می‌باشد.
 • سرعت اجرای این سازه در موارد گوناگون، بیشتر از راهکارهای مشابه است.
 • راویزکاری آسان است و به دلیل شکل‌پذیری زیاد، می‌توان آن ‌را به طرح‌های گوناگونی تبدیل کرد.
 • برای نصب و اجرای آن به نیروهای متخصص نیاز نیست.
 • تهیه رابیتس آسان است و فراوانی مناسبی در بازار دارد.
 • با توجه به نیاز مشتری، قابل تغییر است.
 • قیمت رابیتس مقرون به‌صرفه است.

معایب استفاده از راویز

در کنار مزایای بسیار؛ رابیتس ضعف‌های خاص را هم دارد. با توجه به نکاتی که در ادامه آورده‌ایم می‌توانید این سازه‌های فلزی را بهتر بررسی کنید.

 • در صورت استفاده اشتباه از راویز، ممکن است وزن سازه بالا برود.
 • رابیتس خاصیت آکوستیک ندارد و نمی‌تواند به عنوان عایق صدا عمل کند.
 • دارای محدودیت‌هایی در فضای گچ‌کاری است.
 • عمل شاسی کشی باید در آن به‌درستی انجام شود تا سازه دچار خوردگی نگردد.
 • در صورت نداشتن تجربه کافی در نصب، ممکن است پوشش نهایی که گچ یا سیمان است، دچار ترک خوردگی شود.

راهنمای خرید رابیتس

معاملات راویز عموما بر واحد تعداد برگ و بر حسب وزن آن صورت‌می‌گیرد. برگ‌های این محصول معمولا در ابعاد ۵۵*۲۲۰ سانتی‌متر برش‌خورده‌اند. همان‌طور که گفته شد رابیتس در ستون‌های ۹، ۱۱ و ۱۳ بیشترین کاربرد را دارد. وزن یک برگ رابیتس بین ۴۰۰ تا ۱۳۵۰ گرم متغیر است و بستگی به تعداد ستون، چشمه و ضخامت ورق گالوانیزه آن دارد. وزن محصول تعیین کننده قیمت رابیتس است.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و توانسته باشد اطلاعات مناسبی را درباره رابیتس در اختیارتان بگذارد. در صورتی که شما تجربه استفاده از رابیتس را داشته‌اید، سپاسگزار خواهیم بود، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در بخش نظرات وبلاگ آیرومارت میان بگذارید.

۱ تیر ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران