۳۰ مهر ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

آشنایی با انواع آلیاژهای استیل و خواص آن‌ها

۴.۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

فولاد زنگ نزن که با نام استیل در بازار ایران شناخته می‌شود، در آلیاژهای مختلفی تولید می‌گردد. نکته مشترک بین تمامی فولادهای زنگ نزن، مقادیر بالای نیکل و کروم است. حضور این دو عنصر آلیاژی در ترکیب شیمیایی فولاد ایجاد خاصیت مقاومت به خوردگی می‌کند. ورق استیل به عنوان یکی از پرکاربردترین مقاطع زنگ نزن در آلیاژهای مختلفی تولید می‌شود. آلیاژ استفاده شده برای تولید این محصول یکی از عوامل اصلی تعیین کننده قیمت ورق استیل می‌باشد. آلیاژهای ۳۰۴، ۳۱۶، ۳۱۶Ti، ۳۰۹، ۳۱۰، ۳۲۱، ۴۱۰، ۴۲۰ و ۴۳۰ از جمله آلیاژهای استیل هستند که کاربرد فراوانی دارند و برای ساخت ورق استیل مورد استفاده قرار می گیرند.

 

انواع آلیاژهای استیل

در این بخش به بررسی سه دسته اصلی آلیاژهای استیل پرداخته شده است:

آلیاژهای استیل بگیر

آلیاژ استیل ۴۱۰

این نوع فولاد به دلیل خاصیت مغناطیسی‌ای که دارد به استیل بگیر معروف است. مقدار کروم در این فولادها بیشتر از نوع نگیر و مقدار نیکل آن کمتر از آن‌هاست. این سری استیل‌ها ارزان‌تر از خانواده نگیر می‌باشد. همچنین ورق استیل ۴۱۰ بین استیل‌های بگیر کمترین قیمت را دارد.

آلیاژ استیل ۴۲۰

این فولاد به دلیل پایداری فاز ماتنزیت دارای سختی و مقاومت به سایش بالایی می‌باشد. به همین دلیل از این فولاد برای ساخت قیچی، چاقو و ابزاری از این دست استفاده می‌شود. قیمت این نوع استیل بیشتر از استیل ۴۱۰ بگیر می‌باشد.

آلیاژ استیل ۴۳۰

این فولاد از گران قیمت‌ترین آلیاژهای استیل ‌بگیر است. قابلیت عملیات حرارتی این آلیاژ آن را مناسب برای کاربردهای گوناگون می‌کند. عمده کاربرد ورق ۴۳۰ در ساخت بدنه برخی لوازم خانگی می‌باشد. شما میتوانید با کلیک روی لینک مشخص شده قیمت ورق استیل صنعتی در این آلیاژ را مشاهده کنید.

ترکیب شیمیایی انواع استیل ورق بگیر در جدول زیر آورده شده است:

ترکیب شیمیایی انواع استیل بگیر

ترکیب شیمیایی انواع استیل بگیر

آلیاژهای استیل نگیر

آلیاژ استیل ۳۰۴

این نوع استیل در بازار با نام استیل نگیر یا استیل ۱۸-۸ (۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل) هم شناخته می‌شود. این آلیاژ در نوع ۳۰۴L هم تولید می‌شود. حرف L نشان دهنده میزان کم کربن این فولاد است. حضور کربن کمتر در این نوع استیل آن را مناسب برای جوشکاری می‌کند. در دسته استیل های نگیر، ورق ۳۰۴ ارزانترین می‌باشد. روی لینک مشخص شده کلیک کنید و قیمت ورق استیل دکوراتیو در این آلیاژ را مشاهده کنید.

آلیاژ استیل ۳۱۶

این فولاد هم در دسته استیل های نگیر قرار دارد. مشابه استیل ۳۰۴ این ورق هم در نوع کم کربن ۳۱۶L تولید می‌شود. نوع کربن این فولاد هم قابلیت جوشکاری مناسبی دارد. این نوع ورق گرانتر از ورق ۳۰۴ می‌باشد.

آلیاژ استیل ۳۲۱

استیل ۳۲۱ را می‌توان نوع تیتانیوم دار استیل ۳۰۴ دانست. به دلیل حضور تیتانیوم در ساختار این فولاد مقاومت به خوردگی مرزدانه‌ای بهبود یافته است. این نوع ورق گران‌تر از انواع ۳۰۴ و ۳۱۶ می‌باشد. از استیل ۳۲۱ برای ساخت قطعات با کاربرد در دمای بالا هم می‌توان استفاده کرد.

آلیاژ استیل ۳۱۶Ti

این نوع فولاد زنگ نزن علاوه بر مقادیر نیکل و کروم، مقادیر قابل توجهی از تیتانیوم هم در ساختار خود دارد. وجود تیتانیوم در این فولاد باعث ایجاد مقاومت به خوردگی مرزدانه‌ای می‌شود. قیمت این نوع فولاد زنگ نزن در دسته استیل‌های نگیر گران قیمت‌ترین می‌باشد.

ترکیب شیمیایی انواع ورق نگیر در جدول زیر آورده شده است:

ترکیب شیمیایی انواع استیل نگیر

ترکیب شیمیایی انواع استیل نگیر

آلیاژهای استیل نسوز

آلیاژ استیل ۳۰۹

این فولادها به دلیل مقاومت به اکسیداسیون سطحی در دمای بالا به استیل نسوز معروف می‌باشند. مقاومت این ورق به اکسیداسیون تقریبا تا دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد می‌باشد. این ورق در تمامی سایزهای موجود قابل تامین می‌باشد. دسته فولادهای زنگ نزن نسوز گران‌تر از سایر دسته‌ها می‌باشد. همچنین استیل ۳۰۹ ارزان‌تر از ورق نسوز ۳۱۰ است. ورق ۳۰۹ در حالت کم کربن هم تولید می‌شود که به استیل ۳۰۹S معروف است.

آلیاژ استیل ۳۱۰

مقادیر نیکل و کروم این استیل بیشتر از نوع ۳۰۹ می‌باشد. به دلیل این نوع ترکیب شیمیایی مقاومت حرارتی استیل ۳۱۰ تا دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد افزایش یافته است. همانطور که گفته شد این ورق گرانتر از استیل ۳۰۹ است. این ورق در نوع ۳۱۰S هم تولید می‌شود که نوع کم کربن و قابل جوشکاری آن می‌باشد.

ترکیب شیمیایی انواع ورق نسوز در جدول زیر آورده شده است:

ترکیب شیمیایی انواع استیل نسوز

ترکیب شیمیایی انواع استیل نسوز

محصولات استیل در انواع مختلف وارداتی هستند و عمدتا تولید کارخانه‌های viraj هندوستان، posco کره، YC تایوان، Cogne ایتالیا و … می‌باشند.

در وبسایت آیرومارت تلاش نموده‌ایم تا با اعلام روزانه قیمت آهن‌آلات، چون قیمت ورق فولادی تحلیل هفتگی و تغییرات قیمت بازار فولاد، مقالات آموزشی و گفتگوهای زنده، گامی در مسیر ورود به دنیای فولاد برای شما عزیزان باشیم.

۳۰ مهر ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران