فروش ویژه اعتباری ورق فولاد مبارکه و اکسین – تلفن 02145306

۱ تیر ۱۴۰۱ مدیر ۲
به اشتراک‌ گذاری

نورد گرم چیست؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)

در فلزکاری، نورد فرآیندی است که در آن فلز را از یک یا چند جفت غلتک عبور می‌دهند و ضخامت آن کاهش می‌یابد. این فرآیند برای یکنواخت کردن ضخامت یا به دست آوردن خواص مکانیکی مورد نظر صورت می‌گیرد. نورد را می‌توان در دماهای مختلف انجام داد و برای تولید انواع محصولات مثل ورق، پروفیل، میلگرد و … استفاده می‌شود.

ما در این مقاله از وبلاگ آیرومارت قصد داریم به شما بگوییم نورد گرم چیست و چه مزایا و معایبی دارد. در ادامه همراه ما باشید. پیش از مطالعه ادامه مطلب، مشاهده ویدئو زیر که مراحل نورد گرم را نشان می دهد، به درک بهتر این فرایند کمک خواهد کرد.

تعریف نورد گرم

نورد گرم راهی است که در آن شمش فولادی از طریق غلتک‌ها به ورق‌های با ضخامت کمتر تبدیل می‌شوند. در قرن هفدهم از دو غلتک چدنی برای این کار استفاده می‌کردند. با گذشت زمان، غلتک‌ها بزرگ شدند که برای حرکت دادن آنها از نیروی اسب یا پره‌های آبی استفاده می‌شد. در ضمن روی غلتک‌ها نیز شیارهایی به وجود می‌آوردند که محصولات کار گرم را می‌ساختند. به تدریج از غلتک‌های کوچک‌تر برای حرکت دادن غلتک‌های بزرگ‌تر استفاده شد تا نیروی مورد نیاز برای حرکت غلتک‌ها کاهش یابد.

مدتی بعد با اختراع ماشین بخار از آنها در این فرآیند استفاده شد. با پیشرفت صنعت، این روش به جای روش‌هایی مانند آهنگری و پخت‌گری برای ساخت فلزات مورد استفاده قرار گرفت. در ورق نورد گرم، تسمه، نبشی، ورق فولادی و میلگرد، فلز بین دو غلتک که فاصله آنها کمتر از ضخامت فلز ورودی و در جهت مخالف باشد، چرخانده می‌شود. درجه کاهش ضخامت در فرآیند نورد گرم، به میزان اصطکاک بین غلتک‌ها و سطح فلز بستگی دارد.

تعریف نورد گرم

دمای نورد گرم

در روش نورد گرم، کنترل دما مهم است، بنابراین بهتر است ابتدا دمای فلز را به میزان معینی افزایش دهید. فرآیند نورد به گرم نگه داشتن قطعه برای مدت طولانی در دمای معین نیاز دارد. اگر دمای قطعه یکنواخت نباشد، تغییر شکل نیز یکنواخت نیست. برای مثال، اگر قطعات به اندازه کافی و یکنواخت گرم نشوند، سطوح گرم‌تر بیرونی نسبت به سطوح داخلی، زودتر نورد می‌شوند. در ضمن چنانچه بعد از گرم کردن، قطعه فلز سرد شود، سطوح سرد شده در برابر تغییر شکل مقاومت می‌کنند.

بنابراین در صورت تغییر شکل فضای داخلی که داغ‌تر و ضعیف است، احتمال ترک خوردن در آن قسمت و یا ترک خوردن در سطح وجود دارد. کارخانه‌هایی که تولید نورد گرم فلز دارند، معمولا از محصولات ریخته‌گری استفاده می‌کنند. پس از عملیات ریخته‌گری، خنک‌کاری به گونه‌ای کنترل می‌شود که بدون گرم کردن و جابجایی، محصول را وارد دستگاه نورد گرم کنند.

برای گرم کردن شمش در مقیاس کوچک یا برای انجام عملیات ثانویه، دمای مواد اولیه معمولا دمای اتاق است. برای پیشگرم این قطعات تا دمای مناسب می‌توان آنها را در کوره نفت‌سوز یا گازسوز قرار داد. در فولادهای کربنی ساده و فولادهای کم آلیاژ، دما معمولا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد است. برای میله‌های با قطر کم، از کوره القایی برای گرمایش استفاده می‌کنند.

نورد گرم معمولا در محدوده دمایی ۵۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد، بالاتر از دمای تبلور مجدد، متوقف می‌شود. تکمیل عملیات نورد در این دمای نهایی، از سخت شدن مواد جلوگیری می‌کند و دانه‌های ریز و یکنواختی تولید می‌کند. قبل از تغییر شکل اضافی، قطعه باید دوباره گرم شود تا به شرایط مناسب برای نورد برسد.

تولید ورق از نورد گرم

کاربرد نورد گرم

استفاده از ماشین های نورد نسبت به بسیاری از روش‌های شکل‌دهی محبوبیت بیشتری دارد. یکی از کاربردهای آنها، تولید ورق‌ با ضخامت‌های گوناگون است. ورق‌های ساخته شده با این روش، خواص مکانیکی فوق‌العاده‌ای دارند. شاید قیمت ورق کمی بالاتر برود، ولی ارزش هزینه کردن را دارد. امروزه در بازار آهن آلات از کار گرم برای ساخت مقاطع فولادی زیر استفاده می‌کنند:

 • ورق
 • نبشی
 • تیرآهن
 • ناودانی
 • سپری
 • میلگرد

خط نورد گرم کارخانه

اجزای خط نورد گرم کارخانه

اجزای اصلی مورد نیاز برای خط نورد گرم عبارتند از:

۱. کوره پیش گرم

این کوره وظیفه گرم کردن قطعه را تا دمای لازم برای نورد دارد. برای کوره باید سیستمی ایجاد کرد تا شمش در داخل کوره حرکت کرده و از ابتدای کوره وارد شود و با رسیدن شعله به انتها، دمای لازم را کسب کند.

۲. اجکتور

این دستگاه وظیفه برداشتن شمش‌ها که به دمای لازم برای نورد رسیده‌اند را بر عهده دارد.

۳. پوسته زدا

این دستگاه وظیفه از بین بردن پوست‌های ایجاد شده در اثر فرایند ریخته‌گری را بر عهده دارد.

دستگاه نورد گرم

۴. استند نورد گرم

این بخش شامل غلتک‌های افقی است که فرایند کاهش ضخامت قطعه را انجام می‌دهند.

۵. استد اجر

از این ابزار برای ایجاد ابعاد نسبتا دقیق از نظر عرضی و یکنواختی لبه‌های ورق استفاده می‌شود.

۶. ضخامت سنج

این دستگاه وظیفه اندازه‌گری ضخامت ورق تولیدی را بر عهده دارد.

۷. تاب‌گیر

از تاب گیر برای چرخاندن ورق پس از تولید استفاده می‌شود. این دستگاه با غلتک‌های کوچک کار می‌کند.

خنک کاری در خط نورد گرم

۸. خط خنک کاری

از این خط برای خنک سازی ورق تولیدی استفاده می‌شود که با توجه به شرایط محلی طراحی می‌شود.

۹. قیچی

وظیفه بریدن سر و انتهای ورق و همچنین شکل دادن به ورق را بر عهده دارد.

۱۰. دستگاه بسته‌بندی

این دستگاه به طور خودکار مسئولیت وزن ورق و بسته‌بندی ورق تولیدی را انجام می‌دهد.

تابکاری نورد گرم

در برخی از فرآیندهای کار گرم، تغییرات فیزیکی زیادی در فلز رخ می‌دهد و بنابراین در این صورت، عملیات حرارتی ضروری خواهد بود. این عملیات حرارتی به فلز حالت متالورژیکیِ بهتر می‌دهد و موجب بهبود خواص مکانیکی آن می‌شود. یکی از مهم‌ترین انواع عملیات حرارتی، تابکاری یا آنیل است.

در این فرآیند با نگه داشتن فولاد سرد شده در دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد، ترکیب فلز و خواص مکانیکی مورد نظر در فولاد در یک دوره زمانی معین ایجاد می‌شود. هدف مهم این فرآیند تسکین و بازگرداندن خواص اولیه ماده است. این فرآیند به طور مداوم و در کوره انجام می‌شود.انواع تابکاری‌های قابل انجام بر روی قطعات تحت فرایند شکل‌دهی قرار گرفته عبارتند از:

۱. تابکاری کامل

فلز در یک دوره زمانی معین گرم و سرد می‌شود و ترکیب نهایی محصول دانه درشت خواهد بود. در این مورد، فلز خاصیت ارتجاعی خوبی دارد.

۳. تابکاری هم دمایی

در این روش، فولاد سریع‌تر از قبل سرد می‌شود و حالت متالورژیکی در شرایط هم دمایی ایجاد می‌شود. در نوع تابکاری، یک ساختار پرلیت ریزدانه تشکیل می‌شود.

۴. تابکاری کروی

در این بخش به کمک بازپخت کردن فولاد و نرمالیزه کردن آن، به کروی کردن کاربید در ساختار فولاد می‌پردازند. (با مطالعه مقاله کروی کردن فولاد، درباره این نوع عملیات حرارتی بیشتر بدانید.)

۵. کار گرم

این یکی دیگر از فرآیندهای حرارتی است که طی آن تغییر شکل پلاستیک ماده، در دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد فلز رخ می‌دهد.

نورد گرم فولاد

مزایای نورد گرم

در نورد گرم به دلیل پیشگرم کردن قطعه، با افزایش دما، تنش سیلان کاهش می‌یابد که درنهایت افزایش قابلیت شکل‌دهی فلز را به همراه دارد. به همین دلیل اغلب برای نورد و کاهش ضخامت شمش‌های با ضخامت بالا از این روش استفاده می‌شود.

معایب نورد گرم

 • محصول خروجی دقت ابعادی خوبی ندارد.
 • ضریب اصطکاک را پس از فرآیند نورد افزایش می‌دهد.
 • با قرار گرفتن در دمای بالا، فلز اکسید می‌شود.
 • در برخی از محصولات مانند تیر آهن فولادی، بافت خشن ایجاد می‌شود.
 • گاهی اوقات تغییرات زیادی را در خواص مواد ایجاد می‌کند. به عنوان مثال برای فولادها، در دمای ۲۵۰ تا ۳۵۰ درجه سانتیگراد، تردی آبی صورت می‌گیرد.
 • محصولات نورد گرم به دلیل بالابودن دمای عملیات و اکسید شدن سطح فلز، اغلب زیبایی ظاهری ندارند و رنگ آن‌ها سیاه می‌شود. ورق سیاه مثال خوبی برای این مسئله است. این موضوع در کمتر بودن قیمت ورق سیاه درمقایسه با قیمت ورق روغنی بی‌تاثیر نیست.

خرید ورق گرم از آیرومارت

خرید انواع مقاطع فولادی از آیرومارت

ما در آیرومارت انواع محصولاتی که از طریق نورد گرم ساخته شده‌اند، مثل انواع ورق فولادی، میلگرد، پروفیل و … را به فروش می‌رسانیم. برای اطلاع از قیمت روز میلگرد، نبشی و انواع آهن آلات و مقاطع فولادی، کافیست وارد سایت شوید و محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید تا نمودار قیمت به شما نمایش داده شود. در ضمن جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره‌های رایگان، کافیست با شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید.

۱ تیر ۱۴۰۱ مدیر ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

  1. شعیبی راد
   ۰۵ تیر ۱۴۰۱

   ممنون از مطلب کاملی که ارائه دادی، یک سوال از خدمتتون داشتم مگه نورد سرد هم داریم؟

   • آیرومارت
    ۰۶ تیر ۱۴۰۱

    سلام. ممنون از لطف شما. نورد گرم در دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد انجام می‌شود. نورد گرم در دمایی به مراتب کمتر انجام شده و بیشتر به منظور بهبود خواص سطحی و مکانیکی اجرا می‌گردد و تغییر شکل خاصی در مقایسه با نورد گرم ایجاد نمی‌کند.

خبرنامه

اطلاع از جدیدترین قیمت و تخفیف‌های روز بصورت آنی و رایگان

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ