۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

وصله میلگرد چیست و اتصال میلگرد آجدار چگونه انجام می‌شود؟

میلگرد آجدار در حداکثر طول خود در شاخه‌های ۱۲ متری در بازار موجود هستند. در برخی مواقع هنگام آرماتور بندی سقف، ستون و پی سازه‌های عمرانی نیاز به استفاده از میلگرد با طول بیشتر از ۱۲ متر است. از این رو باید از اتصال میلگرد استفاده کرد تا شاخه‌های میلگرد با طول بزرگتر از ۱۲ متر ایجاد شود. با اتصال دهی میلگردهای آجدار میزان هدر رفت میلگرد در پروژه کاهش پیدا می‌کند.

با کلیک روی لینک قیمت میلگرد آجدار قیمت به روز این محصول پر کاربردی فولادی را رویت کنید.

اتصال دهی میلگردها در روش‌های مختلفی انجام می‌شود، این روش‌ها عبارتند از:

  • اتصال میلگرد به روش اورلب
  • اتصال میلگرد به روش فورج
  • اتصال میلگرد به روش تکیه گاهی
  • اتصال میلگرد به روش مکانیکی

قیمت میلگرد

روش اورلب

در حال حاضر این روش را می‌توان معمول‌ترین نوع اتصال در آرماتور بندی دانست. در روش اورلب دو میلگرد روی هم قرار می‌گیرند و به کمک تعدادی مفتول به یکدیگر متصل می‌شوند. مفتول‌ها پیچیده می‌شوند و باعث می‌شوند که میلگردها به یکدیگر چفت شوند. این روش با نام های وصله پوششی یا lap splices نیز شناخته می‌شود. در شکل زیر تصویری از این روش اتصال میلگردها نشان داده شده است:

اتصال میلگرد به روش اورلب

اتصال میلگرد به روش اورلب

روش فورج

در این روش اتصال دو میلگرد به کمک حرارت و اعمال فشار انجام می‌شود. محل اتصال به کمک مشعل یا کویل القایی حرارت می‌بیند تا در حالت خمیری خود قرار بگیرد، سپس با اعمال فشار به طرفین میلگردها اتصال بین دو میلگرد برقرار می‌شود. این روش نسبت به سایر روش‌ها هزینه و زمان بیشتری را در بر دارد. در شکل زیر تصویری از این نوع اتصال دهی میلگرد دیده می‌شود:

اتصال میلگرد با فورج

روش تکیه گاهی

در این روش دو سر میلگرد به کمک یک سری بست مخصوص به یکدیگر چفت می‌شوند. هر بستی که برای اتصال میلگردها مورد استفاده قرار میگیرد توسط تعدادی پیچ محکم می‌شود. انوع مختلفی از بست اتصال میلگرد می‌توان استفاده کرد.

روش مکانیکی

این روش را میتوان مطمئن ترین نوع اتصال میلگرد دانست. لازم است ابتدا دو سر اتصال میلگردها رزوه کاری شود. برای رزوه کاری میلگرد از ماشین تراشکاری استفاده می‌شود. میلگرد با قرار گرفتن در این ماشین و حرکت دورانی تراش دهنده به دور آن رزوه رزوه میشود. این کار تا طول مشخضی از میلگرد انجام می‌شود.

سپس از یک قطعه به نام کوپلر یا جفت کننده استفاده میشود که درون آن با توجه به سایز میلگرد رزوه کاری شده است. دو سر میلگردها مانند پیچ درون کوپلر قرار میگیرند و محکم می‌شود.

با توجه به نوع کوپلر امکان استفاده از میلگرد با دو سایز مختلف هم وجود دارد.

رزوه کاری میلگرد از جمله خدماتی است که تیم آیرومارت تقبل میکند. کاربرد اصلی رزوه کاری میلگرد در همین اتصال کوپلی میلگردها است. در شکل زیر تصویری از اتصال میلگرد به روش مکانیکی دیده می‌شود:

اتصال مکانیکی میلگرد

اتصال مکانیکی میلگرد

رزوه زدن میلگرد از جمله خدماتی است که تیم آیرومارت ارائه می‌دهد. همچنین با کلیک روی لینک رزوه کاری میلگرد میتوانید ویدئو مربوط به این فرآیند را تماشا کنید.

 

۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران