۲۹ خرداد ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

راهنمای خرید نبشی و معرفی تولیدکنندگان نبشی

خرید نبشی مشابه سایر مقاطع، نیازمند دقت و راهنمایی است. نبشی یکی از مقاطع پر کاربرد فولادی است پیش از خرید بهتر است با نکاتی که در خصوص این مقطع وجود دارد، آشنا شوید.  به همین منظور، مطالعه راهنمای خرید نبشی را به شما پیشنهاد می­کنیم.

تولید نبشی

نبشی یا پروفیل ال، در دو نوع بال مساوی و بال نا مساوی تولید می­گردد. همچنین این محصول از لحاظ روش تولید به دو صورت نبشی فابریک و پرسی تقسیم بندی می­شود. به عنوان اولین نکته راهنمای خرید نبشی به بیان تفاوت میان دو نوع پرسی و فابریک می­پردازیم. نبشی پرسی توسط پرس ورق یا تسمه فولادی تولید می­شود و خواص آن متفاوت از نبشی فابریک و نورد گرم دیده است. به همین دلیل پیش از خرید نبشی از فابریک یا پرسی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

سایزبندی نبشی

این محصول معمولا در شاخه­های ۶ و ۱۲ متری تولید می­شود. هنگام خرید نبشی ممکن است نیاز به محصول با طولی متفاوت ایجاد شود. به نبشی در طول های بین ۶ تا ۱۲ متر نبشی نرمال گفته می­شود. به کمک برشکاری می­توانید به ابعاد مورد نظر نبشی دسترسی پیدا کنید. در این زمینه می­توانید از مجموعه آیرومارت کمک بخواهید.

از دیگر نکات مهم در زمینه راهنمای خرید نبشی سایز بندی محصول مورد نظر است. نبشی بال مساوی با مولفه طول بال آن بر حسب میلیمتر و ضخامت آن شناخته می­شود. برای مثال نبشی L100*8  بیانگر نبشی بال مساوی با طول بال ۱۰۰ میلیمتر و ضخامت ۸ میلیمتر است. هم­چنین نبشی بال نامساوی با بیان طول دو بال آن شناخته می­شود. مثلا L100*80*8 نشانگر ابعاد باله ۸۰ و ۱۰۰ میلیمتر با ضخامت ۸ میلیمتر است. هم­چنین به قطعات نبشی در طول کوچک لقمه گفته می­شود که کاربردهای خاص خود را دارد.

جدول وزنی نبشی

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در زمینه راهنمای خرید نبشی ، آشنایی با جدول وزنی یا جدول اشتال نبشی می­باشد. در این جدول ابعاد سایزهای مختلف، اطلاعات مساحت سطح مقطع، شعاع‌های انحنای آن و سایز جزئیات آن به همراه وزن هر متر از آن ارائه شده است. این استاندارد در حقیقت یک استاندارد آلمانی می­باشد. در مقاله مرتبط با جدول اشتال نبشی اطلاعات کامل تری در این خحصوص می توانید کسب کنید.

با توجه به جدول وزنی نبشی یک تقسیم بندی با نام­های نبشی سبک و سنگین نیز وجود دارد. به محصولی که با ضخامت کمتر از ضخامت استاندارد تولید شده و تفاوت با جدول وزنی نبشی دارد نبشی سبک گفته می­شود. در مقابل به محصولی که وزن آن با جدول استاندارد تطابق دارد

خرید نبشی از آیرومارت

پس از بررسی و انتخاب محصول مورد نظر به کمک کارشناسان و مشاوران آیرومارت لیست محصولات خود را جهت ارائه پیش فاکتور به کارشناس فروش تحویل دهید. همچنین در سایت و کانال تلگرام آیرومارت می­توانید قیمت نبشی را چک کنید. پیش فاکتور محصولات مورد نظر شما به شما ارسال می­شود و در صورت تایید نهایی فرآیند خرید نبشی صورت می­گیرد. با توجه به اینکه خرید از کارخانه تولید کننده به صورت شاخه­ای مقدور نیست خرید جزئی و کلی خود را می­توانید به کمک آیرومارت انجام دهید.

پیش از خرید با خدمات برای این محصول نیز آشنا شوید. همان­طور که گفته شد، سایز کردن در طول مورد نظر از جمله خدمات آیرومارت است و علاوه­بر آن می­توان به گالوانیزه کردن نبشی اشاره کرد.

برندهای نبشی

از دیگر نکات مهم در زمینه راهنمای خرید نبشی آشنایی با برندهای تولید کننده این محصول است. در داخل کشور تعداد قابل توجهی تولید کننده نبشی فابریک وجود دارد که نیاز کشور را تا حد قابل قبولی تامین می­کنند. برای آگاهی از قیمت نبشی تولید کننده‌های مختلف بر روی لینک کلیک کنید. عمده تولیدات نبشی کشور توسط کارخانه‌های زیر صورت می­گیرد:

گروه صنعتی شکفته

این کارخانه سابقه طولانی در صنعت فولاد دارد اما از سال ۱۳۸۸ تا کنون تحت عنوان این برند در حال تولید نبشی فولادی است. این مجموعه در کیلومتر ۲۰ جاده قوچان مشهد و در شهرک صنعتی فناوری های برتر قرار دارد.

شرکت تولیدی فولاد اصفهان (سپاهان)

این کارخانه اولین تولید کننده نبشی در ایران است و با برند نبشی سپاهان شناخته می­شود. محصولات این کارخانه در سایزهای ۶۵ تا ۱۵۰ میلیمتر در بازار موجود می­باشد. تاریخ تاسیس این مجموعه به سال ۱۳۷۶ برمی­گردد.

فولاد ناب تبریز

از دیگر برندهای معروف تولید کننده نبشی، فولاد ناب تبریز است که در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این مجموعه مجهز به خط نورد گرم است و نبشی یکی از محصولات تولید آن می­باشد.

شرکت آریان فولاد

این مجموعه نورد گرم در استان قزوین و شهر بوئین زهرا واقع شده است. نبشی بال مساوی و بال نامساوی از محصولات اصلی این کارخانه است و در سایزهای مختلفی تولید می­شود.

شرکت فولاد کوهپایه

این کارخانه در ۳۵ کیلومتری شرق اصفهان واقع شده است و در سال ۱۳۸۲ به بهره برداری رسید. نبشی در کنار ناودانی، سپری، تسمه، چهارگوش و ریل جرثقیل از جمله محصولات این کارخانه نورد گرم است.

فولاد ظهوران مشهد

این کارخانه در شهرک صنعتی طوس واقع در مشهد استان خراسان رضوی واقع شده است. خط نورد این کارخانه در سال ۱۳۷۹ مورد بهره برداری قرار گرفت.

تفاوت ظاهری نبشی پرسی و فابریک

یکی دیگر از نکات مهم راهنمای خرید نبشی تشخیص نبشی فابریک و نبشی پرسی برای مقابله با مغایر فروشی است. نوع فابریک این محصول حاصل نورد گرم شمش فولادی است. یعنی به کمک غلتک­های پر فشار نورد شمش فولادی پیش گرم شده شکل می­گیرد و رفته رفته به صورت مقطع ال شکل نبشی در می­آید. اما نبشی پرسی از پرس تسمه یا ورق فولادی تولید می­شود.

در مقایسه با نوع فابریک این نوع نبشی دارای زوایای بیرونی گردتری است در واقع نبشی فابریک شعاع بیرونی کمتری دارد و تیزتر است. هنگام خرید نبشی باید با توجه به کاربرد مورد نیاز یکی از انواع پرسی یا فابریک انتخاب شود. چرا که خواص آن ها خصوصا در ضخامت­های کم با یکدیگر تفاوت دارند. در خصوص آشنایی بیشتر با انواع نبشی و تفاوت نبشی پرسی و فابریک می­توانید به مقاله لینک شده در وبلاگ مراجعه کنید.

دراین مقاله تلاش کردیم تا مهم‌ترین نکات برای خرید نبشی را برای شما یادآوری کنیم. به نظر شما به چه نکته دیگری در خرید نبشی توجه کرد؟ نظرات خود را در بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

۲۹ خرداد ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران