۱۸ آبان ۱۳۹۸ مدیر ۲
به اشتراک‌ گذاری

تهیه مذاب فولاد در کوره قوس الکتریکی

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

از کوره قوس الکتریکی برای ذوب فولاد استفاده می‌شود. دلیل نامیدن این کوره‌ها، گرم شدنشان به کمک یک قوس الکتریکی است.
کوره‌های قوس الکتریکی به دو دسته غیر مستقیم و مستقیم تقسیم می‌شوند.
به کمک این کوره‌ها می‌توان مذاب را تصفیه و فولادهای کم‌کربن تولید نمود.

پس از شارژ اتوماتیک قراضه و آهن اسفنجی به نسبت مشخص در کوره قوس الکتریکی ، مخلوط شارژ در بالای مذاب تا دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد پیش گرم شده، سپس با باز شدن دریچه کوره قوس، مواد به داخل کوره ریخته شده و با حراراتی که از قوس الکتریکی بین سه الکترود گرافیکی کوره تامین می شود، ذوب می شوند.
سپس مذاب در پاتیل ها تخلیه شده و به واحد ریخته گری منتقل می شود.
به بیان دقیق‌تر قراضه‌های آهن توسط آهنربای الکترومغناطیسی به داخل کوره ریخته می‌شوند. سپس موادی مانند سنگ آهن و کک، جهت کمک به جریان سرباره اضافه می‌شوند.
در نهایت گازهای ناشی از واکنش از بالای کوره و به کمک لوله‌های تعبیه شده خارج می‌گردد و با پایین آمدن الکترودها، قوس جهت ذوب فلز تشکیل می‌شود.

اجزای مختلف کوره قوس الکتریکی

 

این کوره‌ها براساس سرباره‌شان به دو نوع اسیدی و قلیایی تقسیم می‌شوند و مواد نسوز، متناسب با نوع سرباره باید اسیدی یا قلیایی باشند.
بخش‌های مختلف کوره شامل، بدنه، الکترودها، تنظیم‌کننده ‌های الکترود، سقف کوره، کف کوره، دیواره‌ها، محفظه تخلیه مذاب، دریچه سرباره‎‌گیری، راکتور و ترانسفورماتور است.

۱۸ آبان ۱۳۹۸ مدیر ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. سید ضیاالدین شفایی
   ۰۹ آذر ۱۳۹۹

   سلام بسیار استفاده کردم. یک سوال: آیا میتوان از یک کوره قوس الکتریک به صورت ناپیوسته استفاده کرد مثلا برای تولید فروکروم آن را شارژ کرد بعد از تخلیه محصول با شارژ قراضه و آهن اسفنجی برای تولید فولاد آنرا شارژ کرد.

   • صالح رسولی
    ۱۰ آذر ۱۳۹۹

    با سلام دوست عزیز. خرسندیم از نظر شما. با توجه به اینکه نسوز درون کوره قوس از مهمترین بخش های آن است و یکی از اصلی‌ترین عوامل موثر بر طول عمر آن ترکیب شمیایی مذاب و سرباره است، معمولا هر کوره برای یک رنج آلیاژی مشخص طراحی می‌شود. مگر این که بتوان از نسوزی استفاده کرد که عملکرد آن در برابر مذاب فروکروم و سایر آلیاژها تقریبا یکسان باشد.

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ