آشنایی با انواع آلیاژهای استیل و خواص آن‌ها

فولاد زنگ نزن که با نام استیل در بازار ایران شناخته می‌شود، در آلیاژهای مختلفی تولید می‌شود. نکته مشترک بین تمامی فولادهای زنگ نزن مقادیر بالای نیکل و کروم می‌باشد. حضور این دو عنصر آلیاژی در ترکیب شیمیایی فولاد ایجاد خاصیت مقاومت به خوردگی می‌کند. ورق استیل به عنوان یکی از پرکاربردترین مقاطع زنگ نزن در آلیاژهای مختلفی تواید می‌شود. آلیاژ استفاده شده برای تولید این محصول یکی از عوامل اصلی تعیین کننده قیمت ورق استیل می‌باشد. آلیاژهای 304، 316، 316Ti، 309، 310، 321، 410، 420 و 430 از جمله آلیاژهای استیل هستند که کاربرد فراوانی دارند و برای ساخت ورق استیل مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انواع آلیاژهای استیل

در این بخش به بررسی سه دسته اصلی آلیاژهای استیل پرداخته شده است:

آلیاژهای استیل بگیر

آلیاژ استیل 410

این نوع فولاد به دلیل خاصیت مغناطیسی‌ای که دارد به استیل بگیر معروف است. مقدار کروم در این فولادها بیشتر از نوع نگیر و مقدار نیکل آن کمتر از آن‌هاست. این سری استیل‌ها ارزان‌تر از خانواده نگیر می‌باشد. همچنین ورق استیل 410 بین استیل‌های بگیر کمترین قیمت را دارد.

آلیاژ استیل 420

این فولاد به دلیل پایداری فاز ماتنزیت دارای سختی و مقاومت به سایش بالایی می‌باشد. به همین دلیل از این فولاد برای ساخت قیچی، چاقو و ابزاری از این دست استفاده می‌شود. قیمت این نوع استیل بیشتر از استیل 410 بگیر می‌باشد.

آلیاژ استیل 430

این فولاد از گران قیمت‌ترین آلیاژهای استیل ‌بگیر است. قابلیت عملیات حرارتی این آلیاژ آن را مناسب برای کاربردهای گوناگون می‌کند. عمده کاربرد ورق 430 در ساخت بدنه برخی لوازم خانگی می‌باشد. شما میتوانید با کلیک روی لینک مشخص شده قیمت ورق استیل صنعتی در این آلیاژ را مشاهده کنید.

ترکیب شیمیایی انواع استیل ورق بگیر در جدول زیر آورده شده است:

ترکیب شیمیایی انواع استیل بگیر
ترکیب شیمیایی انواع استیل بگیر

آلیاژهای استیل نگیر

آلیاژ استیل 304

این نوع استیل در بازار با نام استیل نگیر یا استیل 18-8 (18 درصد کروم و 8 درصد نیکل) هم شناخته می‌شود. این آلیاژ در نوع 304L هم تولید می‌شود. حرف L نشان دهنده میزان کم کربن این فولاد است. حضور کربن کمتر در این نوع استیل آن را مناسب برای جوشکاری می‌کند. در دسته استیل های نگیر، ورق 304 ارزانترین می‌باشد. روی لینک مشخص شده کلیک کنید و قیمت ورق استیل دکوراتیو در این آلیاژ را مشاهده کنید.

آلیاژ استیل 316

این فولاد هم در دسته استیل های نگیر قرار دارد. مشابه استیل 304 این ورق هم در نوع کم کربن 316L تولید می‌شود. نوع کربن این فولاد هم قابلیت جوشکاری مناسبی دارد. این نوع ورق گرانتر از ورق 304 می‌باشد.

آلیاژ استیل 321

استیل 321 را می‌توان نوع تیتانیوم دار استیل 304 دانست. به دلیل حضور تیتانیوم در ساختار این فولاد مقاومت به خوردگی مرزدانه‌ای بهبود یافته است. این نوع ورق گران‌تر از انواع 304 و 316 می‌باشد. از استیل 321 برای ساخت قطعات با کاربرد در دمای بالا هم می‌توان استفاده کرد.

آلیاژ استیل 316Ti

این نوع فولاد زنگ نزن علاوه بر مقادیر نیکل و کروم، مقادیر قابل توجهی از تیتانیوم هم در ساختار خود دارد. وجود تیتانیوم در این فولاد باعث ایجاد مقاومت به خوردگی مرزدانه‌ای می‌شود. قیمت این نوع فولاد زنگ نزن در دسته استیل‌های نگیر گران قیمت‌ترین می‌باشد.

ترکیب شیمیایی انواع ورق نگیر در جدول زیر آورده شده است:

ترکیب شیمیایی انواع استیل نگیر
ترکیب شیمیایی انواع استیل نگیر

آلیاژهای استیل نسوز

آلیاژ استیل 309

این فولادها به دلیل مقاومت به اکسیداسیون سطحی در دمای بالا به استیل نسوز معروف می‌باشند. مقاومت این ورق به اکسیداسیون تقریبا تا دمای 1000 درجه سانتیگراد می‌باشد. این ورق در تمامی سایزهای موجود قابل تامین می‌باشد. دسته فولادهای زنگ نزن نسوز گران‌تر از سایر دسته‌ها می‌باشد. همچنین استیل 309 ارزان‌تر از ورق نسوز 310 است. ورق 309 در حالت کم کربن هم تولید می‌شود که به استیل 309S معروف است.

آلیاژ استیل 310

مقادیر نیکل و کروم این استیل بیشتر از نوع 309 می‌باشد. به دلیل این نوع ترکیب شیمیایی مقاومت حرارتی استیل 310 تا دمای 1100 درجه سانتیگراد افزایش یافته است. همانطور که گفته شد این ورق گرانتر از استیل 309 است. این ورق در نوع 310S هم تولید می‌شود که نوع کم کربن و قابل جوشکاری آن می‌باشد.

ترکیب شیمیایی انواع ورق نسوز در جدول زیر آورده شده است:

ترکیب شیمیایی انواع استیل نسوز
ترکیب شیمیایی انواع استیل نسوز

محصولات استیل در انواع مختلف وارداتی هستند و عمدتا تولید کارخانه‌های viraj هندوستان، posco کره، YC تایوان، Cogne ایتالیا و … می‌باشند.

در وبسایت آیرومارت تلاش نموده‌ایم تا با اعلام روزانه قیمت آهن‌آلات، تحلیل هفتگی و تغییرات قیمت بازار فولاد، مقالات آموزشی و گفتگوهای زنده، گامی در مسیر ورود به دنیای فولاد برای شما عزیزان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *