۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری

جوشکاری الکترود دستی

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)

جوشکاری الکترود دستی جزء معمول ترین و از قدیمی ترین روش های جوشکاری است. جوشکاری با لایه محافظ یا جوشکاری قوس دستی اسم های دیگر این روش جوشکاری هستند. کاربردهای مختلف جوشکاری الکترود دستی در صنایع متفاوت و در اکثر مواقع برای جوشکاری فولادهایی با ضخامت بیشتر از سه میلیمتر است. در ویدیو زیر به بررسی جزییات این فرایند می پردازیم.

 

جوشکاری الکترود دستی چیست؟

جوشکاری الکترود دستی به زبان ساده به فرآیندی گفته می‌شود که در آن از الکترود فلزی روکش دار برای انتقال جریان استفاده می‌شود. بیش‌ترین استفاده آن در جوشکاری فلزات نیکل، آلومینیوم، فولاد زنگ نزن و چدن است و به دلیل بالابودن حرارت قوس در این فرآیند، از آن در جوشکاری فلزات زود ذوب شونده مانند سرب، قلع، روی و آلیاژ های آن‌ها استفاده نمی‌شود.

این روش جوشکاری از مزیت‌هایی مانند، ارزان و در دسترس بودن، سبک و قابل حمل بودن، اکسید نشدن فلز جوش و حوضچه در طول فرایند جوشکاری وعدم نیاز به گازهای کمکی محافظ و فلاکس، برخوردار است. هرچند معایبی نیز می‌توان برای آن برشمرد ازجمله اینکه از این فرایند نمی‌توان برای جوشکاری‌های ظریف که نیازمند دقت بالا است استفاده کرد. همچنین میزان آلودگی و پرت مواد مصرفی در آن از سایر موارد مشابه بیشتر است.

در این روش مغز الکترود فلزی با پوشش فلاکس است. با اعمال اختلاف پتانسیل قوس الکتریکی ایجاد می شود. دمای بالای قوس باعث ذوب الکترود و سطح فلز پایه می شود. جریانی که در این نوع جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد می تواند از انواع متناوب یا مستقیم باشد. حوضچه مذاب در محل اتصال شکل می گیرد. مغز فلزی الکترود به عنوان فلز پر کننده ایفای نقش می کند، با ادامه جوشکاری طول الکترود کم می شود، یعنی در این روش جوشکاری الکترود مصرفی است. همزمان پوشش الکترود هم ذوب می شود.

ذوب پوشش الکترود باعث ایجاد لایه گاز محافظ و مهم تر از آن باعث تشکیل سرباره روی حوضچه مذاب می شود. این سرباره به گل جوش معروف است و پس از انجماد با ضربه از محل جوشکاری جدا می شود. پوشش الکترود نه تنها منجر به محافظت از حوضچه مذاب در برابر اکسید شدن می شود بلکه حاوی ترکیب ها و عناصری است که منجر به بهبود کیفیت جوش و خواص آن می شود.

برای جلوگیری از اکسید شدن حوضچه مذاب باید از آن حفاظت کرد که در این روش با ذوب پوشش الکترود این اتفاق میسر می شود. البته از مهم ترین مزیت های این روش عدم نیاز به کپسول های گاز خنثی است.

حتما بخوانید : الکترود گرافیتی و راه‌های کاهش مصرف الکترود در کوره قوس الکتریکی

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ مدیر ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ